Постанова від 22.06.2017 по справі 805/1458/17-а

Головуючий у 1 інстанції - Смагар С.В.

ОСОБА_1 - ОСОБА_2

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2017 року справа №805/1458/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача ОСОБА_2, суддів Васильєвої І.А., Ястребової Л.В.,

секретар судового засідання Терзі Д.А.,

за участю представника відповідачів та третьої особи ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 травня 2017 року у справі №805/1458/17-а за позовом ОСОБА_4 до Кабінету Міністрів України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Міністерство юстиції України , про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просив визнати протиправними дії КМУ щодо направлення звернення позивача від 06.03.2017 року на розгляд Міністерству юстиції України; зобов'язати КМУ розглянути звернення позивача від 06.03.2017 року по суті та письмово повідомити про результат розгляду.

В обґрунтування зазначив, що 06.03.2017 року направив до КМУ скаргу на дії Міністерства юстиції України, яка 13.03.2017 року направлена Секретаріатом КМУ на розгляд і для надання відповіді до Міністерства юстиції України.

Дії відповідача є протиправними, оскільки суперечать приписам ч.4 ст.7 ЗУ «Про звернення громадян».

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 травня 2017 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з судовим рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою задовольнити позов.

В обґрунтування зазначив, що суд першої інстанції прийшов до висновку про правомірність дій відповідача щодо направлення скарги до Міністерства юстиції України, як органу, уповноваженому розглядати визначені в скарзі питання.

Проте такий висновок є помилковим, оскільки в скарзі від 06.03.2017 року порушено питання про неправомірність дій міністра юстиції України, який не розглянув скаргу позивача від 26.01.2017 року і не надав відповідь.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника, який заперечував проти задоволення апеляційної скарги, перевіривши доводи апеляційної скарги за матеріалами справи, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач ОСОБА_4 є громадянином України (а.с.6-8)

26 січня 2017 року позивач звернувся зі скаргою до Прем'єр-міністра України на дії керівництва Інституту права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України та Міністерства юстиції України (а.с.22)

Зазначена скарга була направлена Секретаріатом КМУ 02.02.2017 року за вих..№41-М-001926/05-1 для розгляду в межах компетенції та надання відповіді заявнику до Національної поліції, Міністерства юстиції України, в копіях - до Генеральної прокуратури України та НАБУ (а.с.60)

Відповідь на звернення до КМУ України від 26.01.2017 року позивач отримав від Інституту права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України (лист від 22.02.2017 року №181) (а.с.24)

06 березня 2017 року позивач вдруге надіслав скаргу до Прем'єр-міністра України, в якій зауважив, що за першим його зверненням від 26.01.2017 року ніяких заходів не прийнято. Тому просив прийняти заходи щодо усунення порушень його прав за скаргою від 26.01.2017 року, притягти до відповідальності міністра юстиції України ОСОБА_5, вважаючи, що в його діях наявні ознаки кримінального злочину та корупційних дій. (а.с.9)

На звернення від 06.03.2017 року позивач отримав повідомлення Секретаріату КМУ без дати та номера, що його звернення від 06.03.2017 року надіслано Міністерству юстиції України 13.03.2017 року за №41-М-006067/05 відповідно до ч.3 ст.7 ЗУ «Про звернення громадян» для розгляду та надання відповіді.(а.с.10)

Спірним в цій справі є правомірність дій Секретаріату КМУ щодо направлення звернення ОСОБА_4 від 03.06.2017 року для розгляду до Міністерства юстиції України.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що звернення позивача від 06.03.2017 року правомірно направлено Секретаріатом Кабінету Міністрів України до Міністерства юстиції України для розгляду, оскільки питання, яке поставлено позивачем у скарзі від 26.01.2017 року та зверненні від 06.03.2017 року стосується допущення можливих порушень Інститутом права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України.

Саме тому відповідно до норм ст..7 ЗУ «Про звернення громадян» Секретаріат Кабінету Міністрів України направив дане звернення для розгляду до Міністерства юстиції України, як до органу, уповноваженому його розглядати.

