Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
20 червня 2017 року Справа № П/811/583/17
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, треті особи у справі: Фермерське господарство "Оксамит-1", ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, про визнання протиправним рішення, -
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить, з урахуванням уточнень позовних вимог:
- визнати протиправну відмову Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 03 лютого 2017 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, ОСОБА_1, члену фермерського господарства «Оксамит-1», для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель державної власності, що надані в оренду ОСОБА_6 для ведення фермерського господарства на території Новоукраїнської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області;
- зобов'язати відповідача, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, повторно розглянути у встановлений законодавством строк, питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність членам фермерського господарства «Оксамит-1» ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель державної власності, що надані в оренду ОСОБА_6 для ведення фермерського господарства на території Новоукраїнської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 02 листопада 2016 року головою фермерського ОСОБА_6 було прийнято рішення про розпаювання Фермерського господарства «Оксамит-1».
Відповідно до прийнятого рішення, ОСОБА_6 звернулася із відповідним пакетом документів щодо розпаювання фермерського господарства та вилучення 5 (п'яти) земельних ділянок (паїв) для проведення розпаювання.
У лютому 2017 року на адресу членів фермерського господарства надійшли листи датовані 03.02.2017 (ОСОБА_1 за № В-23354/0-1078/0/6-17) в яких було відмовлено в задоволені заяви про отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність члену фермерського господарства «Оксамит-1» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель державної власності, що надані в оренду ОСОБА_6 для ведення фермерського господарства на території Новоукраїнськогої міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області.
В обґрунтування своєї відмови, відповідач зазначив, що земельна ділянка знаходиться у праві постійного користування, і до його закінчення не може бути переданою іншій особі. Також, зазначивши, що відповідно до статуту господарства не можливо визначити коло громадян, які мають право на передачу у власність земельної ділянки у розмірі земельної частки (паю) із земельної ділянки, яка передана в користування на підставі договору оренди землі.
Позивач вважає, що відповідач неправомірно відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, адже ним надані всі необхідні документи для отримання зазначеного дозволу. Також, зазначивши, що в статуті фермерського господарства є вся необхідна інформація про членів сім'ї та родичів фермерського господарства.
Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту якого просить у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки земельна ділянка знаходиться у праві постійного користування, і до його закінчення не може бути переданою іншій особі.
Також, представником відповідача зазначено, що відповідно до статуту господарства не можливо визначити коло громадян, які мають право на передачу у власність земельної ділянки у розмірі земельної частки (паю) із земельної ділянки, яка передана в користування на підставі договору оренди землі від 23.03.2015 (а.с. 84-85).
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити з підстав, зазначених в позові. Також, представником позивача подано клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.103).
Згідно ухвали суду від 14.06.2017 розгляд справи проведений в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно й повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Встановлено, що позивач є членом фермерського господарства "Оксамит-1" (а.с. 8, зворотній бік). Керівником є ОСОБА_6 (а.с. 7-8).
Рішенням № 2 учасника (засновника) фермерського господарства "Оксамит-1" від 02.11.2016 прийнято рішення про розпаювання фермерського господарства із зверненням до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із заявою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність членам фермерського господарства у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства на території Новоукраїнського району, членам господарства, в тому числі ОСОБА_1 (а.с. 13).
Заява голови фермерського господарства "Оксамит-1" про вилучення із земель названого фермерського господарства 5 (п'ять) земельних паїв для розпаювання підтверджена нотаріально (а.с. 14).
ОСОБА_1 звернувся із заявою (клопотанням) до відповідача про надання дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки у власність члену фермерського господарства "Оксамит-1" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель державної власності, що надані в оренду ОСОБА_6 для ведення фермерського господарства, розташованого на території Новоукраїнської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (а.с. 93).
До заяви були долучені документи, згідно додатку (а.с. 93.).
Листом від 03.02.2017 року №В-23354/0-1078/0/6-17 повідомлено позивача про відсутність підстав для надання дозволу на розробку проекту землеустрою у зв'язку з тим, що зазначена земельна ділянка надана в оренду ОСОБА_6 для ведення фермерського господарства на території Новоукраїнської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області і може бути передана іншій особі тільки після припинення права власності або користування нею. Також, згідно зазначеної відповіді, наявні матеріали, а саме статут ФГ "Оксамит-1" не дають змоги визначити коло осіб, які мають право на передачу у власність земельної ділянки у розмірі земельної частки (паю) із земельної ділянки, яка була передана у користування на підставі договору оренди землі від 23.03.2015 (а.с. 95-96).
Відповідно до ч.1 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно ч. 1 ст. 13 Закону України "Про фермерське господарство" члени фермерського господарства мають право на одержання безоплатно у власність із земель державної і комунальної власності земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю).
Частина 2 статті 13 Закону України "Про фермерське господарство" передбачає, що членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність із раніше наданих їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради.
Відповідно до ч.1 ст.118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Згідно ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно із ч.7 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку виникає в момент його державної реєстрації. Однак, позивачем подано клопотання із необхідними документами, оформлене відповідно до статті 118 ЗК України, на отримання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, яка вже перебуває в користуванні останньої, до уповноваженого розпоряджатись землею органу.
Суд приходить до висновку, що позивач звернувся до відповідача для надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність члену фермерського господарства "Оксамит-1" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель державної власності, що надані в оренду ОСОБА_6 для ведення фермерського господарства, розташованого на території Новоукраїнської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, та які вилучені з фермерського господарства "Оксамит-1".
З огляду на викладене, відповідач має право відмовити позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність виключно з підстав викладених ч.7 ст.118 Земельного кодексу України.
Натомість лист відповідача не містить інформації про порушення позивачем вимог ч.7 ст.118 Земельного кодексу України.
Таким чином, відмова відповідача у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою із підстав, зазначених у листі від 03.02.2017 року №В-23354/0-1078/0/6-17 не відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд зазначає, що суб'єкт владних повноважень має діяти виключно в межах та у спосіб, що встановлені законом, оскільки він виконує державні функції, і лише держава шляхом законодавчого регулювання визначає його завдання, межі його повноважень та спосіб, у який він здійснює ці повноваження.
Згідно ч.3. ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача стосовно порушених його прав є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та підлягають задоволенню.
Стосовно другої позовної вимоги, в якій позивач просить, також зобов'язати відповідача, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, повторно розглянути у встановлений законодавством строк, питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність членам фермерського господарства «Оксамит-1» ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель державної власності, що надані в оренду ОСОБА_6 для ведення фермерського господарства на території Новоукраїнської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, то суд позбавлений можливості задовольнити зазначену вимогу, оскільки вони не є позивачами у цій адміністративній справі.
Згідно приписів КАС України захист порушеного права особи у зазначеній ситуації, здійснюється виключно за позовною заявою цих осіб або самостійно, або декількома позивачами в одній позовній заяві.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1280 грн. підлягає присудженню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 03 лютого 2017 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, ОСОБА_1, члену фермерського господарства «Оксамит-1», для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель державної власності, що надані в оренду ОСОБА_6 для ведення фермерського господарства на території Новоукраїнської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, повторно розглянути у встановлений законодавством строк, питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність члену фермерського господарства «Оксамит-1» ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель державної власності, що надані в оренду ОСОБА_6 для ведення фермерського господарства на території Новоукраїнської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Присудити ОСОБА_1, ід. номер НОМЕР_1 (АДРЕСА_1 судові витрати у розмірі 1280 грн. (одна тисяча двісті вісімдесят грн.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39767636).
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її оголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Л.І. Хилько