ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
19 червня 2017 року № 826/4344/17
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Добрянська Я.І., розглянувши в порядку скороченого провадження позовну заяву
Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
доУправління освіти та інноваційного розвитку Печерської районної у місті Києві державної адміністрації
про стягнення заборгованості у розмірі 15 718,41 грн.,
Київське міське відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулось до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Управління освіти та інноваційного розвитку Печерської районної у місті Києві державної адміністрації, в якому просить стягнути з Управління освіти та інноваційного розвитку Печерської районної у місті Києві державної адміністрації (01021, м. Київ, вул. Інститутська, 24/7, код ЄДРПОУ 39833860) кошти в сумі 15 718,41 грн. на користь Центральної міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (01601, м. Київ, Спортивна площа, 3, код ЄДРПОУ 26079358, р/р 25605759 в ПАТ «Райффайзен Банк Аваль», м. Київ, МФО 380805).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за Управлінням освіти та інноваційного розвитку Печерської районної у місті Києві державної адміністрації обліковується заборгованість, яка виникла у зв'язку із неправомірним використанням коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в сумі 15 718,41 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м.Києва від 31.03.2017 р. відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу надати заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження, які у нього наявні.
Відповідно до статті 1832 Кодексу адміністративного судочинства України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах, зокрема, щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження. Суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Станом на час розгляду справи заперечень від відповідача до суду не надходило, відтак, суд здійснює розгляд справи на підставі наявних в матеріалах справи доказів у порядку скороченого провадження.
Розглянувши адміністративний позов та додані до нього матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, зазначає наступне.
Центральна міжрайонна виконавча дирекція Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності є робочим органом Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та створена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240 в редакції, чинній на час звернення до суду.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року N 1105-XIV (надалі - Закон N 1105-XIV).
Абзацом 1 п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень вказаного Закону визначено, що до завершення заходів, пов'язаних з утворенням Фонду соціального страхування України та робочих органів його виконавчої дирекції виконання функцій та завдань, передбачених цим Законом, забезпечують у межах компетенції відповідні виконавчі дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та їх робочі органи.
Положеннями Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.201029 (надалі - Інструкція N 29) визначено порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд), порядок прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження рішень за результатами перевірок.
Згідно із п. 1.3 розділу I названої Інструкції перевірки страхувальників здійснюються відповідно до вимог законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, по коштах Фонду в частині правильності їх використання на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, у суб'єктів малого підприємництва, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до пп. 3.3.2 розділу ІІІ Інструкції N 29 не рідше одного разу на два роки проводяться перевірки страхувальників з чисельністю працівників від 25 до 249 осіб за наявності витрат по коштах Фонду.
Згідно із п. 3.12 цієї ж Інструкції під час перевірок страхувальників перевіряються:
здійснення заходів щодо усунення порушень, виявлених попередніми перевірками;
стан заборгованості по страхових коштах;
повнота та своєчасність сплати та повернення страхових коштів страхувальниками;
правомірність призначення та виплати матеріального забезпечення застрахованим особам;
правильність обчислення середньоденної заробітної плати, з якої обраховуються суми матеріального забезпечення застрахованим особам;
правомірність заявлення і використання страхових коштів, які надійшли від органів Фонду;
правомірність видачі та використання путівок на санаторно-курортне лікування працівниками та членами їх сімей та правильність ведення їх обліку, своєчасність сплати їх часткової вартості;
дотримання вимог нормативно-правових актів Фонду щодо оздоровлення та позашкільного обслуговування дітей;
правильність складання звітності по коштах Фонду та своєчасність її надання до органів Фонду;
робота комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації;
відповідність даних бухгалтерського обліку даним звітності по коштах Фонду та даним статистичної звітності.
За результатами перевірки складається акт (пп. 3.13.1 Інструкції N 29).
