8.3.4
20 червня 2017 року СєвєродонецькСправа № 2а/1270/714/2012
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Широка К. Ю., перевіривши матеріали заяви Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі № 2а/1270/714/2012 за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську, Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язати вчинити певні дії та стягнення податку на додану вартість за вересень 2011 року в сумі 12749851,00 грн.
19 червня 2017 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі № 2а/1270/714/2012 за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську, Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язати вчинити певні дії та стягнення податку на додану вартість за вересень 2011 року в сумі 12749851,00 грн.
Розглянувши матеріали заяви, суд вважає за необхідне залишити заяву про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі № 2а/1270/714/2012 без руху для усунення недоліків з наступних підстав.
Відповідно до частини другої статті 259 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який видав виконавчий лист, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, або визнати виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню.
З матеріалі заяви вбачається, що 19.09.2016 року Луганським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист у справі 2а/1270/714/2012 за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську, Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язати вчинити певні дії та стягнення податку на додану вартість за вересень 2011 року в сумі 12749851,00 грн.
20.12.2016 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Луганській області відкрито виконавче провадження ВП № 53158416 з примусового виконання виконавчого листа 2а/1270/714/2012.
Боржником у вказаному виконавчому провадженні є Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників податків у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС. Стягувачем - Публічне акціонерне товариство "Луганськтепловоз". Документи, які б підтверджевали статус боржника у виконавчому провадженні ВП № 53158416 з примусового виконання виконавчого листа № 2а/1270/714/2012 Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби до заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню заявником не додані.
Оскільки, питання про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню судом вирішується за заявою стягувача або боржника, заявнику слід надати на адресу суду документи на підтвердження статусу боржника у виконавчому провадженні ВП № 53158416 з виконання виконавчого листа № 2а/1270/714/2012.
Згідно частини 7 статті 9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Оскільки питання щодо залишення без руху заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню окремо КАС України не врегульовано, суд вважає за можливе на підставі частини 7 статті 9 КАС України застосувати до вказаних правовідносин за аналогією закону положення статті 108 КАС України.
З огляду на вищенаведене, заява подана без дотримання статті 259 КАС України, а тому підлягає залишенню без руху.
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 106, 108, 158, 160, 165, 259 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
Заяву Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі № 2а/1270/714/2012 за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську, Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язати вчинити певні дії та стягнення податку на додану вартість за вересень 2011 року в сумі 12749851,00 грн. залишити без руху.
Запропонувати заявнику впродовж 5-ти днів з моменту отримання даної ухвали, усунути недоліки заяви, шляхом надання до суду документів на підтвердження статусу боржника у виконавчому провадженні ВП № 53158416 з виконання виконавчого листа № 2а/1270/714/2012.
У разі неусунення недоліків у зазначений строк заява буде вважатися неподаною та буде повернута заявнику.
Копію ухвали про залишення заяви без руху невідкладно надіслати заявнику.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому проваджені або згідно з частиною третьою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя К.Ю. Широка