20 червня 2017 рокуЛьвів№ 876/3729/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гінди О.М.
суддів: Качмара В.Я., Ніколіна В.В.
за участі секретаря судових засідань: Чопко Ю.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю «Карпатнафтобуд» на постанову Івано-Франківського окружного адмінстративного суду від 06 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом Державної служби України з безпеки на транспорті до Товариства з додатковою відповідальністю «Карпатнафтобуд» про стягнення коштів, -
встановив:
12.12.2016 Державна служба України з безпеки на транспорті (далі Укртрансбезпека) звернулася в суд з адміністративним позовом до Товариства з додатковою відповідальністю «Карпатнафтобуд», в якому просила стягнути з відповідача 13233,79 грн, що еквівалентно 468 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку 13.06.2016 в дохід Державного бюджету України.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що під час перевірки виявлено, що відповідачем надавалися послуги з внутрішніх вантажних перевезень товару (щебеню фракції 40-70) з перевищенням вагових параметрів без оформлення документів, передбачених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» , а саме: за відсутності дозволу, який надає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням великовагових параметрів або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів, про що складено акт. Позивачем нарахована плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування відповідачу на загальну суму 468 євро, відповідно до ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування», яку просить стягнути в судовому порядку.
Постановою Івано-Франківського окружного адмінстративного суду від 06 лютого 2017 року позов задоволено.
Із цією постановою не погодився відповідач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, її неправомірною та просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про його дату, час та місце.
У відповідності до ч. 1 ст. 41 та ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття сторін не перешкоджає апеляційному розгляду справи і такий проведено у їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи, обговорив підстави і межі апеляційних вимог, вважає, що апеляційна скарга задоволеною бути не може.
Судом першої інстанції встановлено, що 13.06.2016, на підставі направлення на перевірку № 011299 від 13.06.2016, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Івано-Франківській області у пункті габаритно-вагового контролю в с. Драгомиридчани Івано-Франківської області на автодорозі Н-09 Мукачево-Львів на ділянці км 302+400 м було зупинено та проведено контрольне зважування вантажного транспортного засобу Краз самоскид-С, модель 05055, реєстраційний номер НОМЕР_1, який належить товариству з додатковою відповідальністю «Карпатнафтобуд», що рухався по маршруту с. Пасічна, Надвірнянського району - м. Калуш, Івано-Франківська область, під керуванням водія ОСОБА_2 із пройденою відстанню 80 км. Під час перевірки виявлено, що відповідачем надавалися послуги з внутрішніх вантажних перевезень товару (щебню фракції 40-70) з перевищенням вагових параметрів без оформлення документів.
Перевищення транспортним засобом відповідача нормативних вагових параметрів (перевищення нормативно допустимого осьового навантаження) зафіксовані в акті № 0001625, де зазначено, що осьові навантаження становили 5,1/12,05/11,45 т, повна масса транспортного засобу 28,6 тонн. Доказом зважування є чек № 01499 від 13.06.2016 та довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю.
На підставі акта від 13.06.2016 № 0001625, довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 13.06.2016, Управлінням Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області виконано розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 17 від 13.06.2016 в розмірі 468,00 євро, відповідно до таких показників: пройдена відстань 80 км, параметри на які нараховується плата за проїзд - 7,5, перевищення параметрів від нормативу на 46,9%, плата за проїзд за перевищення нормативних параметрів 1,17 євро/км.
Відповідачем у добровільному порядку не сплачено нараховану плату за проїзд великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами загального користування в розмірі 13233,79 грн (468 євро х 28.277 грн = 13233,79 грн), що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що визначена контролюючим органом плата за проїзд не оскаржена та не сплачена перевізником - власником транспортного засобу у встановлені чинним законодавством строки набуває статусу заборгованості перед Державним бюджетом України підлягає стягненню в судовому порядку.
Суд апеляційної інстанції з такими висновками суду першої інстанції погоджується, з огляду на таке.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року № 198 затверджено Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони. Відповідно до п.16 цієї Постанови перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначається окремими актами законодавства.
Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30. Згідно п. 3 цих Правил транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
При цьому, п. 4 Правил затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який визначає механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування.
Відповідно до пп. 4 п.2 вказаного Порядку габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Пунктом 3 Порядку передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Пунктом 27 Порядку № 879 передбачено, Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Згідно абз. 1 п. 28 Порядку № 879 Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до п. 30 Порядку № 879 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою.
Відповідно до п. 30 Порядку № 879 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів.
Згідно п. 311 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Отже, нормами чинного законодавства встановлені вимоги щодо здійснення перевезень вантажу великоваговими та великогабаритними транспортними засобами на автомобільних дорогах загального користування та передбачена плата за проїзд таким транспортом за встановленими ставками.
Так, зокрема, обов'язковою умовою під час здійснення відповідних перевезень є дотримання перевізником вагових та габаритних параметрів відповідного транспортного засобу. У разі перевезення вантажу з перевищенням відповідних вагових та (або) габаритних параметрів з перевізника справляється плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що позивач, здійснюючи нарахування відповідачу плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, діяв у межах наданих йому повноважень та у спосіб, передбачений законом.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що Укртрансбезпека нарахувала плату за проїзд врахувавши відстань, яка зазначена в маршрутному листі (80 км), а не фактичну пройдену автомобілем дистанцію (38 км). Однак, ці покликання відповідача апеляційний суд не бере до уваги, оскільки розрахунок, на підставі якого відбувається стягнення плати, є чинним, відповідачем не оскаржений.
Щодо належності вантажного автомобіля Краз самоскид-С, модель 05055, реєстраційний номер НОМЕР_1 - Товариству з додатковою відповідальністю «Карпатнафтобуд», суд апеляційної інстанції зазначає, що в обгрунтування доводів щодо не перебування у власності відповідача вказаного автомобіля не надано суду жодного доказу.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що слід стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «Карпатнафтобуд» (вул. Козоріса, 2, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, ідентифікаційний номер 04711040) в дохід державного бюджету (отримувач: УК у м. Івано-Франківську, 22160100 р/р 31112193700002, УДКСУ у м. Івано-Франківську, МФО 836014, код ЄДРПОУ 37952250, призначення платежу 22160100) плату за проїзд 13.06.2016, великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, згідно розрахунку за № 17 від 13.06.2016, в розмірі 13233 ( тринадцять тисяч двісті тридцять три) гривні 79 копійок.
Враховуючи наведене, суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позовні вимоги, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування оскаржуваної постанови, суд апеляційної інстанції не вбачає.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
ухвалив:
апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю «Карпатнафтобуд» залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адмінстративного суду від 06 лютого 2017 у справі № 809/1842/16 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу протягом двадцяти днів, після набрання нею законної сили, може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.М. Гінда
Судді: В.Я. Качмар
В.В. Ніколін
Ухвала в повному обсязі складена та підписана 23.06.2017