Відповідно до п. 4.1 розділу IV Інструкції N 29 за матеріалами акта перевірки та результатами розгляду заперечень страхувальника (за їх наявності) керівник органу Фонду або його заступник приймає рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій до страхувальника відповідно до статей 21, 22, 28, 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", яке надсилається страхувальнику разом з листом про результати розгляду заперечень (за їх наявності) протягом 20 календарних днів з дня підписання акта перевірки. Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності складається за формою, наведеною у додатку 3 до цієї Інструкції.
В силу приписів п. 4.2 - п. 4.5 розділу IV Інструкції N 29 у разі несвоєчасного виконання страхувальником рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій щодо повернення коштів Фонду та сплати фінансових санкцій або виконання його не в повному обсязі на страхувальників накладається штраф та нараховується пеня відповідно до статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням". Суми цих санкцій сплачуються страхувальниками за рахунок власних коштів.
У рішеннях зазначаються суми коштів Фонду, що підлягають поверненню органу Фонду, суми фінансових санкцій, які належить перерахувати до Фонду та в подальшому відобразити у звіті страхувальника по коштах Фонду, строк для виконання рішення та строк, передбачений законодавством для звернення страхувальника зі скаргою про перегляд цього рішення.
Рішення вважається надісланим (врученим) страхувальнику, якщо його передано керівнику або уповноваженій особі страхувальника під розписку або надіслано рекомендованим листом;
Страхувальник інформує орган Фонду про виконання рішення у визначені рішенням строки.
За визначенням п. 7.1 розділу VII Інструкції N 29 страхувальник може оскаржити рішення органу Фонду.
Страхувальник у письмовій формі звертається до органу Фонду, який прийняв рішення, із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга повинна бути подана органу Фонду протягом 10 календарних днів з дня отримання страхувальником рішення органу Фонду, що оскаржується.
Керівник (заступник керівника) органу Фонду за результатами розгляду скарги приймає вмотивоване рішення та надсилає його страхувальнику протягом 20 календарних днів після отримання скарги. У разі якщо орган Фонду надсилає рішення про повну або часткову відмову у задоволенні скарги, страхувальник має право звернутися протягом 10 календарних днів з дня отримання рішення про результати розгляду скарги з повторною скаргою до органу Фонду вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для прийняття рішення по скарзі або до суду у встановленому законодавством порядку.
Рішення вважається надісланим (врученим) страхувальнику, якщо його вручено керівнику або уповноваженій особі такого страхувальника під розписку або надіслано рекомендованим листом за адресою (за місцезнаходженням або місцем проживанням), що зазначена страхувальником безпосередньо у скарзі як адреса, на яку необхідно надіслати рішення на скаргу. Якщо у скарзі безпосередньо не зазначено адресу, на яку необхідно надіслати рішення, рішення надсилається на адресу, яку зазначено в реквізитах бланка, на якому надіслано скаргу.
Як вбачається з матеріалів справи, виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності відповідно до ст. 10 Закону № 1105, Інструкції N 29 в період з 12.12.2016 р. по 16.12.2016 р. проведено документальну планову перевірку Управління освіти та інноваційного розвитку Печерської районної у місті Києві державної адміністрації по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.07.2015 р. по 30.09.2016 р.
За результатами перевірки встановлено неправомірне використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності у сумі 11 805,71 грн., що відображено в Акті перевірки по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 16.12.2016 р. № 154.
