справа №370/1116/17
"19" червня 2017 р. Макарівський районний суд Київської області
в складі: судді ОСОБА_1
із секретарем ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Макарів Макарівського району Київської області подання Макарівського ВП Ірпінського ВП ГУ НП в Київській області
про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 ,
Макарівський ВП Ірпінського ВП ГУ НП в Київській області звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який раніш притягувався до кримінальної відповідальності з посиланням на те, що останній після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, ніде не працевлаштувався, зловживає спиртними напоями, та допускає порушення громадського порядку, протягом року три рази притягувався до адміністративної відповідальності.
ОСОБА_3 винесено два офіційних застереження про неприпустимість проявів антигромадської поведінки і порушень громадського порядку. Із ОСОБА_3 неодноразово проводились профілактичні бесіди на предмет дотримання чинного кримінального та адміністративного законодавства. По місцю проживання останній характеризується посередньо; перебуває на профілактичному обліку у Макарівському ВП Ірпінського ВП ГУ НП в Київській області як особа, що формально підпадає під адміністративний нагляд.
В поданні ставиться питання про встановлення ОСОБА_3 адміністративного нагляду строком один рік з встановленням обмежень, а саме:
а) заборонити виїзд за межі Макарівського району Київської області без дозволу Макарівського ВП Ірпінського ВП ГУ НП в Київській області;
б) заборонити заходити в місця торгівлі, де здійснюється продаж спиртних напоїв на розлив;
в) постійно перебувати по місцю проживання за адресою: АДРЕСА_1 , в нічний час з 22.00 години до 06.00 години ранку наступного дня.
В судовому засіданні представник Макарівського ВП Ірпінського ВП ГУ НП в Київській області подання підтримав, з посиланням на вимоги, викладені в поданні, просив його задовольнити, оскільки профілактична робота проведена із ОСОБА_3 позитивних результатів не дала.
ОСОБА_3 не заперечував проти встановлення відносно нього адміністративного нагляду, пояснив, що буде в змозі виконувати обмеження, також підтвердив, що після звільнення з місць позбавлення волі притягувався до адміністративної відповідальності.
Пунктом «в» ст..3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджені два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до пункту «в» ст..4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», підставами для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів внутрішніх справ - щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 цього Закону.
Відповідно до вимог ст..6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за відповідним поданням може бути продовжено у визначеному законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого цим Законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанов судді про встановлення адміністративного нагляду.
Встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно притягувався до кримінальної відповідальності, а саме: 05.09.1997 року Стрийським районним судом Львівської області за ч.2 ст.142, ч.3 ст.215-3, ст.42 КК України до шести років шести місяців позбавлення волі з конфіскацією майна; 20.05.2009 року Ірпінським районним судом Київської області за ч.1 ст.296 КК України до чотирьох років обмеження волі, на підставі ст.75,76 КК України звільнений від відбування покарання з іспитовим строком два роки, 30.05.2011 року Макарівським районним судом іспитовий строк відмінений, ОСОБА_3 направлено в місця обмеження волі строком на чотири роки; 06.09.2012 року Ірпінським районним судом Київської області до трьох років одинадцяти місяців позбавлення волі.
02.12.2016 року за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183 КУпАП ОСОБА_3 притягувався до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у сумі 119.00 гривень.
13.05.2017 року за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.178 КУпАП ОСОБА_3 притягувався до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у сумі 51.00 гривня.
Згідно побутової характеристики, виданої Рожівською сільською радою, ОСОБА_3 не працює, часто вживає спиртні напої, на підґрунті алкоголю вчиняє сварки, в суспільному житті громади участі не приймає.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що подання підлягає задоволенню, оскільки достовірно встановлено, що ОСОБА_3 є особою, що формально підпадає під адміністративний нагляд.
Керуючись вимогами п.«в» ст..3, п.«в» ст..4, ст..6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд
Подання задовольнити.
Відносно ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який раніш судимий, встановити адміністративний нагляд строком один рік з встановленням обмежень, а саме:
а) заборонити виїзд за межі Макарівського району Київської області без дозволу Макарівського ВП Ірпінського ВП ГУ НП в Київській області;
б) заборонити заходити в місця торгівлі, де здійснюється продаж спиртних напоїв на розлив;
в) постійно перебувати по місцю проживання за адресою: АДРЕСА_1 , в нічний час з 22.00 години до 06.00 години ранку наступного дня.
Постанова може бути оскаржена протягом семи днів з моменту оголошення до апеляційного суду Київської області.
Суддя