Постанова від 22.06.2017 по справі 405/19/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2017 року справа № 405/19/17 (2-а/405/3/17)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Гімона М.М.

суддів: Олефіренко Н.А. Чумака С. Ю.

розглянув в порядку письмового провадження в приміщенні суду в місті Дніпро апеляційну скаргу Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на постанову Ленінського районного суду м. Кіровограда від 04 травня 2017 року по справі № 405/19/17 за позовом ОСОБА_1 до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні обрахунку пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати та зобов'язання здійснити обчислення та виплату пенсії з 01.02.2008 року виходячи з 80% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати, що включаються в заробіток для обчислення пенсії (у тому числі премії та інших виплат (матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань) і сум індексації.

Постановою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 04 травня 2017 року позовні вимоги задоволено; визнано протиправною відмову відповідача щодо включення щомісячної надбавки за вислугу років, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення з дня призначення пенсії позивачу. Зобов'язано відповідача здійснити донарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.02.2008 року (з дня іі перерахунку) виходячи з 80 % від суми заробітної плати згідно даних, зазначених в графі «інші виплати» відповідно до довідок про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяців роботи, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за № 143/11-28-05-31 та № 145/11-28-05-31 від 07.12.2016 року з урахуванням сум заробітної плати, які не увійшли до розміру пенсії при її обчисленні, а саме: щомісячної надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків від посадового окладу, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з урахуванням виплачених сум.

Вважаючи вказане рішення таким, що винесено судом першої інстанції з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати і постановити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги її заявник посилається на те, що законні підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні, оскільки нормами чинного законодавства не передбачена можливість перерахунку пенсій державним службовцям. Також зазначає, що до складу заробітної плати яка враховується при обчисленні пенсії не враховується матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати.

Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.

Вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про часткове задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Кропивницькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області, де з 04.08.2003 року отримує пенсію за віком, призначену за нормами Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від суми заробітної плати.

З 01 лютого 2008 року позивачу було проведено перерахунок пенсії, на підставі довідки №34/к/05-029 виданої Державною податковою інспекцією у Кіровоградській області 21 січня 2009 року, відповідно до якої заробітна плата по займаній посаді, з якої позивачу призначено пенсію, становить 3631,15 грн., в тому числі: посадовий оклад - 1167,00 грн., надбавка за ранг - 120,00 грн., надбавка за вислугу років - 257,40 грн., надбавка за виконання особливо важливої роботи - 753,67 грн., премія - 1333,08 грн.

15 грудня 2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, на підставі довідок № 143/11-28-05-31 та № 145/11-28-05-31 від 07.12.2016 року, виданих Державною фінансовою інспекцією в Кіровоградській області, до якої було включено такі складові заробітної плати як матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, що отримувались позивачем перед звільненням (а.с. 9, 10).

Рішенням Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області № 182366 від 15 грудня 2016 року було відмовлено у перерахунку пенсії (а.с. 12). Підставою для відмови в перерахунку пенсії став висновок пенсійного органу про те, що на час звернення заявника із заявою про перерахунок пенсії не передбачено порядку перерахунку пенсій державним службовцям.

Не погоджуючись із вказаними діями відповідача, позивач скористався своїм правом та звернувся до суду з вимогою про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

Вирішуючи спір та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Крім того зазначено, що в даному випадку позивач має право на перерахунок пенсії починаючи з 01.02.2008 року - з дати виникнення права на перерахунок.

Колегія суддів частково не погоджується з такими висновками суду та з цього приводу зазначає наступне.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 % відсотків заробітної плати.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» визначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

В частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція міститься в постановах Верховного суду України від 20 лютого 2012 року №21-430а11, від 03 червня 2014 року №21-134а14.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 6 вересня 2013 року №15-1 Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670 визнано такою, що втратила чинність, постанову правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року N19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстровану в Міністерстві юстиції України 4 грудня 2008 року за N1161/15852, а також затверджено: форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію; форму довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію.

Враховуючи викладене колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що попередня довідка ДПІ від 21.01.2009 року № 34/к/05-029, до якої не включено спірні виплати, є наслідком дотримання формального її складення, що не може слугувати підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача з врахуванням відповідних сум, оскільки згідно довідки Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області № 143/11-28-05-31 від 07.12.2016 року позивач отримувала матеріальну допомогу та індексацію за останні 24 місяці роботи до звільнення (у 2001-2003 роках), а на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески.

На час призначення та останнього перерахунку пенсії позивача у підрозділу Пенсійного фонду була відсутня інформація про отримання ним таких виплат як допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати, а отже дії відповідача щодо неврахування зазначених виплат під час призначення пенсії у 2003 році та перерахунку пенсії у 2008 році не можна вважати протиправними.

Данні про виплачену позивачу допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також індексацію заробітної плати відповідач отримав лише після подання позивачем 15.12.2016 року до Управління ПФУ довідки від 07.12.2016 року №143/11-28-05-31 про складові заробітної плати разом із заявою про перерахунок пенсії.

Стосовно періоду за який позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням зазначених виплат, колегія суддів зазначає наступне.

Виходячи з приписів частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058, якими передбачено, що перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, колегія суддів приходить до висновку про те, що перерахунок пенсії позивача з урахуванням зазначених виплат повинен бути здійснений з 01 грудня 2016 року. Позовні вимоги в цій частині за період до 01 грудня 2016 року задоволенню не підлягають.

Що стосується зобов'язання відповідача включити до розміру заробітної плати для обрахунку пенсії премію в розмірі 1932,56 грн. на підставі довідки № 143/11-28-05-31, колегія суддів зазначає, що розмір цієї премії на час виникнення спору відповідачем враховується в розмірі 1333,08 грн. на підставі довідки № 34/к/05-029 від 21.01.2009 р., наявної в пенсійній справі позивача і наданої за місцем його роботи на вимогу органу ПФУ. Крім цієї довідки № 34/к/05-029 в матеріалах пенсійної справи позивачем на протязі 2008 року надавалось ще декілька довідок (від 19.03.2008 р., від 22.09.2008 р. тощо), в кожній з яких розмір саме премії весь час є різним.

Після початку розгляду судом першої інстанції даної справи відповідачем проведено перевірку обґрунтованості видачі документів, наданих для призначення (перерахунку) пенсії, складеного за результатами перевірки достовірності довідок № 143/11-28-05-31 та № 145/11-28-05-31 від 07.12.2016 року, про що складено Акт № 190 від 10.02.2017 року.

З висновку Акту № 190 від 10.02.2017 року вбачається, що зазначені в довідці № 145/11-28-05-31 від 07.12.2016 року показники, а саме «премія» та «інші виплати» не відповідають нарахуванню, які були здійснені по відповідній посаді у 2008 році згідно з розрахунковими листати.

Отже, дані у вказаній довідці не підтверджені належними первинними документами, тому, враховуючи таку невідпорність, суд приходить до висновку, що довідка № 145/11-28-05-31 від 07.12.2016 року не може бути врахована при перерахунку пенсії.

За таких обставин суд першої інстанції необґрунтовано зобов'язав відповідача застосувати вказану довідку для перерахунку пенсії.

Разом з тим, з Акту № 190 від 10.02.2017 року вбачається, що довідка № 143/11-28-05-31 від 07.12.2016 року відповідає наданим на перевірку документам. Оскільки довідка № 143/11-28-05-31 містить такі складові заробітної плати як матеріальної допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та індексації заробітної плати, індексація, то саме на підставі даної довідки й повинен бути здійснений перерахунок пенсії позивача.

Стосовно доводів апелянта про те, що нормами чинного законодавства не передбачена можливість перерахунку пенсій державним службовцям та на 2016 рік відсутня затверджена форма довідки про складові заробітної плати, апеляційний суд зазначає наступне.

Дійсно, на час звернення позивача до ПФУ із вимогою здійснити перерахунок пенсії, Законом України «Про державну службу» не передбачена можливість перерахунку пенсій державних службовців. Проте, в даному випадку має місце не перерахунок пенсії у розумінні ст. 37-1 Законом України «Про державну службу», а поновлення права позивача на обчислення раніше призначеної (перерахованої) пенсії з урахуванням тих додаткових показників заробітної плати, які безпідставно не були враховані при її призначенні (перерахунку), а подана довідка містить складові заробітної плати які повинні бути враховані при розрахунку розміру пенсії.

За встановлених судом обставин спірні правовідносини виникли до змін в законодавстві, які скасували право на перерахунок розміру пенсії державних службовців, отже право позивача на отримання встановленого законом розміру пенсії підлягає захисту. При цьому видача довідок про заробітну плату державного службовця станом на час, коли діяла стаття 37-1 Закону України «Про державну службу», не суперечить вимогам законодавства.

Крім того, колегія суддів апеляційного суду вважає за необхідне зазначити, що суд першої інстанції дійшов хибного висновку, про врахування до складу заробітної плати позивача, з якої розраховується розмір пенсії, щомісячної надбавки за вислугу років у розмірі 30%, оскільки, наявними в матеріалах справи документами підтверджується, що позивач на час звільнення отримувала надбавку за вислугу років у розмірі 20% і саме в такому розмірі відповідачем врахована надбавка при обрахунку пенсії. Доказів наявності права на отримання надбавки в розмірі 30 % позивачем не надано.

З огляду на наведене, постанова суду підлягає скасуванню як така, що ухвалена при неповному встановленні обставин, що мають значення для справи, із ухваленням нового рішення.

Крім того, стосовно розподілу судових витрат, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, судові витрати позивача підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, а не із Державного бюджету України, як помилково вирішив суд першої інстанції.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області - задовольнити частково.

Постанову Ленінського районного суду м. Кіровограда від 04 травня 2017 року по справі № 405/19/17 - скасувати.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення.

Зобов'язати Кропивницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.12.2016 року виходячи з 80 % від суми заробітної плати з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати зазначених у довідці № 143/11-28-05-31 від 07.12.2016 року, з урахуванням виплачених сум пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору у розмірі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Головуючий: М.М.Гімон

Суддя: Н.А. Олефіренко

Суддя: С.Ю. Чумак