Відповідачем було встановлено наступні порушення:
1) допомога застрахованим особам, які мали страховий стаж менше 6 місяців протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування надавалась без обмеження розміром мінімальної заробітної плати з розрахунку на місяць (п. 4 ст. 19 Закону № 1105);
2) допомога надавалась без врахування страхового стажу застрахованих осіб (ст. 24 Закону № 1105);
3) допомога надавалась на підставі листків непрацездатності, виданих без дотримання порядку встановленого законодавством, а саме: були відсутні печатки закладів охорони здоров'я та печатки для листків непрацездатності (ст. 31 Закону № 1105);
4) при розрахунку середньої заробітної плати для надання допомог невірно визначалась кількість календарних днів в розрахунковому періоді (п. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266 (надалі - Порядок № 1266, в редакції, що діяла після 04.07.2015 р.);
5) при розрахунку середньої заробітної плати для надання допомоги на підставі листка непрацездатності з відміткою «продовження» невірно визначено дату настання страхового випадку і, як наслідок, невірно обчислений розрахунковий період (п. 25 Порядку № 1266, в редакції, що діяла після 04.07.2015 р.);
6) при розрахунку середньої заробітної плати для надання допомоги в місцях розрахункового періоду, коли особа частину місяця не працювала з поважних причин, виплати разового характеру враховувались повністю, а не пропорційно (п. 9 Порядку № 1266, в редакції, що діяла до 04.07.2015 р.);
7) при розрахунку середньої заробітної плати для надання допомоги, у випадку, коли особа не мала заробітку в розрахунковому періоді з поважних причин, середня заробітні плата визначалась, виходячи не з тарифної ставки чи посадового окладу (п.п. 5, 28 Порядку № 1266, в редакції, що діяла після 04.07.2015 р.);
8) при розрахунку середньої заробітної плати для надання допомоги, у випадку, коли особа не мала заробітку в розрахунковому періоді з поважних причин, середня заробітна плата визначалась виходячи не з тарифної ставки чи посадового окладу (п. 10 Порядку № 1266, в редакції, що діяла до 04.07.2015 р.).
Відповідно до абз. 4 п. 3.13.4 розділу Інструкції № 29 письмового заперечення до акту перевірки відповідачем у десятиденний термін подано не було.
За результатами документальної планової перевірки Київським міським відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення № 1-ц від 03.01.2017 р. про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на загальну суму 17 708,57 грн., яке надіслано супровідним листом від 04.01.2017 р. № 23-05 та вручено уповноваженому представнику 10.01.2017 р.
За результатами оскарження рішення Фонду № 1-ц від 03.01.2017 р., Київським міським відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення від 06.02.2017 р. № 367-05, яким частково задоволено скаргу відповідача від 20.01.2017 р. № 04-07/85 на рішення від 03.01.2017 р. № 1-Ц про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності, що прийняте за результатами документальної перевірки по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в частині неправомірно витрачених страхових коштів в сумі 3 893,09 грн. та застосованих штрафних санкцій в сумі 1946,55 грн. та визначено остаточну суму згідно рішення від 03.01.2017 р. № 1-Ц за результатами перевірки - неправомірно використані кошти - 10 478,94 грн., фінансові санкції 50 % штрафу за неправомірне витрачання суми страхових коштів (з 01.01.2015 р.) - 5 239,47 грн. Загальна суму страхових коштів 15 718,41 грн. Вказане рішення було направлено на адресу відповідача 06.02.2017 р. та отримано його уповноваженим представником 08.02.2017 р.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які спростовували б доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи те, що відповідачем у встановлений судом строк та станом на день розгляду справи не надано заперечень проти позову та не спростовано доводів позивача щодо наявності заборгованості, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а надані позивачем докази є достатніми для прийняття рішення по справі в порядку скороченого провадження про задоволення адміністративного позову.
Отже, враховуючи, що рішення позивача оскаржено в судовому порядку в установлений законодавством строк не було, суд приходить до висновку, що сума страхових коштів в сумі 15 718,41 грн. підлягає стягненню на користь Центральної міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності .
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 71, 158-163, ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
1. Адміністративний позов Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задовольнити.
2. Стягнути з Управління освіти та інноваційного розвитку Печерської районної у місті Києві державної адміністрації (01021, м. Київ, вул. Інститутська, 24/7, код ЄДРПОУ 39833860) кошти в сумі 15 718,41 грн. (п'ятнадцять тисяч сімсот вісімнадцять) гривень 41 копійку на користь Центральної міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (01601, м. Київ, Спортивна площа, 3, код ЄДРПОУ 26079358, р/р 25605759 в ПАТ «Райффайзен Банк Аваль», м. Київ, МФО 380805).
Постанова набирає законної сили у порядку та в строк, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена за правилами, встановленими ч.8 ст.182-3, ст.ст.185-187 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська