Справа: № 825/2220/16 Головуючий у 1-й інстанції: Д'яков В.І. Суддя-доповідач: Оксененко О.М.
Іменем України
20 червня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Оксененка О.М.,
суддів - Губської Л.В., Федотова І.В.,
при секретарі - Кривохижій О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2016 року у справі за адміністративним позовом Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Виконавча дирекція Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулась до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання дій щодо неприйняття рішення про включення до Реєстру неприбуткових організацій Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та надіслання листа від 12.10.2016 № 5758/25-22-12-04 19 неправомірними; зобов'язання прийняти рішення про включення до Реєстру неприбуткових організацій Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2016 року позов задоволено частково. Визнано неправомірною бездіяльність Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області щодо неприйняття рішення за заявою від 16.09.2016 №03-14/1158 про внесення Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Визнано неправомірними дії Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області щодо надіслання листа від 12.10.2016 № 5758/25-22-12-04-19 на заяву від 16.09.2016 №03-14/1158 щодо внесення Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Зобов'язано Чернігівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області повторно розглянути заяву від 16.09.2016 №03-14/1158 щодо внесення Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Реєстру неприбуткових установ та організацій та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства України. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Представники сторін в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, відповідно до ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає судовому розгляду справи.
У зв'язку з цим, відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, на виконання вимог Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 № 440 та запиту Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області від 09.08.2016 №3300/10/25-22-12-04-19 Виконавча дирекція Чернігівського обласного відділення Фонду 16.09.2016 звернулась до відповідача із заявою форми №1-РН для включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій, додавши до неї копію Статуту Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (лист виконавчої дирекції №03-14/1158)
Листом від 12.10.2016 №5758/25-22-12-04-19 позивача було повідомлено, що розглянувши реєстраційну заяву за формою №1-РН №1231 від 19.09.2016 про внесення Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду до Реєстру неприбуткових установ та організацій Чернігівська ОДПІ встановила, що в установчих документах не внесено зміни, а саме: положення статуту не містять чітко визначеного порядку передачі активів фонду у результаті його ліквідації; положення установчих документів не містять заборони розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (у часників), членів такої організації та не містять напрямку використання доходів.
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до статті 9 Закону України від 21.01.2001 № 2240 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх падання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Фонд є некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам Фондом, стабільної діяльності Фонду.
Фонд є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, а також символіку, що затверджується правлінням Фонду. Фонд набуває прав юридичної особи з дня реєстрації статуту в спеціально уповноваженому центральному органі виконавчої влади.
Фонд не може провадити будь-яку іншу діяльність, крім зазначеної в частині першій цієї статті, та використовувати страхові кошти не за цільовим призначенням.
Діяльність Фонду регулюється цим Законом, іншими законодавчими актами та статутом Фонду, який затверджується його правлінням.
Так, рішенням ДПІ у м. Чернігові від 02.09.2011 №128/15-137 Виконавчу дирекцію Чернігівського обласного відділення Фонду на підставі ст.157 розділу III Податкового кодексу України внесено до Реєстру неприбуткових установ та організацій з ознакою неприбуткової установи 0011 (інші юридичні особи, діяльність яких не передбачає отримання прибутку згідно з нормами відповідних законів).
За приписами пп.133.1.1. п.133.1. ст.133 ПК України платниками податку - резидентами є: суб'єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 цієї статті.
Не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених пунктом 133.4. ПК України.
Неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам: утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб; установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення); внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій (пп.133.4.1. п.133.4 ст.133 ПК України).
Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (пп.133.4.2. п.133.4 ст.133 ПК України).
Пунктом 35 підрозділу 4 Прикінцевих положень Податкового кодексу України передбачено, що неприбуткові організації, підприємства, установи, внесені до реєстру неприбуткових організацій, зобов'язані до 01.01.2017 привести свої установчі документи у відповідність до норм Податкового кодексу України та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючих органів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 № 440 затверджений Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі - Порядок №440).
Відповідно до п.2 вказаної Постанови у місячний строк з дня отримання відповіді на запит та завірених копій документів, за результатами розгляду таких документів контролюючим органом:
- у разі відповідності установчих документів вимогам, встановленим п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України, така організація включається до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій:
- у разі невідповідності установчих документів вимогам, встановленим п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України таким організаціям надсилається відповідне повідомлення. Неприбуткові організації, включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України від 17 липня 2015 р. №652-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», повідомлені про встановлення невідповідності установчих документів вимогам, встановленим п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов'язані привести до 1 січня 2017 року свої установчі документи у відповідність з вимогами, встановленими п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, та у цей самий строк подати копії таких документів контролюючому органу.
Колегія суддів зазначає, що згідно з Розділом 1 «Загальні положення» п.1.1., 1.2. Статуту Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 05.06.2001 № 9, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності створений відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та втратами, зумовленими похованням» є некомерційною самоврядною організацією. Фонд набуває права юридичної особи з дня реєстрації його Статуту в порядку, визначеному законодавством, належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Відповідно до п. 6.1. Розділу VI Статуту Фонду формування коштів Фонду здійснюється за рахунок:
- страхових внесків страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбаченим Законом;
- сум не прийнятих до зарахування витрат страхувальника за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, пені, штрафів та інших фінансових санкцій, застосованих до страхувальників та посадових осіб відповідно до законодавства;
- благодійних внесків підприємств, установ, організацій та фізичних осіб;
- асигнувань із Державного бюджету України;
- прибутку, одержаного від розміщення тимчасово вільних коштів Фонду, в тому числі резерву страхових коштів Фонду, на депозитному рахунку;
- інших надходжень відповідно до законодавства.
