Україна
Донецький окружний адміністративний суд
20 червня 2017 р. Справа №805/1182/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 13 год. 20 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Голошивця І.О., при секретарі судового засідання Шташаліс О.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про стягнення премії, зобов'язання здійснити перерахунок вихідної допомоги при звільненні, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, в якому просив суд:
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області здійснити нарахування ОСОБА_1 премії за вересень 2016 року в рівнозначній сумі премії, отриманої в місяці, що передує звільненню, тобто 3 628,80 грн.;
- стягнути нараховану премію за вересень 2016 року на користь ОСОБА_1 з відповідним відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів;
- здійснити перерахунок вихідної допомоги при звільненні з урахуванням суми нарахованої премії за вересень 2016 року.
Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з листопада 2014 року проходив службу в Мар'їнському РВ ГУМВС України в Донецькій області, та з 06.11.2015 по 28.09.2016 продовжував нести службу в Мар'їнському ВП Волноваського ВП ГУ НП в Донецькій області. Під час проходження служби позивач отримував щомісячну премію у визначеному розмірі від грошового забезпечення. 29.09.2016 ОСОБА_1 звільнений за власним бажанням зі служби з поліції та 30.09.2016 отримав заробітну плату за відпрацьований місяць. Виходячи з розміру фактично отриманої заробітної плати за вересень 2016 року позивач дійшов висновку, що йому сплачено меншу суму ніж він мав отримати.
За усним зверненням до бухгалтерії з питанням щодо розміру фактично отриманої заробітної плати за вересень 2016 року, ОСОБА_1 отримав підтвердження щодо позбавлення його щомісячної премії за вересень 2016 року у розмірі 100 відсотків без надання підстав такого позбавлення.
Після звернення ОСОБА_1 до заступника начальника ГУ НП в Донецькій області з заявою про надання письмового роз'яснення щодо підстав позбавлення щомісячної премії за вересень 2016 року, отримав відповідь стосовно нарахування премії, якою повідомлено, що керівництвом Мар'їнського ВП Волноваського ВП ГУ НП в Донецькій області не розглядалось питання щодо встановлення йому премії за вересень 2016 року та надано довідку грошового забезпечення за період з 01.04.2016 по 29.09.2016 в якій вказано, що премія за вересень 2016 року не нарахована. Посилаючись на ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ч. 1 ст. 19 Закону України «Про міліцію», постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294, наказу МВС України від 31.12.207 № 499, наказ МВС від 31.12.2007 №499 просив задовольнити його позов.
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив. Через канцелярію суду представник відповідача надав письмові заперечення, в обґрунтування яких зазначено, що ч. 12 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції. Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.
Наказом ГУНП в Донецькій області від 24.09.2016 № 1520 визначено перелік осіб, яким нараховано премію за вересень 2016 року, проте серед працівників Мар'їнського ВП Волноваського ВП ГУ НП в Донецькій області прізвище ОСОБА_1 у цьому списку було відсутнім, а тому позов в цій частині, на думку представника відповідача, не підлягає задоволенню. Стосовно перерахування розміру одноразової грошової допомоги, представник відповідача зазначив, що це є похідними вимогами від позовної вимоги про здійснення нарахування ОСОБА_1 премії за вересень 2016 року в рівнозначній сумі премії, отриманої в місяці, що передує звільненню, тобто 3 628,80 грн. та стягнення нарахованої премії за вересень 2016 року на користь ОСОБА_1 з відповідним відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів. З вказаних підстав просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
У відповідності до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проходив службу в органах внутрішніх справ, а з 07.11.2015 по 28.09.2016 в Мар'їнському ВП Волноваського ВП ГУ НП в Донецькій області.
Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 28.09.2016 № 326 о/с відповідно до розділу VII Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) майора поліції ОСОБА_1 (М-023656), старшого інспектора Мар'їнського відділення поліції Волноваського відділу поліції з 29.09.2016. Зайво використана відпустка за 2016 рік у кількості 15 діб. Вислуга років на 29.09.2016 в календарному обчисленні та виплати грошової допомоги складає - 21 рік 05 місяців 11 днів, у пільговому обчисленні - 34 роки 01 місяць 27 днів (а.с.10).
Судом встановлено, що при отриманні 30.09.2016 заробітної плати (грошового забезпечення) за відпрацьований місяць позивач дійшов висновку, що йому сплачено меншу суму ніж він мав отримати, у зв'язку з чим, звертався спочатку до відповідача з питанням щодо розміру фактично отриманої заробітної плати за вересень 2016 року.
Відповідно до довідки управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 04.10.2016 № 2885/12/03-2016 видана майорові поліції ОСОБА_1 про те, що він дійсно в період з 07.07.2014 по 06.11.2015 та з 07.11.2015 по 29.09.2016 брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області (а.с.11).
Згідно з довідкою Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку № 431 від 09.03.2017 про грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.07.2016 по 29.09.2016, за липень 2016 року грошове забезпечення складало 10525,37 грн., яке складалось з посадового окладу - 2500,00 грн., оклад за спеціальне звання - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби 40 % - 1800,00 грн., премія - 2904,30 грн. (46,1%), доплата за службу в нічний час - 121,07 грн., винагорода за участь в АТО - 1200,00 грн.; за серпень 2016 року грошове забезпечення складало 10 470,74 грн., яке складалось з посадового окладу - 2500,00 грн., оклад за спеціальне звання - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби 40 % - 1800,00 грн., премія - 3628,80 грн. (57,6%), винагороди за участь в АТО - 541,94 грн.; за вересень 2016 року грошове забезпечення складало 6090,00 грн., з яких: посадовий оклад - 2416,67 грн., оклад за спеціальне звання - 1933,33 грн., надбавка за стаж служби 40% - 1740,00 грн., у жовтні 2016 року ОСОБА_1 виплатили винагороду за участь в АТО - 1856,77 грн., одноразову грошову допомогу при звільненні - 33075,00 грн., та відраховано надмірно нарахованої відпустки 15 діб - 3150,00 грн. (а.с.29).
З послужного списку ОСОБА_1 вбачається, що за період проходження служби в Національній поліції дисциплінарні стягнення до позивача не застосовувались (а.с.75-81).
Відповідно до довідки Мар'їнського ВП Волноваського ВП ГУ НП в Донецькій області від 26.10.2016 № 13948/505/05-2016, ОСОБА_1 в 2016 році під час роботи в Національній поліції з 07.11.2015 до 29.09.2016 до дисциплінарної відповідальності не притягувався. Чинних дисциплінарних стягнень не мав. Протягом вищезазначеного періоду службові розслідування відносно ОСОБА_1 за фактом порушення службової дисципліни, не виконання службових обов'язків не проводились (а.с.44).
Листом начальника УФЗБО ГУ НП в Донецькій області полковника поліції Дятленко О.А. від 10.03.2017 № 225/26/01-2017 на запит начальника ВПЗ ГУНП в Донецькій області полковнику поліції Муштіної І.Г. щодо надання інформації стосовно остаточного розрахунку при звільненні ОСОБА_1 (колишнього співробітника Мар'їнського відділення поліції Волноваського ВП) повідомлено, що за 29 діб вересня 2016 року ОСОБА_1 нараховане грошове забезпечення в сумі 6090,00 грн., з розрахунку за повний місяць 6300,00 грн. (посадовий оклад - 2500,00 грн., оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби 40% - 1800,00 грн.). Керівництвом Мар'їнського ВП ГУ НП в Донецькій області встановлення премії ОСОБА_1 за вересень 2016 року не розглядалось, у зв'язку з чим, премія йому не нараховувалась та не виплачувалась. В жовтні 2016 року з ОСОБА_1 проведено остаточний розрахунок з урахуванням п. 23 розділу І наказу МВС України від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», а саме нараховані: одноразова грошова допомога при звільненні в розмірі 33 075,00 грн., (грошове забезпечення в місяці звільнення 6300,00*25%*21рік); винагорода за участь в АТО в сумі 1856,77 грн., в тому числі за серпень (18 діб) - 696,77 грн., вересень (29 діб) - 1166,00 грн. Разом нараховано в жовтні 2016 року 34 931,77 грн. З урахуванням утримання за 15 діб надмірно використаної відпустки 3150,00 грн. та 1,5% військового збору перераховано на особистий картковий рахунок ОСОБА_1 31 332,89 грн. (а.с.30-31).
