Постанова від 22.05.2017 по справі 808/3613/16

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2017 року о/об 12 год. 34 хв.Справа № 808/3613/16 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у м.Запоріжжі адміністративну справу

за позовом Розівської дослідної станції Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України

до Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Розівська дослідна станція Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України (надалі - позивач або Розівська дослідна станція) звернулась з адміністративним позовом до Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі - відповідач або Пологівська ОДПІ) в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати: податкове повідомлення-рішення №0001021400 від 09.11.2016, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на суму 74388 грн. 69 коп.; податкове повідомлення-рішення №0001031400 від 09.11.2016, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на суму 2501 грн. 60 коп.

Позивач в адміністративному позові (т.1, а.с.4-6) зазначив, що Пологівська ОДПІ здійснила позапланову виїзну документальну перевірку Розівської дослідної станції Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України та склала Акт №1792/08-15-1400/00496722 від 24.10.2016 про результати позапланової виїзної документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2013 по 30.06.2016. По Акту перевірки №1792/08-15-1400/00496722 від 24.10.2016 Пологівська ОДПІ прийняла податкові повідомлення-рішення за №0001021400 від 09.11.2016 про збільшення грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на суму 59510 грн. 95 коп. та штрафних (фінансових) санкцій у сумі 14877 грн. 74 коп. та за №0001031400 від 09.11.2016 про збільшення грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на суму 2001 грн. 28 коп. та штрафних (фінансових) санкцій у сумі 500 грн. 32 коп. Рішення відповідача прийняті на основі одного Акту перевірки та стосується нарахування одного платежу, тому позивач об'єднує свої вимоги про їх визнання протиправними в одній позовній заяві. На підставі Акту перевірки встановлено порушення ст.271 Податкового кодексу України. Позивач наполягає на тому, що не порушував вимоги пп.14.1.72 п.14.1 ст.14, ст.ст.270, 271 Податкового кодексу України. Оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі ст.271 Податкового кодексу України, у той час як порушень із сплати земельного податку не встановлено.

Представник позивача на задоволенні позову наполягав.

Відповідачем надано до суду письмові заперечення (т.1, а.с.91-93), в яких зазначено, що відповідно до наказу Пологівської ОДПІ №888 від 05.10.2016, проведена позапланова виїзна документальна перевірка Розівської дослідної станції Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України (надалі за текстом заперечення РДС ДУ ІЗК НААН) (код ЄДРПОУ 00496722) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби, за період з 01.07.2013 по 30.06.2016, відповідно до затвердженого плану перевірки. Перевірка проводилась з 06.10.2016 по 17.10.2016. За результатами вказаної перевірки, був складений Акт №1792/08-15-1400/00496722 від 24.10.2016, згідно якого РДС ДУ ІЗК НААН порушено: ст.271 Податкового кодексу України, що призвело до заниження суми орендної плати за землю у розмірі 61512 грн. 23 коп. за період з 01.01.2015 по 30.06.2016. Згідно з висновками, викладеними в Акті перевірки, були прийняті податкові повідомлення-рішення від 09.11.2016 №0001021400, №0001031400. В ході перевірки "Розівська дослідна станція ДУ ІЗК НААНУ" (00496722) встановлено, що у перевіряємому періоді з 01.07.2013 по 30.06.2016 підприємство використовувало земельні ділянки на території Новомлинівської сільської ради Розівського району Запорізької області загальною площею 151,6535га, в тому числі: рілля - 22,2035га, пасовища - 82,7400га, сіножатей - 46,7100га, згідно договорів оренди землі, зареєстрованих відповідно до чинного законодавства, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис, які укладені строком до 2030 року. Відповідно до договору оренди земельної ділянки п.1.4 земельна ділянка передається в оренду з метою сільськогосподарського використання, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Відповідно до обстеження території Новомлинівської сільської ради робочою групою з організації проведення в районі операції "Урожай 2016" встановлено що площа земельної ділянки 46,7100га (сіножаті) використовується та 82,7400 підприємством "Розівська дослідна станція ДУ ІЗК НА АНУ" як рілля засіяна посівна культура експорцет, соняшник. До земель сільськогосподарського призначення віднесено: сільськогосподарські угіддя; несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім віднесених до земель лісового фонду, землі під господарськими будівлями і дворами, землі тимчасової консервації тощо). Сільськогосподарські угіддя - це земельні угіддя, які систематично використовують для отримання сільськогосподарської продукції. До складу сільськогосподарських угідь входять рілля, перелоги, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища. Базою оподаткування відповідно до пп.271.1.1 п.271.1 ст.71 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленим цим розділом. Водночас, ст.271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII Податкового кодексу України, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок. Згідно з пп.14.1.125 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII Податкового кодексу України - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. В ході перевірки «Розівська дослідна станція ДУ ІЗК НААНУ» (00496722) встановлено, що у перевіряємому періоді з 01.07.2013 по 30.06.2016 підприємство використовувало земельну ділянку на території Кузнецівської сільської ради Розівського району Запорізької області загальною площею 5,8744га, рілля, згідно договору оренди землі зареєстрованого відповідно до чинного законодавства, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис, який укладено строком до 2030 року. Згідно інформації від Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 25.02.2016 №0-28-0.3-803/2-16 про вартість нормативної грошової оцінки земель по Розівській дослідній станції Державної установи інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України (00496722) складає: на території Кузнецівської сільської ради 1га, рілля на 01.01.2015 - 32136 грн. 64 коп.; на території Новомлинівської сільської ради 1га, рілля на 01.01.2015 - 29303 грн. 21 коп.; на території Кузнецівської сільської ради 1га, рілля на 01.01.2016 - 38563 грн. 97 коп.; на території Новомлинівської сільської ради 1га, рілля на 01.01.2016 - 35163 грн. 85 коп. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: 1996 рік - 1,703, 1997 рік - 1,059, 1998 рік - 1,006, 1999 рік - 1,127, 2000 рік 1,182, 2001 рік - К02, 2005 рік - 1,035, 2007 рік - 1,028, 2008 рік -1,152, 2009 рік - 1,059, 2010 рік - ІД 2011 рік - ІД 2012 рік - ІД 2013 рік - 1,0 та за 2014 рік - 1,249. Нормативна грошова оцінка земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не індексувалась. Кумулятивне значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель з 1995 року станом на 1 січня 2015 року становить 3,997. Разом з тим, відповідно до п.6 підрозділу 6 Перехідних положень Податкового кодексу України (в редакції Закону України від 24.12.2015 №909 VIII "Про внесеним змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році") встановлено, що індекс споживчих цін за 2015 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів), застосовується із значенням 120 відсотків. Враховуючи викладене, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) за 2015 рік становить 1,2. На 2015 рік: з 01.01.2015 по 31.12.2015 - 4597 грн. 23 коп.: Новомлинівська сільська рада - рілля 22,2035га, договір оренди від 18.06.2013 з Розівською РДА, Кузнецівська сільська рада - рілля 5,8744га, договір оренди від 18.06.2013 з Розівською РДА. На 2016 рік: з 01.01.2016 по 30.06.2016 - 56915 грн. 00 коп.: Новомлинівська сільська рада - рілля 22,2035га, пасовища - 82,7400га, сіножатей - 46,7100га, договір оренди від 18.06.2013 з Розівською РДА, які використовуються як рілля; Кузнецівська сільська рада - рілля 5,8744га, договір оренди від 18.06.2013 з Розівською РДА. Таким чином, перевіркою встановлено порушення вимог ст.271 Податкового кодексу України, що призвело до заниження суми орендної плати за землю та несплати до бюджету суми податкового зобов'язання «Розівська дослідна станція ДУ ІЗК НААНУ» по орендній платі за землю, у розмірі 61512 грн. 23 коп., за період з 01.01.2015 по 30.06.2016. Базою оподаткування земельного податку та орендної плати за земельну ділянку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, тому при обчисленні суми земельного податку або орендної плати за земельну ділянку платник податку має самостійно застосовувати коефіцієнт 1,756 до нормативної грошової оцінки гектара ріллі окремої земельної ділянки. Враховуючи принцип пріоритетності норм Податкового кодексу України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплено у п.52 ст.5 Податкового кодексу України, до моменту внесення до договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України. Відповідач вважає, що податкові повідомлення-рішення від 09.11.2016 №0001021400, №0001031400 прийняті на підставі Акту перевірки №1792/08-15-1400/00496722 від 24.10.2016 правомірно.

Представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

В Акті перевірки №1792/08-15-1400/00496722 від 24.10.2016, складеному Пологівською ОДПІ за результатами позапланової виїзної документальної перевірки Розівської дослідної станції Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України (код ЄДРПОУ 00496722) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2013 по 30.06.2016, серед іншого, зазначено: «Перевіркою встановлено порушення РДС ДУ ІЗК НААН вимог: … 2.ст.271 Податкового кодексу України …, що призвело до заниження суми орендної плати за землю у розмірі 61512,23 грн. за період з 01.01.15 по 30.06.16 …» (т.1, а.с.75, 144).

Результатом розгляду Пологівською ОДПІ вищевказаного Акту перевірки №1792/08-15-1400/00496722 від 24.10.2016 стало прийняття 09.11.2016 відносно Розівської дослідної станції податкових повідомлень-рішень:

1) №0001021400 від 09.11.2016, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на суму 74388 грн. 69 коп., з якої: 59510 грн. 95 коп. - за податковими зобов'язаннями; 14877 грн. 74 коп. - за штрафними (фінансовими) санкціями (т.1, а.с.17-18, 95);

2) №0001031400 від 09.11.2016, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на суму 2501 грн. 60 коп., з якої: 2001 грн. 28 коп. - за податковими зобов'язаннями; 500 грн. 32 коп. - за штрафними (фінансовими) санкціями (т.1, а.с.19-20, 94).

Судом досліджено Розрахунок штрафних санкцій по орендній платі за землю до Акту перевірки №1792/08-15-1400/00496722 від 24.10.2016 та ППР №0001021400 від 09.11.2016 по Розівській дослідній станції за період з 01.07.2013 по 30.06.2016 по Новомлинівській сільській раді, в якому зазначено про донарахування орендної плати за 2015 рік: 3640 грн. 61 коп. за податковими зобов'язаннями та 910 грн. 15 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями, та за 2016 рік: 55870 грн. 34 коп. за податковими зобов'язаннями та 13967 грн. 59 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями (т.1, а.с.18).

У наданому до суду Розрахунку штрафних санкцій по орендній платі за землю до Акту перевірки №1792/08-15-1400/00496722 від 24.10.2016 та ППР №0001031400 від 09.11.2016 по Розівській дослідній станції за період з 01.07.2013 по 30.06.2016 по Кузнецівській сільській раді зазначено про донарахування орендної плати за 2015 рік: 956 грн. 62 коп. за податковими зобов'язаннями та 239 грн. 16 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями, та за 2016 рік: 1044 грн. 66 коп. за податковими зобов'язаннями та 261 грн. 16 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями (т.1, а.с.20).

Судом з'ясовано, що спору стосовно числових показників первинної бухгалтерської документації, калькуляцій, між сторонами немає.

В Акті перевірки №1792/08-15-1400/00496722 від 24.10.2016 зазначено наступне: «… За період з 01.07.2013р. по 30.06.2016р. Розівська дослідна станція ДУІЗК НААНУ була платником орендної плати за землю. Перевірка з питання правильності обчислення, повноти та своєчасності сплати податкових зобов'язань по орендній платі за землю за період з 01.07.2013 по 30.06.2016 проводилась згідно розділу XI Податкового Кодексу України … За перевіряємий період з 01.07.2013р. по 30.06.2016р. Розівська дослідна станція ДУІЗК НААНУ задекларовано орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності у сумі 158220,86 грн. Перевіркою повноти визначення орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за період з 01.07.2013 по 30.06.2016 встановлено його заниження на 61512,23 грн. за період з 01.01.2016р. по 30.06.2016р. … Проведеною перевіркою відображеного показника за період з 01.07.2013р. по 30.06.2016р. в сумі 158220,86 грн. на підставі таких документів: податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, договори оренди землі, оборотно-сальдові відомості по рахунку №64, статистична звітність, відомості результатів обстеження, та ін., встановлено його заниження на 61512,23 грн. за період з 01.01.2015 по 30.06.2016, внаслідок наступного: … Згідно з п.288.4 ст.288 Кодексу розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Водночас відповідно до п.288.5 ст.288 Кодексу розмір орендної плати встановлюються у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу (пп.288.5.1 п.288.5 ст.288); … 1.В ході перевірки «Розівська дослідна станція ДУІЗК НААНУ» (00496722) встановлено, що у перевіряємому періоді з 01.07.2013р. по 30.06.2016р. підприємство використовувало земельні ділянки на території Новомлинівський сільської ради Розівського району Запорізької області загальною площею 151,6535га, в тому числі: рілля - 22,2035га, пасовища - 82,7400га, сіножатей - 46,7100га, згідно договорів оренди землі зареєстрований відповідно до чинного законодавства, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис, які укладені строком до 2030 року. Відповідно до договору оренди земельної ділянки п.1.4 земельна ділянка передається в оренду з метою сільськогосподарського використання, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Відповідно до обстеження території Новомлинівський сільської ради робочою групою з організації проведення в районі операції "Урожай 2016" встановлено що площа земельної ділянки 46,7100га (сіножаті) використовується та 82,7400 підприємством "Розівська дослідна станція ДУІЗК НААНУ" як рілля засіяна посівна культура єкспорцет, соняшник. До земель сільськогосподарського призначення віднесено: … Рілля - це землі, які систематично обробляються і використовуються під посіви сільськогосподарських культур, включаючи посіви багаторічних трав, а також чисті пари, площі парників і теплиць. До ділянок ріллі не належать сіножаті й пасовища, що розорані з метою їх докорінного поліпшення і використовуються постійно під трав'яними кормовими культурами для сінокосіння та випасання худоби, а також міжряддя садів, які використовуються під посіви … Сіножаті - це сільськогосподарські угіддя, які систематично використовуються для сінокосіння (рівномірно вкриті деревною та чагарниковою рослинністю на площі до 20% ділянки). Пасовищами є сільськогосподарські угіддя, які систематично використовуються для випасання худоби (рівномірно вкриті деревною та чагарниковою рослинністю на площі до 20 % ділянки) … Постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2011 року №1185 "Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" … внесено зміни до Методики, абзацом другим пунктом 5 розділу II якої встановлено, що в основу розрахунку нормативної грошової оцінки земель кладеться рентний дохід, який створюється при виробництві зернових культур і визначається за даними економічної оцінки земель, проведеної в 1988 році. Для врахування змін у рентному доході, який створюється при виробництві зернових культур, до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 року (з урахуванням індексації), застосовується коефіцієнт 1,756. Разом з цим показники нормативної грошової оцінки гектара ріллі окремої земельної ділянки, проведеної станом на 1 липня 1995 року, застосовуються із коефіцієнтом, що визначений абзацом другим пункту 5 Методики (пункт 19-1 розділу II Методики). Грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення в Україні проведено станом на 1 липня 1995 року відповідно до Методики, а після 1995 року здійснювалася індексація показників оцінки у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 року №783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель", із змінами і доповненнями, та пункту 289.2 статті 289 Кодексу. Базою оподаткування відповідно до пп.271.1.1 п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленим цим розділом … 2. В ході перевірки "Розівська дослідна станція ДУІЗК НААНУ" (00496722) встановлено, що у перевіряємому періоді з 01.07.2013р. по 30.06.2016р. підприємство використовувало земельну ділянку на території Кузнецівський сільської ради, Розівського району Запорізької області загальною площею 5,8744га, рілля, згідно договору оренди землі зареєстрований відповідно до чинного законодавства, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис, які укладені строком до 2030 року … Згідно інформації від Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 25.02.2016 №0-28-0.3-803/2-16 про вартість нормативної грошової оцінки земель по Розівській дослідній станції Державної установи інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України (00496722) складає: на території Кузнецівської сільської ради 1га, рілля на 01.01.2015 - 32136,64 грн.; на території Новомлинівської сільської ради 1га, рілля на 01.01.2015 - 29303,21 грн.; на території Кузнецівської сільської ради 1га, рілля на 01.01.2016 - 38563,97 грн.; на території Новомлинівської сільської ради 1га, рілля на 01.01.2016 - 35163,85 грн. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: 1996 рік - 1,703, 1997 рік - 1,059, 1998 рік - 1,006, 1999 рік - 1,127, 2000 рік - 1,182, 2001 рік - К02, 2005 рік - 1,035, 2007 рік - 1,028, 2008 рік -1,152, 2009 рік - 1,059, 2010 рік - ІД 2011 рік - ІД 2012 рік - ІД 2013 рік - 1,0 та за 2014 рік - 1,249. Нормативна грошова оцінка земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не індексувалась. Кумулятивне значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель з 1995 року станом на 1 січня 2015 року становить 3,997. Разом з тим, відповідно до п.6 підрозділу 6 Перехідних положень Податкового кодексу України (в редакції Закону України від 24.12.2015 №909-VIII "Про внесеним змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році") встановлено, що індекс споживчих цін за 2015 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів), застосовується із значенням 120 відсотків. Враховуючи викладене, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) за 2015 рік становить 1,2. На 2015 рік: з 01.01.2015 по 31.12.2015 - 4597,23 грн. Новомлинівська сільська рада - рілля - 22,2035га, договір оренди від 18.06.2013 року з Розівською РДА, 22,2035x29303,21=650633,82х3%=19519,01-15878,40=3640,61 грн., де 22,2035га земельна ділянка в користуванні 29303,21 грн. нормативна грошова оцінка згідно інформації від 25.02.16 №0-28-0.3-803/2-16. 3% ставка податку відповідно ст.288 ПКУ 15878,40 грн. згідно декларації №9018649821 від 19.02.15. Кузнецівська сільська рада - рілля - 5,8744га, договір оренди від 18.06.2013 року з Розівською РДА, 5,8744x32136,64=188783,48х3%=5663,50-4706,88=956,62 грн., де 5,8744га земельна ділянка в користуванні 32136,64 грн. нормативна грошова оцінка згідно інформації від 25.02.16 №0-28-0.3-803/2-16. 3% ставка податку відповідно ст.288 ПКУ 4706,88 грн. згідно декларації №918655567 від 19.02.15. На 2016 рік: з 01.01.2016 по 30.06.2016 - 56915,00 грн. Новомлинівська сільська рада - рілля - 22,2035га, пасовища - 82,7400га, сіножатей - 46,7100га, договір оренди від 18.06.2013 з Розівською РДА, які використовуються як рілля. 151,6535x35163,85=5332720,93x3%=159981,63/12x6=79990,82-24120,48=55870,34грн., де 151,6535га земельна ділянка в користуванні 35163,85грн. нормативна грошова оцінка згідно інформації від 25.02.16 №0-28-0.3-803/2-16. 3% ставка податку відповідно ст.288 ПКУ 24120,48 грн. згідно декларації №9014311911 від 11.02.16. Кузнецівська сільська рада - рілля - 5,8744га, договір оренди від 18.06.2013 з Розівською РДА, 5,8744x38563,97=226540,19х3%=6796,21/12x6=3398,10-2353,44=1044,66 грн., де 5,8744га земельна ділянка в користуванні 38563,97 грн. нормативна грошова оцінка згідно інформації від 25.02.16 №0-28-0.3-803/2-16. 3% ставка податку відповідно ст.288 ПКУ 2353,44 грн. згідно декларації №914311951 від 11.02.16. Таким чином, перевіркою встановлено порушення вимог ст.271 Податкового кодексу України …, що призвело до заниження суми орендної плати за землю та несплати до бюджету суми податкового зобов'язання "Розівська дослідна станція ДУІЗК НААНУ" по орендній платі за землю, у розмірі 61512,23 грн., за період з 01.01.15 по 30.06.16 …" (т.1, а.с.58-63, 135-138).

