Постанова від 21.06.2017 по справі 923/1174/16

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" червня 2017 р.Справа № 923/1174/16

Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

Головуючого судді: Савицького Я.Ф.

Суддів: Лисенко В.А.,

Головея В.М.

секретар судового засідання Федорончук Д.О.

за участю представників сторін в судовому засіданні від 21.06.2017р.:

від позивача: не з'явився;

від відповідача-1: не з'явився;

від відповідача-2: ОСОБА_2, за довіреністю;

від прокуратури: Лянна О.А., за посвідченням

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Прокуратури Херсонської області

на рішення господарського суду Херсонської області

від 13 лютого 2017 року

у справі №923/1174/16

за позовом Прокурора - керівника Херсонської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Херсонської міської ради

до відповідачів: 1.Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради

2.Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4

про анулювання дії паспорту прив'язки, звільнення території земельної ділянки шляхом демонтажу тимчасової споруди,-

Сторони належним чином повідомлені про час і місце засідання суду.

В судовому засіданні 21.06.2017р. відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням Господарського суду Херсонської області від 13.02.2017р. по справі №923/1174/16 (суддя Пінтеліна Т.Г.) відмовлено в задоволення позовних вимог Прокурора - керівника Херсонської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Херсонської міської ради до Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради та до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про анулювання дії паспорту прив'язки, звільнення території земельної ділянки шляхом демонтажу тимчасової споруди з посиланням на те, що Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" та «Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», який затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва, житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011р. (Порядок), не передбачено юридичних приписів щодо обов'язкового попереднього або наступного набуття суб'єктами господарювання будь-яких прав на земельні ділянки, на які вони мають бажання встановити тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності. Крім того, суд першої інстанції зазначив, що Додаток №1 до Порядку, на який посилається позивач, застосовується, коли заявник вже є власником земельної ділянки і має намір розмістити тимчасову споруду саме на цій земельній ділянці, отже, для розміщення тимчасової споруди не відводиться "земельна ділянка", а надається "тимчасове місце", а обов'язок щодо зазначення площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування стосується лише тих суб'єктів господарювання, які є власником земельної ділянки. Таким чином, з урахуванням наданих сторонами доказів, місцевий господарський суд прийшов до висновку, що ФОП ОСОБА_4 були виконані усі вимоги Порядку, а паспорт прив'язки тимчасової споруди виданий Управлінням містобудування та архітектури Херсонської міської ради від 03.06.2016 р. (зі змінами від 16.08.2016 р.) №348 в межах повноважень та у спосіб і порядок передбаченими вимогами діючого законодавства.

Не погодившись із зазначеним рішення господарського суду першої інстанції, Прокуратура Херсонської області звернулась до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Херсонської області від 13.02.2017р. по справі №923/1174/16 та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, мотивуючи це тим, що оскаржуване рішення прийняте з порушення норм матеріального та процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 16.03.2017р. по справі №923/1174/16 апеляційна скарга прийнята до провадження колегією суддів у складі головуючого судді Ярош А.І., суддів Лисенко В.А., Принцевської Н.М.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 18.04.2017р. розгляд апеляційної скарги відкладено до 16.05.2017р.

18.04.2017р. від Херсонської міської ради до Одеського апеляційного господарського суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, яким позивач просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 16.05.2017р. апеляційна скарга прийнята до провадження колегією суддів у складі головуючого судді Савицького Я.Ф., суддів: Лисенко В.А., Принцевської Н.М.

29.05.2017р. від Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Одеського апеляційного господарського суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, яким відповідач-2 не погоджується з її доводами, просить залишити оскаржуване рішення без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.

13.06.2017р. від Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради на електронну суду надійшов відзив, яким відповідач-1 просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 20.06.2017р. апеляційна скарга прийнята до провадження колегією суддів у складі головуючого судді Савицького Я.Ф., суддів: Лисенко В.А., Головеєм В.М.

Представники позивача та відповідача-1 в судове засідання 21.06.2017р. не з'явились, про день, час і місце розгляду апеляційної скарги повідомлені належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомлення про вручення поштових відправлень від 17.05.2017р.

Розглянувши доводи апеляційної скарги Прокуратури Херсонської області, заслухавши представників відповідача-2 та прокуратури, перевіривши правильність юридичної оцінки встановлених фактичних обставин справи, застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті ухвали, колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення місцевого господарського суду, виходячи із наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до паспорту прив'язки тимчасової споруди Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4 погоджено розміщення тимчасової споруди за адресою: м. Херсон, вул. Комкова в районі будинку №75 зупиночного комплексу з торгівельними павільйонами, площа якого відповідно і проектної документації і техніко-економічним показникам становить 193,76 кв.м (площа павільйонів - 50,76 кв.м; площа зупинки під навісом - 36 кв.м., площа благоустрою - 107 кв.м).

Відповідно до п. 2.6 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі - Порядок), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 р. за № 1330/20068, для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої наряду з іншими документами надає схему розміщення ТС, що затверджена додатком 1 Порядку.

Документи, що подаються для отримання паспорту прив'язки, мають містити дані щодо розміру земельних ділянок, які вносяться на підставі отриманих суб'єктом господарювання документів на право користування земельною ділянкою (п. 2.6, додаток 1 Порядку). Додаток 1 Положення містить форму схеми розміщення ТС із вказівкою площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування.

Прокурор вважає, що відповідно до п. 2.27 Порядку внесення таких даних без наявних документів на право землекористування тягне за собою анулювання паспорту прив'язки.

На думку прокурора, ФОП ОСОБА_4 встановлено тимчасову споруду без належним чином оформленого правовстановлюючого документа на земельну ділянку.

У листі про відповідність щодо розміщення вказаної ТС від 12.03.2014р., який є складовою частиною паспорту прив'язки, зазначено, що для оформлення паспорта прив'язки ТС фізичній особі-підприємцю необхідно звернутися із додатковою заявою та відповідно до п. 4.1. Порядку додати, у тому числі документи, які посвідчують права власності або користування земельною ділянкою.

Проте, прокурор вважає, що в порушення п.2.6. Порядку, ФОП ОСОБА_4 до Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради з додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС не зверталася, схема розміщення ТС із вказівкою площі земельної ділянки згідно документами на землекористування не долучалася.

Таким чином, відсутність у ФОП ОСОБА_4 документів на землекористування унеможливлює оформлення та видачу паспорту прив'язки, а саме: схеми розміщення тимчасової споруди. За даними кадастрового реєстру вищевказана земельна ділянка, на якій розташований спірний об'єкт, не сформована, кадастровий номер присвоєно. Відтак, прокурор вважає, що без оформлення права користування земельною ділянки жодна ТС на ній не може бути розміщена.

При цьому прокурор зазначає, що згідно ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Проте з листів виконавчого комітету Херсонської міської ради вбачається, що тимчасова споруда ФОП ОСОБА_4 розміщена, однак, без оформлення земельної ділянки під зупиночним комплексом з торгівельними павільйонами, оскільки міською радою не приймалося рішення про відведення земельної ділянки у користування або у власність ФОП ОСОБА_4

На думку прокурора, паспорти прив'язки не надають суб'єкту господарювання права встановлювати на земельній ділянці без правовстановлюючих документів будь-які тимчасові споруди, а таке право з'являється лише після реєстрації в установленому законом порядку правовстановлюючого документа на право користування/власності на земельну ділянку.

Таким чином, відсутність документів на користування земельною ділянкою у ФОП ОСОБА_4 унеможливлює оформлення паспорту прив'язки за реєстраційним № 9 від 03.06.2016р., а оформлений Департаментом містобудування та землекористування з порушенням приписів п. 2.6 вищезазначеного Порядку паспорт прив'язки підлягає анулюванню.

Вказані обставини стали підставою звернення Прокурора - керівника Херсонської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Херсонської міської ради до Господарського суду Херсонської області з відповідним позовом.

Дослідивши матеріали справи, апеляційний господарський суд дійшов наступних висновків.

Як свідчать матеріали справи, 03.06.2016р. Управлінням містобудування та архітектури Херсонської міської ради було видано ФОП ОСОБА_4 паспорт прив'язки на встановлення тимчасової споруди, а саме зупиночного комплексу з торгівельними павільйонами по вул. Комкова в районі будинку №75 в м. Херсоні, зареєстрованим за №114-10771-22.

Ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначає, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Центральним органом виконавчої влади з питань будівництва містобудування та архітектури є Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України відповідно до положення про міністерство регіонального розвитку, будівництво та житлово-комунального господарства України, затвердженого Указом Президента України від 31.05.2011р. №633/211.

На виконання повноважень, встановлених вказаною нормою закону Міністерство регіонального розвитку, будівництва, житлово-комунального господарства України Наказом №244 від 21.10.2011 р. затверджено "Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності" (далі- Порядок), який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 22.11.2011р. за №1330/20068 та є чинним.

Отже, механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності регулюється вказаним Порядком.

Відповідно до пунктів 1.3, 1.4 Порядку поняття "тимчасова споруда" (далі - ТС) -одноповерхова споруда, що встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Вони можуть бути пересувними та стаціонарними.

