Справа № 338/105/17
14 червня 2017 року Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого - судді Круль І.В.
з участю: секретаря Соловей Л.П.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні суду в селищі Богородчани справу в порядку адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство внутрішніх справ України,про визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії та покладення обов'язку провести перерахунок та виплату пенсії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області, в якому поставив питання про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку йому пенсії, яка призначена на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Одночасно просить зобов'язати Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату йому пенсії починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року та з урахуванням діючої редакції ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а також відповідно до постанови КМУ №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постанови №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268».
Заявлені вимоги мотивує тим, що являється пенсіонером МВС України та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Розмір його пенсії обчислений, виходячи з грошового забезпечення, встановленого відповідно до постанови КМУ №1294 від 07 листопада 2007 року.
Постановою КМУ від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлені посадові оклади поліцейських. Статтями 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в діючій редакції) пенсія, призначена особам начальницького та рядового складу органів УМВС України, перераховується з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Як вбачається вищевказаної постанови від 11 листопада 2015 року №988, оклад за спеціальним званням підполковника поліції становить 2200 грн.; посадовий оклад начальника відділу - 3100 грн., надбавка за стаж служби в поліції понад 22 роки становить - 40 відсотків, що значно більше, ніж він на даний час отримує.
В листопаді 2016 року подав заяву до відповідача про здійснення перерахунку пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення.
Листом від 23 листопада 2016 року ГУ ПФУ в Івано-Франківській області йому повідомлено, що для проведення перерахунку його пенсії підстав немає. Вважає, що бездіяльність відповідача є протиправною. Як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ має право на перерахунок розміру пенсії на підставі постанови КМУ №988 від 11 листопада 2015 року.
Вважає помилковим посилання відповідача на те, що зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" набули чинності вже після прийняття постанови КМУ №988 від 11 листопада 2015 року, а тому не мають зворотної дії в часі.
Звертає увагу суду на те, що Постановою КМУ №45 від 13 лютого 2008 року встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Однак МВС, як державний орган, що уповноважений був у п'ятиденний строк повідомити органи Пенсійного Фонду України про підстави перерахунку пенсій, в тому числі і його, свого обов'язку не виконало.
Водночас, відповідно до п.4 Постанови ПФУ №3-1 від 30 січня 2007 року, заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Отже, вказана норма встановлює право пенсіонера самостійно направити документи про перерахунок пенсії. Такого ж правового висновку дійшов і ВСУ у Постанові від 22 квітня 2014 року у справі №21-484/а13.
В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав та пояснив, що намагався добитись перерахунку пенсії за алгоритмом, встановленим постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», однак Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відмовляється реагувати на його звернення, у яких він надав відповідачу всю необхідну інформацію щодо нових розмірів грошового забезпечення поліцейських за його посадою, необхідних для здійснення перерахунку отримуваної ним пенсії. Тому просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заявлені вимоги не визнав з підстав, викладених в запереченні. В запереченні вказав, що відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені ч.2 статті 51 цього Закону. З наведеної норми розуміє, що підставою для проведення перерахунку є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владний повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Рішенням Конституційного суду України від 13.05.2015 року роз'яснено положення першого речення ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». За цим рішенням усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення. Постановою КМУ від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських, оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше в історії України.
За правилом п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що затверджений постановою КМУ №45 від 13 лютого 2008 року, перерахунок раніше призначених згідно з Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення КМУ про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах установлених законодавством.
Відповідно до п.2 Порядку «силові» міністерства та відомства, в тому числі МВС, мають повідомити у 5-денний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій військовослужбовцям. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в 5-денний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії. ГУ ПФУ в Івано-Франківській області не повідомлялось про прийняття відповідного нормативного акта, на підставі якого збільшується хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій службовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Посилання позивача на те, що постановою КМУ від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» змінився розмір грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, що є причиною для перерахунку розміру його пенсії, вважає безпідставним, адже постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року, тобто до набрання чинності Законом України №900-VIII від 23 грудня 2015 року. Прийняття зазначеної постанови, на їх думку, не створює підстав для перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції. При цьому вказаною постановою встановлюється розмір грошового забезпечення поліцейських, а не проводиться його зміна. Відповідно до абз.2 п.2 рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року №1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений ч.1 ст. 58 Конституції України. У зв'язку з цим вищезазначені положення ч.3 ст. 63 Закону щодо перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням розмірів грошового забезпечення, установлених законодавством для поліцейських, застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання чинності Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VІІІ. Відповідно до ст.12 Закону України «Про національну поліцію» від 02 липня 2015 року, працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до затвердженої схеми. Отже, схему співвідношень посад працівників поліції можна застосувати лише до працюючих працівників, тобто тих, які були прийняті на відповідні посади та одночасно яким присвоєні відповідні звання. Штатний розпис посад працівників міліції також не відповідає штатному розпису посад працівників національної поліції. Тому прирівнювати посади та звання пенсіонерів - в минулому працівників міліції - до працівників поліції підстав немає.