Напрямки використання коштів Фонду визначено п.6.4 Розділу VI «Формування та використання коштів Фонду» Статуту Фонду, зокрема:
- виплату застрахованим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, на поховання;
- фінансування санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованих осіб і членів їх сімей, позашкільне обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків;
- утворення резерву страхових коштів у розрахунку не менш як на п'ять календарних днів для фінансування матеріального забезпечення застрахованих осіб;
- забезпечення поточної діяльності та утримання органів Фонду, розвиток йото матеріально-технічної бази.
Крім того, відповідно до п.2.2. Розділу II Статуту Фонду «Напрямки діяльності Фонду», Фонд не може проводити будь-яку діяльність, крім передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та втратами, зумовленими похованням» та використовувати страхові кошти не за цільовим призначенням.
Положеннями розділу IX Статуту Фонду «Ліквідація, реорганізація Фонду», зокрема п.п.9.1.,9.2., 9.3. визначено наступне:
- діяльність Фонду може бути припинена шляхом його ліквідації чи реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) відповідно до законодавства України;
- ліквідація Фонду здійснюється ліквідаційною комісією, утвореною відповідно до законодавства;
- у разі злиття (приєднання) Фонду з іншими страховими фондами усі майнові права та обов'язки кожного з них переходять до новоутвореного Фонду, який виник в результаті злиття (приєднання).
Кошти Фонду спрямовуються (п.6.4 Розділу VI «Формування та використання коштів Фонду» Статуту Фонду) на:
- виплату застрахованим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, на поховання;
- фінансування санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованих осіб і членів їх сімей, позашкільне обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків;
- утворення резерву страхових коштів у розрахунку не менш як на п'ять, календарних днів для фінансування матеріального забезпечення застрахованих осіб;
- забезпечення поточної діяльності та утримання органів Фонду, розвиток його матеріально-технічної бази.
З огляду на викладене, як вірно зазначено судом першої інстанції, у статуті Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності містяться необхідні вимоги, передбачені пп. 133.4.1 п. 133.4.2 ст. 133 Податкового кодексу України, що встановлені для неприбуткових підприємств.
При цьому, Виконавча дирекція Чернігівського обласного відділення Фонду згідно п.5.4. Статуту Фонду підзвітна виконавчій дирекції Фонду та здійснює свою діяльність від імені Фонду в межах і в порядку, передбачених Статутом та Положенням про виконавчі дирекції відділень Фонду.
Таким чином, Виконавча дирекція Чернігівського обласного відділення Фонду здійснює свою діяльність відповідно до Статуту Фонду.
Як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Подільському районі Головного управління ДФС у місті Києві були прийняті рішення від 22.09.2016 № 206/26-56-12-04-42 та №207/26-56-12-04-42 якими Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Виконавчій дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності були присвоєні ознаки неприбутковості 003.
Таким чином, організації вищого рівня - Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що діють на підставі Статуту Фонду, є неприбутковими організаціями.
Крім того, колегія суддів також зазначає, що відповідно до п. 8. Порядку №440 за результатами розгляду реєстраційної заяви та документів, що додаються до неї, протягом 14 календарних днів з дня їх отримання контролюючим органом приймається рішення про:
- включення, повторне включення, відмову у включенні неприбуткової організації до Реєстру;
- виключення неприбуткової організації з Реєстру;
- зміну ознаки неприбутковості.
Контролюючий орган відмовляє неприбутковій організації у включенні до Реєстру в разі:
- подання неприбутковою організацією неповного пакета документів, визначених пунктом 6 цього Порядку;
- невідповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 7 цього Порядку.
Відповідне рішення за формою згідно з додатком 2 готується у двох примірниках, один з яких надається неприбутковій організації, а другий залишається в контролюючому органі.
Після отримання рішення про відмову у включенні до Реєстру неприбуткова організація може усунути недоліки та повторно подати документи до контролюючого органу відповідно до пункту 6 цього Порядку, не змінюючи при цьому положення установчих документів, до яких контролюючим органом не висловлено зауважень. Повторно надіслана реєстраційна заява розглядається в строки, зазначені в абзаці першому цього пункту.
Разом з тим, як вірно зазначено судом першої інстанції, рішення в строки та за формою, передбаченого п. 8. Порядку №440 стосовно заяви позивача 16.09.2016 №03-14/1158, Чернігівською ОДПІ не приймалось, що не заперечується відповідачем.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що враховуючи те, що відповідачем не було розглянуто у встановленому порядку заяву від 16.09.2016 про внесення Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Реєстру неприбуткових установ та організацій, необхідно вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області щодо неприйняття рішення за заявою від 16.09.2016 про внесення Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Реєстру неприбуткових установ та організацій, визнати неправомірними дії відповідача щодо надіслання листа від 12.10.2016 № 5758/25-22-12-04-19 на заяву від 16.09.2016 №03-14/1158 та зобов'язати Чернігівську ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області повторно розглянути заяву від 16.09.2016 щодо внесення Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Реєстру неприбуткових установ та організацій та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства України.
Отже, рішення суду першої інстанції є обґрунтованим та законним, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Згідно зі ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Оксененко О.М.
Судді: Федотов І.В.
Губська Л.В.