Постанова від 20.06.2017 по справі 913/1316/16

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

20.06.2017 справа №913/1316/16

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий: судді при секретарі: за участю представників сторін від апелянта від відповідача-1 від відповідача-2 від третіх осіб:Геза Т.Д. Москальова І.В., Склярук О.І. ОСОБА_4 ОСОБА_5 за посвідченням ОСОБА_6 за довіреністю не з'явився ОСОБА_7 (представник ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ")

розглянувши апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Луганської області, м.Сєвєродонецьк Луганської області

на рішення господарського суду Луганської області

від22.02.2017 р.

у справі№ 913/1316/16

за позовомЗаступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України

до відповідачів: 1.Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Луганській області, м.Сєвєродонецьк Луганської області 2.Фермерського господарства "Плюс Агро", м.Сватове Луганської області

треті особи: 1.Державний професійно-технічний навчальний заклад "Сватівський професійний аграрний ліцей", с. Хомівка Сватівського району Луганської області 2.Гончарівська сільська рада Сватівського району Луганської області, с. Гончарівка Луганської області 3. Свистунівська сільська рада Сватівського району Луганської області, с. Свистунівка Луганської області 4. ОСОБА_8, м. Сватове Луганської області

провизнання незаконним та скасування наказу Головного управління Державного земельного агентства у Луганській області, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, повернення земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Луганської області від 22.02.2017р. по справі №913/1316/16 відмовлено у позові заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України, м. Київ до 1-го відповідача Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Луганській області, м. Сєвєродонецьк Луганської області та 2-го відповідача - Фермерського господарства "Плюс Агро", м. Сватове Луганської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державний професійно-технічний навчальний заклад "Сватівський професійний аграрний ліцей", с. Хомівка Сватівського району Луганської області (далі по тексту - ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ") , Гончарівська сільська рада Сватівського району Луганської області, с. Гончарівка Сватівського району Луганської області; за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Свистунівська сільська рада Сватівського району Луганської області, с. Свистунівка Сватівського району Луганської області, ОСОБА_8, м. Сватове Луганської області в частині вимог про визнання незаконним наказу Головного управління Державного земельного агентства у Луганській області від 20.05.2015 № 596-сг.

Припинено провадження у справі у частині вимог про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок № 0083 та № 0084 від 11.12.2015, укладених між Головним управлінням Держгеокадастру у Луганській області, ідент.код 39771244 та громадянином ОСОБА_8, ідент.номер НОМЕР_1.

Відмовлено у задоволенні позову про зобов'язання Головне управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Луганській області, м. Сєвєродонецьк Луганської області повернути земельну ділянку ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей" площею 477,0 га.

Витрати по судовому збору у сумі 191123 грн. 81 коп. покладено на прокуратуру Луганської області.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що у справі відсутні правовстановлюючі документи на спірні земельні ділянки (державні акти на право постійного користування (володіння) землею або на право постійного користування землею (земельною ділянкою), немає будь-якої згадки про існування цих документів, відсутні правові підстави для їх видачі (рішення Сватівської районної ради народних депутатів тощо). Крім того, у ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" немає правовстановлюючих документів на оформлення права на земельні ділянки.

Судом першої інстанції з інформації Відділу Держземагентства у Сватівському районі Луганської області встановлено, що у користуванні ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" не знаходилось жодної земельної ділянки.

Щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, то суд першої інстанції послався на те, що встановлення цільового призначення земельної ділянки відбувається лише за документацією із землеустрою, а не з даних форми 6-зем. Зміни цільового призначення земельної ділянки не відбувалось, оскільки при наданні її гр. ОСОБА_8 цільове призначення земельної ділянки встановлювалось вперше.

Суд першої інстанції дійшов до висновку, що не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Луганській області, м.Сєвєродонецьк Луганської області повернути земельну ділянку площею 451,5053га ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ", оскільки відмовлено у задоволенні вимоги про визнання незаконним наказу Головного управління Державного земельного агентства у Луганській області від 20.05.2015 № 596-сг. Решта землі площею 25,4947 га не надавалась за оспорюваним наказом (заявлено до повернення 477,0 га), тому обґрунтованість цих вимог також не доведена.

Припиняючи провадження в частині вимог про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок № 0083 та № 0084 від 11.12.2015 на підставі п.1 ст.80 ГПК України, суд першої інстанції послався на те, що оспорювані правочини укладені з ОСОБА_8, як громадянином, який не може бути залучений до участі у справі як інший відповідач.

Перший заступник прокурора Луганської області, м.Сєвєродонецьк Луганської області звернувся до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою №08-167вих-17 від 24.03.2017р. на рішення господарського суду Луганської області від 22.02.2017 р. по справі №913/1316/16, в якій просить його скасувати та задовольнити вимоги прокурора в частині визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Державного земельного агентства у Луганській області від 20.05.2015 № 596-сг «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду гр. ОСОБА_8 для ведення фермерського господарства», припинити провадження у справі щодо зобов'язання Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Луганській області, м. Сєвєродонецьк Луганської області повернути земельну ділянку державної форми власності площею 477,0 га у користування ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей" загальною вартістю 12649720,41 грн.; в іншій частині рішення залишити без змін.

Апелянт вважає рішення суду першої інстанції необґрунтованим та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.

Апелянт посилається на те, що на момент прийняття рішення про надання дозволу гр. ОСОБА_8 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 477,0га за межами населених пунктів на території Гончарівської та Свистунівської сільських рад Сватівського району були вільними 29,069га та 25,2101 га відповідно, наказом Головного управління Державного земельного агентства у Луганській області від 20.05.2015 № 596-сг ОСОБА_8 надано земельні ділянки площею 451,5053 га, однак судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення не з'ясовано, на підставі якого нормативно-правового акту земельні ділянки площею 451,5053 га віднесені до земель запасу.

Апелянт посилається на те, що спірна земельна ділянка спочатку створення ДПТНЗ «Сватівський ПАЛ» враховувалась за навчальним закладом та ніколи не відносилась до земель запасу Сватівського району, тому не могла бути передана у користування третій особі та вважає, що право користування земельною ділянкою зберігається за ДПТНЗ «Сватівський ПАЛ» до його належного оформлення.

Скаржник вважає, що оскільки провадження у справі в частині вимог прокурора про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок № 0083 та № 0084 від 11.12.2015 припинено, а вимога про повернення земельної ділянки державної форми власності площею 477,0 га у користування ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей" загальною вартістю 12649720,41 грн. є похідною, то провадження у цій частині повинно бути також припинене на підставі п.1 ст.80 ГПК України.

У відзиві на апеляційну скаргу Головне управління Держгеокадастру у Луганській області вважає, що рішення господарського суду Луганської області від 22.02.2017р. у справі №913/1313/16 є обґрунтованим і ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи та просить залишити апеляційну скаргу першого заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін.

Головне управління Держгеокадастру у Луганській області зазначає, що позивач не погоджується з тим, що у ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" не має правовстановлюючих документів на спірну земельну ділянку та стверджує, що відомості про право на земельну ділянку містяться у Проекті внутрігосподарського землеустрою 1974 року, тому за СПТУ №4 була закріплена площа земельних угідь 520,7га. На думку відповідача-1 такі доводи є помилковими, оскільки Земельним кодексом Української РСР 1970р. передбачалося, що відповідно до Основ земельного законодавства Союзу РСР і союзних республік право землекористування колгоспів, радгоспів та інших землекористувачів засвідчується державними актами на право користування землею. Форми актів встановлюються Радою Міністрів СРСР. Зазначені документи видаються після відводу земельних ділянок в натурі. Відведення земельних ділянок провадилося на підставі постанови Ради Міністрів УРСР або рішення виконавчих комітетів обласної, районної, міської, селищної і сільської Рад депутатів трудящих в порядку, встановленому законодавством Союзу РСР і Української РСР. В свою чергу, Земельним кодексом України 1991р. передбачалося надання колгоспам, радгоспам, іншим підприємствам земель у постійне володіння або користування, що посвідчувалось державними актами. Однак, з моменту існування ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" не були оформлені правовстановлюючі документи на земельні ділянки згідно вимог законодавства, діючого на той час.

Головне управління Держгеокадастру у Луганській області вважає, що твердження позивача щодо розробки проекту внутрігосподарського землеустрою 1974 року на виконання ст.74, 149, 156 Земельного кодексу УРСР 1970р. є безпідставними та не підтверджується належними доказами, тому як відповідно до Статуту ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" є навчальним закладом другого атестаційного рівня, що забезпечує реалізацію права громадян на здобуття професійно-технічної освіти та повної загальної середньої освіти, у складі якого немає жодного сільськогосподарського підприємства та не відноситься до будь-яких сільськогосподарських науково-дослідних установ.

Посилання позивача на закріплення земельної ділянки площею 496,7 га актом встановлення та узгодження адміністративних меж території Гончаріської сільської ради Сватівського району Луганської області від 03.06.1992р. та на архівну копію, відповідно до якої рішенням Гончаріської сільської ради від 16.08.1998р. №15 затверджено загальну площу земельної ділянки ПТУ №114 в розмірі 520га, у т.ч. рілля - 408га, відповідач-1 спростовує тим, що у редакції Земельного кодексу України станом на 1998р. зазначено, що районні Ради народних депутатів надають земельні ділянки у користування за межами населених пунктів за проектами відведення цих ділянок.

Крім того, встановлення цільового призначення земельної ділянки відбувається лише за документацією із землеустрою, тому відповідач-1 зазначає, що при наданні оспорюваної земельної ділянки гр. ОСОБА_8 цільове призначення земельної ділянки встановлювалося вперше. При наданні в оренду земельної ділянки гр. ОСОБА_8 факту вилучення або вибування з держави вищевказаних земельних ділянок не відбувалось, так як земля перебувала у державній власності.

Головне управління Держгеокадастру у Луганській області вважає, що висловлювання позивача щодо використання земельної ділянки державної форми власності із порушенням вимог земельного законодавства, неправомірного вибуття із користування навчального закладу не має посилання на нормативно-правовий акт. Натомість, відповідно до інформації Відділу Держземагентства у Сватівському районі Луганської області, у користуванні ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" не знаходилось жодної земельної ділянки ні на праві власності, ні на праві користування, адже ніяких правовстановлюючих документів на оформлення права на земельні ділянки у ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" немає.

Відповідач-1 вважає, що наказ Головного управління Державного земельного агентства у Луганській області від 20.05.2015 № 596-сг і договори оренди земельних ділянок № 0083 та № 0084 від 11.12.2015 відповідають законодавству та не порушують інтереси інших осіб. Відповідач-1 вважає, що доводи прокурора про закріплення за ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей" спірної земельної ділянки не відповідають законодавству, яке діяло з часу створення ліцею, оскільки право користування земельною ділянкою виникає з моменту отримання документа, що підтверджує право власності або користування землею.

Відповідач-1 звертає увагу на те, що ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей" із землевпорядною організацією ТОВ «ЗФ»Лан» укладено договір на розробку технічної документації і землеустрою щодо встановлення (відновлення) в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки, а не на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як встановлено розпорядженням голови Сватівської районної державної адміністрації від 05.12.2011 року за № 724 , яке потім втратило чинність на підставі розпорядження Сватівської райдержадміністрації від 28.04.2014р. №212.

Головне управління Держгеокадастру у Луганській області вважає, що мало правові підстави для надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_8, затвердження вищевказаного проекту та укладання договорів оренди земельних ділянок.

Відзивів на апеляційну скаргу від відповідача-2 та третіх осіб до суду апеляційної інстанції не надано.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.03.2017р. було визначено склад колегії суддів: Геза Т.Д. - головуючий суддя, судді Склярук О.І., Ушенко Л.В.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 30.03.2017р. порушене апеляційне провадження за апеляційною скаргою Першого заступника прокурора Луганської області, м.Сєвєродонецьк Луганської області на рішення господарського суду Луганської області від 22.02.2017 р. у справі № 913/1316/16, розгляд апеляційної скарги призначений на 30.05.2017р.

Протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів від 29.05.2017 р., у зв'язку із перебуванням судді - члена колегії Склярук О.І. у відпустці та у зв'язку зі звільненням у відставку судді - члена колегії Ушенко Л.В. на день розгляду справи, визначено колегію суддів у складі: Геза Т.Д. - головуючий суддя, судді - Дучал Н.М., Москальова І.В.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 30.05.2017р., враховуючи зміну колегії суддів, з метою дослідження та з'ясування фактичних обставин справи, відкладено розгляд апеляційної скарги Першого заступника прокурора Луганської області, м.Сєвєродонецьк Луганської області на рішення господарського суду Луганської області від 22.02.17 р. у справі №913/1316/16 на 20.06.17 р.

Протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів від 19.06.2017 р., у зв'язку із перебуванням судді - члена колегії Дучал Н.М. у відпустці на день розгляду справи, визначено колегію суддів у складі: Геза Т.Д. - головуючий суддя, судді - Москальова І.В., Склярук О.І.

Згідно з п. 9-2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 17.05.2011 р. "Про практику застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України" у разі зміни складу суду апеляційної інстанції розгляд ним справи починається заново, а отже, спочатку починається й визначений статтею 102 ГПК строк розгляду апеляційної скарги.

Статтею 99 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.

Відповідно до ст.101 Господарського процесуального кодексу України апеляційна інстанція переглядає справу за наявними в ній доказами та не зв'язана доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду в повному обсязі.

У судове засідання апеляційної інстанції 20.06.2017р. представники відповідача-2 та третіх осіб не з'явилися. Про час та місце проведення судового засідання сторони повідомлені належним чином.

Враховуючи, що явка відповідача-2 та третіх осіб у судове засідання апеляційної інстанції ухвалами Донецького апеляційного господарського суду не визнавалась обов'язковою, відповідно до ст.101 Господарського процесуального кодексу України, справа розглядається за наявними в матеріалах справи доказами.

Відповідно до ст.81-1 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні апеляційної інстанції 30.05.2017р., 20.06.2017р. здійснено фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу та складено протоколи.

Дослідивши докази матеріалів справи, оскаржуване рішення на предмет правильності застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, заслухавши присутніх у судових засіданнях представників апелянта, ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей", Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Луганській області, м.Сєвєродонецьк Луганської області, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду встановила.

З матеріалів справи вбачається, що заступник прокурора Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого виконувати функції держави у спірних правовідносинах Міністерства освіти і науки України, м. Київ звернувся до суду першої інстанції з позовною заявою, в якій просить:

- визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Державного земельного агентства у Луганській області від 20.05.2015 № 596-сг «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду гр. ОСОБА_8 для ведення фермерського господарства»

- визнати недійсними договори оренди земельних ділянок № 0083 та 0084 від 11.12.2015р., укладені між Головним управлінням Держгеокадастру у Луганській області та громадянином ОСОБА_8, скасувати їх державну реєстрацію від 28.12.2015р.

- зобов'язати Головне управління Головне управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Луганській області, м. Сєвєродонецьк Луганської області повернути земельну ділянку державної форми власності площею 477,0 га у користування Державного професійно-технічного навчального закладу "Сватівський професійний аграрний ліцей".

Правове регулювання участі прокурора у розгляді справ у господарському суді регулюється ст. 29 ГПК України.

Відповідно до ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.

Згідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу.

ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей" - є навчальним закладом другого атестаційного рівня, управління яким здійснюється Міністерством освіти і науки України та Управлінням освіти і науки Луганської ОДА, про що зазначено у п. 5.1 Статуту ліцею.

Підставою звернення до суду заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України є порушення інтересів держави у сфері контролю за використанням та охороною земель.

Нормативно-правовою підставою позову прокурора є ст. 21 ЗК України, ст. 21 Закону України "Про землеустрій", ч. 5 ст. 116 ЗК України (в частині недотримання ст. 149 Кодексу).

За ст. 21 ЗК України підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам є порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель.

Посилаючись на ст. 21 Закону України "Про землеустрій", прокурор вважає, що внесення відомостей до державного земельного кадастру на земельну ділянку можливо на підставі визначеного переліку документів із землеустрою, у зв'язку з чим одночасна розробка двох і більше видів документацій із землеустрою на одну земельну ділянку не можлива. На думку прокурора, порушення ч. 5 ст. 116 ЗК України, полягає у тому, що при передачі спірних земельних ділянок гр. ОСОБА_8 не дотримано умови про необхідність припинення права користування ними в порядку, визначеному законом, зокрема, ст. 149 ЗК України. Прокурор вважає, що відповідач-1 позбавив навчальний заклад гарантоване законом права користування спірною земельною ділянкою.

У результаті вивчення прокуратурою Луганської області стану додержання вимог законодавства під час володіння, користування та розпорядження земельними ділянками навчальних закладів Луганської області встановлено, що за даними довідки з державної статистичної звітності про наявність земель за даними форми 6-зем у ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" станом на 01.01.2015 наявні земельні ділянки, які враховуються в Гончарівській сільській раді Сватівського району Луганської області, а саме в межах населеного пункту площею 21,5665 га та за межами населеного пункту 477,0 га, з яких: рілля - 453 га, пасовища 24 га (а.с. 32, т. 1).

Згідно довідки з державної статистичної звітності про наявність земель за даними форми 6-зем у ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" станом на 17.09.2015 наявні земельні ділянки лише в межах населеного пункту Гончарівської сільської ради Сватівського району Луганської області площею 21,3169 га (а.с. 35, т. 1).

Заступник прокурора Луганської області вважає, що вказане зменшення кількості землі у ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" відбулося у зв'язку з прийняттям оспорюваного прокуратурою наказу Головного управління Держземагентства у Луганській області від 20.05.2015 № 596-сг, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання їх в оренду гр. ОСОБА_8 для ведення фермерського господарства.

Правове регулювання правовідносин у даній справі здійснюється Земельним кодексом України, Законом України "Про фермерське господарство" від 19.06.2003 № 973-IV, а також Законом України "Про землеустрій" від 22.05.2003 № 858-IV.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про фермерське господарство" від 19.06.2003 № 973-IV (зі змінами у редакції на час виникнення спору) фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих ним для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

У відповідності до даних Безкоштовного запиту з ЄДР Фермерське господарство "Плюс Агро" (2-ий відповідач) було зареєстроване 16.02.2016. Директором та єдиним засновником цього фермерського господарства виступив ОСОБА_8

Ухвалою господарського суду Луганської області від 26.01.17р. залучено до участі у справі 2-го відповідача Фермерське господарство "Плюс Агро", ідент. код 40278075 (вул. Суворова, буд. 69, м. Сватове Сватівського району Луганської області, 92600).

Порядок надання (передачі) земельних ділянок для ведення фермерського господарства на час прийняття оспорюваного рішення згідно ст. 7 Закону України "Про фермерське господарство" врегульовано наступним чином: для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації.

Відповідно до положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" з 1 січня 2013 року центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів та його територіальні органи передають у власність або у користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності.

Згідно з ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до постанови КМ України 14.01.2015 № 5, наказу Комісії з реорганізації Держземагентства України від 29.04.2015 № 18, враховуючи наказ Держгеокадастру України від 29.05.2015 № 89, Головне управління Держземагентства у Луганській області реорганізовано шляхом приєднання до новоутвореного Головного управління Держгеокадастру у Луганській області - 28.04.2015, про що свідчать відомості з Єдиного державного реєстра юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

З матеріалів справи вбачається, що до Головного управління Держземагентства у Луганській області 22.05.2014 звернувся ОСОБА_8 із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 477,0000 га для ведення фермерського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Гончарівській та Свистунівській сільських радах Сватівського району Луганської області.

На виконання Методичних рекомендацій щодо порядку реалізації головними управліннями Держземагентства в областях, містах Києві та Севастополі повноважень з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на безконкурентних засадах) для всіх потреб, затв. наказом Держземагентства України від 09.04.2013 року №142 Головним управлінням було направлено до Відділу Держземагентства у Сватівському районі Луганської області лист від 28.05.2014 року за №23-12-0.51-3550/2-14 про надання інформації щодо зазначеної земельної ділянки.

За інформацією Відділу Держземагентства у Сватівському районі Луганської області (копія листа від 28.05.2014 №1187 - арк. справи 29, т. 2) земельна ділянка за даними статистичної звітності форми 6-зем врахована по Гончарівській сільській раді, а за даними публічної кадастрової карти України розташована за межами населених пунктів Гончарівської та Свистунівської сільських рад Сватівського району Луганської області; правовий статус - земля державної власності; категорія земель - зазначена земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення; склад угідь - згідно форми 6-зем станом на 27.05.2014 гр. 5 - 453 га, рілля, гр. 12 - 24 га, пасовища; згідно форми 6-зем станом на 27.05.2014 рядок 12 Сільськогосподарські науково-дослідні установи, ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей", земельні ділянки використовуються без правовстановлюючих документів.

Наказом Головного управління від 02.06.2014 № 452-сг гр. ОСОБА_8 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 477,0 га в оренду для ведення фермерського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Гончарівській та Свистунівській сільських радах Сватівського району Луганської області (арк. справи 27, т. 1).

Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянину ОСОБА_8 в оренду для ведення фермерського господарства розроблено ПП "Обласний центр впровадження "Агроцентрнаука".

20.05.2015 Головним управлінням було прийнято наказ про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 451,5053 га в оренду строком на 25 років, у відповідності до ст. 151, 22, 31, 93, 116, 122, 123, 124, 125, 126, абз.16 ч. 2 ст. 134, ст. 186 ЗК України (арк. справи 28, т. 1).

На підставі затвердженого проекту землеустрою відділом Держземагенства у Сватівському районі Луганської області до Державного земельного кадастру України внесено відомості про земельні ділянки та їм присвоєно наступні кадастрові номери: НОМЕР_2 - площею 72,4354 га;

НОМЕР_3

НОМЕР_4 - площею 2,8873 га.

Судова колегія апеляційної інстанції дійшла до висновку, що оспорюваний наказ відповідає приписам законодавства.

Зокрема, ст. 134 ЗК України, якою встановлено обов'язковість проведення земельних торгів, передбачає, що не підлягають продажу на конкурентних засадах земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства (абз. 16 п. 2 ст. 134 ЗК України (у редакції на час прийняття наказу).

З матеріалів справи вбачається, що прокурор обгрунтовує наявність у ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" права користування спірними земельними ділянками наступним:

- прийняття головою Сватівської РДА розпорядження № 724 від 05.12.2011 про надання навчальному закладу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 477,0 га (виготовлений ТОВ "Землевпорядна фірма "Лан" проект затверджено не було);

- виготовлення у 2014 році технічної документація із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок, які перебувають у користуванні ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ", яку не затверджено, оскільки четверта земельна ділянка загальною площею 217,4756 га розташована в межах Свистунівської сільської ради;

- "Планом землепользования сельского профессионально-технического училища № 4 Сватовского района Ворошиловградской области УССР" виконкомом Сватівської районної ради 26.11.1974 затверджений проект внутрішньогосподарчого землеустрою та перенесений в натурі;

- Луганською філією Інституту землеустрою Української академії аграрних наук у 1993 році розроблено "Проект внутрихозяйственного землеустройства СПТУ-114 Сватовского района Луганской области";

- відповідно до архівної копії Сватівської РДА від 10.02.2015р. №01-44/14, рішенням виконавчого комітету Гончарівської сільської ради народних депутатів від 16.06.1998р. № 15 затверджено загальну площу земельної ділянки ПТУ № 114 в розмірі 520 га, у т.ч. пашня - 408 га згідно проекту;

- Державним підприємством "Луганський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" у 2008 році виготовлена технічна документація з бонітування ґрунтів сільськогосподарських угідь ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ", розташованих за межами населених пунктів, на території. Прокурор вважає, що із зазначеної документації вбачається, що станом на 01 січня 2008 року загальна площа земель ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" складає 499,0 га в т. ч. 477,0 га сільськогосподарських угідь (з них - 423,0 га - рілля та 24,0 га - пасовищ);

- у 2013 році на замовлення відділу Держземагентства у Сватівському районі Луганської області розроблено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель запасу державної власності, не переданих у власність (користування), розташованих за межами населених пунктів на території Сватівського району Луганської області, згідно з якою за межами Гончарівської сільської ради Сватівського району до земель запасу віднесено 29,069 га земель, до Свистунівської сільської ради - 25,2101 га;

- земельна ділянка навчального закладу є невід'ємною частиною матеріально-технічної бази навчального закладу, основними напрямами діяльності якого є, зокрема, вирощування зернових, технічних та інших культур, вирощування яких унеможливлюється відсутністю земельної ділянки сільськогосподарського призначення;

- ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" здійснює підготовку працівників за професіями "Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва, слюсар з ремонту сільськогосподарської техніки та обладнання", для чого необхідно мати земельні ділянки для вивчення усіх циклів оброблення землі.

Підсумовуючи вказане вище, прокурор вважає, що матеріалами справи доведено надання навчальному закладу земельної ділянки на підставі діючого на той час законодавства. При цьому прокурор не зазначає, яким саме документом це підтверджено та відповідно до якого саме законодавства ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" отримав землю.

Зокрема, згідно зі ст. 9 та ст. 10 Земельного кодексу Української РСР (від 08.07.70) обласні ради народних депутатів, їх виконавчі органи та районні ради народних депутатів вирішували питання про надання землі у користування, а також видавали документи на землекористування.

За змістом ст. 20 Земельного кодексу Української РСР (від 08.07.70), відповідно до Основ земельного законодавства Союзу РСР і союзних республік право землекористування колгоспів, радгоспів та інших землекористувачів засвідчується державними актами на право користування землею. Форми актів встановлюються Радою Міністрів СРСР. Право короткострокового тимчасового користування землею засвідчується рішенням органу, який надав земельну ділянку в користування.

Право довгострокового тимчасового користування землею засвідчується актами, форма яких встановлюється Радою Міністрів Української РСР. Зазначені документи видаються після відводу земельних ділянок в натурі.

Право землекористування громадян, які проживають у сільській місцевості, засвідчувалося записами в земельно-шнурових книгах сільськогосподарських підприємств і організацій та погосподарських книгах сільських Рад, а в містах і селищах міського типу - в реєстрових книгах виконавчих комітетів міських, селищних Рад народних депутатів.

Згідно зі ст. 20 Земельного кодексу Української РСР (від 08.07.1970), видача державних актів на право користування землею, а також актів на право довгострокового тимчасового користування землею провадиться виконавчими комітетами районних (міських) Рад народних депутатів.

У відповідності до ст. 74 Земельного кодексу Української РСР (1970 року), яка регулювала правовий режим земель науково-дослідних, учбових і інших сільськогосподарських установ, такі установи використовували надані їм землі відповідно до затверджених у встановленому порядку планів науково-дослідних і учбових робіт, а також планів їх виробничої діяльності.

Згідно положень ст.ст. 22, 23 Земельного кодексу України (від 18.12.1990)

право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право. Право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів. Приступити до використання наданої земельної ділянки (в тому числі і на умовах оренди) до встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує право володіння або право користування землею, забороняється.

Статтями 116, 125, 126 чинного Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права користування земельними ділянками або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Право користування земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Судова колегія апеляційної інстанція встановила, що в матеріалах справи відсутні посилання прокурора на наявність у ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" правовстановлюючих документів на спірні земельні ділянки (державні акти на право постійного користування (володіння) землею або на право постійного користування землею (земельною ділянкою) та документи, які підтверджують право користування ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" спірними земельними ділянками. Крім того, в матеріалах справи відсутні документи, які свідчать про правову підставу для їх видачі (рішення Сватівської районної ради народних депутатів тощо).

За таких обставин твердження прокурора про те, що через прийняття 1-им відповідачем оспорюваного наказу відбулось вилучення земельної ділянки, є необгрунтованим, оскільки за інформацією, наданою Відділом Держземагентства у Сватівському районі Луганської області, яка наявна в матеріалах справи, у ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" не знаходилось жодної земельної ділянки ні на праві власності, ні на праві користування, правовстановлюючі документи на оформлення права на земельні ділянки у ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" відсутні.

Прокурор посилається на архівну копію Сватівської районної державної адміністрації Луганської області від 10.02.2015р. №01-44/14, відповідно до якої рішенням виконавчого комітету Гончарівської сільської ради народних депутатів від 16.06.1998р. № 15 затверджено загальну площу земельної ділянки ПТУ № 114 згідно проекту в розмірі 520 га, у т.ч. пашня - 408 га, як на підтвердження відомостей про наявність у ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" спірних земельних ділянок.

З наявної в матеріалах справи архівної копії Сватівської районної державної адміністрації Луганської області від 10.02.2015р. №01-44/14 вбачається, що рішенням виконавчого комітету Гончарівської сільської ради народних депутатів від 16.06.1998р. №15 затверджено загальну земельну площу згідно проекту та зобов'язано землевпорядника провести зміни в звітних документах сільської ради (т.1, а.с.86). Посилань на наявність у ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" правовстановлюючих документів на спірні земельні ділянки архівна копія не містить.

Посилання прокурора на довідку форми №6-зем, як на доказ належності спірної земельної ділянки ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" спростовується тим, що наказом Державної служби статистики України від 19.08.2015 № 190 скасовано форми державної статистичної звітності №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем, як такі, що не відображали дійсності використання земель. Таким чином, станом на час звернення з позовом та розгляду справи правовий статус спірних земельних ділянок державної власності не підтверджено.

Відповідно до інформації Відділу Держемагенства у Сватівському районі Луганської області, наданої у листі №1187 від 28.05.2014р.:

- витребувана земельна ділянка за даними статистичної звітності форми 6-зем врахована по Гончарівській сільській раді, а за даними публічної кадастрової карти України, розташована за межами населених пунктів Гончарівської та Свистунівської сільської рад Сватівського району Луганської області;

- правовий статус - земля державної власності;

- категорія земель - землі сільськогосподарського призначення;

- склад угідь - згідно форми 6-зем станом на 27.05.2014, гр.5 - 453 га - рілля, гр.12 - 24 га - пасовища;

- згідно форми 6-зем станом на 27.05.2014, рядок 12 - Сільськогосподарські науково-дослідні установи, ДПТНЗ «Сватівській ПАЛ», земельні ділянки використовуються без правовстановлюючих документів (т.2, а.с.29).

Щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, судова колегія апеляційної інстанції дійшла висновку, що встановлення цільового призначення земельної ділянки відбувається лише за документацією із землеустрою, а не з даних форми 6-зем. Тому зміни цільового призначення земельної ділянки не відбувалось, оскільки при наданні її гр. ОСОБА_8 цільове призначення земельної ділянки встановлювалось вперше.

З матеріалів справи вбачається, що при наданні земельної ділянки ОСОБА_8 в оренду, факту вилучення або вибування з держави спірних земельних ділянок не відбувалося, так як земля перебуває у державній власності, а гр. ОСОБА_8 надана в оренду на строк, встановлений в договорах оренди землі.

Твердження прокурора про діяльність навчального закладу на "закріпленій" земельній ділянці площею 512 га, у т. ч. 477 га сільськогосподарських угідь не має жодних правових підстав, оскільки термін "закріплення" не ґрунтується на законі.

Стосовно розпорядження голови Сватівської районної державної адміністрації від 05.12.2011 року за № 724 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей" (Гончарівська сільська рада)", то за даними Відділу Держземагентства у Сватівському районі Луганської області жодних документів для погодження Відділом проекту землеустрою не надходило.

Як свідчать матеріали справи, всупереч вимогам чинного земельного законодавства ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей" мав укласти з землевпорядною організацією договір на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як встановлено у розпорядженні голови Сватівської районної державної адміністрації від 05.12.2011 № 724.

Наявний в матеріалах договір №14 від 22.02.2013 укладено ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей" з землевпорядною організацією на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки без достатніх правових підстав, тому як розпорядженням голови Сватівської районної державної адміністрації від 05.12.2011 № 724 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей".

Розпорядженням голови Сватівської районної державної адміністрації від 28.04.2014 за № 212 "Про втрату чинності розпоряджень голови райдержадміністрації" визнано таким, що втратило чинність, в тому числі розпорядження голови Сватівської районної державної адміністрації від 05.12.2011 року за № 724 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей" (Гончарівська сільська рада)".

Розпорядженням голови Сватівської районної державної адміністрації Луганської області від 22.04.2014 за № 201 надано дозвіл на виготовлення технічної документації з інвентаризації земель, що знаходяться в користуванні ДПТНЗ «Сватівський професійний аграрний ліцей» (Гончарівська сільська рада).

Згідно ст. 35 Закону України "Про землеустрій" та п. 2 Порядку проведення інвентаризації земель, затв. постановою КМ України від 23.05.2012 № 513 інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 7 вказаного Порядку вихідними даними для проведення інвентаризації земель є, в тому числі, відомості з Державного земельного кадастру в паперовій та електронній формі, у тому числі Поземельної книги; книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі; файлів обміну даними про результати робіт із землеустрою; копії документів, що посвідчують право на земельну ділянку або підтверджують сплату земельного податку.

Згідно з п. 6 Порядку під час проведення інвентаризації земель установлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та оформлення документів, що посвідчують право на земельну ділянку, не здійснюється.

Відповідно до інформації, наданої Відділом Держземагентства у Сватівському районі Луганської області у листі №1187 від 28.05.2014р., земельна ділянка за даними статистичної звітності форми 6-зем врахована по Гончарівській сільській раді, а за даними публічної кадастрової карти України, розташована за межами населених пунктів Гончарівської та Свистунівської сільської рад Сватівського району Луганської області, згідно форми 6-зем станом на 27.05.2014, рядок 12 - Сільськогосподарські науково-дослідні установи, ДПТНЗ «Сватівській ПАЛ», земельні ділянки використовуються без правовстановлюючих документів (т.2, а.с.29)

З довідки Відділу Держземагентства у Сватівському районі Луганської області №536 від 24.06.2014р. вбачається, що згідно форми 6-зем, рядок 12-сільськогосподарські науково дослідні установи, земельні ділянки орієнтовною площею 477,0 га використовувались ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей" без правовстановлюючих документів.

Отже, на момент звернення ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" до Сватівської районної державної адміністрації Луганської області щодо проведення інвентаризації земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів, у Сватівської райдержадміністрації не було достатніх правових підстав для видання відповідного розпорядження.

Судова колегія апеляційної інстанції дійшла до висновку, що посилання прокурора на п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державний земельний кадастр", де зазначено, що земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера, є необгрунтованим, оскільки виникнення до 2004 року права користування у ДПТНЗ "Сватівський ПАЛ" не підтверджено доказами матеріалів справи.

Посилання прокурора на постанову ВР України від 13.03.1992 № 2200-XII щодо збереження установами та організаціями прав на використання земельних ділянок до оформлення ними права землекористування відповідно до Земельного кодексу України, є необгрунтованим, оскільки у цьому нормативному акті мова йде про вже надані у встановленому порядку земельні ділянки.

Рішення виконкому Сватівської райради депутатів трудящих № 315 від 26.11.1974, про затвердження проекту внутрішньогосподарчого землеустрою СПТУ № 4 не є документом про надання земельної ділянки у постійне користування.

Враховуючи вищенаведене, вимога про визнання незаконним наказу Головного управління Державного земельного агентства у Луганській області від 20.05.2015 № 596-сг не підлягає задоволенню.

З огляду на викладене, не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання 1-го відповідача повернути земельну ділянку площею 451,5053 га ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей".

Решта землі площею 25,4947 га не надавалась за оспорюваним наказом (заявлено до повернення 477,0 га), тому обґрунтованість цих вимог також не доведена.

З матеріалів справи вбачається, що передані Головним управлінням Держгеокадастру у Луганській області земельні ділянки (як орендодавцем) громадянину ОСОБА_8 (орендарю), в подальшому не передавались Фермерському господарству "Плюс Агро", м. Сватове Луганської області.

Щодо позовних вимог про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок №0083 та №0084 від 11.12.2015, укладених між Головним управлінням Держгеокадастру у Луганській області та громадянином ОСОБА_8, то провадження у справі у цій частині підлягає припиненню з огляду на наступне.

Наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що на підставі затвердженого проекту землеустрою Головне управління 11.12.2015 уклало з гр. ОСОБА_8 договори оренди земельних ділянок для ведення фермерського господарства, площею 421,5053 га строком на 25 років, які 28.12.2015 зареєстровані Сватівським районним управлінням юстиції Луганської області у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Частинами 1, 2 статті 24 ГПК України встановлено, що господарський суд за наявністю достатніх підстав має право до прийняття рішення залучити за клопотанням сторони або за своєю ініціативою до участі у справі іншого відповідача. Господарський суд, встановивши до прийняття рішення, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, може за згодою позивача, не припиняючи провадження у справі, допустити заміну первісного відповідача належним відповідачем.

Згідно з ч.1 ст.21 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу.

У зв'язку з тим, що оспорювані договори укладені з ОСОБА_8, як громадянином, який не може бути залучений до участі у справі як інший відповідач, тобто бути стороною справі, що передбачено ст. ст. 1, 21 ГПК України, тому у цій частині спір не підлягає вирішенню в господарських судах України (п. 1 ст. 80 ГПК України).

Судова колегія апеляційної інстанції дійшла до висновку що рішення господарського суду Луганської області від 22.02.2017 р. по справі №913/1316/16 прийнято з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а також з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга Першого заступника прокурора Луганської області, м.Сєвєродонецьк Луганської області на рішення господарського суду Луганської області від 22.02.2017 р. по справі №913/1316/16 задоволенню не підлягає.

Рішення господарського суду Луганської області від 22.02.2017 р. по справі №913/1316/16 підлягає залишенню без змін.

Судові витрати за подання апеляційної скарги, відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на апелянта - Першого заступника прокурора Луганської області, м.Сєвєродонецьк Луганської області.

Керуючись ст.49, 99, 101, 102, п.1 ч.1 ст.103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Луганської області, м.Сєвєродонецьк Луганської області на рішення господарського суду Луганської області від 22.02.2017 р. по справі №913/1316/16 - залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Луганської області від 22.02.2017 р. по справі №913/1316/16 - залишити без змін.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом 20 днів.

Головуючий суддя Т.Д. Геза

Судді: І.В. Москальова

О.І. Склярук