Згідно з п. 2 Порядку № 45 про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям Пенсійному фонду повідомляють: Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС. Цей перелік державних органів є вичерпним і не містить Національної поліції України. Відповідно до Закону України «Про Національну поліцію», Положення про Національну поліцію, що затверджене постановою КМУ №877 від 28 жовтня 2015 року, Національна поліція України є центральним органом виконавчої влади, юридичною особою публічного права і не входить до структури внутрішніх справ України. Згідно з п.5 розд. XV «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ «Про Національну поліцію» Закон України «Про міліцію» визнано таким, що втратив чинність. КМУ 16 вересня 2015 року прийнята постанова №730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ». Пунктом 1 вказаної постанови передбачено утворення, як юридичних осіб публічного права, територіальних органів Національної поліції. Пунктом 2 цієї постанови передбачена ліквідація, як юридичних осіб публічного права, територіальних органів Міністерства внутрішніх справ. З системного аналізу вищенаведених нормативних актів вбачається, що має місце ліквідація однієї юридичної особи без переходу прав і обов'язків у порядку правонаступництва до інших юридичних осіб, тобто є припинення всіх прав і обов'язків територіальних органів Міністерства внутрішніх справ без визначення правонаступників. Враховуючи наведене, просила в задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерства внутрішніх справ України, в судове засідання не з'явився, направивши пояснення згідно заявленого позову в яких вказав, що порушення пенсійних прав позивача з боку МВС відсутні.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією, так і Законами України.
Позивачу призначена пенсія згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як колишньому працівнику органів внутрішніх справ. Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
На час розгляду справи стаття 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» має таку редакцію: Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до пунктів 23, 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Судом встановлено, що Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, тобто, відбулись зміни, які є підставою для перерахунку пенсії та зобов'язують органи, на які покладено проведення перерахунку здійснити його.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» і статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач в поданих ним запереченнях проти позову не спростував правомірності вимог позивача, а також тверджень останнього про протиправність його бездіяльності в питаннях, що стосуються обов'язку проведення перерахунку пенсії.
Зокрема, заперечуючи проти задоволення позову представник відповідача зазначає, що Головне управління не мало законних підстав для перерахунку призначеної позивачу пенсії з огляду на те, що не отримало довідки про грошове забезпечення позивача від МВС і не могло здійснити перерахунок пенсії позивачу без такої довідки.
Таку позицію відповідача суд вважає не обґрунтованою.
Верховний Суд України у постанові від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484/а13 дійшов правового висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду.
Таким чином пенсіонер не позбавлений права самостійно звернутись до органів Пенсійного Фонду України з заявою про перерахунок пенсії.
Позивач є пенсіонером і з 29 жовтня 2015 року отримує пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Розмір його пенсії обчислений, виходячи з грошового забезпечення, встановленого відповідно до постанови КМУ №1294 від 07 листопада 2007 року.
Звільнявся з посади начальника відділу організації служби забезпечення масових заходів та організації діяльності спеціальних установ міліції Управління громадської безпеки УМВС в Івано-Франківської області у званні підполковника міліції.
Судом встановлено, що 17.11.2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 від "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" відповідно до ст.63 Закону України "Про«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
За результатами розгляду заяви пенсіонера та доданих до неї документів пенсійний орган мав ухвалити рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії. Якщо для цього відповідач вважав за необхідне вчинити інші дії - як то отримати довідку від МВС, він мав вчинити такі дії.
Судом встановлено, що Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області на підставі поданої позивачем заяви не прийняло рішення щодо перерахунку пенсії, а листом від 23.11.2016 року №831/Д-15 відмовилось вчиняти будь-які дії щодо перерахунку. При цьому посилалося на те, що Постанова КМУ №988 набрала чинності 2 грудня 2015 року, тобто до прийняття і набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» і не створює підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції. Також відповідач засилався на відсутність повідомлень про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення.
Така позиція відповідача на думку суду є хибною.
Окремі питання призначення та перерахунку пенсії у зв'язку з реформуванням правоохоронних органів законодавець визначив у Законі України № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», який набув чинності 23 грудня 2015 року, тобто уже після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 яка діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Згідно п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 слідує, що інформацію про зміни у грошовому утриманні до органів Пенсійного фонду України з метою здійснення перерахунку пенсії позивачу було зобов'язане подати Міністерство внутрішніх справ України. Однак його бездіяльність, щодо виконання встановленого обов'язку, не звільняє органи Пенсійного Фонду України від виконання своїх обов'язків. Постанова КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» є нормативним актом, встановлює розмір, а не види грошового забезпечення поліцейських, а з огляду на Закон № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» має стосуватись і колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Жодних підстав стверджувати про те, що згадана постанова не може застосовуватись через незворотність дії нормативних актів у часі немає.
Не обґрунтованою є також позиція відповідача стосовно того, що рішенням Конституційного Суду України від 13.05.2015 року у справі № 4-рп/2015 було надано тлумачення, яким підставою для перерахунку пенсій, призначених за цим законом є лише надбавки, доплати, підвищення, встановлені законом. Відповідач не звернув увагу на те, що вказане рішення Конституційного Суду України дає тлумачення лише в контексті поставлених перед судом питань, а саме тлумачення поняття "нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення", а не усіх видів грошового забезпечення про якій йдеться у ст 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки вони обґрунтовані та законні.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 159-163 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство внутрішніх справ України,про визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії та покладення обов'язку провести перерахунок та виплату пенсії, задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області стосовно не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01 січня 2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року та з урахуванням діючої редакції ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постанови №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268» та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення.
Головуюча Круль І.В.