12.3
про залишення без розгляду заяви про відстрочення виконання судового рішення
21 червня 2017 року СєвєродонецькСправа № 812/992/16
Головуючий суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., у складі суддів: Смішливої Т.В., Чиркіна С.М., розглянувши у порядку письмового провадження заяву про залишення без розгляду заяви про відстрочення виконання судового рішення у справі № 812/992/16 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Луганській області про скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу ,-
26 квітня 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява представника Головного управління ДФС у Луганській області про відстрочення виконання судового рішення у справі № 812/992/16 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Луганській області про скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
17 травня 2017 року від представника Головного управління ДФС у Луганській області через відділ діловодства суду надійшла письмова заява про відкликання заяви та залишення без розгляду на підставі п. 5 ч. 1 ст. 155 КАС України.
Згідно із ч.7 ст.9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Оскільки питання відкликання заяви про відстрочення виконання судового рішення не врегульовано КАС України, суд застосовує положення ст. ст. 155 КАС України.
Відповідно до п.5 ч.1 ст. 155 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо надійшло клопотання позивача про відкликання позовної заяви.
Зазначене клопотання не обмежує прав учасників і не перешкоджає повторному зверненню з аналогічним позовом.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про залишення заяви про видачу дублікату виконавчого листа без розгляду, у зв'язку з її відкликанням заявником та наданням відповідної заяви.
На підставі вищевикладеного і керуючись ст. 9, 155, 160, 165 КАС України, суд,-
Заяву Головного управління ДФС у Луганській області про відстрочення виконання судового рішення у справі № 812/992/16 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Луганській області про скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмову провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання к опії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.
Головуючий суддя В.С. Шембелян
Суддя Суддя Т.В. Смішлива С.М. Чиркін