За положеннями пунктів 2.1, 2.20, 2.21, 2.30 та 2.31 Порядку підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки тимчасової споруди, встановлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта прив'язки. У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу, розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється.

Згідно з п. 2.4 та п. 2.5 Порядку відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви перевіряє відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам. У разі відсутності у складі відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради органу з питань містобудування та архітектури відповідність намірів щодо місця розташування ТС на території сільської, селищної, міської ради визначає орган з питань містобудування та архітектури відповідної районної державної адміністрації за територіальною належністю.

Відповідно до п. 2.10., п. 2.12., п. 2.24., п. 2.25 Порядку паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку та підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу міської ради. Паспорт прив'язки виготовляється у двох примірниках. Один примірник зберігається у замовника ТС, другий - у відповідному органі з питань містобудування та архітектури. Відомості паспорта прив'язки вносяться органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або відповідної районної державної адміністрації в інформаційну базу містобудівного кадастру (для стаціонарних ТС). Паспорт прив'язки підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.

Згідно з п.2.3, 2.6 та 2.11 Порядку перелік документів для отримання паспорту прив'язки ТС є вичерпним. Зазначеними пунктами не передбачено надання документів про відведення земельних ділянок під розміщення ТС.

Таким чином, Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядок не містять юридичних приписів щодо обов'язкового попереднього або наступного набуття суб'єктами господарювання будь-яких прав на земельні ділянки, на які вони мають бажання встановити тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності.

Стосовно додатка 1 Порядку, який передбачає надання інформації щодо площі земельної ділянки згідно з документами землекористування, Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України був виданий лист № 7/14-2737 від 21.02.2012 року, відповідно до якого було роз'яснено, що така інформація наводиться у випадках, коли заявник вже є власником земельної ділянки і має намір розмістити тимчасову споруду саме на пій земельній ділянці. У інших випадках надання такої інформації не є обов'язковим.

Отже, Додаток № 1 за своїм юридичним значенням не встановлює, порівняно з текстом Порядку, нових норм і правил поведінки, а лише визначає форму документа, що має назву паспорт прив'язки.

Таким чином, для розміщення ТС не відводиться «земельна ділянка», а надається "тимчасове місце", а обов'язок щодо зазначення площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування стосується лише тих суб'єктів господарювання, які є власником земельної ділянки.

Відтак, посилання прокурора на те, що право встановлення ТС має лише власник землі або землекористувач, є безпідставним.

Судова колегія не приймає до уваги твердження прокуратури щодо ненадання ФОП ОСОБА_4 додаткової заяви щодо отримання паспорта прив'язки, як це передбачено Порядком, з огляду на наступне.

Відповідно до листа №8-2149-20/22 від 04.04.2016р., виданого Департаментом містобудування, землекористування та архітектури Херсонської міської ради, зазначено, що ФОП ОСОБА_4 вперше звернулася із заявою щодо розміщення ТС, яка була зареєстрована виконавчим органом міської ради 02.03.2016р. (згідно п.2.2 Порядку).

02.06.2016 р. ФОП ОСОБА_4 звернулася з додатковою заявою (клопотанням) щодо оформлення паспорту прив'язки ТС, додавши при цьому вичерпний перелік документів.

Крім того, посилання скаржника на те, що паспортом прив'язки передбачене розміщення ТС площею 193,76 кв.м. спростовується відомостями, що містяться у паспорті прив'язки ТС, згідно якого площа торгівельних павільйонів в кількості двох шт. складає 50,76 кв.м., що відповідає нормі, визначеній п.1.4 Порядку (один павільйон площею не більше 30 кв.м по зовнішньому контуру).

За таких обставин, приймаючи до уваги всі вищевикладені обставини, колегія суддів приходить до висновку, що ФОП ОСОБА_4 виконано усі вимоги Порядку, а паспорт прив'язки ТС виданий Управлінням містобудування та архітектури Херсонської міської ради 03.06.2016 р. (зі змінами від 16.08.2016 р.) №348 в межах повноважень та у спосіб і порядок передбаченими вимогами діючого законодавства.

Відтак, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Таким чином, Одеський апеляційний господарський суд приходить до висновку, що рішення Господарського суду Херсонської області від 13.02.2017р. по справі №923/1174/16 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу Прокуратури Херсонської області - без задоволення.

Керуючись ст. ст. 99, 101 - 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Рішення Господарського суду Херсонської області від 13.02.2017р. по справі №923/1174/16 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку.

Повний текст постанови підписаний 26.06.2017р.

Головуючий суддя Савицький Я.Ф.

Суддя Лисенко В.А.

Суддя Головей В.М.