Постанова від 27.06.2017 по справі 229/2029/17

Справа № 229/2029/17

Провадження № 2-а/229/68/2017

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2017 р. Дружківський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Панової Т.Л.

за участю секретаря Костіної І.В.

представника відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Дружківка адміністративну справу за позовом Дружківського бюро безоплатної правової допомоги, яке діє в інтересах ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії,,

В С Т А НО В ИВ:

позивач звернувся до суду з позовом до відповідача в якому просить визнати протиправними дії посадових осіб управління соціального захисту населення Дружківської міської ради по припиненню виплат щомісячної адресної допомоги з 29.04.2017 року та нарахуванню заборгованості по переплаті зайво отриманих коштів вказаної допомоги в сумі 47 833 грн. 35 коп., зобов'язати поновити виплати щомісячної адресної допомоги з моменту їх незаконного припинення та стягнути з відповідача судові витрати.

Обґрунтовує вимоги наступним. З 23 жовтня 2014 року ОСОБА_2 була зареєстрована в УСЗН м. Дружківки Донецької області як внутрішньо переміщена особа. У цей же день вона подала заяву до УСЗН на отримання адресної щомісячної допомоги внутрішньо переміщеним особам та через деякий час стала її отримувати. 17 травня 2017 року ОСОБА_2 зателефонували з УСЗН м. Дружківки та запросили прибути до управління. З"явившись до УСЗН, вона отримала повідомлення про відмову згідно з розпорядженням начальника управління б/н від 12.05.2017 року та повідомлення про припинення соціальної допомоги №03/0959 від 19.05.2017 року. В повідомлені про припинення соціальної допомоги вказано, що з 29.04.2017 року ОСОБА_2 припиняються виплати на підставі п.6 та п.12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, який затверджено постановою КМУ від 01.10.2014 року №505 та їй необхідно повернути переплачену суму допомоги за період з 23.10.2014 року по 28.04.2017 року у розмірі 47 833 грн. 35 коп. Дане рішення прийняте у зв"язку з тим, що ОСОБА_2 має житло в м. Дружківка за адресою вул. Українська, 51.

З рішенням відповідача не згодна. Дійсно має у власності будинок, що розташований у м.Дружківка Донецької області по вул. Українська, 51. Місто Дружківка належить до населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, яка розпочата 14 квітня 2014року та триває до теперішнього часу. Згідно п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг , затверджених постановою КМУ № 505 від 01.10.2014року, грошова допомога не призначається у разі коли, будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населенні пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь хто з членів сім'ї має на депозитному рахунку кошти в сумі, що перевищує 10кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Зазначені підстави не призначення грошової допомоги, на неї в даному випадку не розповсюджуються, тому що має будинок в районні, де проходить антитерористична операція.

В судовому засіданні ОСОБА_2 пояснила, що з 2014 року вони разом з чоловіком перебувають на обліку у відповідача як внутрішньо переміщенні особи та подали заяву на отримання щомісячної адресної допомоги, як внутрішньо переміщеній особі. Перемістилися з м. Донецьк та оселились за адресою м. Дружківка вул. Українська, 51. Продовжував отримувати адресну допомогу, яку видають на 6 місяців. Коли термін отримання адресної допомоги закінчувався, вона звернулася до відповідача з заявою про надання адресної допомоги на подальше. Однак, 19 травня 2017 року, отримала повідомлення про припинення соціальної

допомоги №03/0959 від 19.05.2017 року. В останньому зазначилось про надмірно переплачену суму допомоги з 23.10.2014 по 28.04.2017 в сумі 47 833, 35 грн., що підлягає поверненню на рахунок управління. Вважає дії відповідача щодо припинення їй виплати адресної допомоги, щодо нарахування заборгованості в сумі 47 833,35грн., протиправними, оскільки має будинок, який знаходиться в зоні АТО, і підстави, які зазначені в п.6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги , відсутні. Тому просить позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Пояснив, що позивач є внутрішньо переміщеною особою з 2014 року, з того часу розпочато призначення допомоги переміщеним особам. В ході проведення перевірки обґрунтованості видачі та достовірності документів, поданих для призначення грошової допомоги, було виявлено, що ОСОБА_2 має нерухоме майно на праві приватної власності, яке знаходиться на підконтрольній Україні території, а саме в м. Дружківка. Наявність нерухомого майна, призвела до надмірної переплати бюджетних коштів за період з 23.10.2014 року - 28.04.2017р. у вигляді надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Сума переплати склала 47 833,35грн.. Вважають, що територію м. Дружківки неможливо віднести до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, району проведення антитерористичної операції. Термін «здійснювалася», який зазначений в розпорядженні КМУ від 02.12.2015року № 1275-р, слід розцінювати як закінчення проведення антитерористичної операції, перехід певної території під контроль Українській владі. Крім того, Міністерство соціальної політики в своєму листі роз'яснювало, що внутрішньо переміщеним особам, які переміщуються в межах Донецької та Луганської областей, та на момент звернення за призначенням щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, мають у власності житлові приміщення, розташовані на підконтрольній території України, грошова допомога не призначається. Також необхідно врахувати, що були внесені зміни до п.6 Постанови КМУ №505, де виключено «райони проведення антитерористичної операції». Просить в позові відмовити.

Суд, дослідивши докази по справі, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2, є громадянкою України, і постійно проживала у м.Донецьк. (а.с.8-10).

Внаслідок проведення на території міста Донецьк антитерористичної операції позивач, покинув фактичне місце проживання у ІНФОРМАЦІЯ_1, (а.с.7)

ОСОБА_2 є власником будинку 51 по вул. Українська, в селищі Старорайське, міста Дружківки Донецької області з 16 червня 2006року. (а.с.11-13).

