Постанова від 22.06.2017 по справі 419/3051/16-а

Головуючий у 1 інстанції - Іванова О.М.

Суддя-доповідач - Ястребова Л. В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2017 року справа № 419/3051/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів Компанієць І.Д., Сухарька М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області на постанову Новоайдарського районного суду Луганської області від 18 квітня 2017 року у справі № 419/3051/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2017 року ОСОБА_2 (далі позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області (далі відповідач, управління), в якому просила визнати дії Управління соціального захисту населення Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області щодо відмови соціальної допомоги при народженні дитини протиправними та зобов'язання відповідача поновити виплату пенсії соціальної допомоги при народженні дитини.

Постановою Новоайдарського районного суду Луганської області від 18 квітня 2017 року позовні вимоги задоволені, визнані неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у виплаті соціальної допомоги при народженні дитини та зобов'язати відповідача поновити ОСОБА_2 виплату соціальної допомоги при народженні дитини.

Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

Заявник апеляційної скарги, посилаючись на Конституцію України, постанову КМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 № 1751, Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», зазначив, що на момент звернення позивача за призначенням допомоги сплинув строк для звернення, а на даний час у чинному законодавстві України відсутні підстави для поновлення строку за призначенням державної соціальної допомоги при народженні дитини.

Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином відповідно до вимог статей 33-38 Кодексу адміністративного судочинства України.

За приписами пункту 1 та пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні.

За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Судом першої інстанції та під час апеляційного розгляду встановлено, що позивачка перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3

Відповідно до медичних свідоцтв про народження № 3, 4 від 05.01.2015 року, 05.01.2015 року позивачка в пологовому відділенні перинального центру Луганської обласної клінічної лікарні народила двох хлопчиків.

Рішенням Новоайдарського районного суду № 419/2172/16-ц від 15.07.2016 року встановлено факт народження хлопчиків - ОСОБА_4 та ОСОБА_5.

Як вбачається із свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_2, виданих 19.07.2016 року Новайдарським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, 05.01.2015 року в м. Луганськ народилися ОСОБА_4 та ОСОБА_5, в графі батьки зазначені: батько ОСОБА_3, мати ОСОБА_2.

17.08.2016 року позивачка звернулася до Управління соціального захисту населення Новоайдарської РДА з заявою про надання допомоги при народженні дитини.

Повідомленням №264 від 06.09.2016 року позивачці було відмовлено в наданні допомоги при народженні дитини, оскільки вона немає права на допомогу при народженні дитини.

Відповідно до паспорту позивачки, її місце проживання є АДРЕСА_1

Спірним питанням цієї справи є правомірність дій Управління щодо відмови у призначенні ОСОБА_2 допомоги про народженні дитини.

Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров'я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов'язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.

Згідно зі статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

В силу вимог ч. 1 ст. 13 Закону України від 26.04.2001 № 2402-III «Про охорону дитинства» (далі - Закон № 2402-III), з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім'ях, держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом № 2811-XII та іншими законами України. Зокрема, допомога при народженні дитини є видом державної допомоги сім'ям з дітьми, закріпленим у ст. 3 Закону № 2811-XII.

Згідно ст.10 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Відповідно до ч.7 ст.11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Відповідно до п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року (із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 59 від 04 лютого 2009року) «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що позивачем дійсно пропущений вищезазначений строк звернення за призначенням допомоги при народженні дитини, однак його пропущено з поважних причин, з огляду на те, що позивач народила дітей в місті Луганську, територія якого не контролюється українською владою, а після переїзду на підконтрольну Україні територію, встановила факт народження дітей у липні 2016 року, отримала свідоцтва про народження належного зразку та звернулась у межах 12-ти місячного строку з дня отримання до відповідача за виплатою належної їй допомоги при народженні дитини.

Крім того, суд звертає увагу, що позивачем заявлений позов фактично в інтересах дітей для їх належного матеріального забезпечення, а відповідно до ч.7 ст.7 Сімейного Кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до п. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27 лютого 1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції, що з урахуванням інтересів дитини та обставин, встановлених судом, позивач, у даному випадку, має право на звернення до органу соціального захисту населення за призначенням допомоги при народженні дитини та отримання цієї допомоги

Відповідно до приписів ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що з урахуванням інтересів дитини та обставин, встановлених судом, позивач має право на звернення до органу соціального захисту населення за призначенням допомоги при народженні дитини та отримання цієї допомоги.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог позивача, проте не врахував, що допомога при народженні дитини позивачу не призначалася, тому з врахуванням положень ст.. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та постанову суду першої інстанції в цій частині змінити.

Керуючись ст.ст. 195, ст. 197, ст. 198, ст. 201, ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Новоайдарської районної державної адміністрації - задовольнити частково.

Постанову Новоайдарського районного суду Луганської області від 18 квітня 2017 2017 року по справі № 419/3051/16-а - змінити.

Абзац третій резолютивної частини постанови викласти в наступній редакції: Зобов'язати управління соціального захисту населення Новоайдарської районної державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_2 державну допомогу при народженні дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»

В іншій частині постанову Новоайдарського районного суду Луганської області від 18 квітня 2017 року у справі № 419/3051/16-а - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя : Л.В. Ястребова

Судді: І.Д. Компанієць

М.Г. Сухарьок