Проте такий висновок є помилковим з огляду на наступне.

Організація, повноваження і порядок діяльності Кабінету Міністрів України визначені у Законі України «Про Кабінет Міністрів України» (далі Закон №794).

Відповідно до ст.1 Закону №794 Кабінет Міністрів України (Уряд України) є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів.

На підставі ч.3 ст.42 Закону №794 для здійснення Прем'єр-міністром України своїх повноважень у складі Секретаріату Кабінету Міністрів України утворюється патронатна служба - апарат Прем'єр-міністра України, керівник якого призначається на посаду та звільняється з посади Прем'єр-міністром України.

Статтею 47 Закону №794 визначено, що Секретаріат Кабінету Міністрів України здійснює організаційне, експертно-аналітичне, правове, інформаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Кабінету Міністрів України. Секретаріат Кабінету Міністрів України забезпечує підготовку та проведення засідань Кабінету Міністрів України та діяльність Прем'єр-міністра України, Першого віце-прем'єр-міністра України, віце-прем'єр-міністрів України та міністрів України, які не очолюють міністерства. Секретаріат здійснює контроль за своєчасним поданням органами виконавчої влади проектів законів, проектів актів Кабінету Міністрів України, інших документів для підготовки їх до розгляду Кабінетом Міністрів України. Секретаріат Кабінету Міністрів України забезпечує відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" розгляд та надання відповідей на запити, що надходять до Кабінету Міністрів України.

Відповідно до пп.32 п.17 Положення про Секретаріат Кабінету Міністрів України, затвердженому постановою КМУ від 12 серпня 2009 року № 850 (далі - Положення №850) структурні підрозділи Секретаріату відповідно до основних завдань, визначених цим Положенням, та з питань, що належать до їх компетенції організовують в установленому порядку розгляд звернень громадян, адресованих Кабінету Міністрів України, Прем'єр-міністру України, Першому віце-прем'єр-міністру України, віце-прем'єр-міністрам України, Міністру Кабінету Міністрів України та міністру, який не очолює міністерство.

Згідно з п.1 Положення №850 Секретаріат Кабінету Міністрів України є постійно діючим органом, що забезпечує діяльність Кабінету Міністрів України.

Оскільки до повноважень Секретаріату КМУ України належить розгляд звернень громадян, адресованих, зокрема, Кабінету Міністрів України, ОСОБА_5»єр-Міністру України, саме Секретаріат надавав відповіді на звернення позивача, тому саме він є належним відповідачем по справі.

На підставі ч.1 ст.1 ЗУ «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Відповідно до ст..3 ЗУ «Про звернення громадян» під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

Таким чином, звернення ОСОБА_4 від 06.03.2017 року є скаргою, в якій він повідомляє, що йому так і не повернули кошти за навчальні курси та не відповіли, яким чином встановлюється черговість надходження заяв на проходження курсів з отримання знань у сфері примусового виконання судових рішень і рішень інших органів. Тобто, його скаргу на дії Міністерства юстиції від 26.01.2017 року не вирішили по суті. Також в скарзі від 06.03.2017 року позивач зазначає на скоєння, на його думку, міністром юстиції кримінального злочину.

На підставі ст..5 ЗУ «Про звернення громадян» звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства.

У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати.

Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз'ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.

Звернення ОСОБА_4 від 06.03.2017 року відповідає вимогам, зазначеним в ст..5 ЗУ «Про звернення громадян».

Згідно ст..7 ЗУ «Про звернення громадян» звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.

Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.

Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

Таким чином, оскільки звернення ОСОБА_4 від 06.03.2017 року стосувалося можливих протиправних дій посадових осіб Міністерства юстиції України, Секретаріат КМУ протиправно перенаправив це звернення до Міністерства юстиції України.

Відповідач, Секретаріат КМУ, зазначаючи правомірність своїх дій щодо направлення звернення від 06.03.2017 року до Мінюсту, послався на ст.16 ЗУ «Про звернення громадян», відповідно до якої скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду.

