Постанова від 12.06.2017 по справі 758/3510/17

Справа № 758/3510/17

П ОС Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2017 року місто Київ

Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого - судді Ларіонової Н. М. ,

при секретарі судового засідання Калашніковій Л.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (надалі ЦОУ ПФУ в місті Києві) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Подільського районного суду м. Києва з позовною заявою, в якій просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови, оформленої листом від 17.01.2017 р., у проведенні йому перерахунку пенсії за довідкою від 22.12.2016 р., починаючи з 16.01.2017 р., та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії. Позовні вимоги обґрунтовує, посилаючись на Закон України «Про державну службу», тим, що йому згідно вказаного Закону призначено пенсію, яку позивач отримує в ЦОУ ПФУ в місті Києві. Обчислення розміру пенсії було здійснено в розмірі 90% заробітної плати на підставі поданої позивачем довідки, виданої Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 07.04.2008 року, про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону. Згодом, позивачем було з'ясовано, що у вказаній довідці до складових заробітної плати не було включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Позивач вказав, що він звернувся із запитом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, як правонаступника згаданого вище міністерства та останні надали йому довідку від 22.12.2016 р. про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. З приводу проведення перерахунку позивачу пенсії у розмірі 90% заробітної плати з урахуванням інших виплат, що включали в себе - матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та премію на підставі довідки від 22.12.2016 р., позивач звернулася до відповідача з відповідною заявою. Управління своїм листом від 17.01.2017 р. №2454/04 відмовило в проведенні вищезазначеного перерахунку пенсії. ОСОБА_1 вважає, що цим Управління порушило його конституційні права.

До початку судового засідання від позивача надійшла заява, в якій він позов підтримав у повному обсязі, просив розглядати справу за його відсутності.

Представник відповідача, будучи повідомленим про час та місце розгляду справи у встановленому законом порядку, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Через канцелярію до суду надійшли письмові заперечення, згідно з якими представник просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на таке, що на момент звернення позивача за перерахунком пенсії із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та премії Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-V-ІІІ не передбачено умов та порядок перерахунку пенсії державним службовцям.

Суд, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до таких висновків.

Публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу права державного службовця на перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку у відповідача - ЦОУ ПФУ в місті Києві з 24.01.2000 р. та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розрахунку пенсії 90% від заробітної плати.

Обчислення розміру пенсії було здійснено в розмірі 90% заробітної плати на підставі поданої позивачем довідки, виданої Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 07.04.2008 року, про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону.

Згодом, позивачем було з'ясовано, що у вказаній довідці до складових заробітної плати не було включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

ОСОБА_1 звернувся із запитом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, як правонаступника згаданого вище міністерства та останні надали йому довідку від 22.12.2016 р. про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

17 січня 2017 року позивач звернувся до ЦОУ ПФУ в місті Києві з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 22.12.2016 р., виданої Державною службою України з надзвичайних ситуацій.

Управління своїм листом від 17.01.2017 р. №2454/04 відмовило в проведенні вищезазначеного перерахунку пенсії.

Відповідно до вимог частини другої статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу».

04 лютого 2003 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року № 432-IV.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Згідно частини другої статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першій статті першій Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 06 листопада 2013 року, від 03 червня 2014 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14).

Таким чином, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, премія, які позивач отримував перед виходом на пенсію і на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, та які в свою чергу є складовою заробітної плати, повинні враховувати при обчисленні пенсії державного службовця.

Відповідно до вимог ст.19 ч.2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною 3 ст.2 КАС України встановлено перелік обставин, які підлягають перевірці з боку суду у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

Статтею 22 Конституції України забороняється звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права.

Статтею 9 цього Кодексу, зокрема визначено, що суд при вирішенні справи керується і принципом законності. Частиною 4 цієї статті, зокрема відзначається принцип ієрархічності нормативно-правових актів. Так, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародного договору чи іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, що має вищу правову силу.

Таким чином, положення Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що відмова ЦОУ ПФУ в місті Києві в перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, премії, зазначених у довідці №26-2-7/138 від 22.12.2016 р., є неправомірною.

З огляду на те, що саме на органи ПФУ покладений обов'язок виплати пенсії державного службовця, як належний спосіб захисту порушеного права позивача, слід визначити зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця, з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, премії, зазначених у довідці №26-2-7/138 від 22.12.2016 р.

Таким чином, позовні вимоги в частині визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання перерахувати пенсію підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків: при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.

Оскільки ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 17.01.2017 р., тобто після 15-го числа місяця звернення, тому йому повинна бути перерахована пенсія з першого числа наступного місяця., тому відповід підлягає до зобов'язання перерахувати пенсію позивача з 01.02.2017 року.

Вказані обставини дають суду підстави зробити висновок, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ЦОУ ПФУ в місті Києві є обґрунтованими та заснованими на законі, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду, та з урахуванням строку, з якого підлягає перерахунок пенсії, підлягають задоволенню частково, а саме: зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії - з 01.02.2017 р.

На підставі наведеного, ч. 3 ст. 30, ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66, ч. 1 ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст.ст.6-9, 11, 69, 71, 159, 161-163, 183-2 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії- задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» (у редакції на час призначення пенсії) у розмірі 90% заробітної плати, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, премії, зазначених у довідці Державної служби України з надзвичайних ситуацій №26-2-7/138 від 22.12.2016 р. - з 01 лютого 2017 р. з урахуванням проведених раніше виплат.

В решті позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 10 днів з дня отримання копії постанови в повному тексті.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано протягом встановленого законом строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Н. М. Ларіонова