Постанова від 27.06.2017 по справі 753/9999/17

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/9999/17

провадження № 2-а/753/430/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" червня 2017 р. суддя Дарницького районного суду м.Києва Комаревцева Л.В., розглянувши в скороченому провадженні в судовому засіданні у м.Києві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м.Києві державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2017 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м.Києві державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії. У позовній заяві позивач просила: визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов»язати нарахувати і виплатити ОСОБА_2 одноразову допомогу, як особі яка втратила годувальника, смерть якого пов»язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС в сумі 7586,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2 вказувала, що вона є дружиною померлого ОСОБА_3, який був з числа ліквідаторів, смерть якого пов»язана з Чорнобильською катастрофою.

Позивач зазначила, що відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», вона має право на отримання одноразової допомоги за втрату годувальника в розмірі 7586,00 грн.

При цьому, Управлінням праці та соціального захисту населення Дарницькому районної у м. Києві державної адміністрації відмовлено у виплаті одноразової компенсації за втрату годувальника в розмірах передбачених положенням ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідачем подані письмові заперечення, в яких останній посилається на необґрунтованість вимог позивача та відповідність дій відповідача вимогам діючого законодавства.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання виклик осіб , які беруть участь у справі , відповідно до ст. 182-2 КАС України судом не здійснювався.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

ОСОБА_2 є дружиною померлого ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу від 17.11.1967 року.

ОСОБА_3 був інвалідом ІІ групи з числа ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, смерть якого пов»язана з Чорнобильською катастрофою, що підтверджується копіями посвідчень та експертним висновком.

Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення та одноразова компенсація сім»ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі та в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються зокрема, основи соціального захисту, а ст. 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України.

При цьому, частиною 1 ст. 76 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від. 28.02.1991 року №796-XII, встановлено, що розміри доплат, пенсій і компенсацій підвищується Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Відповідно до ч.3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів, не допускається звуження змісту або обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, враховуючи особливий статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та обумовлену необхідність їх адекватного соціального захисту, Верховна Рада України 05.10.2006 рок доповнила Закон №796-XII статтею 71, в якій встановлено, що дія положень цього закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону, і зазначена норма, на думку суду, має пріоритетне застосування.

Зі змісту ст.ст. 2, 6 КАС України вбачається, що завданням адміністративного судочинства є захист порушених прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб»єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2007 року №649 «Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено розмір виплати сім»ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та смерть яких пов»язана з Чорнобильською катастрофою.

Виплата одноразової компенсації, у разі втрати годувальника, смерть якого пов»язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС проводиться лише особам, які на день смерті годувальника належали до непрацездатних членів сім»ї, що були його на утриманні.

Коло осіб, які вважаються непрацездатними членами сім»ї, визначено ст.ст. 37, 38 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 36 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».

Матеріали справи не містять жодних доказів на підтвердження того, що ОСОБА_2 на день смерті чоловіка була непрацездатною і знаходилась на його утриманні, більше того, із заперечень відповідача вбачається, що позивач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації за призначенням одноразової компенсації із пропуском строку визначеного нормами чинного законодавства, а отже, правові підстави для нарахування даної компенсації відсутні.

На підставі вищевикладеного, керуючись положеннями ст.ст. 16, 50, 55, 67, 124 Конституції України, Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2007 року №649 «Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17,23,48, 58,69-71,79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160-163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м.Києві державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії, - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд міста Києва шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення цієї постанови апеляційної скарги.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Л.В. Комаревцева