ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
14.06.2017Справа №910/7048/17
Господарський суд міста Києва у складі судді Чебикіної С.О., розглянувши справу за позовом Київської місцевої прокуратури №6 м. Києва в інтересах держави в особі: Київської міської ради до Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, Всеукраїнської громадської "Асоціація захисту суспільства від наркоманії", Управління освіти та інноваційного розвитку Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, третя особа: Спеціалізована школа №94 «Еллада» Печерського району м. Києва про визнання договору недійсним та зобов'язання вчинити дії, за участю представників позивача - Гриценко Н.В., довіреність №225-КМГ-1842 від 29.05.2017 року, відповідача-1 - Кушніренка П.Б., довіреність №105/01-2745/1 від 13.06.2017 року, відповідача-2 - Аліменка О.Ю., довіреність №б/н від 19.05.2017 року, Коржук М.В., довіреність №б/н від 14.06.2017 року, відповідача-3 - Кушніренка П.Б., довіреність №105/01-2745/1 від 13.06.2017 року, третьої особи - не з'явився, прокурора - Рубльової Д.О., посвідчення №044311 від 22.09.2016 року
В квітні 2017 року прокурор Київської місцевої прокуратури №6 м. Києва звернувся в інтересах держави в особі Київської міської ради до господарського суду міста Києва з позовом до відповідачів про визнання недійсним договору № 75 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 16.06.2014, укладений між Печерською районною в м. Києві державною адміністрацією, Всеукраїнською громадською організацією "Асоціація захисту суспільства від наркоманії" та Управлінням освіти та інноваційного розвитку Печерської районної в м. Києві державної адміністрації, а також зобов'язання Всеукраїнської громадської організації "Асоціація захисту суспільства від наркоманії" звільнити та повернути передане в оренду згідно договору №75 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 16.06.2014 нерухоме майно (нежитлові приміщення) загальною площею 49,5 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Ольгинська, 2/4, Управлінню освіти та інноваційного розвитку Печерської районної в м. Києві державної адміністрації.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 03.05.2017 року порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 31.05.2017 року.
Представник третьої особи в судове засідання 14.06.2017 року не з'явився, водночас, про час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.
Враховуючи те, що нез'явлення представника третьої особи не перешкоджає розгляду справи по суті, а матеріали справи є достатніми для вирішення спору в даному судовому засіданні, суд вважає за можливе розглянути позов у відсутності представника третьої особи.
Заслухавши пояснення прокурора, представників позивача та відповідачів, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Предметом позову є вимоги про визнання недійсним договору № 75 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 16.06.2014 року з тих підстав, що передача спірного приміщення в оренду для здійснення діяльності не пов'язаної з навчально-виховним процесом суперечить положенням Закону України «Про освіту».
У відповідності до вимог ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Судом встановлено, що 16.06.2014 Печерською районною в м. Києві державною адміністрацією (орендодавець) та Всеукраїнською громадською організацією "Асоціація захисту суспільства від наркоманії" (орендар), а також Управлінням освіти Печерської районної в м. Києві державної адміністрації (підприємство-балансоутримувач), уклали договір № 75 про передачу майна територіальної громади м. Києва в оренду (далі - договір), згідно умов якого орендодавець на підставі протоколу постійної комісії Київради з питань власності від 14.03.2014 № 169 передає, а орендар приймає в оренду нерухоме майно (нежитлові приміщення), що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва; далі - об'єкт оренди, яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Ольгінська 2/4. з метою проведення лекційних занять та бесід в сфері захисту молоді від наркоманії та підтримці здорового способу життя (п. 1.1 договору).
Відповіддю Спеціалізованої школи № 94 «Еллада» Печерського району м. Києва від 14.03.2017 р. № 43 та Управління освіти та інноваційного розвитку Печерської районної в місті Києві державної адміністрації від 16.03.2017 р. № 04-08/932 підтверджується, що відповідач-2 у період з 2014 по 2017 рр. проводив в орендованому приміщенні за договором №75 лекційні заняття та бесіди в сфері захисту молоді від наркоманії та підтримці здорового способу життя для учнів Спеціалізованої школи № 94 «Еллада» Печерського району м. Києва у якості позашкільної освіти.
