22.06.2017 Справа № 904/5188/17
За позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз", м.Дніпро
до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Білий Лелека-2015", м.Новомосковськ, Дніпропетровська область
про визнання договору № 12 від 30.11.16р. укладеним.
Суддя Рудовська І.А.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 7.1Др-115-0417 від 07.04.17р.
від відповідача: ОСОБА_2, довіреність № б/н від 15.05.17р.
ОСОБА_3, довіреність б/н від 15.05.17р.
ОСОБА_4, керівник, витяг з ЄДР від 15.05.17р.
Суть спору:
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Білий Лелека-2015" (далі - відповідач) про визнання Договору щодо зняття показань будинкового (загальнобудинкового) вузла обліку та лічильників газу, встановлених у квартирах споживачів № 12 від 30.11.2016 р. в редакції позивача укладеним.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 28.04.2017 р. по справі № 904/5188/17 порушено провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні на 17.05.2017 р.
В судових засіданнях 17.05.2017 р. та 08.06.2017 р. оголошено перерву до 08.06.2017 р. та до 22.06.2017 р.
Представник позивача у судових засіданнях наполягав на задоволенні позовних вимог, просив суд їх задовольнити у повному обсязі.
Представники відповідача у судових засіданнях заперечував проти позовних вимог, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
В порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 22.06.2017 р. оголошені вступна та резолютивна частини судового рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Білий Лелека-2015" (відповідач) зареєстроване як юридична особа за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Сучкова, буд. 122.
Згідно п. 1 розділу 1 Статуту ОСББ "Білий Лелека-2015", затвердженого протоколом загальних зборів № 1від 31.10.2015 р., Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Білий Лелека-2015" створено власниками квартир та нежитлових приміщень (далі -співвласники) багатоквартирного будинку № 122 (далі -будинок), що розташований за місцезнаходженням: 51200, Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Сучкова, відповідно до Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Метою створення об'єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов'язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом (п.1 розділу 2 Статуту).
Завданням та предметом діяльності об'єднання є: забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном; забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території; сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами; забезпечення виконання співвласниками своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання (п. 3 розділу 2 Статуту).
Згідно п. 2 розділу 3 Статуту вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Загальні збори вправі приймати рішення з усіх питань діяльності об'єднання. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників (п. 11 розділу 3 Статуту).
Як вбачається з матеріалів справи, 05.10.2016 р. відповідачем від позивача отримано супровідний лист вих. № 14/10 від 05.10.2016 р. та два примірника проекту договору щодо зняття показань будинкового (загальнобудинкового) вузла обліку та лічильників газу, встановлених у квартирах споживачів, яким було запропоновано врегулювати договірні відносини у відповідності до вимог законодавства України (а.с. 39 - 40).
Листом вих. № 42-10-16 від 12.10.2016 р. відповідач повідомив, що не має правових підстав укладати Договір на проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації загальнобудинквого вузла обліку газу без протоколу рішення загальних зборів.
На зборах членів ОСББ "Білий Лелека-2015", які відбулись 19.03.2017 р. (протокол № 4), розглядалось питання щодо встановлення загальнобудинквого вузла обліку природного газу. Із змісту протоколу вбачається, що члени зборів прийняли рішення надати згоду на встановлення загально будинкового вузла обліку природного газу за умови дотриманням Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", забезпечивши кожну квартиру індивідуальним лічильником газу.
З огляду на недосягнення сторонами згоди щодо укладення договору позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати Договір щодо зняття показань будинкового (загальнобудинкового) вузла обліку та лічильників газу, встановлених у квартирах споживачів № 12 від 30.11.2016 р. в редакції позивача укладеним, що і є причиною виникнення спору.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Згідно ч.ч. 3, 4 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
Приписами ст. 187 Господарського кодексу України встановлено, що спори, які виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Законом України "Про житлово-комунальні послуги" визначені основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки. Зі змісту статті 1 зазначеного Закону вбачається, що: - житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил; - балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом; - виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору; - комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством; - споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.
Відповідно до статті 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. При цьому, учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Пунктом 1 ч. 3 ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачений обов'язок споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. В свою чергу, виконавець зобов'язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором (п. 3 ч. 2 ст. 21 даного Закону).
Приписами статті 29 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що договір на надання житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою. У разі якщо балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) з іншим виконавцем. Процедура погодження умов договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін.
В той же час правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначаються Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".
За приписами статті 4 вказаного Закону об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Аналогічні положення закріплені у п.п. 1, 3 розділу 2 Статуту ОСББ "Білий Лелека-2015", затвердженого протоколом загальних зборів № 1від 31.10.2015 р.
Відповідно до ст. 22 Закону України "Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку" для забезпеченна утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об'єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Таким чином, зважаючи на вищевикладені положення законодавства, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку не є споживачем житлово-комунальних послуг, споживачами вказаних послуг являються самі члени об'єднання (жителі будинку).
Частина 1 ст.22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачає можливість ОСББ виступати колективним споживачем (замовником), у тому числі послуг щодо зняття показань будинкового (загально будинкового) вузла обліку та лічильників газу, встановлених у квартирах споживачів, але лише на підставі відповідного рішення зборів об'єднання.
Однак, матеріали справи не містять доказів прийняття загальними зборами ОСББ "Білий Лелека-2015" рішення про укладення ОСББ як колективним споживачем (замовником) Договору щодо зняття показань будинкового (загальнобудинкового) вузла обліку та лічильників газу, встановлених у квартирах споживачів.
За таких обставин, позивачем не доведено належними та допустимими доказами статусу відповідача як споживача за спірним договором, для якого його укладення є обов'язковим, тому у задоволенні позовних вимог належить відмовити.
Відповідно до ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пунктом 4 частини третьої ст. 129 Конституції України та ст. 33, ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
З урахуванням викладеного доводи позивача спростовуються матеріалами справи.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги необґрунтовані, безпідставні та такі, що до задоволення не підлягають.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у справі покладається на позивача.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 36, 49, 75, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Судовий збір покласти на позивача.
Суддя І.А. Рудовська
Дата підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України " 26 " червня 2017 р.
Повне рішення складено 22.06.2017