Аналогічна інформація також зазначена в листі ВПЗ ГУ НП в Донецькій області від 20.04.2017 № 388/26/01-2017 (а.с.84).
У зв'язку з неотриманням премії за вересень 2016 року та перерахунку вихідної допомоги при звільнення з урахуванням премії за вересень 2016 року позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з даним позовом в межах строку передбаченого ч. 1 ст. 99 КАС України та ст. 233 КЗпП України.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління Національної поліції в Донецькій області здійснити нарахування ОСОБА_1 премії за вересень 2016 року в рівнозначній сумі премії, отриманої в місяці, що передує звільненню, тобто 3 628,80 грн. та стягнення нарахованої премії за вересень 2016 року на користь ОСОБА_1 з відповідним відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання. Ці Порядок та умови визначають критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання).
Пунктом 3 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06.04.2016 (далі за текстом - Порядок та умови) передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Наказом Головного управління НП в Донецькій області від 22.12.2015 № 142 затверджено Положення про преміювання поліцейських Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі за текстом - Положення).
Відповідно до пп. 1.3 п. 1 Положення видатки на преміювання здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання Національної поліції України.
Підпунктом 3.1 п. 3 Положення визначено, що преміювання визначається за результатами служби за місяць за такими показниками: 1) неухильне дотримання положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійність виконання своїх службових обов'язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; 3) виконання заходів, передбачених планами роботи Національної поліції України, відповідного територіального органу та підпорядкованого йому структурного підрозділу; 4) виконавська дисципліна (виконання доручень Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, керівництва Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції України та відповідного територіального органу); 5) своєчасність та якість підготовки наказів, довідкових, аналітичних та інших матеріалів, що стосуються діяльності Національної поліції України; 6) виявлення причин та умови, що сприяють учиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, ужиття в межах своєї компетенції заходів для їх усунення; 7) ужиття заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічної безпеки, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення; 8) службова дисципліна.
Пунктом 4 Положення визначені умови зменшення або позбавлення розміру премії.
Так, підпунктами 4.1, 4.2., 4.3 п. 4 Положення визначено, що зменшення розміру премії чи позбавлення її в повному обсязі поліцейським, які не забезпечили своєчасного виконання покладених на них обов'язків, не виконали хоча б один з показників преміювання або допустили порушення службової дисципліни, в кожному окремому випадку оголошується в наказі начальником органу або його заступником у межах повноважень і повідомляється поліцейським під розписку.
Якщо в наказі про накладення дисциплінарного стягнення не вказано відомості про зменшення розміру премії на відповідний відсоток чи позбавлення її у повному розмірі, у такому випадку преміювання проводиться у повному обсязі.
Премія не виплачується поліцейським в місяці звільнення зі служби через службову невідповідність, за порушення дисципліни чи за скоєння вчинку, що дискредитує звання працівника поліції, або у зв'язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили.
Згідно підпункту 5.1 п. 5 Положення наказ про встановлення розміру премії поліцейським готує відповідний підрозділ кадрового забезпечення на підставі поданих списків, погоджений із заступником начальника органу відповідно до функціональних повноважень та підписаний керівником органу, терміном до 25-го числа місяця, за який установлюється премія. Після цього наказ подається до відповідної фінансової служби органу.
Аналізуючи вищезазначені приписи Положення суд вважає, що позбавлення розміру премії поліцейських повинно відбуватися виключно на підставі наказу начальника органу або його заступником у межах повноважень у зв'язку з: незабезпеченням своєчасного виконання покладених на поліцейських обов'язків, які не виконали хоча б один з показників преміювання або які допустили порушення службової дисципліни та про існування такого наказу повідомляється поліцейським під розписку патрульної поліції; звільненням зі служби через службову невідповідність, за порушення дисципліни чи скоєння вчинку, що дискредитує звання працівника поліції, або у зв'язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07.06.2017 у відповідача були витребувані певні докази, зокрема: наказ про встановлення розміру премії поліцейським Мар'їнського відділення поліції Волноваського відділу поліції Головного управління НП в Донецькій області за вересень 2016 року; наказ Головного управління НП в Донецькій області «Про встановлення у вересні 2016 року премії та додаткових видів грошового забезпечення і заробітної плати працівникам апарату ГУНП в Донецькій області і територіальних органів» від 24.09.2016 №1520 та список працівників Мар'їнського відділення поліції Волноваського відділу поліції Головного управління НП в Донецькій області на преміювання за вересень 2016 року; пояснення щодо не розгляду керівництвом Мар'їнського відділення поліції Волноваського відділу поліції Головного управління НП в Донецькій області або Головного управління НП в Донецькій області встановлення премії ОСОБА_1 за вересень 2016 року; наказ про позбавлення премії, якщо такий є; відомості щодо видатків на преміювання працівників поліції Мар'їнського відділення поліції Волноваського відділу поліції Головного управління НП в Донецькій області станом на вересень 2016 року.
В своїх поясненнях (клопотанні про долучення матеріалів до справи від 20.06.2017) представник відповідача стосовно надання наказу ГУНП в Донецькій області від 24.09.2016 № 1520 зазначив, що витяг з наказу ГУНП в Донецькій області від 24.09.2016 № 1520 в частині преміювання працівників Мар'їнського відділення поліції Волноваського ВП є службовою інформацією з обмеженим доступом, оскільки працівники зазначеного відділення поліції входять до складу сил, залучених в антитерористичній операції, тому надати вказаний документ не є можливим.
Разом із тим, від представника відповідача надійшла довідка Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 20.06.2017 № 593/26/02-2017, за змістом якої є наступна інформація.
Фонд преміювання по Мар'їнському ВП Волноваського ВП ГУНП в Донецькій області за вересень 2016 року складав 203,0 тис. грн.
Керівництвом Мар'їнського ВП встановлення премії ОСОБА_1 за вересень 2016 року не розглядалось, в наказі ГУНП в Донецькій області «Про встановлення у вересні 2016 року премії та додаткових видів грошового забезпечення і заробітної плати працівникам апарату ГУНП в Донецькій області та територіальних органів» від 24.09.2016 № 1520 ОСОБА_1 відсоток премії не встановлено.
Водночас суд зауважує, що фонд преміювання по Мар'їнському ВП Волноваського ВП ГУНП в Донецькій області за вересень 2016 року складав 203,0 тис грн.
З аналізу наведеного вбачається, що наказів про позбавлення розміру премії ОСОБА_1 у вересні 2016 року посадовою особою відповідача, яка наділена на прийняття таких наказів, не виносились, позивач звільнився зі служби в поліції за власним бажанням, фонд преміювання по Мар'їнському ВП Волноваського ВП ГУНП в Донецькій області за вересень 2016 року був в достатньому розмірі на виплату премій поліцейським, відтак відповідачем неправомірно не розглядалось питання про встановлення премії ОСОБА_1 за вересень 2016 року.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що оскільки позивачу неправомірно не нараховано премію за вересень 2016 року, що призвело до порушення права позивача на достатній рівень життя, чим порушено гарантії у сфері оплати праці, тому слід задовольнити позовні вимоги позивача частково та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 премію за вересень 2016 року з урахуванням приписів пп. 3.1 п. 3 Положення про преміювання поліцейських Головного управління Національної поліції в Донецькій області у зв'язку з тим, що преміювання визначається за результатами служби кожним поліцейським окремо за місяць за показниками служби встановленими пп. 3.1 п. 3 такого Положення.
Стосовно позовних вимог про здійснення перерахунку вихідної допомоги при звільненні з урахування суми нарахованої премії за вересень 2016 року суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Пунктом 10 Постанови КМУ № 393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, поліцейським, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної інспекції техногенної безпеки, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби: які звільняються із служби за власним бажанням, через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, та мають вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби тощо.
Як вже зазначалось судом, згідно п. 1 наказу МВС України від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», ці Порядок та умови визначають критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських.
Відповідно до п. 3 розділу І Порядку та умов, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 23 розділу І Порядку та умов встановлено, що поліцейським, які звільняються зі служби в поліції та в установленому порядку мають право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні, нарахування такої допомоги здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення.
При цьому до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні не включається винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах, антитерористичних операціях та інших заходах в умовах особливого періоду.
Днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення.
День звільнення вважається останнім днем служби.
Пунктом 12 розділу ІІ Порядку та умов визначено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.
Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.
У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці.
Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.
Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
З аналізу наведених норм вбачається, що одноразова грошова допомога виплачується з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення, виплата якої здійснюється відповідно до особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладних на нього завдань, розмір якої встановлюється за рішенням керівника органу поліції та наявного фонду грошового забезпечення, про що видається відповідний наказ.
З листа начальника УФЗБО ГУ НП в Донецькій області від 10.03.2017 № 225/26/01-2017 вбачається, що одноразова грошова допомога при звільненні позивача розрахована з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, а саме: (2500,00 грн. + 2000,00 грн. + 1800,00 грн.) х 25% х 21 календарний рік вислуги = 33 075,00 грн., з урахуванням утримання 1,5% військового збору та коштів за 15 діб надмірно використаної відпустки 3150,00 грн., перераховано на особистий картковий рахунок ОСОБА_1, відкритий в ПАТ КБ «Приватбанк», в сумі 29 476,12 грн.
Із зазначеного свідчить, що одноразова грошова допомога при звільненні позивачу розрахована без включення премії.
При цьому, суд звертає увагу на те, що приписами п. 23 Порядку та умов визначено, що нарахування такої допомоги здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення. Тобто нарахування допомоги здійснюється з розрахунку, крім місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, а ще із розрахунку премій, установлених на день звільнення.
За таких обставин, оскільки судом вже встановлено, що позивачу неправомірно не нараховано премію за вересень 2016 року, та суд зобов'язав відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 премію за вересень 2016 року з урахуванням приписів пп. 3.1 Положення про преміювання поліцейських Головного управління Національної поліції в Донецькій області, та що призвело до не включення премії в розрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні, суд дійшов висновку про зобов'язання здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні позивача з урахуванням суми нарахованої премії за вересень 2016 року.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
У відповідності до ст.ст. 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про стягнення премії, зобов'язання здійснити перерахунок вихідної допомоги при звільненні підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАСУ судові витрати не підлягають стягненню.
Повний текст постанови виготовлений 21.06.2017.
Керуючись ст. ст. 8-11, 94, 99, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про стягнення премії, зобов'язання здійснити перерахунок вихідної допомоги при звільненні - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 премію за вересень 2016 року з урахуванням приписів пп. 3.1 Положення про преміювання поліцейських Головного управління Національної поліції в Донецькій області.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні позивача з урахуванням суми нарахованої премії за вересень 2016 року.
В решті позовних вимог - відмовити.
Постанова прийнята в нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 20.06.2017. Повний текст постанови буде виготовлений у відповідності до ст.160 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Голошивець І.О.