Статтею 760 Цивільного кодексу передбачено, що предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ).
Законом можуть бути встановлені види майна, що не можуть бути предметом договору найму.
Особливості найму окремих видів майна встановлюються цим Кодексом та іншим законом.
Статтею 63 Закону України "Про освіту" визначена матеріально-технічна база навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти, частиною 1 якої встановлено, що матеріально-технічна база навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених чинним законодавством.
Відповідно до частини 5 статті 63 Закону України "Про освіту" об'єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи, технологічно пов'язані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням.
Згідно ст. 5 ЗУ «Про загальну середню освіту» завданнями загальної середньої освіти є:
виховання громадянина України;
формування особистості учня (вихованця), розвиток його здібностей і обдарувань, наукового світогляду;
виконання вимог Державного стандарту загальної середньої освіти, підготовка учнів (вихованців) до подальшої освіти і трудової діяльності;
виховання в учнів (вихованців) поваги до Конституції України, державних символів України, прав і свобод людини і громадянина, почуття власної гідності, відповідальності перед законом за свої дії, свідомого ставлення до обов'язків людини і громадянина;
реалізація права учнів (вихованців) на вільне формування політичних і світоглядних переконань;
виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної мови, регіональних мов або мов меншин та рідної мови, національних цінностей Українського народу та інших народів і націй;
виховання свідомого ставлення до свого здоров'я та здоров'я інших громадян як найвищої соціальної цінності, формування гігієнічних навичок і засад здорового способу життя, збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров'я учнів (вихованців).
Згідно з пунктом 3.19 Державних санітарних правил і норм влаштування утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01 здача в оренду території, будівель, приміщень, обладнання підприємствам, установам, організаціям іншим юридичним та фізичним особам для використання, що не пов'язано з навчально-виховним процесом, не дозволяється.
Навчально-виховний процес - це система організації навчально-виховної діяльності, визначеної навчальними, науковими, виховними планами (уроки, лабораторні заняття, лекції, час відпочинку між заняттями, навчальна практика, заняття з трудового, професійного навчання і професійної орієнтації, виробнича практика, робота у трудових об'єднаннях, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, походи, екскурсії, спортивні змагання, перевезення чи переходи до місця проведення заходів тощо (відповідно до наказу від 01.08.2001 р. № 563 «Про затвердження Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах».
Таким чином, мета укладення договору № 75 між відповідачем-1 та відповідачем-2, а саме - проведення лекційних занять та бесід в сфері захисту молоді від наркоманії та підтримці здорового способу життя відповідає законодавчим вимогам, зокрема безпосередньо пов'язана з навчально-виховним процесом учнів Спеціалізованої школи № 94 «Еллада» Печерського району м. Києва.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Отже, за заявленими вимогами прокурором не доведено наявність тих обставин, з якими закон пов'язує визнання правочину недійсним.
Таким чином, правові підстави для визнання договору № 75 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 16.06.2014, укладений між Печерською районною в м. Києві державною адміністрацією, Всеукраїнською громадською організацією "Асоціація захисту суспільства від наркоманії" та Управлінням освіти та інноваційного розвитку Печерської районної в м. Києві державної адміністрації, а також зобов'язання Всеукраїнської громадської організації "Асоціація захисту суспільства від наркоманії" звільнити та повернути передане в оренду згідно договору №75 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 16.06.2014 нерухоме майно (нежитлові приміщення) загальною площею 49,5 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Ольгинська, 2/4, Управлінню освіти та інноваційного розвитку Печерської районної в м. Києві державної адміністрації відсутні, і тому в позові слід відмовити.
Судові витрати відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на прокурора.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 33, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В позові відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 19.06.2017р.
Суддя С.О. Чебикіна