Справа № 815/2021/17
20 червня 2017 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління юстиції в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління юстиції в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління юстиції в Одеській області від 23.12.2016р. №664/03-06 про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 та організацію проходження підвищення кваліфікації
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначав, що ОСОБА_1 є приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу та здійснює свою нотаріальну діяльність на підставі свідоцтва НОМЕР_1, у період з 23 листопада по 30 листопада 2016 р. Головним територіальним управлінням юстиції в Одеській області була проведена планова комплексна перевірка організації нотаріальної діяльності, дотримання порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1., за результатами якої складена довідка від 07.12.2016р. згідно якої було рекомендовано призупинити діяльність приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 та пройти їй підвищення кваліфікації. Також, представник позивача зазначав, що 07.12.2016р. Головним територіальним управлінням юстиції в Одеській області було прийнято наказ №628/03-06 від 07.12.2016р., про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1, який вона отримала поштою 26.12.2016р. та згідно якого наказувалося: тимчасово зупинити діяльність приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 з 08.12.2016 р. по 22.12.2016 р. з метою проходження нею підвищення кваліфікації та усунення виявлених порушень; у період зупинення нотаріальної діяльності пройти підвищення кваліфікації та вжити заходів щодо усунення виявлених в ході планової комплексної перевірки порушень і помилок та надати відповідну інформацію до управління юстиції в строк до 05 січня 2017 р. Разом з тим, представник позивача зазначав, що ОСОБА_1 було викликано до Головного територіального управління юстиції в Одеській області та надано під підпис копію наказу №664/03-06 від 23.12.2016р. про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 та організацію проходження нею підвищення кваліфікації у якому зазначено що, у зв'язку з надісланням управлінням юстиції до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 та на підставі п. 8 ч. 1 ст.29-1 Закону України «Про нотаріат» - зупинити нотаріальну діяльність приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 на період з 23.12.2016 р. по 20.06.2017р. /до вирішення питання по суті. Позивач не погоджується із вказаним наказом №664/03-06 від 23.12.2016р., оскільки вважає, що наказ Головного територіального управління юстиції в Одеській області №628/03-06 від 07.12.2016р. про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 і є тим рішенням про спосіб реалізації висновків та пропозицій за результатами комплексної перевірки нотаріуса ОСОБА_1 та по суті, комісія не виявила під час перевірки грубих порушень з боку нотаріуса ОСОБА_1, які б могли потягнути за собою анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю. Крім того, представник позивача зазначав, що нотаріусу ОСОБА_1 був наданий строк до 05.01.2017р. на усунення виявлених під час проведеної перевірки порушень, однак, не дочекавшись її відповіді про вжиті заходи, відповідачем було прийнято оскаржуваний наказ та надіслано до Мінюсту подання про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі з підстав, викладених письмових запереченнях на адміністративний позов, зазначивши що згідно довідки за результатами планової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності, дотримання порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 від 07.12.2016р. комісією було встановлено ряд порушень. Згідно наказу Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 07.12.2017р. № 628/03-06 приватному нотаріусу ОСОБА_1 необхідно було вжити заходів щодо усунення виявлених у ході планової комплексної перевірки з 23.11.2016р. по 30.11.2016р. порушень та помилок та надати відповідну інформацію до управління юстиції в строк до 05 січня 2017 року, однак інформація про усунення виявлених порушень та помилок від приватного нотаріуса ОСОБА_1 надійшла до Головного територіального управління юстиції в Одеській області з порушенням встановленого строку, 10.01.2017р. за №355/07-13. Представник відповідач зазначав, що згідно довідки від 07.12.2016р. комісія дійшла висновку, що якість вчинення нотаріальних дій приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 є незадовільною, мають місце помилки та порушення, які підлягають усуненню у встановлений термін. Тобто, робота приватного нотаріуса ОСОБА_1 була оцінена на найнижчому рівні, оскільки було допущено велику кількість порушень, які зазначені у довідці від 07.12.2016р. Представник відповідача зазначав, що необхідність порушення питання щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 виникла за результатами планової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності, дотримання порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил ведення нотаріального діловодства приватного нотаріуса ОСОБА_1О, за результатами проведення якої встановлено неодноразове порушення вимог чинного законодавства. Крім того представник відповідача зазначав, що в особовій справі приватного нотаріуса ОСОБА_1 зберігаються накази управління юстиції, які свідчать про систематичність невиконання нею наказів управління юстиції №1542-о/д від 07.12.2012р., №1604-о/д від 25.12.2012р., № 08-о/д від 09.01.2013р., № 13-а/г від 24.01.2013р., № 540/03-06 від 09.12.2014р., № 566/03-06 від 25.12.2014р., № 77/03-06 від 03.03.2015р., № 85/03-06 від 18.03.2015р., №132/03-06 від 02.04.2015р., № 04/03-06 від 12.01.2015р., № 23/03-06 від 27.01.2015р., № 42/03-06 від 16.02.2015р. Також, представник відповідача зазначав, що Головним територіальним управлінням юстиції в Одеській області 24.03.2017р. за №07-25/2606 було направлено доповнення до подання від 23.12.2016р. вих. 07-02/9838 щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 на підставі підпункту «е» пункту 2 частини першої статті 12 Закону України «Про нотаріат», згідно якого за період діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 її діяльність неодноразово зупинялася наказами управління юстиції за результатами планових перевірок; інформація про підвищення кваліфікації у терміни зупинення її нотаріальної діяльності не надавалася (крім 2-х сертифікатів про підвищення кваліфікації від 12.04.2013р. та 13.02.2015р.); були наявні суттєві порушення та помилки, виявлені у ході планової комплексної перевірки за період роботи приватного нотаріуса з 2014 по 2016 роки; на адресу управління юстиції відносно діяльності приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 надходили запити правоохоронних органів. У зв'язку із цим та враховуючи всі недоліки та помилки, які були допущені приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 у період її діяльності, Головне територіальне управління юстиції в Одеській області вважає своє рішення про направлення подання про анулювання свідоцтва на зайняття нотаріальною діяльністю правомірним, а оскарження позивачем наказу від 23.12.2016р. - безпідставним та необґрунтованим.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України справа розглянута у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
У період з 23.11.2016р. по 30.11.2016р. на підставі графіку проведення комплексних перевірок організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів Одеської області, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил ведення нотаріального діловодства на 2016 рік та наказу Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 28.10.2016р. №507/03-07 «Про перевірку приватного нотаріуса ОСОБА_1» (а.с.67) комісією у складі голови комісії - провідного спеціаліста відділу з питань нотаріату Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_2, членів комісії: завідувач Одеського державного нотаріального архіву ОСОБА_3, приватні нотаріуси Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_4 та ОСОБА_5, проведено планову комплексну перевірку організації нотаріальної діяльності, дотримання порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил ведення нотаріального діловодства приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1, за результатами якої складено довідку від 07.12.2016р. (а.с.80-101).
У ході проведення перевірки було встановлено приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1:
- недодержання вимог п.6.4, п.6.14, п.6.15 розділу VІ, п.7.13, п.7.15, п.7.22, п.7.28, п.7.31, п.7.43., п.7.47 розділу VІІ, п.8.14, п.8.1, п.8.2, п.8.9, розділу VІІІ п.9.1 розділу ІХ, п.10.1 розділу Х, п.п.12.1.1 п.п.12.1, п.п.12.2.2 п.п.12.2, п.п.12.3 ,п.п.12.4 розділу ХІІ, п.13.6 розділу ХІІІ Правил ведення нотаріального діловодства; п.6 глави 7, п.4 глави 8, п.9 глави 7, п.3 глави 10, п.4 глави 7, п.5 глави 7 розділу І Порядку, п.п.4.5 п.4 глави 1, п.п.2.2 глави 2, п.п. 1.6 п.1 глави 2, п.2 глави 1, п.п. 4.6 п.4 глави 1, п.п.3.11 п.3 глави 5, п.3.11 глави 10, п.1.1 глави 11, п.п.1.2, 5.5. п.4.15, п.4.18, п.п. 1.2 п.1 глави 10 розділу ІІ Порядку; п.33, п.80, п.237 розділу ІV Типової інструкції; п.п.7.2.2 п.п.7.2, п.п.7.3.1 п.п.7.3, п.п.7.4.1 п.п.7.4 п.7, абз.2 п.8 Положення про вимоги до робочого місця; п.2.2. Положення про Спадковий реєстр; п.3.2 Положення про Єдиний реєстр довіреностей;
- при виконанні функцій державного реєстратора, нотаріусом неналежним чином реалізовані вимоги п.3, п.4 Порядку доступу посадових осіб органів державної влади, органу місцевого самоврядування, судів, органів внутрішніх справ, органів прокуратури, органів Служби безпеки, нотаріусів, адвокатів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 24.12.2014р. №722, п.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2014р. №722, п.10 Постанови Кабінету Міністрів України №1141 від 26.10.2011р.