До скарги додаються наявні у громадянина рішення або копії рішень, які приймалися за його зверненням раніше, а також інші документи, необхідні для розгляду скарги, які після її розгляду повертаються громадянину.

Оскільки позивачем не були надані до звернення від 06.03.2017 року обов'язкові додатки, визначені ч.6 ст.16 Закону, тому відповідач надіслав звернення до Мінюсту на підставі ч.3 ст.7 Закону.

Проте, ненадання додатків до звернення не є підставою для його надсилання до органу, дії якого оскаржуються.

Норма про заборону направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються, носить імперативний характер.

Відповідно до ч.3 ст.7 ЗУ «Про звернення громадян» Секретаріат КМУ повинен був, якщо вважав, що звернення позивача не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення, повернути ОСОБА_4 його скаргу з відповідними роз'ясненнями.

На підставі викладеного судова колегія приходить до висновку, що дії Секретаріату КМУ щодо направлення звернення ОСОБА_4 від 06.03.2017 року на розгляд Міністерства юстиції України є протиправними, тому в цій частині позов підлягає задоволенню.

Що стосується позовних вимог про зобов'язання відповідача розглянути звернення від 06.03.2017 року та письмово повідомити про результати його розгляду, судова колегія зазначає, що відповідно до положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою КМУ №228 від 02.07.2014 року Міністерство юстиції України (Мін'юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Як зазначалося вище, КМУ є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, координує та здійснює контроль, зокрема, за виконанням Міністерством юстиції України актів законодавства України, вживає заходів щодо усунення недоліків у роботі зазначених органів, діяльність КМУ забезпечує Секретаріат, до повноважень якого належить розгляд звернень громадян, адресованих, зокрема, Кабінету Міністрів України, ОСОБА_5»єр-Міністру України.

На підставі викладеного, з урахуванням того, що відповідач протиправно направив звернення позивача від 06.03.2017 року на розгляд Міністерства юстиції України, не звернувши уваги, що в зверненні зазначалося на порушення прав позивача з боку цього міністерства, на підставі приписів ст..7 ЗУ «Про звернення громадян» про заборону направлення скарг громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються, про обов'язковість прийняття звернень, оформлених належним чином і поданих у встановленому порядку, - судова колегія приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог та зобов'язання Секретаріату КМУ розглянути звернення ОСОБА_4 від 06.03.3017 року та повідомити заявника про результати його розгляду.

При цьому суд не приймає доводи відповідача, що зобов'язання розглянути звернення по суті є формою втручання в його дискреційні повноваження, оскільки судом встановлено протиправність дій відповідача щодо пересилання звернення до Міністерства юстиції України, дії якого оскаржуються, а Законом «Про звернення громадян» чітко визначено обов'язок прийняття та розгляду звернень громадян, оформлених належним чином і поданих у встановленому порядку.

При цьому суд не зобов'язує відповідача певним чином вирішити звернення позивача, а тільки розглянути його, як того вимагає Закон.

За наведених обставин колегія суддів вважає з огляду на положення ст..202 КАС України , що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору, а тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова - скасуванню з прийняттям нової про задоволення позову.

Керуючись статтями 24, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 травня 2017 року у справі №805/1458/17-а - задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 травня 2017 року у справі №805/1458/17-а - скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позов ОСОБА_4 до Кабінету Міністрів України, Секретаріату Кабінету Міністрів України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Секретаріату Кабінету Міністрів України щодо направлення звернення ОСОБА_4 від 06 березня 2017 року на розгляд Міністерству юстиції України

Зобов'язати Секретаріат Кабінету Міністрів України розглянути звернення ОСОБА_4 від 06.03.2017 року та письмово повідомити його про результат розгляду відповідно до ЗУ «Про звернення громадян»

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.

У повному обсязі постанова складена 22 червня 2017 року.

ОСОБА_1 ОСОБА_2

Судді І.А. Васильєва

ОСОБА_6