23 червня 2017 року
справа № 335/5282/17(2-а/335/248/2017)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Олефіренко Н.А.
суддів: Шальєвої В.А. Білак С.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя на ухвалу Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 28 квітня 2017 р. у справі № 335/5282/17(2-а/335/248/2017) за позовом Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця,-
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 28 квітня 2017 року адміністративний позов Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя залишено без розгляду.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм процесуального права просить оскаржувану ухвалу скасувати та матеріали справи направити до суду першої інстанції для відкриття провадження і продовження розгляду.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм процесуального права суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на наступне.
Встановлені обставини справи свідчать, що 13.01.2017 року постановою Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ВП № 53237516 відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 0818/7868/2012 виданого 26.07.2013 року, яка отримана позивачем 19.01.2017 року.
В квітні 2017 року позивач звернувся до суду з позовом про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 13.01.2017 року, в якому також просив поновити строк на подання позову. Як на підставу для поновлення строку позивач зазначив, що на підставі постанови КМУ від 21.12.2016 року № 988 «Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» здійснювався процес злиття управлінь Пенсійного фонду України, у зв'язку з чим управління не мало змоги вчасно скористатися наданим правом на оскарження.
Залишаючи адміністративний позов, поданий позивачем, без розгляду суд першої інстанції виходив з того, що оскільки оскаржувану постанову позивач отримав 19.01.2017 року, а з адміністративним позовом звернувся до суду лише в квітні 2017 року, доказів неможливості звернутися до суду у зв'язку з процесом злиття, а також даних про початок та завершення вказаної процедури, матеріали позову та клопотання не містять підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленим цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Позовну заяву може бути подано до суду: у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до вимог ч. 1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Отже, процесуальний закон пов'язує початок перебігу строку на оскарження вищезазначеної постанови з датою її отримання.
Таким чином, суд апеляційної інстанції, з урахуванням аналізу наведених норм права, приходить до висновку, що позивачем порушено визначений законом строк на оскарження постанови державного виконавця від 13.01.2017 року.
Суд також зазначає, що відповідно до приписів ст. 102 КАС України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Отже, поновленню підлягають лише порушені з поважних причин процесуальні строки, встановлені законом. В свою чергу, поважною може бути визнано причину, яка носить об'єктивний характер, та з обставин незалежних від позивача унеможливила своєчасне звернення до суду з адміністративним позовом.
Фактично обставини на які позивач посилається як на підставу для поновлення строку на подання позову не є поважними оскільки мають суб'єктивний характер, тобто є такі що утворились внаслідок дій самого позивача, та не підтверджують неможливість забезпечення своєчасного звернення до суду.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що ухвала Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 28 квітня 2017 року є законною та обґрунтованою, прийнятою із дотриманням вимог норм процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, відтак підстави для її зміни або скасування - відсутні.
Керуючись ст. 195, ст. 196, п. 1 ч. 1 ст. 199, 200, ст. 206 КАС України суд,-
Апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя - залишити без задоволення.
Ухвалу Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 28 квітня 2017 р. у справі № 335/5282/17(2-а/335/248/2017) - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: Н.А. Олефіренко
Суддя: В.А. Шальєва
Суддя: С.В. Білак