11 квітня 2017 рокусправа № 332/4195/16-а(2-а/332/179/16)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сафронової С.В.
суддів: Мельника В.В. Чепурнова Д.В.
за участю секретаря судового засідання: Царьової Н.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпро апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району на постанову Заводського районного суду м. Запоріжжя від 28 грудня 2016 року у справі № 332/4195/16-а(2-а/332/179/16) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги як інваліду війни, -
Постановою Заводського районного суду м. Запоріжжя від 28 грудня 2016 року позовні вимоги задоволено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району подало апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Свої вимоги обґрунтував тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт вказував, що питання виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня у 2016 році регулювалось постановою Кабінету Міністрів України, якою передбачено конкретний розмір грошової допомоги, інший ніж просив позивач. Саме у тому розмірі, який встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 141 від 02.03.2016 року і була виплачена ОСОБА_1 одноразова грошова допомога до 5 травня.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що позивач, як учасник війни має право на грошову допомогу до 5 травня у розмірі визначеному Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Постанова Кабінету Міністрів України, яка встановлює розмір грошової допомоги до 5 травня не є профільною нормою, звужує права осіб, тому не може розповсюджуватись на спірні відносини та встановлювати розмір виплати, яка передбачена Законом. Суд першої інстанції вказував, що постановами Кабінету Міністрів України не можуть бути звужені соціальні права громадян. Виплата позивачу щорічної допомоги до 5 травня у розмірі встановленому постановою Кабінету Міністрів України, суперечить вимогам чинного законодавства України.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 має статус ветерана війни інваліда війни (інвалід ІІІ групи), що підтверджується відповідним посвідченням серії ААБ № 022994, перебуває на обліку Управлінні праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району як особа, на яку поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
У позовній заяві ОСОБА_1 не заперечує проти отримання ним у 2016 році разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 2310 грн.
Міністерство соціальної політики України повідомило суд, що ним у 2016 році вживались всі можливі заходи щодо дотримання видатків, необхідних для здійснення виплат щорічної разової грошової допомоги у 2016 році.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, на отримання допомоги у тому числі грошової до 5 травня, визначені та закріплені в Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Згідно ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Відповідно до ч. 5 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, та іншим учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Відповідно до п. 26 розділу VI Бюджетного кодексу України, встановлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообовязкового державного соціального страхування.
У 2016 році виплата допомоги позивачу здійснювалась згідно положень постанови Кабінету Міністрів України № 141 від 02.03.2016 року, якою установлено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «;Про жертви нацистських переслідувань», здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які через відділення звязку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), у таких розмірах: інвалідам війни та колишнім малолітнім (яким на момент увязнення не виповнилося 14 років) вязням концентраційних таборів, ґетто та інших місць примусового тримання, визнаним інвалідами загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: I групи - 2975 гривень; II групи - 2600 гривень; III групи - 2310 гривень.
Отже, при визначенні розміру грошової допомоги учасникам війни до 5 травня слід керуватись постановами Кабінету Міністрів України, оскільки Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та нормами Бюджетного кодексу України дозволено визначати розмір допомог Кабінету Міністрів України.
Колегія суддів зазначає, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України. Порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, регулюється Кабінетом Міністрів України відповідно до Конституції та законів України.
Таким чином, колегія суддів доходить висновку про правомірність дій відповідача при здійсненні нарахування разової грошової допомоги ОСОБА_1 як особі, що має статус учасника війни у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України. У 2016 році позивачу нараховано розмір разової грошової допомоги до 5 травня у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України № 141 від 02.03.2016 року.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Керуючись п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст.202, ст.ст. 205, 207 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району задовольнити.
Постанову Заводського районного суду м. Запоріжжя від 28 грудня 2016 року у справі № 332/4195/16-а(2-а/332/179/16) -скасувати.
Прийняти нову постанову.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги як інваліду війни до 5 травня відмовити.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України відповідно до ст.ст. 211- 212 КАС України.
Головуючий: С.В. Сафронова
Суддя: В.В. Мельник
Суддя: Д.В. Чепурнов