19 червня 2017 р.м.ОдесаСправа № 471/1186/16-а
Суддя Одеського апеляційного адміністративного суду Романішин В.Л., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення Братської районної державної адміністрації Миколаївської області на постанову Братського районного суду Миколаївської області від 09 грудня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Братської районної державної адміністрації Миколаївської області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій,
Постановою Братського районного суду Миколаївської області від 09.12.2016р. задоволено позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Братської районної державної адміністрації Миколаївської області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій.
На зазначену постанову суду Управління соціального захисту населення Братської районної державної адміністрації Миколаївської області 27.04.2017р. подало апеляційну скаргу, тобто з порушенням строків, встановлених ч.2 ст.186 КАС України.
Апелянт заявив клопотання про поновлення строку звернення до апеляційного суду, посилаючись на те, що строк пропущено з поважних причин, так як Управління, у встановлений ст.186 КАС України строк, вже зверталося з апеляційною скаргою на постанову Братського районного суду Миколаївської області від 09.12.2016р., яку ухвалою судді Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.04.2017р. повернено апелянту через невиконання останнім вимог ухвали суду від 30.12.2016р. про залишення апеляційної скарги без руху для надання доказів сплати судового збору.
Апелянт зазначає, що у 2016 році в Управління були відсутні кошти на сплату судового збору, а з 01.01.2017р. статтю 5 Закону України «Про судовий збір» доповнено пунктом 19, відповідно до якого апелянта звільнено від сплати судового збору в усіх інстанціях, тому строк на апеляційне оскарження пропущено з поважних причин, що є підставою для його поновлення.
Дослідивши подане клопотання доходжу висновку про відсутність підстав для його задоволення, оскільки частину першу статті 5 Закону України «Про судовий збір» доповнено пунктом 19 Законом України від 06.12.2016р. №1774-VІІІ, який набрав чинності з 01.01.2017р., тоді як апеляційну скаргу з посиланням на вказані обставини Управління соціального захисту населення Братської районної державної адміністрації Миколаївської області подало 27.04.2017р., а не у десятиденний строк з дня настання обставин, якими апелянт обґрунтовує поважність причин пропуску ним строку на апеляційне оскарження.
Більше того, Управління не позбавлене було права подати заяву про звільнення від сплати судового збору, обґрунтовану вказаними обставинами, на виконання вимог ухвали судді Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.12.2016р. про залишення апеляційної скарги без руху, однак таким правом не скористалося.
Саме бездіяльність посадових осіб Управління та не використання наданих їм КАС України процесуальних прав призвели до подання апеляційної скарги на постанову Братського районного суду Миколаївської області від 09.12.2016р. з пропуском строків, встановлених ч.2 ст.186 КАС України.
Відповідно до ч.4 ст.189 КАС України апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених ст.186 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними.
Відповідно до ч.3 ст.189 КАС України (в ред. від 20.12.2011р.) до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст.187 цього Кодексу, застосовуються правила ст.108 КАС України.
Оскільки особою, яка оскаржує судове рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, не доведено дотримання строків на апеляційне оскарження та наявності поважних причин їх пропуску, подана апеляційна скарга, на підставі ст.189 КАС України, підлягає залишенню без руху.
Керуючись ст.ст. 108, 186, 187, 189 КАС України,
Визнати неповажними причини пропуску Управлінням соціального захисту населення Братської районної державної адміністрації Миколаївської області строку на апеляційне оскарження постанови Братського районного суду Миколаївської області від 09 грудня 2016 року, зазначені в клопотанні про поновлення строку на апеляційне оскарження.
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Братської районної державної адміністрації Миколаївської області залишити без руху, надавши апелянту тридцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків, а саме: надання заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням документально підтверджених поважних причин пропуску такого строку.
Роз'яснити апелянту, що у разі не усунення недоліків апеляційної скарги щодо обґрунтування строків апеляційного оскарження, буде відмовлено у відкритті апеляційного провадження відповідно до ч.4 ст.189 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя