Постанова від 20.06.2017 по справі 380/749/17

20.06.2017 Провадження по справі № 2-а/380/162/17

Справа № 380/749/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2017 року Тетіївський районний суд Київської області в складі :

головуючого судді : Лісовенка П.І.

при секретарі : Романовській Л.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тетієві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови йому в перерахунку призначеної пенсії за вислугу років та зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної йому пенсії за вислугу років, без обмеження граничного розміру, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час призначення пенсії, в розмірі 90% суми середнього заробітку, на підставі довідки прокуратури Київської області від 30.03.2017 року №18ф-110, та виплатити різницю в розмірі за минулий час. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що у липні 2004 року йому призначено пенсію за вислугою років, відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789, в розмірі 90% середнього заробітку. 04.04.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням довідки, виданої прокуратурою Київської області про заробітну плату за посадою, з якої вийшов на пенсію. Проте, відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії посилаючись на те, що з 01.01.2015 року Кабінетом Міністрів України не визначено умов та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури.

В судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просить їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області Шосталь О.О. в судове засідання не прибула, надала до суду заяву про розгляд справи за відсутності їх представника, проти позову заперечують.

Суд, заслухавши пояснення позивача, розглянувши матеріали справи, дослідивши письмові докази, вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають частковому задоволенню, виходячи із наступного.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Сквирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області і у липні місяці 2004 році йому призначено пенсію за вислугу років, відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789, в розмірі 90% середнього заробітку.

04.04.2017 року позивач звернувся із заявою до відповідача щодо перерахунку пенсії на що листом Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 18.04.2017 року №56/09, ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки, підстав для проведення перерахунку відповідно до норм Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року зі змінами та доповненнями, не має. Крім того, з 01.01.2015 року Кабінетом Міністрів України не визначено умов та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури. (а.с.15-16).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст.92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ.

Відповідно до ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі, зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ч.ч.13,14 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

За пенсіонерами і членами їхніх сімей зберігаються пільги і гарантії соціального захисту, передбачені цим Законом та іншими законами, крім пільг, які встановлені абзацом першим частини третьої статті 49 цього Закону.

Частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції, яка діяла на момент виникнення у позивача права на пенсію), було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Однак, на момент звернення позивача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії частину 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» викладено в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року N 76-VIII: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.».

З аналізу вищенаведених норм, враховуючи, що за пенсіонерами і членами їхніх сімей зберігаються пільги і гарантії соціального захисту, передбачені цим Законом та іншими законами, вбачається, що позивач не втратив права на перерахунок призначеної йому раніше пенсії, незважаючи на те, що Кабінетом Міністрів України так і не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України №3668-VI зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України №3668-VI , не зазнали.

Такий висновок узгоджується із висновком Вищого адміністративного суду України, викладеним в ухвалах від 19.05. 2016 року в справі №463/2228/15-а (К/800/41001/15), та від 18.10. 2016 року в справі №156/202/16-а (К/800/19212/16).

Вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд вважає, що згідно ст.22 Конституції України, закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року №8-рп/99 в справі щодо права на пільги та від 20.03. 2002 року № 5-рп/2002 в справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Зі змісту наведених правових норм вбачається порушення прав позивача внаслідок відмови Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в перерахунку пенсії.

Крім того, позивач просить виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач отримує пенсію з липня місця 2004 року. Однак, ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду лише 18.05.2017 року, тобто, з пропуском строку, визначеного ст.99 КАС України, при цьому не навівши в позовній заяві підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.

Частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

Як вбачається з матеріалів справи, довідка про складові заробітної плати видана 30.03.2017 року, яку позивач надав разом із заявою про перерахунок пенсії 04.04.2017 року до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, тобто це саме той строк, з якого необхідно поновити порушене право.

Тому, суд вважає, що відповідач повинен здійснити даний перерахунок пенсії з 01.04.2017 року.

Таким чином, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.19,22,46,92 Конституції України, Законом України «Про прокуратуру» , ст.ст.2,6, 69-71,94,160,162,163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку призначеної пенсії за вислугу років.

Зобов'язати Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок призначеної йому пенсії за вислугу років, без обмеження граничного розміру, з 1 квітня 2017 року, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час призначення пенсії, в розмірі 90% суми середнього заробітку на підставі довідки прокуратури Київської області від 30.03.2017 року №18ф-110.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Тетіївський районний суд Київської області.

Суддя: П.І.Лісовенко