про залишення позовної заяви без руху
19 червня 2017 року № 810/2045/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву Головного управління Держпродспоживслужби в Київської області до Комунального підприємства "Таращаводоканал" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Держпродспоживслужби в Київської області з позовом до Комунального підприємства "Таращаводоканал", в якому просить суд:
- застосувати заходи реагування до Комунального підприємства "Таращаводоканал", а саме: тимчасово заборонити/зупинити (на певний період) господарську діяльність, пов'язану з наданням послуг питного водопостачання населенню (споживачам питної води) міста Тараща, Таращанського району, Київської області до здійснення заходів організаційного та санітарно-епідеміологічного характеру щодо поліпшення якості питної води та доведення показників якості питної води у відповідність до вимог ДСанПІН 2.2.4-171-10*;
- застосувати заходи реагування до Таращанської районної державної адміністрації та Таращанської міської ради, а саме: забезпечити населення (споживачів питної води) міста Тараща, Таращанського району, Київської області питним водопостачанням, за допомогою пунктів розливу питної води (у тому числі пересувних) або фасованою питною водою до здійснення заходів організаційного та санітарно-епідеміологічного характеру щодо поліпшення якості питної води та доведення показників якості питної води у відповідність до вимог ДСанПІН 2.2.4-171-10* Комунального підприємства "Таращаводоканал";
- застосувати заходи реагування до Комунального підприємства "Таращаводоканал", а саме: здійснити перерахунки споживачам питної води міста Тараща, Таращанського району, Київської області за надання неналежної якості послуг з централізованого постачання холодної води.
Пунктом 3 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу, яка містить перелік загальних для всіх позовних заяв елементів (реквізитів), що дають необхідну інформацію для вирішення судом питання про відкриття провадження в адміністративній справі.
Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
Згідно пункту 4 частини першої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України зміст позовних вимог у позовній заяві зазначається згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Як вбачається із пункту 3 прохальної частини адміністративного позову позивач просить суд застосувати заходи реагування до Таращанської районної державної адміністрації та Таращанської міської ради, а саме: забезпечити населення (споживачів питної води) міста Тараща, Таращанського району, Київської області питним водопостачанням, за допомогою пунктів розливу питної води (у тому числі пересувних) або фасованою питною водою до здійснення заходів організаційного та санітарно-епідеміологічного характеру щодо поліпшення якості питної води та доведення показників якості питної води у відповідність до вимог ДСанПІН 2.2.4-171-10* Комунального підприємства "Таращаводоканал".
Проте, суд звертає увагу на те, що Таращанська районна державна адміністрація та Таращанська міська рада не вказані позивачем у позовній заяві в якості відповідачів по справі, а зазначені в якості третіх осіб.
Таким чином, позивачу необхідно надати суду належним чином оформлений адміністративний позов із зазначенням ім'я (найменування) відповідачів, їх поштової адреси, номеру засобу зв'язку, адреси електронної пошти, якщо такі є, а також у разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Крім того, слід враховувати передбачений статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України принцип, за яким розгляд і вирішення справи в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними до суду своїх доказів і в доведенні перед судом їхньої переконливості, тобто, позивач повинен на підтвердження підстав позову подати докази, які підтверджують кожну обставину як складову предмету та змісту доказування.
Також, суд зазначає, що у силу положень частини третьої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається, зокрема, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Частиною другою статті 87 цього Кодексу встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з приписами частини першої статті 4 Закону України “Про судовий збір” №3674-VI від 08.07.2011 передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду суб'єктом владних повноважень адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (абзац 2 частини третьої статті 6 Закону України "Про судовий збір").
Положеннями статті 7 Закону України “Про Державний бюджет на 2017 рік” №1801-VIII від 21.12.2016 установлено у 2017 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2017 року - 1600 гривень, з 1 травня - 1684 гривні, з 1 грудня - 1762 гривні.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем заявлено дві самостійні вимоги немайнового характеру до відповідача - Комунального підприємства "Таращаводоканал".
Отже, при зверненні до суду з даним адміністративним позовом, в якому заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру позивачу слід було сплатити судовий збір у розмірі 3200,00 грн. (1600,00 грн. х 2 = 3200,00 грн.).
Разом з тим, у якості доказу сплати судового збору позивачем до матеріалів позовної заяви додано платіжне доручення №180 від 07.06.2017 на суму 1600,00 грн.
Отже, судовий збір позивачем сплачений не у повному розмірі.
Крім того, суд звертає увагу, що визначити суму сплати судового збору для позовних вимог про застосування заходів реагування, що заявлені до Таращанської районної державної адміністрації та Таращанської міської ради, які вказані позивачем в якості третіх осіб, не є можливим, адже у такому вигляді дані вимоги не підлягають розгляду у порядку адміністративного судочинства, мають бути уточнені позивачем і у залежності від уточнення позовних вимог у цій частині - має бути вирішено питання про сплату судового збору.
Таким чином, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви слід надати до суду оригінал платіжного доручення (квитанції) про сплату судового збору у розмірі 1600,00 грн.
Інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі “Судова влада України” за інтернет-адресою http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/gromadyanam/tax/, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.
Частиною 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
Згідно до положень статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов підлягає залишенню без руху з наданням 30-ти денного терміну, з моменту отримання копії даної ухвали, для усунення виявлених недоліків позовної заяви.
Керуючись статтями 106, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву Головного управління Держпродспоживслужби в Київської області до Комунального підприємства "Таращаводоканал" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), - залишити без руху.
2. Позивачеві в 30-ти денний термін з дня отримання копії даної ухвали усунути вказані недоліки, а саме:
- уточнену позовну заяву із чітким визначенням відповідача (-чів) у відповідності з прохальною частиною позовної заяви, або ж уточненням позовних вимог, виходячи із фактично зазначеного відповідача;
- докази направлення примірника уточненої позовної заяви відповідно до кількості осіб, які беруть у часть у справі;
- докази сплати судового збору за подання даного адміністративного позову (оригінал платіжного документу) в залежності від кількості позовних вимог, пред'явлених позивачем (з урахуванням зауважень, викладених у мотивувальній частині ухвали).
3. Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із обов'язковою вказівкою на номер справи № 810/2045/17 та зазначенням прізвища судді, який постановив ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
4. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Кушнова А.О.