26.06.2017 СПРАВА №717/784/17
про відмову у відкритті провадження у справі
26 червня 2017 року смт. Кельменці
Суддя Кельменецького районного суду Чернівецької області Телешмана О.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 - ОСОБА_2 до Дністрівської сільської ради Кельменецького району Чернівецької області про скасування рішення органу місцевого самоврядування, -
Позивачка ОСОБА_1 - ОСОБА_2 подала до Кельменецького районного суду позовну заяву в порядку КАС України, у якій просить:
Визнати протиправним і скасувати рішення дванадцятої сесії сьомого скликання Дністрівської сільської ради Кельменецького району Чернівецької області від 19 червня 2017 року про затвердження ОСОБА_3 проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок:
- для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0, 2500 га кадастровий номер 7322083600:01:002:0328 за адресою с. Дністрівка вул. Мирна № З Кельменецького району Чернівецької області;
- для ведення особистого селянського господарства площею 0,2596 га кадастровий номер: 73220836006:01:002:0327 за адресою с. Дністрівка вул. Мирна № 3 Кельменецького району Чернівецької області.
Передати безоплатно у власність ОСОБА_3 земельні ділянки:
- для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0, 2500 га кадастровий номер: 7322083600:01:002:0328 за адресою с. Дністрівка вул. Мирна № З Кельменецького району Чернівецької області;
- для ведення особистого селянського господарства площею 0,2596 га кадастровий номер 73220836006:01:002:0327 за адресою с. Дністрівка вул. Мирна № 3 Кельменецького району Чернівецької області.
Стягнути з Дністрівської сільської ради Кельменецького району Чернівецької область на користь ОСОБА_4 іден. номер: НОМЕР_1, витрати по сплаті судового збору.
З позовної заяви вбачається, що між позивачем та зазначеними в позовній заяві особами виник спір про право власності на нерухоме майно -земельні ділянки і даний спір розглядається судом в порядку цивільного судочинства.
Позивач подає позов з метою захистити своє право власності на нерухоме майно і в цьому їй перешкоджає наявність протиправного, на її думку, рішення Дністрівської сільської ради Кельменецького району Чернівецької області.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 КАС). Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Відповідно до ст.. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Таким чином, дії і бездіяльність відповідного органу місцевого самоврядування полягає в прийнятті чи не прийняття певного акту, або відмові в прийнятті відповідного акту.
Відповідно до Цивільного кодексу України позивач та треті особи вирішують спір в цивільному порядку і в ході розгляду даного спору мають доводити належність та допустимість наданих суду доказів. Таким чином, при здійсненні повноважень щодо передачі у власність земельних ділянок комунальної власності рада є не суб'єктом владних повноважень у тому значенні цього терміна, в якому його вжито у пункті 1 частини першої статті 17 КАС.
Крім того, відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі "Zand v. Austria" від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів <…>". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Таким чином, вважаю, що спір у даній справі не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів, і має вирішуватися у порядку цивільної юрисдикції, оскільки існує спір про право цивільне і вимоги позивача не стосуються захисту її прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів місцевого самоврядування.
Критеріями розмежування справи цивільного судочинства від справи адміністративного судочинства є одночасно: суб'єктний склад учасників процесу та характер спірних правовідносин. Крім того, цивільні відносини поділяються на публічні та приватні. Відповідно і спори в таких відносинах можуть бути як публічно-правовими, так і приватно - правовими (цивільними).
Територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Отже правовідносини, які склались між сторонами, стосуються захисту права власності на нерухоме майно - земельну ділянку і позивач має право порушувати питання про захист її порушеного права, зокрема щодо законності передачі у власність земельної ділянки, яка на її думку, належить їй. Тобто в даному випадку виник спір про право, а не спір між фізичною особою та суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності, а тому даний спір не є публічно-правовим, оскільки виник спір про право, який належить до компетенції загальних судів.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства;
На підставі викладеного вище, керуючись ст.3, 17,171, п.1 ч.1 ст. 109 КАС України, суд, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 - ОСОБА_2 до Дністрівської сільської ради Кельменецького району Чернівецької області про скасування рішення органу місцевого самоврядування.
Роз'яснити позивачу ОСОБА_1 - ОСОБА_2, що розгляд даної заяви відноситься до юрисдикції цивільного судочинства.
Апеляційну скаргу на дану ухвалу до Вінницького апеляційного адміністративного суду може бути подано протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали через Кельменецький районний суд. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали до Вінницького апеляційного адміністративного через Кельменецький районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя