33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
"22" червня 2017 р. Справа № 918/227/17
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Гудак А.В.
судді Олексюк Г.Є. ,
судді Філіпова Т.Л.
секретар судового засідання Драчук В.М.
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1 довіреність в справі;
відповідача - ОСОБА_2 довіреність в справі.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області на рішення господарського суду Рівненської області від 11.05.2017 р. у справі № 918/227/17 (суддя Марач В.В.)
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області
до відповідача ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю "Укртрансагент"
про розірвання договору оренди
Рішенням господарського суду Рівненської області від 11.05.2017 у справі №918/227/17 (суддя Марач В.В.) у позові Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області до ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю «Укртрансагент» про розірвання договору оренди, відмовлено.
Рішення господарського суду мотивоване тим, що твердження позивача про відсутність протягом усього періоду дії договору страхування орендованого майна у відповідності до положень п. 5.8 Договору є безпідставними. Позивачем також не доведено факту невиконання відповідачем та не надано суду жодних доказів, які б підтверджували неналежне виконання зобов'язань встановлених п. 3.6. Договору оренди зобов'язань, зокрема, систематичне порушення строків внесення орендної плати до державного бюджету.
За таких обставин, оскільки позивачем належними та допустимим доказами не доведено факту невиконання відповідачем передбачених договором зобов'язань, що призводить до завдання іншій стороні значної шкоди, суд дійшов висновку про відсутність підстав для розірвання Договору оренди нерухомого державного майна № 57 від 20.05.2013 року.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській області звернулось до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Рівненської області 11.05.2017 у справі №.918/227/17 та прийняти постанову, якою задоволити позовні вимоги регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області.
Вважає дане рішення таким, що прийняте внаслідок неправильного застосування норм матеріального права.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 09.06.2017 апеляційну скаргу прийнято до провадження та призначено її розгляд на 22 червня 2017 року.
Відстрочено скаржнику - Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Львівській області сплату судового збору в розмірі 1760,00 грн. за подачу апеляційної скарги (вх. №1749/17) на рішення господарського суду Рівненської області від 11.05.2017 у справі № 918/227/17 в строк до 22.06.2017.
Представник позивача в судовому засіданні 22.06.2017 підтримав вимоги викладені в апеляційній скарзі в повному обсязі та надав пояснення на обґрунтування своєї позиції. А, тому просить скасувати рішення господарського суду Рівненської області 11.05.2017 у справі №918/227/17 та прийняти постанову, якою задоволити позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області.
Крім того, представником позивача надане для огляду копію платіжного доручення №351 від 16.06.2017 про часткову сплату судового збору за подання апеляційної скарги, а саме в розмірі 1600,00 грн. Дану копію платіжного доручення колегією суддів взято до уваги як часткову сплату судового збору, при поданні даної апеляційної скарги в розмірі 1760,00 грн. та сплата, якого була відстрочена позивачу ухвалою суду від 09.06.2017 по справі №918/227/17.
Представник відповідача в судовому засіданні 09.03.2017 заперечив проти доводів апеляційної скарги та надав пояснення на обґрунтування своєї позиції. Вважає, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, таким, що прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Відповідно до статті 99 ГПК України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Заслухавши в судовому засіданні 22.06.2017 пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, оцінивши висновки суду першої інстанції на відповідність дійсним обставинам справи, судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду Рівненської області від 11.05.2017 у справі № 918/227/17 слід залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 20.05.2013 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області (Орендодавець) та ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю"Укртрансагент" (Орендар) укладено договір оренди нерухомого державного майна № 57 (далі - договір), за умовами якого, Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - нежитлове приміщення площею 12,0 кв.м, яке розміщене в будинку вантажної дільниці митного поста "Рава - Руська", за адресою: Львівська обл., Жовківський р-н, с. Рата, вул. Гребінського, 28 (реєстровий номер - 00033005.25.ЮУОЮКП001) (далі - Майно), що перебуває на балансі Державної фіскальної служби України та в оперативному управлінні (користуванні) Львівської митниці ДФС (далі - Користувач). Вартість зазначеного орендованого майна визначена згідно з висновком про вартість майна, станом на 30.04.2016 року і становить за незалежною оцінкою 20029 (двадцять тисяч двадцять дев'ять гривень 00 коп.) грн. без ПДВ (п. 1.1. договору) (а.с. 7-9).