Відповідно до довідки Управління соціально захисту населення Дружківської міської ради Донецької області від 23.10.2014 року № НОМЕР_1, позивача взято на облік, як особу яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, тобто визнано внутрішньо переміщеною особою (а.с. 7).

28 квітня 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою за призначенням грошової допомоги на наступний (шестимісячний) строк на підставі довідки № НОМЕР_1 від 23.10.2014 року, однак відповідачем, 19 травня 2017року, надано повідомлення про припинення соціальної допомоги, згідно якому ОСОБА_2 з 29.04.2017року припинено виплату щомісячної адресної допомоги переміщеним особам згідно постанови КМУ № 505 п.6 , у зв'язку з тим, що у власності заявника є житло за адресою м. Дружківка, вул. Українська, 51.(а.с.5-6,33)

Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 року № 405/2014 розпочато антитерористичну операцію.

Термін «антитерористична операція» визначено в статті 1 Закону України від 20.03.2003 року № 638-IV «Про боротьбу з тероризмом» (в редакції Закону № 1313-VII від 05.06.2014 року), згідно якої антитерористична операція - це комплекс скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення терористичної діяльності, звільнення заручників, забезпечення безпеки населення, знешкодження терористів, мінімізацію наслідків терористичної діяльності.

Район проведення антитерористичної операції - визначені керівництвом антитерористичної операції ділянки місцевості або акваторії, транспортні засоби, будівлі, споруди, приміщення та території чи акваторії, що прилягають до них і в межах яких проводиться зазначена операція.

Відповідно до статті 1 Закону України від 02.09.2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки в тому числі осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичноїоперації - це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженомуКабінетомМіністрівУкраїни переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національноїбезпеки і оборони Українивід 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Наказом Першого заступника Голови Служби безпеки України - керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 7 жовтня 2014 року № 33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення» визначено такі райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення, зокрема, Донецька область - з 07 квітня 2014 року. На теперішній час рішення про завершення проведення антитерористичної операції на території Донецької області не прийнято.

У відповідності до ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (далі по тексту Порядок № 505).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Відповідно до пункту 6 Постанови № 505, ( в редакції, яка діяла на момент виникнення правовідносин) грошова допомога не призначається, у колі, коли, зокрема, будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

На переконання Управління, позивач не має права на отримання адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у зв'язку з тим, що має у власності, зокрема, житловий будинок за адресою: м.Дружківка, вул. Українська, 51.

Слід зазначити, що відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, який затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085-р, м.Дружківка Донецької області вітсутнє.

Разом з тим, відповідно до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, який затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1275-р, м.Дружківка Донецької області входить до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція. (пункт 11)

Враховуючи все вищевикладене, суд зазначає, що відсутність м.Дружківки Донецької області у Переліку № 1085-р не забороняє позивачу, як особі, яка перемістилась з території проведення антитерористичної операції та перебуває на обліку в Управлінні соціально захисту населення Дружківської міської ради Донецької області, як внутрішньо переміщена особа звертатись за призначенням адресної допомоги за місцем фактичного проживання.

Суд не погоджується з доводами відповідача, що антитерористична операція в м. Дружківка закінчилася, оскільки відповідно до ст.. 18 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» рішення про припинення антитерористичної операції приймається керівником оперативного штабу з управління цією операцією. На день розгляду справи, рішення про припинення антитерористичної операції в м.Дружківка відповідними органами не приймалося.

На думку суду , район проведення антитерористичної операції не є тотожним території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.

Відповідно до положень ст.. 19 Конституціє України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вважає, що відповідачем необґрунтовано відмовлено позивачу в призначенні адресної допомоги, як тимчасово переміщеній особі з району проведення АТО, оскільки відсутність м. Дружківки Донецької області у Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, який затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085-р не є доказом того, що і житлове приміщення відповідача розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, оскільки взяття на облік і надання грошової допомоги відповідній категорій осіб пов'язано з їх переміщенням з району проведення антитерористичної операції, що не є тотожним території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження за умови відсутності у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

А тому дії відповідача щодо припинення позивачу виплат щомісячної адресної допомоги в період з 29.04.2017 року по 02.06.2017 року є протиправними. Відповідно є підстави для відновлення ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 29.04.2017року по 02.06.2017.

Постановою КМУ №370 від 31.05.2017 року, яка набрала чинності 03.06.2017 року, внесені зміни до Постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року, якими п.6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг викладено в наступній редакції: « Грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану».

Таким чином з 03.06.2017 року право на отримання щомісячної адресної допомоги позивач ОСОБА_2 втратила, оскільки м.Дружківка розташоване в іншому регіоні ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Згідно ст. 94 КАС України з відповідача за рахунок коштів бюджетних асигнувань на користь позивача підлягають стягненню судові витрати в сумі 640грн.

Керуючись ст.ст. 17,18,86, 94,156-163, суд

ПОСТАНОВИВ:

позов Дружківського бюро безоплатної правової допомоги, яке діє в інтересах ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області щодо припинення з 29 квітня 2017року виплат ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги, як особі, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України і районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області відновити виплату ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 29 квітня 2017року по 02 червня 2017 року.

Стягнути за рахунок коштів бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради на користь ОСОБА_2, 09.05.1959року народження, (ІПН НОМЕР_2) судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок ) грн. 00 коп.

В решті позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 27 червня 2017року.

.

.

.

.

.

Суддя: Т. Л. Панова