20 червня 2017 рокуЛьвів№ 876/3667/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Сеника Р.П.,
суддів Хобор Р.Б., Попка Я.С.
з участю секретаря судового засідання Мацьків М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Львові апеляційну скаргу Житлово-будівельного кооперативу «Винники-2» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20.02.2017 року у справі № 813/2521/16 за позовом Житлово-будівельного кооперативу «Винники-2» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання незаконної та скасування постанови, -
21.07.2017 року Житлово-будівельний кооператив «Винники-2» звернувся до суду із адміністративним позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання незаконної та скасування постанови.
Позовні вимоги мотивує тим, що постанова № 1п/7пз/1013-6/830-16 від 15.02.2016 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування є незаконною та прийнята з порушенням норм чинного законодавства України. Вказують на те, що на момент винесення постанови позивачу не було відомо про факт прийняття рішення від 16.11.2015 року № 4 про скасування, а 11.02.2016 року представником подано звернення до Департаменту ДАБІ у Львівській області щодо отримання копії такого рішення, оскільки воно оскаржується в судовому порядку. Зазначають, що головним інспектором будівельного нагляду Максимом А.М., головним інспектором будівельного нагляду Ліщинським В.Б., видано припис № 05-1290 від 11.11.2015 року щодо негайного зупинення виконання будівельних робіт з будівництва багатоповерхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Винна Гора м. Львова до моменту усунення виявлених під час перевірки порушень містобудівного законодавства. З моменту отримання вказаного припису будівельні роботи не виконувались, про що повідомлялося Департамент ДАБІ у Львівській області. Крім того, вказують, що постановою не доводиться факт здійснення саме позивачем будівельних робіт з будівництва багатоповерхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Винна Гора м. Львова.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 20.02.2017 року у справі № 813/2521/16 у задоволенні позову відмовлено.
Постанову суду першої інстанції оскаржив позивач, подавши на неї апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що не погоджується з рішенням суду першої інстанції, оскільки дане рішення винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права, та таке, що неповно відображає обставини, які мають істотне значення для даної справи.
Просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20.02.2017 року у справі № 813/2521/16 та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, а тому, суд апеляційної інстанції, відповідно до ч. 1 ст. 41 та ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, дослідивши обставини справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін з таких підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, що 22.01.2016 року головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури і містобудування Департаменту державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області Федівим Романом Миколайовичем проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив "Винники-2» на об'єкті будівництва багатоповерхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Винна Гора у м. Винники Львівської області.
У ході перевірки відповідачем встановлено, що приписом Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області від 11.11.2015 року № 05-1290 голову обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив "Винники-2» Лободяка Івана Миколайовича було зобов'язано негайно з дня отримання даного припису зупинити виконання будівельних робіт з будівництва багатоповерхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Винна Гора у м. Винники Львівської області.
Припис було скеровано на адресу Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельного кооперативу "Винники-2» листом Департаменту від 16.11.2015 року № 1013-6/6179-15 (через поштове відділення №44 м. Львова) рекомендовано з описом вкладення.
Згідно електронного відстеження поштових відправлень лист Департаменту (відправлення за № 7904406527982) вручене адресату (одержувачу) особисто 25.11.2015 року.
18.01.2016 року встановлено, що виконано роботи з влаштування фундаменту, стін підвальних приміщень будинку із залізобетонних блоків у 3-4 ряди та частково цегляної кладки. По периметру (ззовні) виконано роботи по гідроізоляції фундаменту (стін). Попередньою перевіркою щодо виконання вимог припису від 11.11.2015 р. № 05-1290, результат якої оформлено актом перевірки від 08.12.2015 р. № 05-1415, Департаментом було встановлено, що на буд. майданчику виконані роботи з влаштуванням монолітної залізобетонної подушки під фундамент будинку (в котловані).
