20 червня 2017 рокуЛьвів№ 876/5226/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гінди О.М.
суддів: Качмара В.Я., Ніколіна В.В.
за участі секретаря судових засідань: Чопко Ю.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 23 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради Львівської області про скасування додатку до протоколу та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
14.12.2016 ОСОБА_2 звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради, в якій просила скасувати Додаток до протоколу 403814 від 09.11.2016 «Розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї ОСОБА_2» та зобов'язати відповідача для визначення розміру допомоги одинокій матері на дитину ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 провести розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї ОСОБА_2 без врахування дітей ОСОБА_4 і ОСОБА_5.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилалася на те, що для визначення розміру допомоги на дітей одиноким матерям у розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї ОСОБА_2 має враховуватись лише одна дитина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, яка народилась до шлюбу і не була усиновлена після реєстрації шлюбу, не можуть враховуватись діти ОСОБА_4 і ОСОБА_5, які народились після реєстрації шлюбу.
Постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 23 березня 2017 року в задоволені позову відмовлено.
Із цією постановою не погодився позивач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт посилається на те, що в цих спірних правовідносинах норми постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2011 не підлягають застосуванню, оскільки не відповідають імперативним нормам ст. 18-1 Закону України № 2811-XII, за яких одинокою вважається мати, яка не перебуває у шлюбі (тобто не має чоловіка) та допомога надається на тих рідних дітей, у свідоцтві про народження яких немає запису про батька дитини або такий проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про його дату, час та місце.
У відповідності до ч. 1 ст. 41 та ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття сторін не перешкоджає апеляційному розгляду справи і такий проведено у їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи, обговорив підстави і межі апеляційних вимог, вважає, що апеляційна скарга задоволеною бути не може.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2, перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради з 01.03.2003., як одержувач допомоги одинокій матері на дочку ОСОБА_3 Згідно додатку до протоколу № 403814 від 09.11.2016 «Розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї ОСОБА_2», здійснений з врахуванням всіх членів сім'ї, а саме в кількості 4-ох чоловік. З вказаним додатком до протоколу позивач не згідний, оскільки в ньому крім народженої до шлюбу дитини « 1. - ОСОБА_3» враховані діти, які народились після шлюбу: « 2. - ОСОБА_4» і « 3. ОСОБА_5».
Суд першої інстанції дійшов висновку, що в задоволені позову слід відмовити, оскільки, розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї ОСОБА_2 правомірно було здійснено з середньомісячного розрахунку сукупного доходу сім'ї ОСОБА_2 в кількості чотирьох членів сім'ї .
Суд апеляційної інстанції з такими висновками суду першої інстанції погоджується, з огляду на таке.
Відповідно ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною).
Згідно ч. 1 ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах І-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до п. 2 «Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги» затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 лютого 2002 р. за № 112/6400, особи, які зараховуються до складу сім'ї при визначенні права на соціальну допомогу та розрахунку її розміру, перелік документів про доходи членів сім'ї для призначення соціальної допомоги, окремі види допомоги, які не враховуються в сукупному доході, визначаються в нормативно-правових актах, що встановлюють відповідні види соціальної допомоги.
Перелік осіб, що входять до складу сім'ї особи, що звертається за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям передбачено абз. 2 п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001. Зокрема до складу сім'ї особи, що звертається за призначенням вказаної допомоги включається рідні діти віком до 18 років.
З аналізу вище наведених правових актів, суд робить висновок, що рідні діти віком до 18 років мають включатися до розрахунку середньомісячного доходу сім'ї.
Згідно свідоцтв про народження ОСОБА_4 (Серія НОМЕР_2 від 07.11.2006) та ОСОБА_5 (Серія НОМЕР_1 від 19.11.2009) виданих відділом реєстрації актів цивільного стану м. Стрия Стрийського міськрайонного управління юстиції Львівської області, у графі «Мати» зазначена - ОСОБА_2.
Згідно ч. 2 ст. 3 Сімейного Кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Згідно абз. 6 ст. 2 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» середньомісячний сукупний дохід сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради правомірно було здійснено середньомісячний розрахунок сукупного доходу сім'ї ОСОБА_2, в кількості чотирьох членів сім'ї.
З огляду на викладене, суд першої інстанції обґрунтовано відмовив в задоволенні позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення суд апеляційної інстанції не вбачає.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
ухвалив:
апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 23 березня 2017 року у справі № 456/3869/16-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу протягом двадцяти днів, після набрання нею законної сили, може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.М. Гінда
Судді: В.Я. Качмар
В.В. Ніколін
Ухвала в повному обсязі складена та підписана 23.06.2017