Справа № 758/15732/16-а
06 червня 2017 року місто Київ
Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого - судді Ларіонової Н. М. ,
при секретарі судового засідання Калашніковій Л.Д.,
за участю представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Отроді Т.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, третя особа: Головне управління національної поліції в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, -
Позивач звернувся до Подільського районного суду м. Києва з позовною заявою, в якій просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, оформленої листом від 29.11.2016 р., та зобов'язати відповідача призначити та виплатити пенсію без обмеження граничного розміру, починаючи з 01.01.2016 року.
Свої вимоги мотивує тим, що він з 01.01.2007 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як колишній працівник органів внутрішніх справ. 29.12.2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», цим Законом внесені доповнення до ст. 63 Закону, а тому 11.11.2016 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. Листом від 29.11.2016 року Управління відмовило у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що КМУ не приймалися рішення про перерахунок пенсій призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому підстав для перерахунку не має. Посилаючись на те, що дії відповідача щодо відмови йому у перерахунку пенсії є незаконними, необґрунтованими та такими, що грубо порушують його конституційні права, ОСОБА_3 звернувся до суду з даним позовом.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, та надав пояснення, аналогічні викладеним в позові обставинам. Постійно наполягав на відкладенні або зупиненні справи до врегулювання на законодавчому рівні питання перерахунку пенсії пенсіонерам МВС в зв'язку зі зміною грошового забезпечення працівників поліції.
Представник відповідача Отроді Т.Ю. в судовому засіданні заперечувала проти позову в повному обсязі та вважає вимоги позивача передчасними. Представником відповідача через канцелярію суду подані письмові заперечення, в яких вони посилаються на те, що рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських Кабінетом Міністрів України не приймалось, повідомлення про перерахунок пенсії пенсіонерів органів внутрішніх справ до органів Пенсійного фонду не надходило, тому підстави для здійснення перерахунку відсутні. Крім того, зазначено, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії та здійснюють її нарахування на підставі наданими їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках. Даних довідок їм надано не було. Додала, що на виконання листа ПФУ від 28.0.2017 р. надано списки пенсіонерів, які отримують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до яких включено і позивача. На теперішній час органами ПФУ на виконання цього листа будуть перераховуватись пенсії таким пенсіонерам, після чого у позивача, в разі не згоди з таким перерахунком, виникне право на оскарження дій відповідача.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, оцінивши їх у сукупності, приходить до таких висновків.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Судом встановлено, що позивач з 01.01.2007 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як колишній працівник органів внутрішніх справ.
11.11.2016 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку з тим, що 29.12.2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», цим Законом внесені доповнення до ст. 63 Закону.
Листом від 29.11.2016 року Управління відмовило у проведенні перерахунку пенсії позивача, посилаючись на те, що КМУ не приймалися рішення про перерахунок пенсій призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому підстав для перерахунку не має.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно ч.18 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей») у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (у редакції Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Аналогічну позицію висловив також і Вищий адміністративний суд України в ухвалах від 20.01.2017 (№806/1721/16), від 24.11.2016 (№ 676/1910/16-а).
Проте, суд вважає, що вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу є передчасними з огляду на таке.
Подання документів для проведення перерахунків раніше призначених пенсій здійснюється відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 р. «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок № 45), згідно з яким, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Суд звертає увагу на те, що даний перелік державних органів є вичерпним і не містить Національної поліції України.
Таким чином, нормами Порядку №45, передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій:
- Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (п. 2 Постанови №45);
- Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України (абз. 2 п. 2 Постанови №45);
- Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абз. 3 п. 2, абз. 1, 2 п. 3 Постанови №45).
- зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
З наведеного можна зробити висновок, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Про те, що пенсійні органи здійснюють перерахунок пенсії працівникам органів внутрішніх справ виключно на підставі відповідних довідок про розмір грошового забезпечення наголошував також і Вищий адміністративний суд України в ухвалах від 20.01.2017 (№806/1721/16), від 24.11.2016 (№ 676/1910/16-а).
Згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
З огляду на це, слід наголосити, що, як зазначив Верховний Суд України у постанові від 22.04.2015 (№21-484а13), дійсно, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Проте, як зазначалося, відсутність у пенсійного органу інформації (довідки) про збільшений розмір грошового забезпечення пенсіонера, позбавляє можливості здійснити перерахунок пенсії, оскільки відповідні відомості у пенсійній справі особи відсутні.
Окрім зазначеного вище суд звертає увагу на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 02.07.2015 р. №580 «Про Національну поліцію України» з 07.11.2015р. втратив чинність Закон України від 20.12.1990 р. №565 «Про міліцію».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію» та постанові Кабінету Міністрів України від 02.09.2015р. №641 «Про утворення Національної поліції України» Національна поліція України утворена як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ.
Згідно з п. 14 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 28.10.2015р. №877, Національна поліція є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.
Структура Міністерства внутрішніх справ України затверджена ст. 1 Закону України "Про загальну структуру і чисельність Міністерства внутрішніх справ України" і не містить такого органу, як Національна поліція України.
З наведеного вбачається, що Національна поліція України є центральним органом виконавчої влади, юридичною особою публічного права і не входить до структури Міністерства внутрішніх справ України.
Кабінетом Міністрів України прийнята постанова "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" 16.09.2015р. №730. Пунктом 1 вказаної постанови передбачено утворення, як юридичних осіб публічного права, територіальних органів Національної поліції. Пунктом 2 цієї ж постанови передбачена ліквідація, як юридичних осіб публічного права, територіальних органів Міністерства внутрішніх справ.
З системного аналізу вищенаведених нормативних актів вбачається, що має місце ліквідація однієї юридичної особи без переходу прав і обов'язків у порядку правонаступництва до інших юридичних осіб, тобто є припинення всіх прав і обов'язків територіальних органів Міністерства внутрішніх справ без визначення правонаступників.
Право на отримання соціальних гарантій, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в чинному Законі України «Про Національну поліцію». Отже, на законодавчому рівні закріплено рівність соціальних гарантій колишніх працівників міліції та працівників поліції.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, розміри надбавки за стаж служби в поліції згідно з додатком 11. Ця постанова набрала чинності з 02 грудня 2015 року та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07 листопада 2015 року.
Вищезазначеною постановою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції, яке за своїми складовими є ідентичними складовим колишніх працівників міліції та значно перевищують розміри грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ України.
Разом з тим, Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено обов'язки Міністерства внутрішніх справ України та інших державних органів, Пенсійного Фонду України, Головних управлінь пенсійного фонду України регіонального рівня по перерахунку пенсії.
При цьому, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (п.3 Порядку). Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
З аналізу вищенаведеного можливо дійти висновку, що чинним законодавством України визначено порядок перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким встановлено чіткий механізм здійснення перерахунку пенсії.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Як вбачається з матеріалів справи, уповноваженим органом повідомлення про підстави перерахунку пенсій до Пенсійного фонду України не направлялось, відповідачем списки не складались та не подавались уповноваженому органу, який наділений повноваженнями видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, довідка про розмір грошового забезпечення МВС України до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області не направлялась та позивачем до заяви про перерахунок пенсії не подавалась, що свідчить про те, що механізм здійснення перерахунку пенсії у відповідності до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року дотримано не було, а тому відповідач, який діє на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлений Конституцією та законами України, не мав підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу.
Судом встановлено, що лише 03.04.2017 року за вих.. № 2039/03 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області на виконання листа Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року вих. № 9493/02-23 надано списки осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, які одержують пенсію на умовах Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивача було включено до списку осіб, яким пенсія призначена за вислугу років.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є передчасними, оскільки на даний час уповноважені органи здійснюють перерахунок пенсії позивача, тому позов задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, ст. 19 Конституції України, Закону України «Про Національну поліцію», Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, керуючись cт.ст. 6-9, 11, 69, 71, 159, 161-163 КАС України, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, третя особа: Головне управління національної поліції в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 10 днів з дня отримання копії постанови в повному тексті.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано протягом встановленого законом строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н. М. Ларіонова