22 червня 2017 рокуЛьвів№ 876/6515/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Богаченка С. І.,
суддів - Рибачука А. І., Старунського Д. М.,
з участю секретаря судового засідання - Болюк Н. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 20 лютого 2017 року у справі № 161/17283/16а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії,-
20 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, в якому просила визнати протиправною відмову відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати їй пенсії на підставі довідки Головного управління статистики у Волинській області від 12 серпня 2016 року № С-80/14-38 та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з 16 листопада 2016 року відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії, в розмірі 80 % заробітної плати з врахуванням вказаної довідки та виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, а тому має право на перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державних службовців, однак відповідач протиправно відмовив у здійсненні такого перерахунку.
Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 20 лютого 2017 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 18 листопада 2016 року № 186 за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 16 листопада 2016 року щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Зобов'язано Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити з 01 грудня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії), та постанови Кабінету міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери в розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Головного управління статистики у Волинській області від 12 серпня 2016 року № С-80/14-38, виходячи із суми посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум. В задоволенні решти позову відмовлено.
Не погодившись із вказаною постановою суду першої інстанції, Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області подало апеляційну скаргу на неї, в якій просило постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує посиланням на те, що позивачу правомірно відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки норми законодавства, які регулювали порядок перерахунку пенсії втратили чинність.
Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце його проведення, тому відповідно до частини першої статті 41 та частини четвертої статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за їхньої відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції було встановлено і підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 06 травня 2008 року отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати.
16 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників на підставі довідки про заробітну плату від 12 серпня 2016 року № С-80/14-38, виданої Головним управлінням статистики у Волинській області.
Рішенням відповідача від 18 листопада 2016 року № 186 в задоволенні вказаної заяви відмовлено з посиланням на втрату чинності правовими нормами, які регулювали порядок здійснення перерахунку пенсії.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції керувався тим, що відповідач протиправно відмовив у перерахунку пенсії позивача, оскільки зміни до законодавства не можуть звужувати зміст та обсяг прав громадян.
Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії Кабінет Міністрів України 31 травня 2000 року прийняв постанову № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії", згідно з пунктами 4 та 5 якої (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", за винятком працюючих, визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
В подальшому вказані правові норми зазнали змін як щодо права особи на отримання пенсії, так і щодо її розміру у відсотках до заробітку та порядку її призначення та перерахунку.
Так, з 01 січня 2015 року стаття 37-1 Закону України "Про державну службу" була чинною в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України", згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Змін, що вносились до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набрала чинності 15 грудня 2015 року, у постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії" пункт 4 виключено, абзац перший пункту 5 викладено в такій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".
Тому з 01 січня 2015 року в Законі України "Про державну службу", а з 15 грудня 2015 року в постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії" відсутні норми, які б регламентували умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям.
Крім того, з 01 травня 2016 року набрав чинності новий Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, яким встановлено інші правила пенсійного забезпечення державних службовців.
Зокрема, згідно із статтею 90 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який не містить норм щодо перерахунку пенсій, аналогічних тим, що втратили чинність.
Окрім цього, 01 квітня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VIII, пунктом 5 Прикінцевих положень якого передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року.
Оскільки Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VIII чинний, а до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, то, відповідно, з вказаної дати скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року.
Вирішуючи питання застосування вказаних вище норм права у часі, суд зазначає, що правовідносини щодо перерахунку пенсій регулюються нормами права, чинними на момент виникнення права на такий перерахунок.
Враховуючи те, що Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення перерахунку призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням заробітної плати з 01 січня 2015 року, а згідно з нормами Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, який набрав чинності з 01 травня 2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким не передбачено перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, суд приходить до висновку про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що відповідно до пункту 4 частини першої статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Апеляційну скаргу Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області задовольнити.
Постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 20 лютого 2017 року у справі № 161/17283/16-а - скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя С. І. Богаченко
судді А. І. Рибачук
Д.М. Старунський
Повний текст судового рішення виготовлено 23 червня 2017 року.