Ухвала від 22.06.2017 по справі 805/4629/16-а

Головуючий у 1 інстанції - Кошкош О.О.

Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2017 року справа №805/4629/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Сухарька М.Г., Ястребової Л.В.,

секретар судового засідання Терзі Д.А.,

за участю представника позивача Денщика В.І.,

представника відповідача Сенникова А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 січня 2017 року в адміністративній справі №805/4629/16-а за позовом комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Слов'янського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 18.10.2016 року про сплату штрафу за порушення строків сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб №0018901202 на суму 12089,51 грн, №0018931202 на суму 33697,38 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що податковим органом не враховані приписи ст.6 Закону №1669, згідно якої під час проведення антитерористичної операції від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності звільняються суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30 січня 2017 року позов задоволено.

Скасовано податкове повідомлення-рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 18.10.2016 року №0018901202.

Скасовано податкове повідомлення-рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 18.10.2016 року №0018931202.

Не погодившись з судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.

В обґрунтування зазначив, що позивач самостійно задекларував та подав до податкового органу декларацію про нарахування плати за землю, яку він сплатив з порушенням встановленого Податковим кодексом України строку. Тому податковий орган у відповідності з вимогами ст.126 ПК України визначив відповідальність платника податку у вигляді штрафу за затримку сплати грошового зобов'язання.

Оскільки Законом №1669 не внесені зміни до Податкового Кодексу України щодо звільнення від сплати та нарахування за користування земельними ділянками державної та комунальної власності платників податків, які здійснюють діяльність на території проведення АТО, відповідач позбавлений правових підстав для звільнення позивача від застосування штрафних санкцій відповідно до ст.126 ПК України.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши доводи апеляційної скарги за матеріалами справи, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ 00191678, 87547, Донецька обл., місто Маріуполь, вул. К. Лібкнехта, будинок 177А) зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом 03.09.2007 року.

До складу юридичної особи входить відокремлений підрозділ Слов'янське регіональне виробниче управління Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ 35397869, 84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, вул. .Університетська, 13).(а.с.29-38)

30 вересня 2016 року Слов'янською ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області проведено камеральну перевірку дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання, за результатами якої складено акт №5570/12-02-35397869 (а.с.10-11)

За висновками перевірки встановлено порушення позивачем термінів сплати узгодженого грошового зобов'язання з земельного податку за земельні ділянки Маяківської с/р по податковим деклараціям №9004445998 від 05.02.2014 року, №9017567653 від 18.02.2015 року, №9022145137 від 22.02.2016 року.

18 жовтня 2016 року відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення:

№0018901202, яким за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб зобов'язано сплатити штраф у розмірі 12089,51 грн. (а.с.13);

№0018931202, яким за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб зобов'язано сплатити штраф у розмірі 33697,38 грн.(а.с.14)

За результатами адміністративного оскарження скаргу позивача про скасування податкових повідомлень-рішень залишено без розгляду (а.с.24-28)

З розрахунку штрафних санкцій, долученого до оскарженого податкового-повідомлення рішення встановлено, що штрафні санкції позивачу нараховані за загальний період прострочення, починаючи з 30.06.2014 (дата першого нарахування простроченого зобов'язання) до червня 2016 року.

Спірним питанням є правомірність застосування податковим органом до позивача відповідальності за несвоєчасну сплату за користування земельною ділянкою, яка розташована на території проведення антитерористичної операції.

На підставі пп.14.1.136 п.14.1 ст. 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно п.286.2. ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, як визначено в пункті 287.3 статті 287 Податкового кодексу України.

Проте, для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення було прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (далі Закон №1669)

Відповідно до ст.6 Закону №1669 в редакції, чинній до 07.06.2016 року під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Статтею 7 Закону №1669 в редакції до 07.06.2016 року також було встановлено скасування на період проведення антитерористичної операції орендної плати за користування державним та комунальним майном суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Аналіз зазначених норм свідчить, що звільнення суб'єктів господарювання від сплати за користування земельними ділянками, державним та комунальним майном під час проведення АТО має місце за умови, що ці суб'єкти здійснюють діяльності на території проведення антитерористичної операції.

Згідно з ч.ч.2,3 ст.11 Закону №1669 дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Тобто, Закон №1669 є спеціальним законом у спірних правовідносинах, тому його застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до Податкового кодексу України.

Відповідно до абз.3 п.5 ст.11 Закону №1669 визначено Кабінету міністрів України про затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.

Розпорядженням КМУ від 02.12.2015 року № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, відповідно до якого до цього переліку відносяться м. Слов'янськ Донецької області, тобто населений пункт, в якому позивач здійснював господарську діяльність на час виникнення спірних правовідносин.

Таким чином, на час визначення податковим органом правопорушення позивачем до 07.06.2016 року останній був звільнений від сплати за користування земельною ділянкою комунальної та державної власності.

Між тим, в даному випадку є спір про правомірність застосування податковим органом відповідальності до суб'єкта господарювання за несвоєчасну сплату ним узгодженого грошового зобов'язання.

На підставі ст..10 Закону №1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Як вбачається з матеріалів справи Торгово-промисловою Палатою України надано позивачу сертифікат (висновок) №1735 про настання обставин непереборної сили від 25.11.2014 року, відповідно до якого позивачу засвідчено настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької та Луганської областей та дотримання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. (а.с.21)

Оскільки позивач у спірний період до 07.06.2016 року здійснював свою господарську діяльність на адміністративній території Донецької області де здійснювалася антитерористична операція, має Сертифікат про настання обставин непереборної сили у спірний період, тому позивач був звільнений від відповідальності за невиконання (неналежне) виконання зобов'язань до 07.06.2016 року, тобто до внесення змін до цієї норми відповідно до приписів ст.10 Закону №1669.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Заперечуючи проти позову відповідач не довів правомірність своїх дій.

Враховуючи викладене, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 січня 2017 року в адміністративній справі №805/4629/16-а - залишити без задоволення .

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 січня 2017 року в адміністративній справі №805/4629/16-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.

У повному обсязі ухвала буде складена 22 червня 2017 року.

Суддя-доповідач І.Д. Компанієць

Судді М.Г. Сухарьок

Л.В. Ястребова