Ухвала від 20.06.2017 по справі 348/347/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2017 рокуЛьвів№ 876/4986/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Гінди О.М.

суддів: Качмара В.Я., Ніколіна В.В.

за участі секретаря судових засідань: Чопко Ю.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 13 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

09.02.2017 ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області у якому просить визнати неправомірними дії відповідача та зобов'язати його здійснити перерахунок пенсії, а саме зарахувавши до страхового стажу на пільгових умовах - один місяць за три в період перебування на службі з 12.08.2015 по 06.11.2015.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він отримує пенсію за віком з 01.10.2016. В період з 12.08.2015 по 06.11.2015 перебував на службі у військовій частині - ВЧ-польова пошта НОМЕР_1 , яка входила до складу сил, що залучалися та брали участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей в цей період. 09.12.2016 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, зарахування військової служби в період з 12.08.2015 по 06.11.2015 до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах, однак листом від 19.12.2016 № 381/К-15 йому було у цьому відмовлено, оскільки згідно даних персоніфікованого обліку сплата страхових внесків не проводилася. Вважає, що така відмова є неправомірною, оскільки перерахунок пенсії позивачу проведено з порушенням вимог п. 2.3 розділу 2 Наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», згідно якого час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 13.03.2017 позов задоволено повністю.

Із цією постановою не погодився відповідач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що така прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому просить її скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.

В обґрунтування апеляційних вимог посилається на те, що період перебування позивача на військовій службі у військовій частині - ВЧ-польова пошта НОМЕР_1 , яка входить до складу сил, що залучаються та беруть участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, з 12.08.2015 по 06.11.2015 не відноситься до бойових дій, а тому позивачу такий період не зараховується до страхового стажу.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про його дату, час та місце.

Сторони подали письмові клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

Позивач подав письмові заперечення на апеляційну скаргу.

У відповідності до ч. 1 ст. 41 та ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття сторін не перешкоджає апеляційному розгляду справи і такий проведено у їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи та обговорив підстави і межі апеляційних вимог, вважає, що апеляційна скарга задоволеною бути не може.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 має статус ветерана війни - учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням від 29.12.2015 серії НОМЕР_2 , копія якого є в матеріалах справи (а. с. 6).

З 01.10.2016 позивач отримує пенсію за віком і перебуває на обліку в Надвірнянському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області.

ОСОБА_1 перебував на військовій службі у ВЧ-польова пошта НОМЕР_1 , код 07641601 № 286, яка входила до складу сил, що залучалися та брали участь в антитерористичниій операції на території Донецької та Луганської областей в період з 12 серпня 2015 року по 6 листопада 2015 року, що підтверджується довідкою № 286 від 11.11.2015 (а. с. 4).

09.12.2016 позивач звернувся до відповідача з заявою про зарахування до страхового стажу період перебування його на службі в антитерористичній організації з 12.08.2015 по 06.11.2015 та перерахунок розміру пенсії відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 відповідачем направлено позивачу листа від 19.12.2016 № 381/К-15 про відмову в такому перерахунку, так як вказаний період перебування позивача на службі в антитерористичній організації не відноситься до бойових дій. Згідно з ст. 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що лише час військової служби у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується у потрійному розмірі.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що позов належить задовольнити, оскільки ветеран війни - учасник бойових дій ОСОБА_1 має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом України «Про соціальний статус і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей», а саме період перебування позивача на службі в антитерористичній організації з 12.08.2015 по 06.11.2015 підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Суд апеляційної інстанції з висновками суду першої інстанції погоджується, з огляду на таке.

Статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку (на час виникнення спірних відносин) статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

Пунктом 4 Порядку визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Як вбачається з матеріалів справи, військовою частиною - польова пошта НОМЕР_1 видано довідку від 11.11.2015 № 286 про безпосередню участь в антитерористичній операції ОСОБА_1 (а. с. 4).

Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

З системного аналізу правових норм вбачається, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Отже, виходячи з наведеного час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до його страхового стажу.

Відповідно до п. 2.3 Наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20.10.2014 № 1294/26071при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу), зокрема: 1) один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Враховуючи вищенаведене, перебування ОСОБА_1 на військовій службі в антитерористичній операції відноситься до бойових дій, що підтверджується статусом позивача згідно посвідчення від 29.12.2015 № НОМЕР_3 , а сама військова служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці.

Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні позивачу до страхового стажу на пільгових умовах один місяць служби за три в період перебування в антитерористичній операції з 12.08.2015 по 06.11.2015 та не проведенні перерахунку пенсії.

Отже, дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, щодо відмови в нарахуванні та перерахунку пенсії, із не врахуванням до стажу роботи період участі ОСОБА_1 в антитерористичній організації відповідно до норм чинного законодавства, є протиправними.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позовні вимоги, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування оскаржуваної постанови, суд апеляційної інстанції не вбачає.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

ухвалив:

апеляційну скаргу Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 13 березня 2017 року у справі № 348/347/17 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

На ухвалу протягом двадцяти днів, після набрання нею законної сили, може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О. М. Гінда

судді В. Я. Качмар

В. В. Ніколін

Ухвала в повному обсязі складена та підписана 23.06.2017.