про залишення позовної заяви без руху
Справа № 819/986/17
21 червня 2017 рокум.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Дерех Н.В. перевіривши виконання вимог ст.ст.105, 106 КАС України за позовною заявою Приватного агропромислового підприємства "Агропродсервіс" до Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю "Мрія центр" про визнання недійсним і скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії,
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося Приватне агропромислове підприємство "Агропродсервіс" з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю "Мрія центр" , в якому просить:
- визнати недійсним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 12.05.2017 року №1554/5;
- зобов'язати Міністерство юстиції України вчинити дії, щодо відновлення у Державному реєстрі прав на нерухоме майно запису про реєстрацію іншого речового права №22587745;
- зобов'язати Міністерство юстиції України вчинити дії, щодо відновлення у Державному реєстрі прав на нерухоме майно запису про реєстрацію іншого речового права №22587876;
- зобов'язати Міністерство юстиції України вчинити дії, щодо відновлення у Державному реєстрі прав на нерухоме майно запису про реєстрацію іншого речового права №22588012.
Відповідно до вимог пункту 3 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
У відповідності до п.4 ч.1 ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
У ч.4 ст.105 КАС України вказано, що адміністративний позов може містити вимоги зокрема про скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.
Позивач у одній із своїх позовних вимог просить визнати недійсним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 12.05.2017 року №1554/5, що є порушенням вимог ч.4 ст.105 КАС України, оскільки дані дії виключають одна одну.
Також, у прохальній частині позовної заяви позивачем не визначено про відновлення якого речового права просить позивач, а також не визначено конкретне майно щодо якого позивач просить зобов'язати Міністерство юстиції України вчинити певні дії.
Згідно із ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви додаються також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VI, з урахуванням змін та доповнень, внесених Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору від 06.12.2016, №1774-VIII, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 цього ж Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 зазначеного Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" від 21 грудня 2016 року №1801-VIII з 01 січня 2017 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1600 гривень.
Відповідно до положень ст.6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Позивачем заявлено чотири позовну вимогу немайнового характеру, відтак, йому необхідно сплатити 6400,00 грн. (1600х4=6400) судового збору.
Однак, позивачем при зверненні із позовною заявою сплачено 1600,00 грн. судового збору, що є також недоліком позовної заяви.
За подання адміністративного позову до Тернопільського окружного адміністративного суду судовий збір слід сплачувати за такими платіжними реквізитами: отримувач коштів УДКСУ у місті Тернополі, код отримувача 37977726, банк отримувача ГУДКСУ у Тернопільській області, код банку отримувача 838012, рахунок отримувача 31216206784002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Згідно ч.5 ст.106 КАС України, якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є.
Позовну заяву приватного агропромислового підприємства "Агропродсервіс" підписано представником за довіреністю - ОСОБА_1, однак в порушення вимог ч.5ст.106 КАС України, у ній не зазначено ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є.
Також суд звертає увагу на те, що відповідно до положень ст.53 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору можуть виступити у справі на стороні позивача або відповідача.
Приватне агропромислове підприємство "Агропродсервіс" вказало Товариство з обмеженою відповідальністю "Мрія центр" як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог, однак, в порушення вимог ст.53 КАС України, не визначило на якій стороні у справі воно виступає.
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
За наведених обставин, суддя приходить до переконання, що позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачу час для усунення недоліків позовної заяви.
Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви у такий спосіб:
1) привести позовні вимоги у відповідність до ст.105 КАС України;
2) визначити про відновлення якого речового права просить позивач;
3) визначити конкретне майно щодо якого позивач просить зобов'язати Міністерство юстиції України вчинити певні дії;
4)сплатити судовий збір у встановленому законом розмірі на належний рахунок та представити до суду належні докази такої сплати або докази звільнення від сплати судового збору;
5) зазначити у позовній заяві ім'я представника, який її подав, його поштову адресу, а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є;
6) визначити на якій стороні у справі виступає третя особа.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст.105, 106, ч.1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву залишити без руху.
Надати позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви до 04 липня 2017 року.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявникові.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Суддя Дерех Н.В.
Копія вірна
Суддя Дерех Н.В.