11.5
про відкриття провадження в адміністративній справі
20 червня 2017 року СєвєродонецькСправа № 812/863/17
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., перевіривши матеріали за адміністративним позовом комунального підприємства «Луганська обласна «Фармація Північ» до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання протиправними та скасування постанов, -
20 червня 2017 року комунальне підприємство «Луганська обласна «Фармація Північ» звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання протиправними та скасування постанов.
20 червня 2017 року через канцелярію суду від комунального підприємства «Луганська обласна «Фармація Північ» надійшло клопотання про забезпечення адміністративного позову.
Одночасно позивачем заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору за подачу адміністративного позову та клопотання про забезпечення адміністративного позову до ухвалення судового рішення у справі. В обгрунтування вказаного клопотання позивачем зазначено, грошові кошти позивача на банківських рахунках арештовано відповідно до постанов заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 18.05.2017 та 22.05.2017 № 53957878, тому позивач не має можливості сплатити судовий збір.
Вирішуючи клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі та питання щодо відкриття провадження, суддя виходить з наступного.
Статтею 88 КАС України визначено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Отже, з наведеної норми вбачається, що внаслідок незадовільного майнового стану сторони суд може зменшити розмір належних до оплати судових витрат або звільнити від їх оплати, відстрочити чи розстрочити їх сплату.
Зокрема, відстрочення - це перенесення строку виконання обов'язку сторони щодо сплати судових витрат на інший час.
Розстрочення - це сплата судових витрат кількома частинами у строки, встановлені судом.
Умовою зменшення розміру, звільнення від сплати, відстрочення чи розстрочення сплати судових витрат є майновий стан сторони.
Позивачем, на підтвердження скрутного майнового становища, надано постанови заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 18.05.2017 та 22.05.2017 № 53957878 про арешт коштів боржника, які є належним та достатнім доказом для задоволення клопотання про відстрочення сплати судового збору, оскільки, наявність таких постанов ускладнює виконання цього обов'язку в повному обсязі у встановлений законом строк.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає за можливе задовольнити клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення по справі.
Частиною 1 статті 107 КАС України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:
1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;
2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником);
3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу;
4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства;
5) подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
6) немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.2 ст.107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі. Адміністративний позов підсудний Луганському окружному адміністративному суду.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам ст.ст. 105, 106 КАС України, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не вбачається, тому вважаю за можливе відкрити провадження у цій справі.
Відповідно до ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 118 Кодексу адміністративного судочинства України, клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ч. 3 ст. 118 Кодексу адміністративного судочинства України питання про забезпечення адміністративного позову, про заміну одного способу забезпечення адміністративного позову іншим або про скасування заходів забезпечення адміністративного позову, крім випадків, встановлених частинами першою і другою цієї статті, вирішується в судовому засіданні з повідомленням осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розглядові таких питань.
З урахуванням вищенаведених положень КАС України, суддя вважає за можливе призначити до судового розгляду клопотання про забезпечення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 88, 104 - 107, 110, 117, 118, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
Клопотання комунального підприємства «Луганська обласна «Фармація Північ» про відстрочення сплати судового збору за подання адміністративного позову комунального підприємства «Луганська обласна «Фармація Північ» до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання протиправними та скасування постанов та клопотання про забезпечення вказаного адміністративного позову, - задовольнити.
Відстрочити сплату судового збору за подання адміністративного позову комунального підприємства «Луганська обласна «Фармація Північ» до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання протиправними та скасування постанов та клопотання про забезпечення вказаного адміністративного позову, - до ухвалення судового рішення по справі.
Відкрити провадження по справі за адміністративним позовом комунального підприємства «Луганська обласна «Фармація Північ» до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання протиправними та скасування постанов.
Судове засідання призначити на 27 червня 2017 року о 10:00 год. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, просп. Космонавтів, 18, 1 поверх.
Розгляд клопотання про забезпечення адміністративного позову призначити на 21 червня 2017 року об 11:30 год. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, просп. Космонавтів, 18, 1 поверх.
Справа розглядатиметься одноособово суддею Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є.
Позивачу під час судового засідання надати оригінали документів, що були додані до позовної заяви, для огляду.
Зобов'язати відповідача у разі невизнання адміністративного позову у строк до 27 червня 2017 року подати письмові заперечення проти позову та докази, якими вони обґрунтовуються, або заяву про визнання адміністративного позову, надати установчі документи, письмову інформацію зазначивши в штаті якого органу знаходиться державний виконавець, яким було винесено оскаржувані постанови, надати всі матеріали, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті оскаржуваних постанов, матеріали виконавчого провадження № 54149798, № 53957878 (належним чином засвідчені копії - в матеріали справи, оригінали - для огляду у судовому засіданні).
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати сторонам та особам, які беруть участь у справі.
Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію адміністративного позову з усіма доданими до нього документами.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі "Електронний суд" для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
СуддяК.Є. Петросян