Справа: № 361/2310/17 Головуючий у 1-й інстанції: Василишин В.О.
Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
Іменем України
20 червня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацедонської В.Е.,
суддів Лічевецького І.О., Мельничука В.П.,
при секретарі Горяіновій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 05 травня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 05 травня 2017 року позов ОСОБА_2 задоволено, визнано протиправними дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2, зобов'язано Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити із 01 лютого 2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, виходячи із заробітної плати в розмірі 590,00 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження за період з 01 травня 1986 року по 04 травня 1986 року без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням вже проведених виплат.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким відмовити повністю у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, разом з тим, позивачем не підтверджено факту нарахування та отримання премії у розмірі 400,00 крб. за роботу в зоні відчуження в період з 01 травня 1986 року по 04 травня 1986 року.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав:
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку з 22 квітня 1996 року та отримує пенсію по інвалідності, розмір якої визначений відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
06 лютого 2017 року позивач звернувся до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з заявою щодо перерахунку його пенсії, виходячи з заробітної плати за роботу в зоні відчуження в сумі 590,00 крб., у відповідь на яку листом відповідача від 15 лютого 2017 року №136/А-01 ОСОБА_2 повідомлено про відсутність підстав для включення до розміру його заробітної плати для обчислення пенсії 400,00 крб.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що дії позивача, направлені на реалізацію законом встановленого права на перерахунок пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, узгоджуються із положеннями Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а відмова Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в проведенні перерахунку пенсії є безпідставною і протиправною.
Колегія суддів не погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ч.1 ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
В силу ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210, згідно з яким пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків (п.1 Порядку).
Пункт 2 вказаного Порядку передбачає, що заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.
Відповідно до пп.4 п.3 наведеного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Пунктом 6 цього Порядку встановлено, що в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.
Відповідно до п.8 наведеного Порядку в усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3 тис. карбованців.
Разом з тим, постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до п.2.24 якого при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до, зокрема, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.
Згідно пп.3 п.2.1 наведеного Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема, для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення). За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Пунктом 2.10 цього Порядку передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Проаналізувавши наведені норми матеріального права, колегія суддів дійшла висновку, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є довідка про заробітну плату (дохід), зміст якої має бути підтверджений відповідними первинними документами.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 15 грудня 2015 року у справі №2-а/576/29/14, яка в силу вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права та має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2 посилається на те, що заробітна плата за роботу в зоні ЧАЕС за період з 01 травня 1986 року по 04 травня 1986 року, яка була виплачена в розмірі 190,00 крб., була нарахована та виплачена без урахування премії, яка була встановлена нормативно-правовими актами СРСР та УРСР, зокрема, при перерахунку пенсії не враховано премію в розмірі 400,00 крб. відповідно до пп.3 п.1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7.
Підпунктом 3 п.1 Постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7 (порядок виплати премії визначено Розпорядженням РМ СРСР №1512-р від 24 червня 1986 року) запроваджувалась одноразова премія за рахунок коштів, що виділялись Мінфіном СРСР і Держпланом СРСР і розпорядження Міненерго СРСР для заохочення працівників підприємств, незалежно від їх відомчого підпорядкування. Розмір премії, що виплачувалась одному працівнику, не повинен був перевищувати 400 крб.
Тобто, виплата вказаної премії не була обов'язковою та її розміри встановлювалися на розсуд підприємства.
Разом з тим, як зазначено в п.6 порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210, премія, передбачена пп.3 п.1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7, додається до суми обчисленого заробітку після проведеного розрахунку.
Частиною 4 ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
З наявної в матеріалах справи довідки Комунальної установи Іванківського районного Трудового архіву Іванківської районної ради Київської області від 23 січня 2017 року №01-27/24 вбачається, що у книзі обліку розрахунків по оплаті праці за 1986 рік зазначено, що розмір заробітної плати позивачу нараховано: за квітень 1986 року - 170,00 крб., за травень 1986 року - 190,00 крб., за серпень 1986 року - 230,41 крб., в тому числі доплата за IV.V - 60,41 крб.
Разом з тим, наведена довідка не містить відомостей про виплату ОСОБА_2 премії в розмірі 400,00 крб. відповідно до пп.3 п.1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7, як і не містить відомостей, що нарахування проведено за роботу в зоні відчуження за період з 01 травня 1986 року по 04 травня 1986 року.
Жодних доказів, які б свідчили про нарахування позивачу передбаченої пп.3 п.1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7 премії у сумі 400,00 крб. та проведення розрахунку матеріали справи не містять, а тому суд першої інстанції дійшов необґрунтованого висновку щодо необхідності здійснення перерахунку пенсії, виходячи із заробітної плати в розмірі 590,00 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження за період з 01 травня 1986 року по 04 травня 1986 року.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що у Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області були відсутні правові підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням премії в розмірі 400,00 крб. відповідно до пп.3 п.1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7 за роботу в зоні відчуження за період з 01 травня 1986 року по 04 травня 1986 року на підставі наданої позивачем довідки №01-27/24 від 23 січня 2017 року, яка не містить відповідних даних, а тому відмова відповідача є обґрунтованою.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи та порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області - задовольнити.
Постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 05 травня 2017 року скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст постанови виготовлено 23 червня 2017 року.
Головуючий суддя В.Е.Мацедонська
Судді І.О.Лічевецький
В.П.Мельничук
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Лічевецький І.О.
Мельничук В.П.