Головуючий у 1 інстанції - Гусинський М.О.
ОСОБА_1 - ОСОБА_2
22 червня 2017 року справа №243/3627/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача ОСОБА_2, суддів Васильєвої І.А., Ястребової Л.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 13 травня 2017 року в адміністративній справі №243/3627/17 за позовом ОСОБА_3 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач просила визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 05.04.2017 року №19 про відмову в перерахунку пенсії по заробітку; зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2017 року позивачу перерахунок пенсії в розмірі 90%, призначеної відповідно до ст..37 ЗУ «Про державну службу» з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати відповідно до довідки від 02.03.2017 року №01-64/4.
Постановою Слов'янського міськрайонного суду від 13 травня 2017 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Слов'янського об'єднаного УПФУ Донецької області від 05.04.2017 року №19 про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі.
Зобов'язано відповідача з 01 жовтня 2016 року здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної їй з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 90% відсотків від сукупного оподаткованого доходу, враховуючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки УСЗН Слов'янської районної державної адміністрації №01-64/4 від 02.03.2017 року.
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій апелянт з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову, ухвалити нову про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована порушення судом першої інстанції норм матеріального права, а саме, Закону України «Про державну службу». Апелянт зазначає, що відповідно до ст. 33 цього Закону матеріальна допомога не відноситься до надбавок та доплат, які включаються до заробітку для перерахунку пенсії.
Крім того, апелянт посилається, що судом протиправно визначено виплата позивачу пенсії з 01.10.2016 року, тоді як вона звернулася з заявою про перерахунок 27.03.2017 року.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами п. 2 ч. 1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги за матеріалами справи, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_3 27.03.2017 року звернулася до Слов'янскього об'єднаного УПФУ з заявою про перерахунок пенсії по заробітку. (а.с.4)
Для розрахунку розміру пенсії позивач надала до пенсійного органу довідку УСЗН Слов'янської районної державної адміністрації №01-64/4 від 02.03.2017 року про складові заробітної плати для призначення пенсії, в яку включені нараховані та виплачені позивачу матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів. На усі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. (а.с.5)
Рішенням №19 від 05.04.2017 року відповідачем відмовлено позивачу в зарахуванні «інших виплат», а саме - матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів при обчисленні заробітку для призначення пенсії. (а.с.6)
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач фактично отримував матеріальну допомогу на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, а також грошову індексацію доходів тощо, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому при визначення розміру пенсії вказані виплати повинні братися до уваги.
Колегія суддів вважає висновок суду першої інстанції щодо визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову в зарахуванні «інших виплат» при обчисленні заробітку для призначення пенсії та зобов'язання відповідача зарахувати вказані виплати при призначенні пенсії - обґрунтованим з огляду на наступне.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За змістом 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям перераховується виходячи від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Стаття 1 Закону України «Про оплату праці» визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначена структура заробітної плати. Так, заробітна плата включає:
основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців;
додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій;
інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, рішення відповідача з відмови у врахуванні суми матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації є протиправними.
Колегія суддів вважає, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Такої позиції дотримується й Верховний Суд України в постанові від 20.02.2012 р. в справі № 21-430а11.
Стосовно посилання апелянта на те, що на дату звернення позивача за перерахунком втратила чинність стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців, колегія суддів зазначає, що позивач звернувся з позовом та заявою щодо перерахунку пенсії за відновленням своїх прав, порушених при призначені йому пенсії, під час якого при обрахунку його заробітної плати для перерахунку пенсії були враховані не всі складові заробітної плати. Отже, у даному випадку підлягають застосуванню норми, які діяли на дату призначення пенсії позивача.
Також судова колегія не приймає посилання апелянта на приписи ч.4 с.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої перерахунок призначеної пенсії провадиться в разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки ОСОБА_3 мала право на визначення розміру пенсії з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати при її призначенні, суд першої інстанції правильно прийшов до висновку про здійснення такого перерахунку в межах шестимісячного строку звернення до суду, тобто з 01 жовтня 2016 року.
Враховуючи викладене, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 13 травня 2017 року в адміністративній справі №243/3627/17 - залишити без задоволення.
Постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 13 травня 2017 року в адміністративній справі №243/3627/17 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
ОСОБА_1 ОСОБА_2
Судді І.А. Васильєва
ОСОБА_4