26.06.2017 Справа № 756/1085/17
Ун.№756/1085/17
Пр.№2-А/756/141/17
15 червня 2017 року Оболонський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Майбоженко А.М.
при секретарі - Сергеєвій Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про зобов'язання вчинити дії,
Представник позивача в інтересах позивача звернувся до суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
Позивач перебуває на пенсійному обліку у відповідача та є дружиною померлого ОСОБА_2, який був учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інвалідом ІІІ групи.
25.05.2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою про переведення на пенсію по втраті годувальника відповідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
25.07.2016 року відповідач відмовив у задоволенні даної вимоги з посиланням на відсутність первинних документів, які підтверджують перебування ОСОБА_2 в зоні відчуження.
В пенсійній справі позивача та архівній справі померлого чоловіка знаходяться всі документи, необхідні для переведення позивача на пенсію по втраті годувальника, зокрема довідка про перебування в зоні відчуження померлим, про заробітну плату в зоні відчуження, посвідчення ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС померлого, висновок МСЕК померлого, довідка про заробітну плату та періоди перебування в зоні відчуження, маршрутний лист, графік роботи працівників «Укруглегеологія». Дані документи відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення пенсії померлого ОСОБА_2 Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 призначено пенсію у відповідності до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Протягом виплати пенсій останньому у відповідача були відсутні заперечення щодо повноти наявних документів.
З урахуванням викладеного, позивач просить суд зобов'язати відповідача перевести її на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50% пенсії, яку отримував померлий чоловік позивача ОСОБА_2 з 25.05.2016 року.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, звернувся до суду з заявою про розгляд справи за його відсутності, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності осіб, які беруть участь у ній.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Позивач є дружиною померлого ОСОБА_2, який за життя мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, а також захворювання, пов'язані з наслідками Чорнобильської катастрофи. Крім того, за життя ОСОБА_2 мав статус інваліда ІІ групи.
Позивач перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
25.05.2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою щодо переходу на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно листа відповідача від 25.07.2016 року (а.с.10 зворот), повідомлено про відсутність підстав для переходу позивача на пенсію по втраті годувальника, у зв'язку з відсутністю в архівній справі померлого ОСОБА_2 належним чином завірених документів, що підтверджують його перебування в зоні відчуження з 13.05.1986 року по 21.05.1986 року.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 за життя було призначено пенсію у відповідності до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Аналіз чинного законодавства по суті спору свідчить про наступне.
Відповідно до ч.3 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
До непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника належать особи, зазначені у ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»до непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника, зокрема, відноситься дружина, яка досягла пенсійного віку.
Зі змісту п.13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вбачається, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до різних законів про пенсійне забезпечення, за її вибором, призначається одна пенсія.
Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005р. №22-1, зареєстрованою Міністерством юстиції України 27.12.2005р. за №1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.
Пунктом 2 вказаної Постанови передбачений перелік документів, які мають надаватися заявником з заявою про призначення пенсії за віком, а п. 2.3 цієї Постанови встановлено, що до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2,3 пункту 2.1 цього розділу.
Посилання на відсутність в матеріалах архівної пенсійної справи ОСОБА_2 всіх належних документів, які були необхідні для призначення йому пенсії відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, є необґрунтованим, оскільки ОСОБА_2 вказаний вид пенсії призначений відповідним розпорядженням УПФ, за його життя вказане розпорядження ніким не скасовувалось, при вирішенні питання про наявність підстав для переходу на пенсію по втраті годувальника, перевірка обґрунтованості прийняття рішення при призначенні пенсії годувальнику здійснюватись не може.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Належних та допустимих доказів правомірності своїх дій відповідачем не надано.
Відповідно до п. 1-2 ч. 2 ст. 162 КАС України суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язати відповідача вчинити певні дії.
Оскільки дії відповідача щодо відмови про перехід на пенсію по втраті годувальника не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, суд вважає правильним зобов'язати відповідача перевести ОСОБА_1 на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 18.06.2016 року.
Позовні вимоги про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м.Києва перевести її на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 25.05.2016 року по 17.06.2016 суд вважає правильним залишити без розгляду у зв'язку з наступним.
Згідно зі ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Позивач звернулась до суду з даним позовом 18.01.2017 року та просить зобов'язати відповідача вчинити дії з 25.05.2016 року. Клопотання про поновлення строку звернення до суду позивачем не заявлено, а тому суд вважає, що позовні вимоги за період до 17.06.2016 року підлягають залишенню без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законами України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 9, 11, 72, 159, 160-163 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві перевести ОСОБА_1 на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 18.06.2016 року.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про зобов'язання вчинити дії за період з 15.05.2016 року по 17.06.2016 - залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м.Києва.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: А.М.Майбоженко