Постанова від 05.05.2017 по справі 635/545/17

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження: 33/790/512/17 Головуючий І інстанції -

Справа № 635/545/17 ОСОБА_1

Категорія: ч. 1 ст. 164 КУпАП Доповідач - Бездітко В.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2017 року суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Харківської області ОСОБА_2, за участю секретаря Михайлюка А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на постанову Харківського районного суду Харківської області від 27 лютого 2017 року про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Управлінням Укртрансбезпеки у Харківській області був складений протокол про адміністративне правопорушення II № 0002819 від 28.11.2016 року відносно ОСОБА_3

Згідно протоколу ОСОБА_3, 28 листопада 2016 року о 12 годині 25 хвилин на 19 км а/д М-18 Харків-Сімферополь-Ялта надав послугу з перевезення вантажу на транспортному засобі MAN, державний номерний знак НОМЕР_1, за відсутності державної реєстрації як суб'єкта господарювання та без одержання ліцензії на провадження вказаного виду діяльності.

Постановою Харківського районного суду Харківської області від 27 лютого 2017 року ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000 гривень 00 коп. судовий збір в дохід держави у розмірі 320 гривень 00 коп.

Не погодившись з постановою суду ОСОБА_3Іподав апеляційну скаргу в обґрунтування якої зазначив наступне: постанова суду необґрунтована, підлягає скасуванню, суд безпідставного притягнув його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП, оскільки жодних доказів щодо впровадження господарської діяльності саме ОСОБА_3 та отримання доходу від даної діяльності матеріали провадження не містіть. Просить постанову суду першої інстанції скасувати, провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Крім того, в апеляційній скарзі ОСОБА_3просить поновити строк на апеляційне оскарження постанови Харківського районного суду Харківської області від 27 лютого 2017 року посилаючись, що участь у судовому засіданні не приймав, постанову районного суду отримав поштою 21.03.2017 року.

Враховуючи доводи ОСОБА_3про поважність причини пропуску ним строку на апеляційне оскарження постанови суду у справі про адміністративне правопорушення необхідно задовольнити клопотання, поновити строк на оскарження постанови та розглянути подану апеляційну скаргу по суті.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, зобов'язаний всебічно, повно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дати належну оцінку зібраним доказам, суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Диспозиція ч.1ст.164 КУпАП передбачає відповідальність за порушення особою встановлених законом вимог здійснення діяльності, що містить ознаки підприємницької, без державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, або здійсненні без одержання ліцензії видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону. Про легітимність здійснення підприємницької діяльності свідчить видане у встановленому порядку свідоцтво про державну реєстрацію встановленого зразка. Зайняття підприємницькою діяльністю особою, яка не отримала у встановленому порядку свідоцтво про державну реєстрацію або особою, свідоцтво про державну реєстрацію якої було скасовано у визначеному законодавством порядку, і є об'єктивною стороною правопорушення.

Статтею 6 частина 12 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено, що усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України, підлягають державному контролю.

Статтею 9 Закону України «Про автомобільний транспорт», встановлені зобов'язання, зокрема, ліцензування на автомобільному транспорті, спрямоване на визначення початкових і поточних умов надання послуг з перевезень пасажирів і небезпечних вантажів, а також найважливіших параметрів обслуговування споживачів.

Відповідно до ст.34 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та / чи вантажів, тощо.

Статтею 47 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлені особливості внутрішніх перевезень вантажів та правила їх надання. Так, до внутрішніх перевезень вантажів відносяться перевезення вантажів між пунктами відправлення та призначення, розташованими в Україні, та комплекс допоміжних операцій, пов'язаних з цими перевезеннями.

Статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлені чіткі вимоги до документів, на підставі яких виконуються вантажні перевезення особами, які мають відповідні ліцензійні документи. Так, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. В даному випадку, для водія це посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Так, відповідно до Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених Наказом Міністерства транспорту України №363 від 14 жовтня 1997 року, визначені права, обов'язки і відповідальність перевізників, вантажовідправників і вантажоодержувачів (далі Правила). Відповідно до пункту 11 Правил основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, яка повинна оформлюватись суб'єктом господарювання.

Тобто, з наведених вимог нормативно-правових актів та законів вбачається, що обов'язковою умовою належного перевезення вантажу транспортним засобом є ліцензійний документ на право перевезення вантажу та товарно-транспортна накладна.

Приймаючи рішення по справі, суддя врахував вищезазначені вимоги, дав об'єктивну оцінку всім доказам, які є в матеріалах справи та постановив рішення, яке відповідає вимогам ст. 283 КУпАП.

Факт вчинення ОСОБА_3 адміністративного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення II № 0002819 від 28.11.2016 року, головним спеціалістом відділу державного контролю та нагляду за безпекою на наземному транспорті - ОСОБА_4 (а.с. 7). Також вину у вчиненому правопорушенні підтверджують документи надані ОСОБА_3 а саме: товарно-транспортна накладна серії Ж № 233 від 27 листопада 2016 року, де вказано, що перевізник ЧП «Волынчук», замовник ЧП «Гнилосыр», вантажовідправник ЧП «Густер», вантажоодержувач ЧП «Гнилосыр», автомобіль НОМЕР_1, водій ОСОБА_3 (а.с. 10).

Крім того, вина у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджуються поясненнями самого ОСОБА_3, який в протоколі зазначив «так как водитель ОСОБА_5 заболел и не мог ехать чтобы доставить груз в г. Харьков, то попросили меня отвести груз по адресу в г. Харьков» (а.с.7).

Посилання в апеляційній скарзі на те, що суб'єктом господарської діяльності є ОСОБА_6 не спростовують висновків суду про винуватість ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, оскільки в матеріалах відсутні відомості існування трудових або інших цивільно - правових правовідносин, між ОСОБА_3 та ОСОБА_6 який згідно з виписки з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є керівником ФГ «ЕВЕРЕСТ» (а.с. 27).

Враховуючи наведене, апеляційний суд вважає, що ОСОБА_3 не надавши ліцензійного документу на право перевезення вантажу порушив ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», за що відповідальність передбачена ч.1 ст.164 КУпАП.

Таким чином, підстав для скасування постанови районного суду, закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення не вбачається.

Керуючись ст.ст. 287, 288, 293, 294, 295 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Поновити апелянту строк на оскарження як пропущений з поважних причин.

Апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Постанову Харківського районного суду Харківської області від 27 лютого 2017 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя

Апеляційного суду

Харківської області ОСОБА_2