Постанова від 13.06.2017 по справі 520/1351/17

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2017 р.м.ОдесаСправа № 520/1351/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Луняченко В.О.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - доповідача - Кравця О.О.

судді -Домусчі С.Д.

судді -Коваля М.П.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м.Одесі на постанову Київського районного суду м.Одеси від 13.03.2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м.Одесі про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання перерахунку пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

02.02.2017 року ОСОБА_4 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси та просила визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси №845877 від 25.01.2017 року «Про відмову у перерахунку пенсії», зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_4 перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.12.16 року у розмірі 80% від заробітної плати у сумі 6868,80 гривень згідно з довідкою від 23.01.17 року №01-18/29 виданої Управлінням з питань взаємодії з органами самоорганізації населення Одеської міської ради та звернути постанову до негайного виконання.

Постановою Київського районного суду м.Одеси від 13.03.2017 року адміністративний позов був задоволений.

Не погоджуючись з постановою суду Центральне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м.Одесі подало апеляційну скаргу, у який просить скасувати постанову винести нову та відмовити у задоволенні позову .

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 травня 2017 року справа призначена до розгляду у порядку письмового провадження.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 травня 2017 року замінено Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м.Одеси на правонаступника Центральне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м.Одесі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, постанову суду 1-ої інстанції щодо правильності застосування судом 1-ої інстанції норм матеріального права, правової оцінки обставин у справі в межах апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, за наступних обставин:

Судом першої інстанції було встановлено, що у 2012 році Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Одеси ОСОБА_4 була нарахована пенсія за віком у розмірі 80% від заробітної плати відповідно до положень Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ та на підставі довідок управління з питань взаємодії з органами самоорганізації населення Одеської міської ради. До виходу на пенсію працювала на посаді заступника начальника.

23 січня 2017 року, ОСОБА_4, звернулася до Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м Одеси із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з більшого заробітку відповідно до вимог ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ (в редакції що діяла на момент призначення пенсії) і на підставі довідки про складові заробітної плати за грудень 2016 року, видану управлінням з питань взаємодії з органами самоорганізації населення Одеської міської ради від 23.01.2017 року № 01-18/29, виходячи з розрахунку 80% суми всіх складових заробітної плати 6868,80 грн. за відповідною посадою.

Рішенням № 845877 від 25.01.2017 року Управлінням Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Одеси ОСОБА_4 відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність правових підстав для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії і свої доводи обґрунтував положеннями Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-\/ІІІ і зазначив, що названим Законом скасована окремо ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції 1993 року, якою передбачалось право на перерахунок пенсії.

Апеляційний суд не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову ,виходячи з наступного:

Згідно ч.2 та 5 ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" від 16.01.2003 року №432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року (із змінами, внесеними згідно із Законом №3108-IV від 17.11.2005 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Таким чином, законодавством було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та було визначено умови і порядок здійснення такого перерахунку.

Але, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року №76-VIII текст ст.37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року (із змінами, внесеними згідно із Законом №3108-IV від 17.11.2005 року) викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України", зміни набрали чинності 01.01.2015 року.

Отже, з 01.01.2015 року, тобто на час звернення позивача до УПФ із заявою про перерахунок пенсії, норми ст.37-1 Закону України "Про державну службу", які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку, були фактично скасовані.

Згідно з п. 5 Розділу "Прикінцеві положення "Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VІІІ передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу ", "Про прокуратуру ", "Про судоустрій і статус суддів ", "Про статус народного депутата України ", "Про Кабінет Міністрів України ", "Про судову експертизу ", "Про Національний банк України ", "Про службу в органах місцевого самоврядування ", "Про дипломатичну службу ", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Отже, з 01.06.2015 року норми Закону України "Про державну службу " від 16.12.1993 року, в тому числі і ті, що регулюють порядок здійснення перерахунку пенсій державним службовцям, скасовано на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення".

Зазначені законодавчі зміни не були визнані неконституційними Конституційним Судом України.

З 01.05.2016 року Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 року взагалі втратив чинність на підставі нового Закону України "Про державну службу " від 10.12.2015 року №889-VIII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року.

Крім цього, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів ", яка набрала чинності 15.12.2015 року, був виключений п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 відповідно до статей 51 і 52 нового Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року було встановлено мінімальний розмір посадового окладу у державних органах, затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби, розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців працюючим державним службовцям.

Але разом з цим, зазначена постанова Кабінету Міністрів України не передбачає ні можливості, ні механізму перерахунку пенсій державного службовця у зв'язку із змінами розміру заробітної плати.

Дана постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності одночасно із Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, який також не передбачає перерахунок пенсій державного службовця.

Згідно із правовим висновком, вказаним у Постанові ВСУ від 8 липня 2015 року № 21-1486а15, який є обов'язковим для врахування судом в порядку ст.244-1 КАС України, відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби, при цьому застосуванню підлягає стаття 37 Закону № 3723-XII у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно п.3 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Відповідно до п. 3. ч.1. ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи.

Апеляційний суд, доходить до висновку про необхідність скасувати постанову суду 1-ої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Згідно положень ч. 10 ст. 183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 183-2, 185, 195, 197,199, 205, 207,254 КАС України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м.Одесі - задовольнити, постанову Київського районного суду м.Одеси від 13.03.2017 року -скасувати.

Прийняти нову постанову:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та оскарженню у касаційному порядку не підлягає.

Головуючий суддя-доповідач О.О.Кравець

Судді: С.Д.Домусчі

М.П.Коваль