Ухвала від 15.06.2017 по справі 663/2852/16-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2017 р.м.ОдесаСправа № 663/2852/16-а

Категорія: 12.3 Головуючий в 1 інстанції: Пухальський С.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

доповідача - судді Стас Л.В.

суддів - Турецької І.О., Косцової І.П.

за участю секретаря -Худика С.А.

за участю апелянта -ОСОБА_1

за участю представника відповідача -ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Скадовського районного суду Херсонської області від 06 березня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Скадовської районної ради Херсонської області про визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся з позовом до Скадовської районної ради Херсонської області, про визнання протиправним та скасування рішення Скадовської районної ради Херсонської області ХІІІ сесії VІІ скликання від 09.12.2016, яким позивачу, як голові Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області, висловлено недовіру. В обґрунтування позову вказав, що Рішення районної ради про висловлення недовіри Голові Скадовської районної державної адміністрації є безпідставним, оскільки це питання розглядалось та вирішувалось без заслуховування звіту голови районної державної адміністрації. Позивач стверджує, що районна рада не може розглядати та вирішувати питання про висловлення недовіри голові Скадовської районної державної адміністрації без заслуховування звіту цього голови про підсумки його роботи.

Постановою Скадовського районного суду Херсонської області від 06 березня 2017 року в задоволенні позову - відмовлено.

В апеляційній скарзі, ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду від 06 березня 2017 року - скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позову.

Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Розпорядженням Президента України від 08 вересня 2015 року № 692/2015-рп ОСОБА_1 був призначений головою Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області.

Рішенням Скадовської районної ради Херсонської області ХІІІ сесії VІІ скликання від 09.12.2016р. ОСОБА_1, як голові Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області, висловлено недовіру. Вказане рішення прийнято відповідно до ст. 118 Конституції України, п. 29 ч. 1 ст. 43, ч. 3 ст. 59, ст. 72 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» п. 8 ч. 1, п. 3 ч. 2 ст. 9, ч. 8 ст. 34 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст. 10 Регламенту Скадовської районної ради, з врахуванням висновків та рекомендацій постійних комісій та президії районної ради.

Дане рішення направлено до Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України, голів Херсонської обласної ради та Херсонської обласної державної адміністрації для розгляду в порядку, встановленому законодавством України (а.с. 56).

Рішенням Скадовської районної ради від 04.12.2015 № 5 затверджено Регламент Скадовської районної ради VІІ скликання (а.с. 69-79).

12.10.2016р. на засіданні президії Скадовської районної ради прийнято рішення № 7 «Про розгляд листів Скадовської районної державної адміністрації від 25.08.2016 № 01-07-839 щодо порушення термінів оприлюднення проектів рішень Скадовською районною радою та представника Уповноваженого з питань дотримання права на інформацію та представництва в Конституційному суді щодо порушення Скадовською районною радою права на доступ до публічної інформації» під час обговорення якого надійшла пропозиція, яка була одноголосно підтримана всіма членами президії, винести на обговорення постійних комісій питання щодо вирішення необхідності розгляду на сесії районної ради питання про недовіру голові Скадовської районної державної адміністрації ОСОБА_1 та підготувати текст звернення з даного питання до Президента України Порошенка П. О. для його узгодження і подальшого збору підписів. Також, призначено проведення спільного засідання постійних комісій районної ради сьомого скликання 18.10.2016 (а.с. 57-60).

18.10.2016 відбулось спільне засідання постійних комісій Скадовської районної ради, за результатами якого депутатами районної ради рекомендовано: 1. Затвердити текст звернення депутатського корпусу районної ради та направити його до Президента України, зібравши підписи усіх бажаючих депутатів районної ради. 2. Оприлюднити 18.10.2016 на офіційному сайті районної ради проект рішення щодо недовіри голові Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області ОСОБА_1 і після дотримання терміну оприлюднення даного проекту та його обговорення, у ході якого обов'язково заслухати ОСОБА_1 - розглянути дане питання на пленарному засіданні ради. У разі виправлення існуючої ситуації стосовно відсутності взаємодії районної ради та райдержадміністрації - даний проект рішення зняти з розгляду районної ради (а.с. 92-96).

На виконання Протоколу від 18.10.2016, в порядку передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», проект рішення з даного питання було оприлюднено на офіційному сайті Скадовської районної ради (а.с. 91).

29.11.2016 відбулось спільне засідання постійних комісій, на якій обговорено проект рішення «Про висловлення недовіри голові Скадовської районної державної адміністрації ОСОБА_1», заслухано виступ голови райдержадміністрації ОСОБА_1 та рекомендовано розглянути дане питання 09.12.2016 на 13 сесії районної ради (а.с. 61-68).

Згідно розпорядження голови Скадовської районної ради Херсонської області від 29.11.2016 № 51 скликано 13 сесію районної ради сьомого скликання 09.12.2016. До порядку денного сесії було включено питання «Про висловлення недовіри голові Скадовської районної державної адміністрації ОСОБА_1 » (а.с. 89).

Як вбачається з протоколу засідання лічильної комісії 13 сесії Скадовської районної ради Херсонської області сьомого скликання від 09.12.2016 у таємному голосуванні з питання «Про висловлення недовіри голові Скадовської районної державної адміністрації ОСОБА_1» брали участь 31 депутат, від загального складу - 34 депутати, з яких: за - 25, проти - 3, утримались - 3. За таких обставин, рішення про висловлення недовіри голові Скадовської районної держаної адміністрації прийнято більше ніж 2/3 від складу Скадовської районної ради (а.с. 90).