Відповідно до пункту 1.2 договору, майно передається в оренду з метою розміщення брокерської контори.
Пунктом 3.1 договору встановлено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.95 N 786 (зі змінами) (далі - далі-Методика) становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку березень 2013 р. 668,30 грн.
Згідно з пунктами 5.1, 5.4, 5.5, 5.8 та 5.12 договору, орендар зобов'язується використовувати орендоване майно відповідно до його призначення та умов договору. Забезпечувати збереження орендованого майна, запобігти його пошкодженню, псуванню, тримати майно в порядку, передбаченому санітарними нормами та правилами пожежної безпеки, підтримувати орендоване майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу, здійснювати заходи протипожежної безпеки. Забезпечити Орендодавцю і Користувачу доступ на об'єкт оренди з метою контролю за його використанням та виконанням умов договору. При проведенні представником регіонального відділення перевірки виконання орендарем істотних умов договору оренди не пізніше ніж у п'ятиденний термін надавати відповідні підтверджуючі документи, письмові пояснення виконання умов договору оренди. Одночасно з укладенням цього договору застрахувати орендоване майно не менше, ніж на його вартість згідно з висновком про вартість майна (з ПДВ) на користь Орендодавця (для передачу Користувачу), який несе ризик випадкової загибелі чи пошкодження об'єкта оренди, у порядку, визначеному законодавством, і надати Орендодавцю договір страхування (страховий поліс) і копію платіжного доручення про сплату страхового внеску. Постійно поновлювати договір страхування таким чином, щоб увесь строк оренди майно було застрахованим. Нести відповідальність за дотримання правил експлуатації інженерних мереж, пожежної безпеки і санітарії в приміщеннях згідно із законодавством.
Відповідно до п.п.8.1, 8.3 Договору, орендодавець має право контролювати з можливим залучення користувача виконання умов договору та використання майна, переданого в оренду за договором і у разі необхідності спільно з користувачем вживати відповідних заходів реагування. Здійснювати плановий та позаплановий контроль за станом майна шляхом візуального обстеження зі складання акта обстеження. Здійснювати плановий та позаплановий контроль за виконанням Орендарем умов договору оренди у формі перевірок зі складанням відповідних довідок або актів. При здійсненні контролю та проведенні перевірок виконання орендарем умов договору оренди у разі потреби, вимагати письмові пояснення відповідальних осіб та надання необхідних копій документів.
За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим Договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України. Спори, які виникають за цим Договором або в зв'язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються в судовому порядку (п.п.9.1, 9.3 Договору).
Відповідно до п.10.1 договору, цей договір укладено строком на 2(два) роки 364, що діє з 20.05.2013 по 17.05.2016 включно.
Згідно п. п. 10.3 договору його розірвання допускається за взаємної згоди сторін.
Пунктом 10.4 договору, передбачено, що договір оренди продовжується за наявності письмової заяви орендаря за один місяць до закінчення терміну дії договору оренди У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення цього договору або зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, за умови відсутності заяви органу, уповноваженого управляти відповідним державним майном, до закінчення терміну дії договору оренди, щодо наміру використовувати дане державне майно для власних потреб (ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»), договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором. Зазначені дії оформляються додатковим договором, який є невід'ємною частиною договору.
У разі, якщо на момент продовження дії договору оренди остання оцінка об'єкта оренди була зроблена більш як три роки тому, для продовження (поновлення) договору оренди проводиться оцінка об'єкта.
Даний договір підписаний уповноваженими представниками сторін та скріплений печатками вказаних юридичних осіб
При цьому, відповідно до висновку про вартість майна, затвердженого В.о начальника РВ ФДМУ по Львівській області 13.03.2013, вартість об'єкта оцінки з метою розрахунку орендної плати станом на 31.12.2012, становить 20029,00 грн. без ПДВ(а.с.11).
13.03.2015 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області та ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю"Укртрансагент" укладений договір про внесення змін до договору оренди нерухомого державного майна від 20.05.2013 №57 (зі з змінами) в якому сторони домовились, абзац 1 пункту 1.1 розділу 1 «Предмет договору» викласти в наступній редакції: Орендодавець передає, а Орендар приймає в стокове платне користування державне нерухоме майно - нежитлове приміщення площею 12,0 кв.м., яке розміщене в будинку вантажної дільниці митного поста «Рава-Руська» за адресою: Львівська обл.., Жовківський р-н, с.Рата, вул.Гребінського, 28 (реєстровий номер 00033005.25.ІОУОІОКП001) (далі- Майно), що перебуває на балансі Державної фіскальної служби України та в оперативному управлінні (користуванні) Львівської митниці ДФС (далі-Користувач»). Абзац 1 пункту 3.6 розділу 3 «Орендна плата» викласти в наступній редакції: 3.6 Орендна плата перераховується до державного бюджету та Користувачу щомісяця, не пізніше 15 числа місяця наступного за звітним відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж, у наступному співвідношенні(а.с. 13).
Договором від 03.06.2016 року про внесення змін до договору оренди нерухомого державного майна, від 20.05.2013 р. № 57, абзац 2 пункту 1.1 розділу 1 викладено в наступній редакції: вартість зазначеного орендованого майна визначена згідно з висновком про вартість майна станом на 30.04.2016 року і становить за незалежною оцінкою 60864 грн. без ПДВ.: пункту 3.1 розділу 3 викладено в наступній редакції: орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 (зі змінами) (далі - Методика) і становить без ПДВ за перший (базовий) місяць розрахунку травень 2016 р. 2028,30 грн. Орендна плата сплачується з 18.05.2016. Орендар зобов'язується протягом 20-ти днів з моменту підписання цих змін сплатити до державного бюджету та балансоутримувачу суму донарахувань орендної плати, що виникла в зв'язку з новою оцінкою об'єкта оренди.
Пункти 10.1 розділу 10 «Строк чинності, умови зміни та припинення договору» викласти в наступній редакції: 10.1 Цей договір укладено строком на 2 (два) роки 364 дні, що діє з 18.05.2015 по 16.05.2019 включно.» (а.с. 12).
Матеріалами справи встановлено, що між сторонами був підписаний відповідний акт прийому-передачі державного нерухомого майна згідно договору від 20.05.2013 року № 57), за змістом якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв в строкове платне користування державне нерухоме майно - нежитлове приміщення площею 12,0 кв.м, яке розміщене в будинку вантажної дільниці митного поста "Рава - Руська", за адресою: Львівська обл., Жовківський р-н, с. Рата, вул. Гребінського, 28.(зворотня сторона а.с.10)
Поряд з цим, колегія суддів відзначає, що на виконання наказу Регіонального відділення ФДМУ по Львівській області від 05.12.2016 № 01864 про проведення позапланового комплексного контролю, з оглядом об'єктів оренди, за використанням орендованого майна та виконання істотних умов договорів оренди № 98 від 27.06.2012, № 57 від 20.05.2013 та № 110 від 13.08.02013, укладених з ТОВ "Укртрансагент", робочою групою проведено позаплановий комплексний, з оглядом об'єкта оренди, контроль за використанням та виконанням умов договору оренди від 20.05.2013 № 57 державного нерухомого майна, укладеного з ТОВ "Укртрансагент", що перебуває на балансі Державної фіскальної служби України та в оперативному управлінні (користуванні) Львівської митниці ДФС та знаходиться за адресою: Львівська обл., Жовківський р-н, с. Рата, вул. Гребінського, 28.
Відповідно до звіту, який сформований за результатами проведеного позапланового контролю 21.12.2016 в процесі проведення позапланового комплексного, з оглядом об'єкта оренди, контролю за використанням та виконанням умов договору оренди державного нерухомого майна від 20.05.2013 № 57 встановлено: порушення п.п. 3.63, 5.3. договору оренди щодо своєчасної сплати орендної плати до державного бюджету; порушення п. 5.2. договору оренди щодо терміну сплати завдатку; порушення п. 5.4. договору оренди щодо здійснення заходів протипожежної безпеки; порушення п. 5.8. договору оренди щодо страхування орендованого майна. Крім того, в даному звіті зазначено, що враховуючи вищезазначені порушення, робоча група рекомендує регіональному відділенню ФДМУ по Львівській області розглянути питання щодо можливості розірвання договору оренди державного майна від 20.05.2013 № 57(а.с. 14-15).
Предметом позову у даній справі є розірвання договору оренди нерухомого майна від 20.05.2013, укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області та ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю "Укртрансагент". Підстави даного позову обґрунтовані тим, що відповідачем було порушено умови договору оренди, а саме: відсутні знаки пожежної безпеки; інструкції з пожежної безпеки; таблички із зазначенням телефонів виклику пожежної команди поруч з телефонами; таблички із зазначенням прізвища відповідальних за протипожежний стан приміщень, вогнегасник та відсутній договір страхування орендованого майна.
Оцінивши докази та обставини справи, суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання Глави 58 Цивільного кодексу України, Глави 30 Господарського кодексу України та Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
Цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини(ст.11 ЦК України).
Згідно ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст.526 ЦК України).
Стаття 759 ЦК України кореспондується зі ст.283 ГК України, згідно якої за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Частиною 1 ст.2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачено, що орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до приписів ч.1 ст.18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», за договором оренди орендаря може бути зобов'язано, зокрема, використовувати об'єкт оренди за цільовим призначенням відповідно до профілю виробничої діяльності підприємства, майно якого передано в оренду, та виробляти продукцію в обсягах, необхідних для задоволення потреб регіону.
Частиною 3 ст.26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань і за інших підстав, передбачених законодавчими актами України.
Приписами ст. 783 ЦК України визначено, наймодавець має право вимагати розірвання договору найму, якщо наймач користується річчю всупереч договору або призначенню речі; наймач без дозволу наймодавця передав річ у користування іншій особі; наймач своєю недбалою поведінкою створює загрозу пошкодження речі; наймач не приступив до проведення капітального ремонту, якщо обов'язок проведення капітального ремонту був покладений на наймача.
При цьому повинні враховуватися приписи ч. 2 ст. 651 ЦК України, які є загальними для розірвання договору та які передбачають можливість розірвання договору за рішенням суду на вимогу однієї з сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, установлених договором або законом (такої правової позиції дотримується Верховний Суд України у постанові від 08.05.2012 у справі №5021/966/2011).
Відповідно до ст.5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», фонд державного майна здійснює контроль за використанням орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів, виконанням умов договорів оренди цілісних майнових комплексів державних підприємств.
Частиною 1 ст.10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» унормовано, що істотними умовами договору оренди є, зокрема, виконання зобов'язань; порядок здійснення орендодавцем контролю за станом об'єкта оренди; відповідальність сторін.
Статтею 32 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що контроль за використанням майна, переданого в оренду (крім іншого окремого індивідуально визначеного майна), покладається на органи, які відповідно до цього Закону здійснюють державну політику у сфері оренди. Контроль за використанням іншого окремого індивідуально визначеного майна, переданого в оренду, здійснюють органи, уповноважені управляти підприємством, яке є орендодавцем цього майна.
Пунктом 1 наказу Фонду державного майна України від 14.05.2012 № 655 «Щодо виконання контрольних функцій Фонду державного майна України у сфері оренди», на Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва як орендодавців державного майна за укладеними ними договорами оренди покладено обов'язок здійснювати контроль, а саме: 1) постійний документальний (у частині надходжень до державного бюджету плати за оренду державного майна, страхування об'єкта оренди); 2) періодичний комплексний з оглядом об'єкта оренди (згідно з щорічними планами-графіками) щодо: використання орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів, виконання умов договорів оренди цілісних майнових комплексів державних підприємств; використання державного майна, переданого в оренду за цими договорами, виконання умов договорів оренди державного нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю.
Пунктом 4 наказу передбачено, що за результатами контрольних заходів особами, що його здійснювали, складаються звіти, що містять інформацію за напрямами, визначеними у пункті 1 цього наказу.
Із системного аналізу положень законодавства вбачається, що контроль виконання істотних умов Договору оренди повинен здійснюватись виключно в порядку, визначеному Наказом Фонду державного майна України від 14.05.2012 № 655 «Щодо виконання контрольних функцій ФДМУ у сфері оренди».
Отже, колегія суддів відзначає, що порушення умов пунктів 5.3, 5.8. договору оренди може бути підтверджене виключно звітом постійного документального контролю, підписаним за наслідком проведення такого постійного документального контролю, а не періодичного комплексного контролю з оглядом об'єкта оренди.
Матеріалами справи встановлено, що на виконання п. 5.8 договору оренди, відповідачем в якості доказів надано суду примірник договору добровільного страхування відповідальності при експлуатації нежитлових приміщень, у тому числі орендованих № 15/1506630/1904/13 від 13.06.2013 року, договір добровільного страхування орендованого майна № 11/1157380 від18.09.2014 р., договір добровільного страхування орендованого майна суб'єктів господарського діяльності № 11/1161758/1402/15 від 17.09.2015 р. (додатковий договір № 1 договір добровільного страхування орендованого майна суб'єктів господарського діяльності № 11/1161758/1402/15 від 17.09.2015 р.), договір добровільного страхування орендованого майна суб'єктів господарського діяльності № 11/1167771/1402/16 від 09.09.2016 р. укладених між Відповідачем та Приватним акціонерним товариством "Страхова Компанія "Провідна"(а.с. 36-44).
Колегією суддів встановлено, що предметом даних договорів є - приміщення, площею 12 кв.м., за адресою: Львівська обл., Жовківський р-н, с. Рата, вул. Гребінського, 28.
Таким чином, констатацією даних фактів спростовується твердження позивача про відсутність договору страхування орендованого майна у відповідності до положень п. 5.8 договору протягом усього періоду дії договору оренди нерухомого державного майна № 57.
Поряд з цим, позивач посилається на порушення відповідачем п. 5.4 договору, зазначає, що за результатами огляду 21.12.2016 орендованого приміщення встановлено відсутність, а саме: знаків пожежної безпеки, інструкції з пожежної безпеки, таблички із зазначенням телефонів виклику пожежної команди поруч з телефонами, таблички із зазначенням прізвища відповідальних за протипожежний стан, а також вогнегасник.
Однак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідно до Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України, затверджене Наказом ФДМУ від 15.05.2012 № 678 та Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській області не передбачають компетенції, можливості та правових підстав для здійснення регіональними відділеннями Фонду державного майна України функцій нагляду та контролю за дотриманням санітарних норм та правил пожежної безпеки.
Відповідно до ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно з ч. 3 ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.
Згідно зі ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Отже, на противагу приписів даної статті, позивачем не доведено факту невиконання відповідачем та не надано жодних доказів, які б підтверджували неналежне виконання зобов'язань встановлених п. 3.6. Договору оренди зобов'язань, а саме: систематичне порушення строків внесення орендної плати до державного бюджету.
Згідно зі ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема розірвання договору.
Колегія суддів відзначає, що цивільне законодавство базується на принципі обов'язкового виконання сторонами зобов'язань за договором.
В силу приписів ч. 1 ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Статтею 291 ГК України передбачено, що одностороння відмова від договору оренди не допускається. Договір оренди припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу (приватизації) об'єкта оренди; ліквідації суб'єкта господарювання - орендаря; загибелі (знищення) об'єкта оренди. Договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний з підстав, передбачених Цивільним кодексом України для розірвання договору найму, в порядку, встановленому статтею 188 цього Кодексу.
Наймодавець має право вимагати розірвання договору найму, якщо: наймач користується річчю всупереч договору або призначенню речі; наймач без дозволу наймодавця передав річ у користування іншій особі; наймач своєю недбалою поведінкою створює загрозу пошкодження речі; наймач не приступив до проведення капітального ремонту речі, якщо обов'язок проведення капітального ремонту був покладений на наймача (ст. 783 ЦК України).
Підставою для розірвання договору в судовому порядку може бути належним чином доведений факт невиконання відповідачем передбачених договором зобов'язань, що призводить до завдання іншій стороні значної шкоди.
Статтею 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
З огляду на зазначені правові положення та встановлені обставини справи апеляційний господарський суд приходить до висновку, що доводи, викладені позивачем в апеляційній скарзі, є необґрунтованими, оскільки вони спростовуються зібраними по справі доказами та обставинами справи.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що судом першої інстанції повно, всебічно і об'єктивно з'ясовано обставини справи, винесено рішення у відповідності до норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, доводи скаржника, зазначені в апеляційній скарзі, апеляційним судом не визнаються такими, що можуть бути підставою згідно ст.104 Господарського процесуального кодексу України для скасування чи зміни оскаржуваного рішення, тому суд апеляційної інстанції вважає, що рішення місцевого господарського суду прийняте у відповідності до норм матеріального та процесуального права і його необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
При зверненні до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою на рішенням господарського суду Рівненської області від 11.05.2017 у справі № 918/227/17, позивачем не додано доказів сплати судового збору у встановленому порядку і розмірі, однак було заявлене клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у даній справі.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до п.п. 4 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання апеляційної скарги на рішення суду; апеляційних скарг у справі про банкрутство; заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами, ставка судового збору складає 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Згідно п.п. 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання позовної заяви немайнового характеру, ставка судового збору складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» установлено у 2017 році прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2017 року - 1600, 00 грн.
Враховуючи викладене, виходячи зі ставок судового збору, встановлених Законом України «Про судовий збір», розмір судового збору, який підлягав сплаті за подання апеляційної скарги на рішення господарського суду Рівненської області від 11.05.2017, на момент звернення з апеляційною скаргою становив 1760,00 грн.
Поряд з цим, колегією суддів, взято до уваги як доказ часткової сплати судового збору, копію платіжного доручення №351 від 16.06.2017 про сплату судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 1600,00 грн., надану представником позивача в судовому засіданні для огляду колегії суддів.
Таким чином, судові витрати за розгляд справи в суді апеляційної інстанції покладається на позивача в порядку ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 49,99,101,102,103,105 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Рішення господарського суду Рівненської області від 11.05.2017 у справі № 918/227/17 залишити без змін, апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області - без задоволення.
2. Стягнути в дохід Державного бюджету України з Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області (79000, м. Львів, вул. Січових Стрільців, 3, код ЄДРПОУ 20823070) судовий збір в розмірі 160,00 грн. за подачу апеляційної скарги на рішення господарського суду Рівненської області від 11.05.2017 у справі № 918/227/17.
3. Доручити видачу наказу господарському суду Рівненської області.
4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Головуючий суддя Гудак А.В.
Суддя Олексюк Г.Є.
Суддя Філіпова Т.Л.