Відповідачем до суду не надано результатів обстеження території Новомлинівської сільської ради робочою групою з організації проведення в районі операції "Урожай 2016".

Позивачем надано до суду Державне статистичне спостереження №4-сг Посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2016 року, в якому чітко зазначено які саме площі землі зайняті Розівською дослідною станцією під тими чи іншими сільськогосподарськими культурами (т.1, а.с.158-159).

Судом досліджені Договори оренди земельної ділянки: укладений 27.05.2011 з Розівською РДА реєстраційний №232490004000168 з додатковою угодою до нього; укладений 20.01.2010 з Розівською РДА реєстраційний №041027900063 з додатковою угодою до нього; укладений 20.01.2010 з Розівською РДА реєстраційний №041027900065 з додатковою угодою до нього; укладений 20.01.2010 з Розівською РДА реєстраційний №041027900064 з додатковою угодою до нього; укладений 20.01.2010 з Розівською РДА реєстраційний №041027900066 з додатковою угодою до нього; укладений 18.06.2013 з Розівською РДА реєстраційний №19; укладений 18.06.2013 з Розівською РДА реєстраційний №21; укладений 18.06.2013 з Розівською РДА реєстраційний №20; укладений 18.06.2013 з Розівською РДА реєстраційний №6 (т.1, а.с.168-190).

При цьому, як у Додаткових угодах до Договорів оренди землі від 27.05.2011, від 20.01.2010, так і у Договорах оренди землі від 18.06.2013 визначено розмір орендної плати за період по 31.10.2030 включно.

Як з'ясовано судом - за Договорами оренди землі (реєстраційні №19, 20, 21, 6) у платному користуванні позивача перебуває рілля; за Договорами оренди землі (реєстраційні №041027900063, №041027900064, №041027900065, №041027900066) у платному користуванні позивача перебувають пасовища; за Договором оренди землі (реєстраційний №232490004000168) у платному користуванні позивача перебувають сіножаті.

Вказані відомості підтверджуються викладеним у Податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015-216 роки, які досліджені судом (т.1, а.с.160-167, 193-200).

Позивачем надано до суду: Викопіювання з індексної кадастрової карти з нанесенням земельних ділянок (на 46,7100га сіножаті) Поле №1; План-схему розташування земельної ділянки, яка передається в оренду на Поля №2,3,5; План-схему розташування земельної ділянки, яка передається в оренду на Поле №4; копії Облікового листа тракториста-машиніста за березень-квітень 2016 року; копію Акту витрат насіння та посадочного матеріалу від 23.03.2016; копію Акту обстеження полів від 20.03.2016 (т.1, а.с.211-217).

Сплата за оренду землі позивачем підтверджується платіжними дорученнями з відповідними призначеннями платежу, наданими до суду (т.2, а.с.15-16).

Судом досліджено інформацію Головного управління Держгеокадастру у Куйбишевському районі Запорізької області від 25.02.2016 №0-28-0.3-803/2-16 про вартість нормативної грошової оцінки земель по Розівський дослідній станції Державної установи інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України, інформацію Новомлинівської сільської ради Розівського району Запорізької області (вих.№02-05/289 від 07.10.2016) про посівні площі та фактичне їх використання позивачем (т.1, а.с.218-219).

Позов підлягає частковому задоволенню враховуючи викладене вище та через наступне.

1. Згідно з пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з ст.1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

У п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України зазначено, що базою оподаткування плати за землю є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Як зазначено у ст.1 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Відповідно до ч.4 ст.5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

У період нарахування та сплати орендної плати позивачем у 2015-2016 роках і до 17.02.2017 діяв "Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів", затверджений 27.01.2006 наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук №18/15/21/11, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 за №388/12262, відповідно до розділу 4 якого за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з додатком 2.

У період 2015-2016 років відповідно до п.2 "Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів", затвердженої 23.03.1995 постановою Кабінету Міністрів України №213 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення є матеріали державного земельного кадастру (кількісна і якісна характеристика земель, бонітування грунтів, економічна оцінка земель), матеріали внутрігосподарського землевпорядкування, а земель населених пунктів - їх генеральні плани та проекти планування і забудови населених пунктів, матеріали економічної оцінки території.

Відповідно до п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель (п.289.3 ст.289 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин)).

Пунктом 8 підрозділу 6 Перехідних положень Податкового кодексу України встановлено, що індекс споживчих цін за 2015 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів), застосовується із значенням 120 відсотків.

Як передбачено пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (у редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що з набранням чинності Податкового кодексу України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема, у постановах: від 02.12.2014 у справі № 21-274а14, від 14.03.2017 по справі №21-2246а16.

В інформації Головного управління Держгеокадастру у Куйбишевському районі Запорізької області від 25.02.2016 №0-28-0.3-803/2-16 зазначено наступне: "… На території Кузнецівської сільської ради (землі колишнього КСП "Авангард") - рілля 567,5га. Нормативна грошова оцінка 1га ріллі на території Кузнецівської сільської ради станом на 01.01.2015р. становить - 32136,64 грн., станом на 01.01.2016р. становить - 38563,97 грн. …

На території Новомлинівської сільської ради (землі колишнього КСП «Побєда») - рілля - 1313,2240га. Нормативна грошова оцінка 1га ріллі на території Новомлинівської сільської ради станом на 01.01.2015р. становить - 29303,21 грн., станом на 01.01.2016р. становить - 35163,85 грн. …» (т.1, а.с.219).

Враховуючи викладене, суд погоджується з тим, що у відповідача є право нарахувати позивачу орендну плату за землю.

2. Відповідно до ч.1 ст.19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Згідно з п.«а» ч.2 ст.22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).

Сільськогосподарські угіддя - це земельні ділянки, які систематично використовуються для одержання сільськогосподарської продукції. До їхнього складу входять рілля (включаючи чисті пари), перелоги, багаторічні насадження, сіножаті та пасовища.

Рілля - це земельні ділянки, які систематично обробляються та використовуються під посіви сільськогосподарських культур, уключаючи посіви багаторічних трав, а також чисті пари, площі парників та теплиць. До площі ріллі не належать сіножаті та пасовища, які розорано з метою їх докорінного поліпшення та які використовуються постійно під трав'яними кормовими культурами для сінокосіння та випасу худоби, а також міжряддя садів, які використовуються під посіви.

Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень (ч.1 ст.20 Земельного кодексу України).

Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33-37 цього Кодексу (ч.5 ст.20 Земельного кодексу України).

Як зазначено у пп.14.1.261 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Згідно з ст.1 Закону України «Про землеустрій» цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

2.1. За матеріалами справи, на території Кузнецівської сільської ради позивачем використовувалось у 2015 та 2016 роках 5,8744га ріллі.

Таким чином, донарахування відповідачем позивачу 2001 грн. 28 коп. (з яких 956 грн. 62 коп. - за 2015 рік, 1044 грн. 66 коп. - за 2016 рік) за податковими зобов'язаннями з орендної плати за землю по Кузнецівській сільській раді є обґрунтованим.

У суду відсутні зауваження до розрахунку відповідачем податкового зобов'язання позивачу у сумі 2001 грн. 28 коп. по Кузнецівській сільській раді та застосування, відповідно, штрафних (фінансових) санкцій у сумі 500 грн. 32 коп.

Звідси, податкове повідомлення-рішення №0001031400 від 09.11.2016 є правомірним і скасуванню не підлягає.

2.2. На території Новомлинівської сільської ради позивачем використовувалось у 2015 та 2016 роках 22,2035га ріллі.

Орендна плата за 2016 рік по ріллі по Новомлинівській сільській раді за 2016 рік складає 3772 грн. 21 коп. (22,2035 х 35163,85 = 780760,543475 х 3% = 23422,81630425 / 12 х 6 = 11711,408152125 - 7939,2 = 3772,21).

Таким чином, донарахування відповідачем позивачу 7412 грн. 82 коп. (з яких 3640 грн. 61 коп. - за 2015 рік, 3772 грн. 21 коп. - за 2016 рік) за податковими зобов'язаннями з орендної плати за землю по Новомлинівській сільській раді щодо ріллі є обґрунтованим.

Також, на території Новомлинівської сільської ради позивачем використовувалось у 2016 році 82,7400га пасовищ, зокрема: поле 8,4га; поле 35,0га; поле 28,44 га; поле 10,90га.

В інформації Новомлинівської сільської ради Розівського району Запорізької області (вих.№02-05/289 від 07.10.2016) та письмових поясненнях позивача (т.1, а.с.156; т.2, а.с.2) зазначено, що позивач засіяв соняшником 54,3га пасовищ (поле 8,4га; поле 35,0га; поле 10,90га).

Таким чином, судом з'ясовано, що 54,3га пасовищ позивачем використовується як рілля під посівом соняшника, що позивачем, фактично, не заперечується.

Стосовно використання позивачем 28,44га суд зазначає наступне.

В інформації Новомлинівської сільської ради Розівського району Запорізької області (вих.№02-05/289 від 07.10.2016) зазначено, що поле 28,44га засіяно позивачем озимою пшеницею з підсівом багаторічних трав.

Згідно з загальновідомою інформацією з вільних джерел багаторічні трави є добрим попередником озимих культур. Після збирання багаторічних трав поле дискують у двох напрямках важкими дисковими боронами або лущильниками на 6-8 см. Слідом вносять добрива і орють плугами. Одночасно з оранкою посівний шар ґрунту розробляється до дрібного грудочкуватого стану за допомогою культиваторів, дискових або голчастих борін, мотик. У період від оранки до сівби озимих ґрунт обробляють пошарово паровими культиваторами за типом чистого пару (т.2, а.с.22-26).

Отже, судом з'ясовано, що 28,44га пасовищ позивачем використовується як рілля під посівом озимої пшениці з підсівом багаторічних трав.

Звідси, суд вважає, що позивачу обґрунтовано відповідачем визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю у сумі 11445 грн. 90 коп. по полю 28,44га через використання позивачем його як ріллі.

Крім того, на території Новомлинівської сільської ради позивачем використовувалось у 2016 році 46,71га сіножатей.

В інформації Новомлинівської сільської ради Розівського району Запорізької області (вих.№02-05/289 від 07.10.2016) та письмових поясненнях позивача (т.1, а.с.155; т.2, а.с.1-2) зазначено, що поле 46,71га засіяно багаторічними травами - еспарцетом.

Згідно з загальновідомою інформацією з вільних джерел еспарцет - це багаторічна бобова рослина степових районів. Частіше і у великій кількості посіви еспарцету використовуються для заготівлі сіна, яке містить великий відсоток білка. Еспарцетне сіно тварини поїдають охоче (т.2, а.с.3-6).

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що позивачу необґрунтовано відповідачем визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю у сумі 18798 грн. 80 коп. по сіножаті 46,71га, оскілки дана земельна ділянка використовується позивачем як сіножать (а не як рілля, на чому наполягає відповідач).

Суд погоджується з вирахуванням позивачем суми 18798 грн. 80 коп., здійснене позивачем у письмових поясненнях (т.1, а.с.155; т.2, а.с.1-2).

Таким чином, податкове повідомлення-рішення №0001021400 від 09.11.2016 є частково протиправним і підлягає скасуванню у частині нарахування суми 23498 грн. 50 коп., з яких: 18798 грн. 80 коп. - за податковими зобов'язаннями; 14877 грн. 74 коп. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У ч.2 ст.71 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що позовні вимоги Розівської дослідної станції Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).

Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі була Пологівська ОДПІ, то саме з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати у сумі 427 грн. 18 коп. пропорційно задоволеній частині позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0001021400, прийняте 09.11.2016 Пологівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області в частині нарахування Розівській дослідній станції Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України 23498 грн. 50 коп. орендної плати за землю (з яких: 18798 грн. 80 коп. - за податковими зобов'язаннями; 4699 грн. 70 коп. - за штрафною (фінансовою) санкцією).

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Присудити на користь Розівської дослідної станції Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України з бюджетних асигнувань Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області судові витрати у сумі 427 грн. 18 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанову у повному обсязі виготовлено 22.05.2017.

Суддя О.О. Прасов