Із протоколу від 09.12.2016 13-ї сесії районної ради вбачається, що прийняттю оскаржуваного рішення на сесії передувало обговорення, ОСОБА_1 особисто приймав участь у даному обговоренні (а.с. 186-192).

Таким чином, спірне рішення прийнято на пленарному засіданні після відповідного обговорення депутатами шляхом таємного голосування більшістю голосів.

Відповідно до абз.6, 9 ст.118 Конституції України, місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними районними чи обласними радами. Обласна чи районна рада може висловити недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації, на підставі чого Президент України приймає рішення і дає обґрунтовану відповідь.

Відповідно до ч.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання, зокрема: затвердження регламенту ради (пункт 5); заслуховування звітів постійних комісій, керівників органів, які рада утворює, обирає та призначає (пункт 8); заслуховування звітів голів місцевих державних адміністрацій, їх заступників, керівників структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, бюджету, рішень ради із зазначених питань, а також про здійснення місцевими державними адміністраціями делегованих їм радою повноважень (пункт 28); прийняття рішення про недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації (пункт 29).

Частинами 1-3 ст.72 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено наступне:

- місцеві державні адміністрації є підзвітними відповідним районним, обласним радам у виконанні програм соціально-економічного і культурного розвитку, районних, обласних бюджетів, підзвітними і підконтрольними у частині повноважень, делегованих їм відповідними районними, обласними радами, а також у виконанні рішень рад з цих питань;

- районна, обласна рада може шляхом таємного голосування висловити недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації, на підставі чого Президент України приймає рішення і дає відповідній раді обґрунтовану відповідь;

- якщо недовіру голові районної, обласної державної адміністрації висловили не менш як дві третини депутатів від загального складу відповідної ради, Президент України приймає рішення про відставку голови місцевої державної адміністрації.

Відповідно до норм, закріплених в статті 34 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» голови місцевих державних адміністрацій щорічно звітують перед відповідними радами з питань виконання бюджету, програм соціально-економічного та культурного розвитку територій і делегованих повноважень. Обласна та районна ради можуть висловити недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації, на підставі чого, з урахуванням пропозицій органу виконавчої влади вищого рівня, Президент України приймає рішення і дає відповідній раді обґрунтовану відповідь. Якщо недовіру голові обласної чи районної державної адміністрації висловили дві третини від складу відповідної ради, Президент України приймає відставку голови відповідної місцевої державної адміністрації.

З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду попередньої інстанції, що рішення 13 сесії Скадовської районної ради Херсонської області сьомого скликання від 09.12.2016р. з питання «Про висловлення недовіри голові Скадовської районної державної адміністрації ОСОБА_1» прийняте у межах повноважень та у спосіб, передбачений законом.

При цьому колегія суддів відхиляє як безпідставні посилання апелянта на неможливість розгляду та вирішення цього питання без заслуховування звіту голови Скадовської районної державної адміністрації, зазначивши, що висловлення недовіри голові районної (місцевої) державної адміністрації є правом районної ради, яке закріплено Конституцією України та Законами України ««Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про місцеві державні адміністрації», які не визначають переліку підстав чи обмежень для висловлення такої недовіри.

Оскільки проведення службового розслідування та заслуховування звіту не є обов'язковими умовами, що передують висловленню недовіри голові районної (місцевої) державної адміністрації, то доводи апелянта, стосовно того, що єдиною підставою для прийняття спірного рішення могло бути заслуховування звіту голови райдержадміністрації, є безпідставними та необґрунтованими.

Згідно з п.3 ч.2 ст.9 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», повноваження голів місцевих державних адміністрацій можуть бути припинені Президентом України у разі висловлення недовіри простою більшістю голосів від складу відповідної ради.

Частинами 2, 3 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Рішення ради приймається відкритим (у тому числі поіменним) або таємним голосуванням. Таємне голосування обов'язково проводиться у випадках, передбачених пунктами 4 і 16 ст.26, пунктами 1, 29 і 31 ст.43 та статтями 55, 56 цього Закону.

Вищезазначені законодавчі норми не ставлять в залежність реалізацію права районної ради на висловлення недовіри голові місцевої державної адміністрації від звітування голови адміністрації про підсумки роботи адміністрації.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції правильно виходив з того, що процедуру включення до порядку денного пленарного засідання 13 сесії Скадовської районної ради Херсонської області сьомого скликання від 09.12.2016р. питання «Про висловлення недовіри голові Скадовської районної державної адміністрації ОСОБА_1» було дотримано, а також дотримано порядок розгляду та вирішення цього питання.

Крім того, колегія суддів зазначає, що суд не може здійснювати власну оцінку роботи голови районної державної адміністрації щодо виконання чи невиконання ним службових обов'язків, а також не може будь-яким чином переоцінювати позицію депутатів районної ради, які висловились за недовіру голови районної державної адміністрації. Рішення Скадовської районної ради про висловлення недовіри голові районної державної адміністрації може бути перевірено судом лише на предмет дотримання визначеної законодавством процедури його прийняття. Оцінку рішенню районної ради про висловлення недовіри голові районної державної адміністрації відповідно до приписів ст.118 Конституції України, ст.72 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.9 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» може дати лише Президент України.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно та всебічно встановив обставини справи, надав їм належну правову оцінку, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 195, 196; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Скадовського районного суду Херсонської області від 06 березня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Скадовської районної ради Херсонської області про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту виготовлення її в повному обсязі.

Головуючий :

Судді: