Справа № 367/2256/17
м. Ірпінь 06 червня 2017 року
Ірпінський міський суд Київської області в складі: головуючий - суддя ОладькоС.І., розглянувши в скороченому проваджені адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Ірпінь Київської області про застосування середньої заробітної плати, за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним вище адміністративним позовом.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач у період з 05.08.1978 по 23.08.1991 року проходив військову службу у Збройних Силах Радянського Союзу, а з 24.08.1991 по 13.04.2004 у Збройних Силах України і був звільнений з військової служби наказом Начальника Генерального штабу Збройних Сил України № 76 від 01.04.2004 року. 14.04.2004 року Позивачу призначена пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Військову пенсію отримував по 30.06.2012 року.
Позивачу з 11.06.2012 року призначено пенсію за віком в розмірі 3839,75 коп. (три тисячі вісімсот тридцять дев'ять гривень) 75 коп., згідно ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2009, 2010 та 2011 роки.
Однак, Листом Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпінь Київської області № 726/03 від 26.01.2017 Позивача було повідомлено про зменшення розміру пенсії до рівня 2519,75 (дві тисяча п'ятсот дев'ятнадцять ) грн. 75 ком., без детального обґрунтування причин такого зменшення. Таким чином, Відповідач провів перерахунок розміру пенсії, застосував показник заробітної плати за 2007 рік, яка складала 1197,91 (одна тисяча сто дев'яносто сім гривень дев'яносто одна копійка).
Вказані дії позивач вважає незаконними, оскільки пенсія за віком йому призначалась вперше, відсутнє переведення з одного виду пенсії на інший. З наведених підстав позивач просить суд: зобов'язати Управлінням пенсійного фонду України у м. Ірпінь Київської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком і застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економік України за три календарні роки, що передують року звернення, тобто 2009-2011 рок починаючи з 01.01.2017 року; відшкодувати ОСОБА_1 640,00 гривень (суму судового збору з Державного бюджету України.
Представник відповідача надіслав до суду заперечення, в яких зазначив, що дії Ірпінського об'єднаного управління ПФУ Київської області повністю відповідають чинному законодавству України, просить суд відмовити позивачеві у задоволені позву.
Главою 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено особливості провадження окремих категорій адміністративних справ. Зокрема, частиною першою ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, яка є імперативною нормою встановлюється перелік адміністративних справ щодо яких обов'язково застосовується скорочене провадження. Проте, частиною другою цієї статті, передбачається можливість розгляду в скороченому провадженні за умови, що вимоги не стосуються прав, свобод, інтересів та обов'язків третіх осіб. Тобто, лише у випадку залучення до участі у справі третіх осіб адміністративна справа не може бути розглянута в скороченому провадженні.
Крім того, зазначені у частині першій ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи щодо яких застосовується скорочене провадження, можуть бути розглянуті не у скороченому провадженні у випадку, передбаченому частиною четвертою ст. 183-2 цього Кодексу з обов'язковим постановленням відповідної ухвали.
При відкритті провадження в адміністративних справах за позовними вимогами, зазначеними у частині першій ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суди першої інстанції мають зазначати, що саме скорочене провадження відкривається в адміністративній справі, а постанови суду першої інстанції за результатом розгляду таких справ мають містити виключно відомості, зазначені у частині шостої цієї статті.
Наданими позивачем документами встановлено, що ОСОБА_1, 14.04.2004 року призначена пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Військову пенсію отримував по 30.06.2012 року. З 11.06.2012 року призначено пенсію за віком в розмірі 3839,75 коп., згідно ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2009, 2010 та 2011 роки.
Згідно зі ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Листом від 26.01.2017 р. № 726/03 Управління пенсійного фонду України у м. Ірпінь Київської області позивача було повідомлено про зменшення розміру пенсії до рівня 2519,75 (дві тисяча п'ятсот дев'ятнадцять ) грн. 75 ком., без детального обґрунтування причин такого зменшення. Таким чином, Відповідач провів перерахунок розміру пенсії, застосував показник заробітної плати за 2007 рік.
Дії Управління щодо відмови у розрахунку позивачеві пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за останні три роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком, суд вважає протиправними з наступних підстав.
Відповідно до ст. 45 ч.3 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз зазначеної норми свідчить про те, що нею регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на інший. Отже показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії за цим же Законом.
Однак в судовому засіданні встановлено, що до призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач отримував пенсію за другим законом - Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в зв'язку з чим призначення йому пенсії за віком не є переходом на інший вид пенсії у розумінні ст. 45 ч.3 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З наведених вище підстав суд вважає, що дії Управління пенсійного фонду України у м. Ірпінь Київської області щодо відмови у розрахунку ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за останні три роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком, є протиправними.
Відповідно до ст. 40 ч.2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається виходячи із середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Для поновлення порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 01.01.2017 р. відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за останні три роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
У відповідності зі ст. 94 КАС України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути витрати на сплату судового збору в сумі 640 грн.
Керуючись ст. 159-163 КАС України, суд, -
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Ірпінь Київської області про застосування середньої заробітної плати, за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією - задовольнити.
Зобов'язати Управлінням пенсійного фонду України у м. Ірпінь Київської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком і застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економік України за три календарні роки, що передують року звернення, тобто 2009-2011 рок починаючи з 01.01.2017 року.
Стягнути з Управлінням пенсійного фонду України у м. Ірпінь Київської області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН-НОМЕР_1, витрати на сплату судового збору в сумі 640 грн.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя С.І. Оладько