Постанова від 27.06.2017 по справі 753/10318/17

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/10318/17

провадження № 2-а/753/441/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" червня 2017 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Комаревцева Л.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об»єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 01.06.2017 року звернулась до суду із зазначеним позовом до відповідача Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просила визнати дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови здійснити перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення, грошової допомоги при виході на пенсію, компенсації за невикористану відпустку, індексації доходу, з яких справлялися страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві включити до розрахунку її пенсії складові заробітної плати, а саме: сум матеріальної допомоги для оздоровлення, грошової допомоги при виході на пенсію, компенсації за невикористану відпустку, індексації доходу, згідно довідок від 14.04.2017 року виданих Головним територіальним управлінням юстиції у місті Києві з яких справлялися страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 80 відсотків відповідно до ЗУ «Про державну службу» починаючи з 30.10.2016 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з березня 2009 року Управлінням Пенсійного фонду України у Дарницькому районі міста Києва їй було призначено пенсію державного службовця у розмірі 80 відсотків заробітної плати.

27.04.2017 року позивач звернулась до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням «інших виплат», в тому числі сум матеріальної допомоги для оздоровлення, грошової допомоги при виході на пенсію, компенсації за невикористану відпустку, індексації доходу, згідно довідок від 14.04.2017 року виданих Головним територіальним управлінням юстиції у місті Києві з яких справлялися страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві листом від 19.05.2017 року №7879/14/10-642 відмовило позивачу здійснити такий перерахунок пенсії з посиланням на те, що Законом №889-VIII перерахунок пенсії державним службовцям не передбачено.

З огляду на викладене, позивач вважає такі дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправними, тому звернулась до суду за захистом своїх прав.

На підставі ст. 183-2 КАС України розгляд справи проводиться у скороченому провадженні, без виклику сторін, які беруть участь у справі, та без проведення судового засідання.

Таким чином, розглянувши подані позивачем документи і матеріали, подані відповідачем заперечення на позов, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини, а також повідомлені відповідачем обставини, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку скороченого провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Згідно із п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Судом встановлено, що позивачу з 16.03.2009 року Управлінням Пенсійного фонду України у Дарницькому районі міста Києва було призначено пенсію державного службовця у розмірі 80 відсотків заробітної плати.

27.04.2017 року позивач звернулась до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням «інших виплат», в тому числі сум матеріальної допомоги для оздоровлення, грошової допомоги при виході на пенсію, компенсації за невикористану відпустку, індексації доходу, згідно довідок від 14.04.2017 року виданих Головним територіальним управлінням юстиції у місті Києві з яких справлялися страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві листом від 19.05.2017 року №7879/14/10-642 відмовило позивачу здійснити такий перерахунок пенсії з посиланням на те, що Законом №889-VIII перерахунок пенсії державним службовцям не передбачено.

Згідно частини другої та п'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16.01.03р. №432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Така редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.07р. №107-VI.

Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.00р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.15р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.03р. №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачу, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

Разом з тим, на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про проведення перерахунку пенсії, законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.

Так, 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.16р. №889-VIII, в статті 90 якого визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії до законодавства, яке регулює питання щодо пенсійного забезпечення, внесено зміни, які не передбачають перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

При цьому, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку він отримував до цього, тобто, не відбулося звуження обсягу вже набутих ним прав та/або позбавлення його права на соціальний захист.

За наведених обставин суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Керуючись ч. 1 ст. 8, ч. 4 ст. 22, ч. 1 ст. 58 Конституції України, Законом України «Про державну службу», Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 р. № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», ст.ст. 1, 2, 5, 7-12, 69, 71,86, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Лівобережного об»єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії - відмовити.

Постанову може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: Л.В. Комаревцева