22 червня 2017 р.м. ОдесаСправа № 665/239/17
Категорія: 10.3 Головуючий в 1 інстанції: Пилипенко І.О.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
Головуючого судді - Єщенка О.В.
суддів - Димерлія О.О.
- Домусчі С.Д.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Скадовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області на постанову Чаплинського районного суду Херсонської області від 24 квітня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Скадовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому, з урахуванням уточнень позовних вимог (а.с. 33-35), просив визнати протиправними дії Скадовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області щодо відмови у перерахунку пенсії, зобов'язати Управління здійснити перерахунок пенсії на підставі довідок від 25.04.2016 року, виданих ТОВ «Управління механізації будівництва».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 14.01.2016 року перебуває на обліку в Скадовському ОУПФУ Херсонської області та одержує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування». 26.07.2017 року позивач звернувся в Управління із заявою про перерахунок пенсії, додавши відповідні відомості про страховий стаж та розмір заробітної плати, що впливають на розрахунок соціальних виплат. Проте, відповідач неправомірно відмовив у задоволенні вказаної заяви, у зв'язку із чим позивач вимушений звернутись до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Постановою Чаплинського районного суду Херсонської області від 24 квітня 2017 року адміністративний позов задоволено. Суд визнав протиправними дії Скадовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2. Зобов'язав Скадовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Херсонської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням заробітної плати з січня 1985 року по грудень 1995 року за період роботи в Управлінні механізації будівництва треста «Кримспецмонтаж», згідно довідок ТОВ «Управління механізації будівництва» від 25.04.2016 року.
В апеляційній скарзі Скадовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, однак в судове засідання вони не з'явились, подали клопотання про розгляд справи без їх участі, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст. 197 КАС України за наявними у справі матеріалами.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 з 14.01.2016 року перебуває на обліку в Скадовському ОУПФУ Херсонської області та одержує пенсію за віком, призначену згідно Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування».
26.07.2017 року позивач звернувся в Управління із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії.
До заяви позивач додав копію трудової книжки, довідки від 25.04.2016 року №24, №25, №26 про розмір заробітної плати та від 25.04.2016 року №27 про трудовий стаж в Управлінні механізації будівництва тресту «Кримспецмонтаж», видані ТОВ «Управління механізації будівництва».
Однак, Управління відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відомості про заробітну плату позивача та період робіт в Управлінні механізації будівництва тресту «Кримспецмонтаж» видані ТОВ «Управління механізації будівництва», яке знаходиться на тимчасово окупованій території Криму, а отже ці відомості відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року №1207-VII є недійними, не створюють правових наслідків та врахування цих даних у розрахунку пенсії суперечитиме вимогам чинного законодавства.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції дійшов висновку про неправомірність відмови Управління у проведенні заявленого перерахунку пенсії, у зв'язку із чим вбачав всі підстави для задоволення позову.
Відповідно до ст. 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65 - 67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.
Згідно із ст. 65 Закону України від 05.11.1991 року №1788-XII середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Відомості про дохід особи підтверджуються на підставі відповідних довідок, виданих на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
За правилами п. 1.5 Порядку від 25.11.2005 року №22-1 перерахунок пенсії здійснюється в заявочному порядку шляхом звернення пенсіонера до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
За змістом п.п. 2.1, 2.7 Порядку від 25.11.2005 року №22-1 підставою для перерахунку пенсії є, зокрема, документи про стаж роботи та відомості відповідного заробітку.
Так, згідно даних трудової книжки, ОСОБА_2 у період з 25.06.1984 року по 25.12.1996 року працював в Управлінні механізації будівництва треста «Кримспецмонтаж».
Відомості про стаж та заробітну плату на вказаному підприємстві також підтверджуються Довідками від 25.04.2016 року №28, від 25.04.2016 року №24, №25, №26, виданими ТОВ «Управління механізації будівництва» (правонаступником підприємства згідно архівної Довідки).
Також, згідно вказаних Довідок на всі виплати проведено нарахування страхових внесків до пенсійного фонду.
Таким чином, відомості про свій дохід та страховий стаж позивач під час звернення за перерахунком пенсії підтвердив належними документами про розмір нарахованої та сплаченої заробітної плати підприємством, період робіт, чим дотримав вимоги п.п. 2.1, 2.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, та ст. 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відмова Управління у перерахунку позивачу пенсії з урахуванням даних заробітної плати та страхового стажу в Управлінні механізації будівництва треста «Кримспецмонтаж» є неправомірною, у зв'язку із чим вбачаються всі підстави для зобов'язання відповідача провести спірний перерахунок пенсії в судовому порядку.
Разом з цим, колегія суддів вважає безпідставним застосування органом пенсійного фонду при вирішенні спірного питання правил ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року №1207-VII, оскільки недійсність та відсутність правових наслідків будь-яких актів (рішень, документів) у розумінні вказаного Закону стосується будь-яких актів (рішень, документів), виданих державними органами та органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами на тимчасово окупованій території, яким не є підприємство, в якому працював позивач та одержав відомості про свій дохід та страховий стаж.
Беручи до уваги викладене, колегія суддів вважає, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та надана правова оцінка.
За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст.ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Скадовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області - залишити без задоволення.
Постанову Чаплинського районного суду Херсонської області від 24 квітня 2017 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили в порядку, встановленому частиною 5 статті 254 КАС України, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: О.В. Єщенко
судді: О.О. Димерлій
С.Д. Домусчі