10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Кулініч Я.В.
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
іменем України
"22" червня 2017 р. Справа № 286/194/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Іваненко Т.В.
Франовської К.С.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "10" травня 2017 р. у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконними дій державного виконавця ,
У січня 2017 року УПСЗН Луганської РДА звернулося до суду з позовом, в якому просив визнати незаконною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області Голубович Н.П.. про накладення штрафу на боржника Управління праці та соціального захисту населення Луганської райдержадміністрації за не виконання рішення суду у виконавчому провадженні №50021674 від 10.11.2016 року в розмірі 5100 гри.; також просив визнати поважною причину пропуску строку для подання адміністративного позову; просив поновити строк для подання адміністративного позову за постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області Голубович Н.П., про накладення штрафу на боржника Управління праці та соціального захисту населення Луганської райдержадміністрації за не виконання рішення суду у виконавчому провадженні №50021674 від 10.11.2016 року в розмірі 5100 гри.
Позовні вимоги мотивував тим, що постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень ГТУЮ у Житомирській області від 10.11.2016 року стягнуто з управління праці 5100 гри. штрафу за невиконання рішення Овруцького районного суду по справі №286/556/15а. Постанову вважає незаконною, оскільки згідно Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, громадянкою ОСОБА_5 не подано необхідні документи, що ускладнювало належним чином виконати рішення Овруцького районного суду від 23.03.2015 року. Вважає, що накладення штрафу можливе лише за умови умисного невиконання рішення, а управління праці не могло виконати рішення суду з поважних причин.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 10 травня 2017 року в задоволенні адміністративного позову управління праці та соціального захисту населення Луганської районної державної адміністрації Житомирської області до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконними дій державного виконавця відмовлено.
Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області не погодилось з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій з підстав порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанов суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.
03.02.2016 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області Корнєєвим М.М. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом №286/556/15-а, виданим 10.12.2015 року Овруцьким районним судом Житомирської області про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Луганської районної державної адміністрації Житомирської області поставити ОСОБА_5 на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 в сумі 78210 гри..
Частиною 2 постанови боржнику надано семиденний строк для добровільного виконання.
10.11.2016 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області Голубович Н.П. винесено постанову про накладення штрафу на управління праці та соціального захисту населення Лугинської РДА в сумі 5100 гри. за невиконання рішення суду по справі №286/556/15-а.
Згідно з частиною першою статті 5 Закон України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус га організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Частиною третьою статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» систему органів примусового виконання рішень становлять: 1) Міністерство юстиції України; 2) органи державної виконавчої служби, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області - не визначений як самостійний орган державної виконавчої служби, що виключає можливість його участі у розгляді адміністративної справи як відповідача.
Позивач звернувся з позовом до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області, тобто до неналежного відповідача.
Аналогічна позиція висловлена Вищим адміністративним судом в постанові від 16.11.2016 р. у справі № К/9991/81660/12 (№2110/6712/12) та у п.11 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13.12.2010р. N 3 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби» (із змінами та доповненнями).
Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України су і першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Крім того, ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області від 12.04.2017 року позивачу було роз'яснено про необхідність заміни відповідача.
Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення свідчить про одержання позивачем ухвали суду 18.04.2017 року (а.с. 94).
Враховуючи, що позивач не надав заяву про заміну відповідача, а відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області є неналежним відповідачем, то колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області залишити без задоволення, постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "10" травня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Т.В. Іваненко
К.С. Франовська
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області вул.Червона Гірка,21,смт.Лугини,Житомирська область,11301
3- відповідачу: Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області м-н Соборний,1,м.Житомир,10014
- ,