Разом з тим у висновках довідки від 07.12.2017р. комісією було зазначено, що проаналізувавши роботу приватного нотаріуса за період, що підлягає перевірці, комісія дійшла висновку про те, що приватний нотаріус ОСОБА_1 приділяє недостатньо уваги вимогам чинного законодавства при посвідченні правочинів в частині реалізації вимог ст.355, ст.356, ч.2 ст.377 Цивільного кодексу України, ст.8, 25, 44, ч.2 ст.55 Закону України «Про нотаріат», ст. 26 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», п.9 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».
За підсумками комплексної перевірка комісією зроблено висновок, що якість вчинення нотаріальних дій приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 є незадовільною, мають місце помилки та порушення, які підлягають усуненню у встановлений термін.
У розділі ІV довідки про результати перевірки, з метою підвищення ефективності роботи приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1, викладено рекомендації та пропозиції, а саме:
- приватному нотаріусу Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 вжити заходів щодо усунення виявлених в ході планової комплексної перевірки порушень та помилок та надати інформацію в термін до 05.01.2017р.;
-пропонувати начальнику Головного територіального управління юстиції в Одеській області розглянути питання щодо вжиття заходів до приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1, передбачених п.3 ч.1 ст.29 Закону України «Про нотаріат», а саме: зупинити нотаріальну діяльність приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 на строк з 08.12.2016р. по 22.12.2016р. з метою підвищення кваліфікації;
-приватному нотаріусу ОСОБА_1 у період зупинення її нотаріальної діяльності пройти підвищення кваліфікації за видом, передбаченим абз. 3 п.4 Порядку підвищення кваліфікації нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.08.2014р. №1422/5.
07.12.2016р. наказом Головного територіального управління юстиції в Одеській області №628/03-06 від 07.12.2016р. було прийнято рішення тимчасово зупинити діяльність приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 з 08.12.2016р. по 22.12.2016р. з метою проходження нею підвищення кваліфікації та усунення виявлених порушень та помилок; приватному нотаріусу Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 у період зупинення її нотаріальної діяльності пройти підвищення кваліфікації за видом, передбаченим абз. 3 п.4 Порядку підвищення кваліфікації нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.08.2014р. №1422/5, приватному нотаріусу Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 вжити заходів щодо усунення виявлених у ході планової комплексної перевірки порушень та помилок та надати відповідну інформацію до управління юстиції в термін до 05.01.2017р.(а.с.8)
При цьому, як свідчать матеріали справи, начальник Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_6 звернувся до Міністра юстиції України, голови Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату ОСОБА_7. з поданням від 23.12.2016р. №07-02/9838 «щодо анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1», у прохальній частині якого, посилаючись на наявність численних порушень приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 вимог чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій, керуючись приписами п.п. «е» п.2 ч.1 ст.12 Закону України «Про нотаріат», просив розглянути питання про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальної діяльністю ОСОБА_1, виданого Міністерством юстиції України 17.08.1995р. НОМЕР_1.(а.с.104-112)
Наказом Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 23.12.2016р. №664/03-06 «Про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 та організацію проходження нею підвищення кваліфікації», у зв'язку з надісланням управлінням юстиції до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1, прийнято рішення про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 на період з 23.12.2016р. по 26.06.2017р./до вирішення питання по суті.(а.с.103)
Разом з тим, 07.02.2017р. начальником Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_6 було направлено доповнення до подання від 23.12.2016р. №07-02/9838, а саме: інформацію про усунення виявлених порушень та помилок приватного нотаріуса ОСОБА_1, яка надійшла до управління юстиції з порушенням встановлено строку (до 05.01.2017р.) 10.01.2017р. №355/07-13 та копії наказів управління юстиції (№07.12.2012р. №1604-о/д від 25.12.2012р.; №08-о/д від 09.01ю2013р., №13-а/г від 24.01.2013р., №540/03-06 від 09.12.2014р., №566/03-06 від 25.12.2014р., №77/03-66 від 03.03.2015р., №85/03-06 від 18.03.2015р., №132/03-06 від 02.04.2015р., №04/03-06 від 12.01.2015р., №23/03-06 від 27.01.2015р. №42/03-06 від 16.02.2015р.) що зберігаються в особовій справі приватного нотаріуса ОСОБА_1 та свідчать про систематичність невиконання нею наказів управління юстиції. (а.с.113)
Також, 24.03.2017р. за вих. №07-25/2606 начальником Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_6 доповнення направлено доповнення до подання від 23.12.2016р. №07-02/9838.(а.с.114-118)
Статтею 3 Закону України «Про нотаріат» від 02.09.2.1993р. N 3425-XII визначено, що нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Ч.2 ст.2№ Закону України «Про нотаріат» визначено, що контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до ч.1,6 ст.33 Закону України «Про нотаріат» Міністерство юстиції України, Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі проводять перевірку організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства за певний період. Проведення повторної перевірки з тих питань, які вже були предметом перевірки, не допускається, крім перевірки звернень громадян чи юридичних осіб у межах предмета звернення та повноважень Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі. Порядок проведення перевірки організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства затверджується Міністерством юстиції України.
Механізм здійснення Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства визначений Порядком проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, затверджений Наказом Міністерства юстиції України від 17.02.2014 N 357/5. (далі - Порядок №357/5)
Пунктом 19 Порядку №357/5 визначено, що для проведення перевірки утворюється комісія. Персональний склад комісії, її голова, термін проведення перевірки державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса затверджуються наказом відповідно Міністерства юстиції чи головного управління юстиції.
Відповідно до п.33 Порядку №357/5 за наслідками перевірки організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства комісія протягом п'яти робочих днів з часу закінчення перевірки складає довідку у двох примірниках про результати проведеної перевірки із зазначенням оцінки роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса та з викладеними у ній висновками і рекомендаціями. Загальна оцінка роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса визначається як "добре", "задовільно", "незадовільно". Довідка готується згідно з перевіреними достовірними фактами, що свідчать про наявність недоліків, помилок і порушень, з посиланням на норми законодавства. За змістом довідка повинна бути вичерпною та конкретною.
Відповідно до п.39 Порядку №357/5 за результатами перевірки державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса, на підставі висновків комісії Міністерство юстиції, головне управління юстиції видає наказ, у якому встановлюється строк для усунення виявлених порушень та помилок. Копія наказу направляється до виконання державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіву, приватному нотаріусу для врахування пропозицій комісії впродовж п'яти робочих днів з дня ознайомлення з довідкою про результати проведеної перевірки та долучається до відповідного наряду державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, а також до реєстраційної справи приватного нотаріуса.
Разом з тим, відповідно до п.4,5 ст.33 Закону України «Про нотаріат» у разі виявлення під час перевірки порушень в організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса або неодноразових порушень ним правил нотаріального діловодства Міністерство юстиції України, Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, які проводили перевірку, можуть зупинити або припинити нотаріальну діяльність приватного нотаріуса з підстав та у порядку, передбачених цим Законом.
У разі виявлення під час перевірки неодноразового грубого порушення порядку вчинення нотаріальних дій свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса може бути анульовано у порядку та на підставах, передбачених цим Законом.
Підстави для анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю визначені в ст. 12 Закону України «Про нотаріат», а саме свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю може бути анульовано Міністерством юстиції України за рішенням Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, прийнятим на підставі подання Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, зокрема, у випадку неодноразового порушення нотаріусом чинного законодавства або грубого порушення закону, яке завдало шкоди інтересам держави, підприємств, установ, організацій, громадян при вчиненні нотаріальних дій та/або інших дій, покладених на нотаріуса відповідно до закону.
Відповідно до положень ст. 10 Закону України «Про нотаріат» питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю розглядається Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату за поданням відповідно Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальної палати України у випадках, визначених цим Законом. Порядок внесення відповідно Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляд Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату встановлюється Міністерством юстиції України. Рішення Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату може бути оскаржено до суду.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про нотаріат", з метою удосконалення процесу внесення Міністерством юстиції України, головними територіальними управліннями юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляду Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату було розроблено Порядок внесення Міністерством юстиції України, головними територіальними управліннями юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляд Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 28.07.2011р. N1904/5
Пунктом 22 Порядку N1904/5 подання Мін'юсту, управління юстиції або Нотаріальної палати України про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю (далі - Подання) вноситься до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату (далі - Комісія) не пізніше тридцяти днів з дня встановлення підстав для анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, якщо інший строк не передбачено законом. Подання розглядається Комісією не більше шести місяців з дня його надходження та з урахуванням строку, передбаченого пунктом 8 частини першої статті 29-1 Закону.
При цьому п.8 ч.1 ст. 29-1 Закону України "Про нотаріат" нотаріальна діяльність приватного нотаріуса тимчасово зупиняється у разі якщо головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі надіслали до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю - до вирішення питання по суті, але не більш як на шість місяців.
Судом встановлено, що Головне територіальне управління юстиції в Одеській області посилаючись на п.п. «е» п.2 ч.1 ст.12 Закону України «Про нотаріат», а саме численні порушення приватним нотаріусом чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій, що встановлено за результатами комплексної перевірки приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1, звернулось до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату ОСОБА_7 із поданням від 23.12.2016р. №07-02/9838 «Щодо анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1»
Разом з тим, Головне територіальне управління юстиції в Одеській області звернулось до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату із вказаним поданням в рамках строків визначених Пунктом 22 Порядку N1904/5.
При цьому, 07.02.2017р. начальником Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_6 направлено до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату доповнення до подання від 23.12.2016р. №07-02/9838 разом з інформацією про усунення виявлених порушень та помилок приватного нотаріуса ОСОБА_1 та копіями наказів управління юстиції, в підтвердження систематичності невиконання наказів управління юстиції. Також, 24.03.2017р. за вих. №07-25/2606 начальником Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_6 направлено доповнення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату подання від 23.12.2016р. №07-02/9838.(а.с.114-118)
Враховуючи викладене та те, що Головне територіальне управління юстиції в Одеській області у встановленому Порядком N1904/5 порядку звернулось до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату з поданням про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю ОСОБА_1, виданого Міністерством юстиції України 17.08.1995р. НОМЕР_1 та те, що нотаріальна діяльність приватного нотаріуса тимчасово зупиняється до вирішення подання по суті, але не більш як на шість місяців, суд вважає що наказ відповідача №664/03-06 від 23.12.2016р. про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 на період з 23.12.2016р. по 20.06.2017р./ до вирішення питання по суті прийнятий відповідно до норм чинного законодавства.
У зв'язку із цим позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління юстиції в Одеській області від 23.12.2016р. №664/03-06 про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 та організацію проходження підвищення кваліфікації задоволенню не підлягають.
Разом з тим, суд не приймає до уваги посилання представника позивача на те, що комісія не виявила під час перевірки грубих порушень з боку нотаріуса ОСОБА_1, які б могли потягнути за собою анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю, оскільки підставою для звернення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату з поданням про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю ОСОБА_1 стало численність порушень приватним нотаріусом чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій, що встановлено за результатами комплексної перевірки приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 у період з 23 листопада по 30 листопада 2016 р. Разом з тим, питання наявності чи відсутності неодноразових порушень нотаріусом чинного законодавства чи грубого порушення закону вирішується Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату, за результатами розгляду відповідного подання.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд прийшов до висновку про те, що адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.158-163,167 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 Олександрівни-відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.О. Танцюра