233 № 688/4275/16-ц
29 червня 2017 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Мартиненко В. С.
за участю секретаря Ліман С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Костянтинівка цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги, -
21 березня 2017 року до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області надійшла зазначена справа з Олександрівського районного суду Донецької області відповідно до ухвали Олександрівського районного суду Львівської області від 23.02.2017 року про передання справи на розгляд іншого суду за підсудністю.
В позовній заяві управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради просило стягнути з ОСОБА_1 на користь управління суму надмірно виплачених коштів в розмірі 6377,43 грн. та судові витрати в розмірі 1378 грн. Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що відповідач ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення як одержувач щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Під час проведення ревізії Державною фінансовою інспекцією було опрацьовано інформацію, отриману від управління освіти виконавчого комітету Шепетівської міської ради, щодо відсутності дітей відповідача в навчальному закладі, та встановлено, що ОСОБА_1 отримувала грошову допомогу для покриття витрат на проживання, не повідомила про повернення на попереднє місце проживання (виїзд на тимчасово окуповану територію України, райони проведення АТО та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення) її дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3. Таки чином позивачем встановлено, що неповідомлення даної інформації вплинуло на встановлення права на адресну допомогу, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в розмірі 6377,43 грн.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, разом з тим позивач надав до суду заяву про розгляд справи за відсутності його представника, позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, про час і місце його проведення була повідомлена належним чином в порядку ст.ст.74,76 ЦПК України, причини неявки не повідомила.
Ухвалою Костянтинівського мiськрайонного суду Донецької області від 19.06.2017 року постановлено провести заочний розгляд зазначеної справи.
Дослідивши обставини справи, оцінивши докази, подані на їх підтвердження, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Судом встановлено, що 12.02.2015 року відповідач ОСОБА_1 звернулась до управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення нтитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в якій зазначила, що разом з нею проживають її діти ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, у м. Шепетівка Хмельницької області їх фактичне місце проживання (перебування) - вул. Шварца, 1/16. Рішенням управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради від 16.02.2015 їй була призначена вищевказана допомога на сім'ю з 12.02.2015 по 11.04.2015 р. в сумі 2210,00 грн., з 12.04.2015 по 11.06.2015 р. в сумі 1989,00 грн., з 12.06.2015 по 11.08.2015 р. в сумі 1768,00 грн., а отже, з 12.02.2015 року по 31.05.2015 року отримала щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в т.ч. на опалту житлово-комунальних послуг на загальну суму 7610,82 грн.
Рішенням від 04.06.2015 року управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради ОСОБА_1 припинено виплати допомоги преміщеним особам на проживання з 01.06.2015 р. у звязку із зняттям з обліку особи, яка переміщується.
Так, управлінням було складено перелік переміщених осіб, яким видана довідка про взяття на облік, станом на 30.05.2015 р., відповідно до якого відповідач ОСОБА_1 відсутня за місцем фактичного проживання.
З акту ДФС в Хмельницькій області № 22-04-08/45 від 25.10.2016 р. вбачається, що ревізією правомірності виплати щомісячної адресної допомоги встановлено, що відповідно до п. 11 Порядку № 505, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобовязаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин, а п.12 цього порядку передбачено, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги. Проте, в порушення п.3 ч.2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII Порядку № 505, представником сім'ї ОСОБА_1, якій призначено адресну допомогу як внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, не повідомлено Управління праці та соціального захисту населення про повернення на попереднє місце проживання (виїзд на тимчасово окуповану територію України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення) дітей, які були переміщені з тимчасово окупованих територій України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
Інформацію про відсутність дітей в навчальних закладах, які були зазначені в заяві внутрішньо переміщеної особи про призначення допомоги надано Управлінням освіти виконавчого комітету Шепетівської міської ради (лист від 22.09.2016 № 01-22/920) на запит Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради (лист від 08.08.2016 № 01-09/2424, від 21.09.2016 № 01-09/2891).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Згідно із ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон) у абз. 1 ч. 1 ст. 1 встановлено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно із абз. 1 ч. 1 ст. 4 Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Статтею 9 Закону окрім прав внутрішньо переміщеної особи передбачені і її обовязки, в тому числі, пунктами 3, 4 частини другої встанволено, що внутрішньо переміщена особа зобов'язана: повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від'їзду.
У разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.
Також в статті 12 Закону передбачені підстави для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб. Такими є, між іншим, обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: повернулася до покинутого місця постійного проживання (п.3), виїхала на постійне місце проживання за кордон (п. 4), подала завідомо недостовірні відомості (п.5).
Крім того, абз.3 ч. 1 ст. 12 Закону встановлено, що у разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання. Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є: дані, отримані з відповідних державних реєстрів; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими об'єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону. У разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів така особа звертається з відповідною письмовою заявою за місцем проживання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад. У такому разі строк відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання може бути збільшено до 90 днів.
При чому ч. 2 ст. 1 Закону передбачено, що адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505 затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - Порядок).
Пунктами 2, 3 Порядку, в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, встановлено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців; грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах, в тому числі, для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї).
Разом з тим, пунктами 10,11 Порядку передбачено, що уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання. Уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Пунктом 12 Порядку встановлено, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця, в тому числі, у разі: зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи; виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
З вищенаведеного вбачається, що відповідно до Закону обов'язком внутрішньопереміщеної особи є повідомлення про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання, а у разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від'їзду.
Пунктом 6 Порядку встановлено вичерпний перелік підстав, за яких щомісячна адресна допомога не призначаєтья, проте такої підстави як виїзд за кордон, в тому числі на тривалий строк понад 60 днів, не зазначено.
Крім того, однією із підстав припинення виплати щомісячної адресної допомоги є виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги (абз. 4 п. 12 Порядку), а також зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи (абз. 4 п. 12 Порядку). Разом з тим підставами для скасування довідки внутрішньо переміщеної особи є, в тому числі, повернення особи до покинутого місця постійного проживання, або виїзд на постійне місце проживання за кордон.
Матеріалами справи встановлено, що відповідно до переліку переміщених осіб, яким видана довідка про взяття на облік, станом на 30.05.2015 р. відповідач ОСОБА_1 була відсутня за місцем фактичного проживання ІНФОРМАЦІЯ_3, та відповідно до інформації, наданої управлінням освіти виконавчого комітету Шепетівської міської ради, від 22.09.2016 р. № 01-22/920, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у загальноосвітніх навчальних закладах міста Шепетівка не навчалися.
Разом з тим, суд важає що зазначена обставина сама по собі не свідчить про те, що відповідач та її діти змінили місце проживання, виїхали на постійне місце проживання за кордон або повернулись до покинутого постійного місця проживання у м. Дебальцеве, про що відповідач зобов'язана була би попередити відповідний структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, оскільки зазначені обставини впливають на призначення грошової допомоги.
Посилання позивача лише на відсутність дітей відповідача в загальноосвітніх навчальних закладах міста Шепетівка не дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщені особи повернулися до покинутого місця постійного проживання, в данному випадку до м. Дебальцеве Донецької області. Крім того, в своїй заяві від 12.02.2015 року ОСОБА_1 вказувала на те, що діти зараховані в школу №1 м. Дебальцеве (11-й та 1-й класи).
Підсумовуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають, відповідач правомірно отримав грошову допомогу у розмірі 6377,43 грн. і підстав для її повернення судом не встановлені.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 209, 212, 214-215, 218, 224-226 ЦПК України, -
У задоволені позовних вимог управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Костянтинівський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Вступна та резолютивна частини рішення прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені 19 червня 2017 року.
Суддя