Таким чином суб'єктом господарювання - Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельного кооперативу "Винники-2» не виконанні вимоги припису Департаменту державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області від 11.11.2015 року № 05-1290 щодо зупинення виконання будівельних робіт з будівництва багатоповерхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Винна Гора у м. Винники, оскільки будівельні роботи на об'єкті будівництва станом на 18.01.2016 року продовжено, чим порушено абз. 3 п.14 Порядку здійснення державного архітектурно - будівельного контролю затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 року № 553.
Наказом Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області від 16.11.2015 року № 4-Д на підставі результатів позапланової перевірки яка оформлена актом від 11.11.2015 року № 05-1290 та рішення від 16.12.2015 року № 4 скасовано реєстрацію декларації від 29.10.2015 року № ЛВ 083153030064 про початок виконання будівельних робіт з будівництва багатоповерхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Винна Гора у м. Винники. Таким чином - суб'єктом господарювання - Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельного кооперативу "Винники-2» будівельні роботи на вказаному об'єкті будівництва що зафіксовані станом на 18.01.2016 року, а саме: влаштування фундаменту, стін підвальних приміщень будинку із залізобетонних блоків у 3-4 ряди та частково цегляної кладки, гідроізоляції фундаменту (стін) по периметру (ззовні) виконано без права на виконання будівельних робіт - декларації про початок виконання будівельних робіт (згідно ДСТУ -Н,Б В.1.2-16:2013 «Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об'єктів будівництва», категорія складності об'єкта -ІІІ), чим порушено вимоги ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та абз. 3 п. 5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 р., № 466 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2015 року за № 747). На момент перевірки будівельні роботи не виконувались. Здійснено фото фіксацію об'єкта.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимогах у справі, суд першої інстанції виходив з того, докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі досліджені обставини, суд погоджується із доводами відповідача про те, що на момент проведення перевірки позивачем не виконанні вимоги припису Департаменту державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області від 11.11.2015 року № 05-1290 щодо зупинення виконання будівельних робіт з будівництва багатоповерхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Винна Гора у м. Винники, оскільки будівельні роботи на об'єкті будівництва станом на 18.01.2016 року продовжено, чим порушено абз. 3 п.14 Порядку здійснення державного архітектурно - будівельного контролю затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 року № 553, зафіксованих в акті перевірки та станом на 18.01.2016, зокрема, виконано роботи з влаштування фундаменту, стін підвальних приміщень будинку із залізобетонних блоків у 3-4 ряди та частково цегляної кладки, гідроізоляції фундаменту (стін) по периметру (ззовні) виконано роботи по гідроізоляції фундаменту (стін) без права на виконання будівельних робіт - декларації про початок виконання будівельних робіт.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з положення ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з п. 3 ч. 4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.п. 3, п. 11 Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553 посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; б) зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельним нормам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
У ст. 38 Закону України від 17.02.2011 року № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено порядок реалізації повноважень органами Державної архітектурно-будівельної інспекції України під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю у випадках виявлення самочинного будівництва. У разі виявлення факту самочинного будівництва об'єкта, перебудова якого з метою усунення істотного відхилення від проекту або усунення порушень законних прав та інтересів інших осіб, істотного порушення будівельних норм є неможливою, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю видає особі, яка здійснила (здійснює) таке будівництво, припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з визначенням строку для добровільного виконання припису.
Згідно матеріалів справи колегією апеляційного суду було встановлено, що На підставі Акту перевірки Департаментом ДАБІ у Львівській області позивачу видано припис № 56/16 від 20.01.2016, яким зобовязано зупинити виконання будівельних з будівництва багатоповерхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Винна Гора у м. Винники Львівської області до моменту усунення виявлених під час проведення перевірки порушень містобудівного законодавства.
Голова обслуговуючого кооперативу ««Житлово - Будівельний кооператив «Винники -2» Лободяк І.М. відмовився від отримання примірника припису, даний примірник був надісланий поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення через поштове відділення № 44 м. Львова.
Ткож було встановлено, що стосовно Обслуговуючого кооперативу «Житлово - Будівельний кооператив «Винники -2» Департаментом ДАБІ у Львівській області складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 56/16-1 від 22.01.2016 про порушення вимоги абз. 3 п.14 Порядку здійснення державного архітектурно - будівельного контролю затвердженою постановою КМУ від 23.05.2011 року № 553, зі змісту якого , що відповідальність за встановлені правопорушення передбачена п. 1 ч.6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
Крім того, голова обслуговуючого кооперативу ««Житлово - Будівельний кооператив «Винники -2» відмовився від підписання протоколу, про що зазначено у протоколі.
Зі змісту протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 56/16-2 від 22.01.2016 про порушення вимоги ст..34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та абз. 3 п.5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2015 року № 747), який було складено на Обслуговуючого кооперативу «Житлово - Будівельний кооператив «Винники -2» Департаментом ДАБІ у Львівській області вбачається, що відповідальність за встановлені правопорушення передбачена п. 4 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
Голова обслуговуючого кооперативу «Житлово - Будівельний кооператив «Винники -2» від підписання вищезазначеного протоколу відмовився.
Колегією суддів також було встановлено, що наказом Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області від 16.11.2015 року № 4-Д на підставі результатів позапланової перевірки яка оформлена актом від 11.11.2015 року № 05-1290 та рішення від 16.11.2015 року № 4 скасовано реєстрацію декларації від 29.10.2015 року № ЛВ 083153030064 про початок виконання будівельних робіт з будівництва багатоповерхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Винна Гора у м. Винники.
Відповідно до п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553, посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право, зокрема, складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом; видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
У відповідності до пунктів 16-17 вищевказаного Порядку за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком. У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
Згідно абз. 3 п. 1 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: невиконання приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, щодо зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт, - у розмірі вісімнадцяти мінімальних заробітних плат.
Оглянувши колегією суддів матеріали фото фіксації, зроблені 04.11.2015 року та 16.01.2016 року з яких вбачається, що виконано роботи з влаштування фундаменту, стін підвальних приміщень будинку із залізобетонних блоків у 3-4 ряди та частково цегляної кладки, гідроізоляції фундаменту (стін) по периметру (ззовні) виконано роботи по гідроізоляції фундаменту (стін), тому враховуючи матеріали справи та обставини, встановлені в акті перевірки, письмові та усні поясненнями представника відповідача, колегія апеляційного суду дійшла висновку, що позивачем на вказаному об'єкті будівництва будівельні роботи, а саме влаштування фундаменту, стін підвальних приміщень будинку із залізобетонних блоків у 3-4 ряди та частково цегляної кладки, гідроізоляції фундаменту (стін) по периметру (ззовні) виконано роботи по гідроізоляції фундаменту (стін).
Крім того у матеріалах справи знаходяться постанова Львівського окружного адміністративного суду від 09.06.2016 року та ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.01.2017 року, якими підтверджується факт здійснення будівельних робіт на об'єкті будівництва багатоповерхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Винна Гора у м. Винники Львівської області позивачем Житлово-будівельний кооператив «Винники-2» а саме: влаштування фундаменту, стін підвальних приміщень будинку із залізобетонних блоків у 3-4 ряди та частково цегляної кладки, гідроізоляції фундаменту (стін) по периметру (ззовні) виконано без права на виконання будівельних робіт - декларації про початок виконання будівельних робіт (згідно ДСТУ -Н,Б В.1.2-16:2013 «Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об'єктів будівництва», категорія складності об'єкта -ІІІ), чим порушено вимоги ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та абз. 3 п. 5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 р., № 466.
Враховуючи вищенаведене, колегія суду вважає, що даний адміністративний позов є безпідставним, не обґрунтованим і не підлягає до задоволення.
А тому висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.
На підставі наведеного колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при вирішенні оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,
Апеляційну скаргу Житлово-будівельного кооперативу «Винники-2» - залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20.02.2017 року у справі № 813/2521/16 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Р. П. Сеник
судді Р. Б. Хобор
Я. С. Попко
Повний текст судового рішення виготовлено 22.06.2017 року.