Справа № 428/3954/17
Провадження №2-а/428/227/2017
13 червня 2017р. м. Сєвєродонецьк
Суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Юзефович І.О. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання протиправними дії щодо відмови в призначенні щомісячної адресної допомоги протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Сєвєродонецького міського суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання протиправними дії щодо відмови в призначенні щомісячної адресної допомоги протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи вимоги тим, що 14.11.2014р. позивача взято на облік внутрішньо переміщених осіб в управлінні праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Федоренко, б. 16-а, кв. 23, про що була видана довідка № 919001435. Позивачу була призначена допомога, як працездатній непрацюючій особі відповідно до п. 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою КМУ від 01.10.2014р. № 505 зі скорочення терміну призначення та зменшення суми виплат наступним чином: з 14.11.2014р. по 13.01.2015р. у розмірі 442грн. щомісячно; з 14.01.2015р. по 13.03.2015р. у розмірі221грн. щомісячно. У зв'язку з працевлаштуванням з 29.10.2014р. була перерахована щомісячна допомога, як працездатній особі з 14.11.2014р. по 13.05.2015р. у розмірі 442грн. щомісячно. З 14.05.2015р. по 13.11.2015р. подовжено призначення щомісячної допомоги в розмірі 442грн. щомісячно. З 25.12.2015р. по 24.02.2016р. у розмірі 442грн. щомісячно. З 25.02.2016р. по 24.04.2016р. у розмірі 221грн.. 20.04.2016р. позивач подав заяву про отримання нової довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб у зв'язку зі зміною паспорта та новою реєстрацією за адресою: АДРЕСА_1. Довідка була видана, але щомісячна допомога не була подовжена. В період з 29.12.2015р. по 07.07.2016р. позивач перебував на обліку в Сєвєродонецькому міському центрі зайнятості, але виплати позивачу були припинені в квітні 2016р. З 26.07.2016р. і по цей час позивач працює в територіальному сервісному центрі 4444 Регіонального сервісного центру МВС в Луганській області. Статут внутрішньо переміщеної особи у позивача не змінився. 23.01.2017р. позивач подав до УпТСЗН Сєвєродонецької міської ради заяву про поновлення йому щомісячної допомоги. 01.02.2017р. позивач отримав відмову з посиланням на абз. 5 п. 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, згідно якого особам працездатного віку грошова допомога була припинена відповідно до п.7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається. За весь час отримання грошової допомоги позивач працював, або перебував на обліку у Сєвєродонецькому міському центрі зайнятості, але в квітні 2016р. йому безпідставно припинили виплату допомоги. Тому, позивач ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до суду і просить суд визнати дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради щодо відмови, ОСОБА_3 у призначенні щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг - протиправними, зобов'язати відповідача призначити йому виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з дати його звернення до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради - 23.01.2017р..
Оскільки з позовної заяви видно, що вимоги позивача стосуються соціальних виплат, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України суд вважає за необхідне розглядати дану справу у скороченому провадженні. Шестимісячний строк позовної давнини не був вичерпаний оскільки позивач дізналася про порушення свого права з 01.02.2017р. тобто з моменту отримання листа відповідача, а даний позов було подано до суду 21.04.2017р.
Від відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області до суду у встановлений ч.3 ст. 183-2 КАС України строк заперечення не надійшли, а отже суд у відповідності до ч.5 ст. 183-2 КАС України розглядає справу за наявними у ній документами.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Призначення щомісячної адресної допомоги переміщеним особам визначається «Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р. № 505 (надалі Порядок № 505).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 505, грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (надалі Порядок) встановлено, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, інваліди, діти) -884,00 грн. на одну особу (члена сім'ї); для працездатних осіб - 442,00 грн. на одну особу (члена сім'ї).
Згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», заява про взяття на облік підписується заявником або особою, зазначеною в абзацах третьому - шостому пункту 2 Порядку, які дають згоду на обробку, використання, зберігання та надання Адміністрації Держприкордонслужби, Мінфіну для верифікації персональних даних заявника та особи, від імені якої подається заява, відповідно до Закону України "Про захист персональних даних".
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг», для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.
Для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.
Згідно до п. 7. Порядку, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.
Згідно п. 3 постанови КМУ «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 01 жовтня 2014 року №505, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу.
Згідно з постановою КМ № 212 від 31.03.2015р., що набрала чинності з 23.04.2015р., пункт 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженому постановою КМУ № 505 від 01.10.2014р. доповнено абзацом "Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період. Особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається.".
З матеріалів справи вбачається, що зареєстрованим місцем постійного проживання позивача ОСОБА_1 є: смт. Калинове Попаснянського району Луганської області, вул. Ломоносова, буд. 100, що підтверджується відмітками у паспорті позивача. У зв'язку із проведенням антитерористичної операції ОСОБА_1 у 2014 року виїхав до м. Сєвєродонецьк Луганської області та оселився за адресою: вул. Федоренко, 16а/23 та 14.11.2014р. був взятий на облік в ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області, як внутрішньо переміщена особа. Відповідно до копії довідки №15 від 05.01.2017р., виданої Сєвєродонецьким МЦЗ, ОСОБА_1 перебував на обліку як безробітний в Сєвєродонецькому МЦЗ з 29.12.2015р. по 07.07.2016р.. Відповідно до копії довідки від 05.01.2017р. виданої Сєвєродонецьким МЦЗ, ОСОБА_1 був зареєстрований як безробітний в Сєвєродонецькому МЦЗ з 29.12.2016р., дата припинення реєстрації 08.07.2016р.. Згідно копії довідки №31/12/2-52 від 10.01.2016р., виданої Регіональним сервісним центром в Луганській області МВС України, ОСОБА_1 з 26.07.2016 по 18.10.2016 працював в територіальному сервісному центрі № 4441 Регіонального сервісного центру МВС в Луганській області на посаді оператора комп'ютерного набору першої категорії. З 19.10.2016 по 05.12.2016 працював в територіальному сервісному центрі № 4441 Регіонального сервісного центру МВС в Луганській області на посаді провідного спеціаліста - адміністратора. З 06.12.2016 працює в територіальному сервісному центрі № 4441 Регіонального сервісного центру МВС в Луганській області на посаді провідного консультанта - адміністратора. 23.01.2017р. ОСОБА_1 звернувся до УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради з заявою про надання інформації щодо виплати щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг по заяві яка змінила статус з посиланням на законодавчі акти, які регулюють вищезазначені нарахування даної допомоги. На що отримав відповідь №695/04 від 01.02.2017р. за підписом заступника УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради про те, що згідно заяви від 25.12.2015р. йому було призначено допомогу як працездатній непрацюючій особі відповідно до п. 7 Порядку із скороченням терміну призначення та зменшенням суми виплати наступним чином: з 25.12.2015р. по 24.02.2016р. у розмірі 442грн. щомісячно. З 25.02.2016р. по 24.04.2016р. у розмірі 221грн. 20.04.2016р. позивач подав заяву про отримання нової довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб у зв'язку зі зміною паспорта. Довідка була надана. Щодо порушеного позивачем питання про відновлення виплат, УПта СЗН повідомило позивача, що по перше, позивачем не надано заяву про продовження призначення допомоги на наступний шестимісячний період. Згідно абз. 4 п. 3 Порядку, для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб. По -друге, згідно абз. 5 п. 3 Порядку, особам працездатного віку,яким грошова допомога була припинена відповідно до п. 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається.
Таким чином судом встановлено, що з 14.11.2014р. позивачу ОСОБА_1 відповідачем ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області було призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. До 24.04.2016р. позивач ОСОБА_1 отримував призначену щомісячну грошову допомогу. 20.04.2016р. позивач ОСОБА_1 звертався до відповідача з заявою про отримання нової довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи у зв'язку зі зміною паспорта, на підставі чого йому було видано нову довідку. Однак з квітня 2016р. і надалі виплати були припинені. При цьому матеріалами справи встановлено, що після припинення вищевказаної виплати з квітня 2016р. по 23.01.2017р. позивач ОСОБА_1 не звертався до відповідача з заявою про подовження призначення допомоги на наступний шестимісячний строк, внаслідок чого у відповідності до положень чинного законодавства України, останньому і було припинено вищевказані виплати. Стосовно звернення позивача ОСОБА_1 до відповідача від 23.01.2017р. суд зазначає, що дане звернення було виключно з метою відновлення виплат щомісячної адресної допомоги в подальшому, перерахунку та виплати адресної допомоги з квітня 2016р., у зв'язку з працевлаштуванням. Оскільки п. 12 Постанови КМУ від 01.10.2014р. №505 передбачено можливість поновлення виплати грошової допомоги, однак за виключної умови якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги, проте у даному випадку позивач ОСОБА_1 звернувся з заявою про відновлення виплат лише 23.01.2017р., то відповідач ОСОБА_2 соціального соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області діяло в межах своїх повноважень, передбачених чинним законодавством України, оскільки заява ОСОБА_1 від 23.01.2017р. не стосувалась призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. При цьому суд вважає необхідним зазначити, що згідно постанови КМУ № 212 від 31.03.2015р., постанови КМУ № 505 від 01.10.2014р. не встановлено жодного обмеження особи звернутись з новою заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
За таких обставин суд приходить до висновку, що обставини, викладені позивачем ОСОБА_1 в обґрунтування свого позову не знайшли свого підтвердження в матеріалах справи, а отже адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання протиправними дії щодо відмови в призначенні щомісячної адресної допомоги протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, не підлягає задоволенню.
Оскільки у задоволенні позовних вимог позивачу ОСОБА_4 було відмовлено, то сплачений судовий збір не підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2,11,12,21,70,71,94,159-163,183-2,185,186 КАС України, суддя -
постановив:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання дій щодо відмови, у призначенні щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг - протиправними, зобов'язання призначити виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з дати звернення - 23.01.2017р..
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя