Постанова від 22.06.2017 по справі 826/4436/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/4436/17 Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда В.І.

Суддя-доповідач: Мельничук В.П.

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 червня 2017 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого-судді: Мельничука В.П.

суддів: Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,

при секретарі: Волощук Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційні скарги Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, Мілютіна Глеба Володимировича на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Державної фіскальної служби України, третя особа: Головне управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування Наказу № 373-0 в частині, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_3 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної фіскальної служби України, третя особа: Головне управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування Наказу № 373-0 в частині. Свої вимоги обґрунтовує тим, що судовим рішенням, яке набрало законної сили, його поновлено на посаді начальника Головного управління ДФС в Одеській області, отже вказана посада не є вакантною, а тому оскаржуваний наказ прийнято з порушенням ст. 23 Закону України «Про державну службу» та Порядку проведення конкурсу на заняття посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 року № 246.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 квітня 2017 року задоволено вказаний адміністративний позов. Визнано протиправним та скасовано наказ Державної фіскальної служби України від 23.02.2017 року № 373-о «Про оголошення конкурсу» в частині оголошення конкурсу на заняття вакантної посади начальника Головного управління ДФС в Одеській області.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням Державна фіскальна служба України подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням Головне управління Державної фіскальної служби в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням Мілютін Глеб Володимирович подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Розглянувши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню, а постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 198, пункту 4 частини 1 статті 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 195 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає перегляду в апеляційному порядку в межах апеляційної скарги.

Судом першої інстанції було встановлено наступне.

Наказом Голови Державної фіскальної служби України від 23.02.2017 року № 373-о оголошено конкурс на заняття вакантних посад державної служби категорії «Б» призначення яких здійснюється Головою ДФС, зокрема: начальника Головного управління ДФС в Одеській області.

Вважаючи протиправним спірний наказ в частині оголошення конкурсу на заміщення посади начальника Головного управління ДФС у Одеській області , позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача є правомірними та обгрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про державну службу» вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу.

Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом.

Частиною 1 ст. 22 Закону України «Про державну службу» з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок проведення конкурсу), що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 23 названого Закону інформація про вакантну посаду державної служби оприлюднюється на офіційних веб-сайтах державного органу, в якому проводиться конкурс, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, відповідно до цього Закону і Порядку проведення конкурсу.

Рішення про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії "А" приймає суб'єкт призначення, на вакантні посади державної служби категорій "Б" і "В" - керівник державної служби відповідно до цього Закону.

Суб'єкт призначення або керівник державної служби забезпечує оприлюднення та передачу центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу та його умови в електронній формі не пізніше наступного робочого дня з дня підписання відповідного наказу (розпорядження).

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, здійснює перевірку наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу та його умови на відповідність вимогам законодавства з питань державної служби і в разі відсутності зауважень узагальнює подану інформацію та не пізніше наступного робочого дня з дня їх надходження розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.

Аналогічні норми закріпленні в п. 5, 6 Порядку проведення конкурсу на заняття посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 246 рішення про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорій "Б" і "В" приймає керівник державної служби в державному органі.

Конкурс проводиться поетапно:1) прийняття рішення про оголошення конкурсу; 2) оприлюднення рішення про оголошення конкурсу; 3) приймання документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі; 4) попередній розгляд поданих документів на відповідність встановленим законом вимогам; 5) проведення тестування та визначення його результатів; 6) розв'язання ситуаційних завдань та визначення їх результатів (крім категорії "В"); 7) проведення співбесіди та визначення її результатів; 8) проведення підрахунку результатів конкурсу та визначення переможця конкурсу та другого за результатами конкурсу кандидата; 9) оприлюднення результатів конкурсу.

З системного аналізу викладеного вбачається, що прийняття рішення про оголошення конкурсу можливо виключно за наявності вакантної посади державної служби відповідної категорії.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» вакансія - вільна посада (робоче місце), на яку може бути працевлаштована особа.

Колегія суддів вважає необгрунтованим посилання позивача на існування судового рішення, яким його було поновлено на посаді, конкурс на заміщення якої оголошено спірним наказом в частині конкурсу на заміщення посади начальника Головного управління ДФС у Одеській області , з огляду на наступне.

Колегією суддів встановлено, що постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20.02.2017 року у справі № 815/1745/15 адміністративний позов ОСОБА_3 до ДФС про скасування висновків перевірки відносно начальника Головного управління ДФС у Одеській області, за результатами якої складена довідка про результати перевірки відомостей, зазначених в особовій та/або трудовій книжці, наказу в.о. Голови ДФС від 05.03.2015 року № 802-о «Про звільнення ОСОБА_3 з посади начальника Головного управління ДФС в Одеській області з підстав, передбачених Законом України «Про очищення влади» та поновлення ОСОБА_3 на посаді начальника Головного управління ДФС в Одеській області, задоволено.

Виконання судових рішень по адміністративним справам здійснюється відповідно Кодексу про адміністративне судочинство України та Закону України «Про виконавче провадження».

Статтею 258 КАС України передбачено, що за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, чи прокурора, який здійснював у цій справі представництво інтересів громадянина або держави в суді, видається один виконавчий лист.

Такий виконавчий лист видається судом першої інстанції. Якщо за результатами перегляду справи суд апеляційної чи касаційної інстанції залишить прийняте по суті позовних вимог рішення без змін, ухвалить нове судове рішення по суті позовних вимог чи змінить судове рішення, то виконавчий лист видається судом апеляційної чи касаційної інстанції, за умови, що заява особи про видачу виконавчого листа надійшла до моменту повернення адміністративної справи до суду першої інстанції.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження є завершальною стадією судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб).

Колегією суддів встановлено, що на час прийняття спірного наказу в частині оголошення конкурсу на заміщення посади начальника Головного управління ДФС у Одеській області рішення про поновлення позивача на посаді (справа № 815/1745/15) виконано не було.

Оскільки на момент оголошення конкурсу посаду начальника Головного управління ДФС в Одеській області не займала жодна посадова особа, у тому числі і на дату оголошення конкурсу, а також було відсутнє рішення ДФС, як суб'єкта призначення, про поновлення позивача на цій посаді за рішенням суду у справі № 815/1745/15, то колегія суддів вважає, що дана посада була вільною (вакантною).

За вказаних обставин колегія суддів вважає помилковим твердження позивача про те, що посада, на яку спірним наказом в частині оголошення конкурсу на заміщення посади начальника Головного управління ДФС у Одеській області було оголошено конкурс, не була вакантною.

Отже, колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових перешкод для оголошення конкурсу на заміщення посади начальника Головного управління ДФС у Одеській області та прийняття відповідного наказу в цій частині.

Як встановлено на виконання вимог Закону України «Про державну службу» наказом ДФС від 23.02.2017 року № 373-о «Про оголошення конкурсу» оголошено конкурс на зайняття вакантних посад начальника та заступника начальника Головного управління ДФС в Одеській області.

За правилами, визначеними в Постанові Кабінету Міністрів України № 246, з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 11 Порядку проведення конкурсу рішення про оголошення проведення конкурсу та умови його проведення листом ДФС від 24.02.2017 року № 2971/5/99-99-04-02-02-16 надіслано Національному агентству України з питань державної служби для здійснення останнім перевірки у порядку статті 23 Закону, за результатами проведення якої інформацію про оголошення конкурсу було оприлюднено у встановленому порядку.

Наказом ДФС від 14.03.2017 року № 178 з метою забезпечення ефективного проведення конкурсного відбору на зайняття вакантних посад начальника та заступника начальника Головного управління ДФС в Одеській області, оголошеного наказом № 373-о, затверджено персональний склад Конкурсної комісії, якою у подальшому проведено відбір кандидатів відповідно до Порядку проведення конкурсу та визначено його переможців (протокол засідання Конкурсної комісії № 1 від 16.03.2017 року).

Інформація про результати конкурсу листом ДФС від 16.03.2017 №4110/5/99-99-04-05-02-14 була надіслана Національному агентству України з питань державної служби та оприлюднена у встановленому порядку.

Таким чином колегія суддів приходить до висновку про те, що спірний наказ в частині оголошення конкурсу на заміщення посади начальника Головного управління ДФС у Одеській області було прийнято відповідачем у відповідності до процедури, що визначена чинним законодавством України, на підставі та в межах наданих йому повноважень, а тому відсутні підстави для визнання його протиправним та скасування.

Також колегія суддів зауважує про відсутність доказів та недоведення обставин порушення прав позивача спірним наказом в частині оголошення конкурсу на заміщення посади начальника Головного управління ДФС у Одеській області з огляду на наступне.

Відповідно до частини третьої та п'ятої ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі-КАС України) у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Статтею 255 КАС України передбачено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Чинним законодавством України не передбачена заборона у разі поновлення працівника на посаду (у разі незаконного звільнення) щодо працевлаштування будь-якої іншої особи.

Законодавець надає правову гарантію незаконно звільненому працівнику у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу щодо поновлення на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір. Рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу, ухвалене органом, який розглядає трудовий спір, підлягає негайному виконанню (ст. 235 КЗпП України)

Отже, з метою виконання роботодавцем такого рішення пунктом 6 статті 40 КЗпП передбачено можливість розірвання з його ініціативи трудового договору з працівником у разі поновлення на роботі іншого працівника, який раніше виконував цю роботу.

Звільнення із цих підстав відповідно до частини другої статті 40 КЗпП України допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.

Враховуючи зазначені вище норми чинного законодавства України колегія суддів приходить до висновку про те, що спірний наказ в частині оголошення конкурсу на заміщення посади начальника Головного управління ДФС у Одеській області не порушує права та охоронювані законом інтереси позивача, оскільки у випадку призначення іншої особи на посаду, з якої був звільнений позивач, у випадку наявності підстав для поновлення позивача існують законодавчо закріплені гарантії реалізації такого його права, на які спірний наказ в частині оголошення конкурсу на заміщення посади начальника Головного управління ДФС у Одеській області не впливає.

З урахуванням викладеного колегія суддів приходить до висновку про те, що даний адміністративний позов є необгрунтованим та задоволенню не підлягає.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів вважає неправильним висновок суду першої інстанції про те, що вимоги даного адміністративного позову є обгрунтованими.

За вказаних обставин колегія суддів вважає доводи апеляційних скарг обґрунтованими, а тому вони є такими, що підлягають задоволенню, а судове рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню.

Зі змісту ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції невірно надана правова оцінка обставинам справи, оскаржуване судове рішення постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційні скарги підлягають задоволенню, а постанова суду - скасуванню.

Керуючись ст. ст. 2, 159, 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційні скарги Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, Мілютіна Глеба Володимировича - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 квітня 2017 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Державної фіскальної служби України, третя особа: Головне управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування Наказу № 373-0 в частині відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий-суддя: В.П. Мельничук

Судді: І.О. Лічевецький

В.Е. Мацедонська

Повний текст виготовлено 22.06.2017 року.

Головуючий суддя Мельничук В.П.

Судді: Лічевецький І.О.