20 червня 2017 рокуЛьвів № 876/5247/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гінди О.М.
суддів: Качмара В.Я., Ніколіна В.В.
за участі секретаря судових засідань: Чопко Ю.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Іваничівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області на постанову Іваничівського районного суду Волинської області від 04 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Іваничівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
08.12.2016 ОСОБА_2 звернулася в суд з адміністративним позовом до Іваничівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області, в якому просила визнати неправомірними дії щодо нарахування та виплати пенсії за віком з 01.09.2015 року в розмірі, меншому ніж мінімальний розмір пенсії, встановлений ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язати здійснити перерахунок та виплатити пенсію у розмірі, не меншому мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.09.2015.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що згідно ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» встановлено, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: становить з 01 січня 2015 року - 949 грн., а з 01 вересня 2015 року - 1074 грн. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» встановлено, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 01 січня 2016 року - 1074 грн, з 01 травня 2016 року - 1130 грн, з 01 грудня - 1208 грн. Згідно положень ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, а перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму. Отже, відповідач всупереч вимог чинного законодавства виплачує пенсію в розмірі меншому ніж мінімальний прожитковий мінімум.
Ухвалою Іваничівського районного суду Волинської області від 19.12.2016 адміністративний позов у частині позовних вимог за період з 01.09.2015 по 07.06.016 залишено без розгляду.
Постановою Іваничівського районного суду Волинської області від 04 січня 2017 року позов задоволено.
Із цією постановою не погодився відповідач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, її такою, що підлягає скасуванню, оскільки є незаконною, необгрунтованою, не відповідає нормам матеріального та процесуального права. Просить постанову першої інстанції скасувати та прийняти нову про відмову в задоволені позовних вимог.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про його дату, час та місце.
У відповідності до ч. 1 ст. 41 та ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття сторін не перешкоджає апеляційному розгляду справи і такий проведено у їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідач подав письмове клопотання, у якому просить допустити заміну сторони Іваничівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Волинської області на Нововолинсько-Іваничівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Волинської області.
Відповідно до ст. 55 КАС України, судом апеляційної інстанції клопотання задоволено, допущено заміну відповідача Іваничівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Волинської області на Нововолинсько-Іваничівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Волинської області.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи, обговорив підстави і межі апеляційних вимог, вважає, що апеляційна скарга задоволеною бути не може.
Судом першої інстанції встановлено, що позивачу 27.08.2013 призначено пенсію за віком на підставі п. 7-2 Прикінцевих положень «Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Розмір пенсії з 01.05.2016 року становить 994,40 грн. ( складові пенсії: розмір пенсії за віком - 527,03 грн, доплата до прожиткового мінімуму - 602,97 грн, зменшення за 24 місяці (12%) за достроковий вихід на пенсію - 135,60). ОСОБА_2 звернулася до відповідача із зверненням, в якому просила здійснити перерахунок та виплатити пенсію, починаючи з 01.09.2015 з врахуванням проведених виплат, врахувавши, що розмір виплаченої пенсії не може бути нижчим від мінімального прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Однак, листом Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області № 122/Д-01 від 29.11.2016 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що позов слід задовольнити, визнати неправомірними дії відповідача та зобов'язати позивачу здійснити перерахунок та виплачувати пенсію в розмірі, не нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у відповідності до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 08.06.2016.
Суд апеляційної інстанції з такими висновками суду першої інстанції погоджується, з огляду на таке.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» встановлено, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить з 01 січня 2015 року - 949 грн., а з 01 вересня 2015 року - 1074 грн.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» встановлено, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01 травня 2016 року становить 1130 грн.
Згідно із ст.1 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковим мінімумом є вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно абз. 2 ч. 3 ст. 42 цього Закону з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Згідно із ст.ст. 2, 6, 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» мінімальний розмір пенсії за віком і мінімальний розмір заробітної плати віднесені до основних соціальних гарантій і не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму доходів громадян.
Суд апеляційної інстанції не бере до уваги посилання апелянта, на Постанову № 265 Кабінету Міністрів України «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» від 26.03.2008 № 265 відповідно до якої, у разі коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та інвалідам, крім осіб, зазначених у п. 1 цієї Постанови (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексацій та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 грн., таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
Оскільки, ця норма суперечить вимогам ст. 8 Конституції України, згідно якої закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції та їй відповідають. Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» є пріоритетним над постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», тому саме закон має застосовуватись у цих спірних правовідносинах.
Суд апеляційної інстанції вважає, що підставою для перерахунку пенсії позивача є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, а перерахунок повинен проводиться з дня встановлення цього мінімуму.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що слід визнати неправомірними дії Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити пенсію позивачу в розмірі, не нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у відповідності до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 08.06.2016 з урахуванням приписів ст. 99 КАС України.
Враховуючи наведене, суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позовні вимоги, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування оскаржуваної постанови, суд апеляційної інстанції не вбачає.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
ухвалив:
апеляційну скаргу Іваничівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області залишити без задоволення, а постанову Іваничівського районного суду Волинської області від 04 січня 2017 у справі № 156/1033/16-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу протягом двадцяти днів, після набрання нею законної сили, може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.М. Гінда
Судді: В.Я. Качмар
В.В. Ніколін
Ухвала в повному обсязі складена та підписана 23.06.2017